folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Delinin Veliye Tavsiyesi

Delinin Veliye Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ilower
    ilower's avatar
    Erkek
    Bayezid-i Bestamî hazretleri. Büyük velilerden. Bir gün tımarhanenin önünden geçiyor. Tımarhane hizmetçisinin tokmakla birşeyler dövdüğünü görüyor:
    -Ne yapıyorsun?
    Hizmetçi:
    -Burası tımarhanedir. Delilere ilâç yapıyorum.
    -Benim hastalığıma da bir ilâç tavsiye eder misin?
    -Hastalığını söyle.
    -Benim hastalığım günah hastalığı... Çok günah işliyorum..
    -Ben günah hastalığından anlamam... Ben delilere ilâç hazırlıyorum..
    Parmaklığının arasından konuşulanları duyan bir deli,(!) Bayezid-i Bestamî hazretlerine:
    -Gel dede, gel! Senin hastalığının çaresini ben söyleyeyim, diye seslendi.
    Bayezid-i Bestamî hazretleri, delinin yanına sokularak:
    -Söyle bakalım, benim derdime çare nedir? dedi.
    Deli(!) şu ilâcı tavsiye etti:
    -Tevbe kökü ile istiğfar yaprağını karıştır... Kalb havanında tevhîd tokmağı ile döv, insaf eleğinden geçir, göz yaşıyla yoğur, aşk fırınında pişir... Akşam-sabah bol miktarda ye... O zaman göreceksin senin hastalığından eser kalmaz, dedi.
    Bu güzel ilâcı öğrenen Bayezid hazretleri:
    -Hey gidi dünya hey! Demek, seni de deli diye buraya getirmişler, deyip oradan ayrıldı.
    Bu ilâç, halen günah hastası olanlara tavsiye olunmaya değer bir ilâçtır. Yani bu formülün hükmü hâlâ devam etmektedir.

Akıllı yatırımcı gerçekçidir. Kötümserlerden alır, iyimserlere satar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kapil
    kapil's avatar
    Erkek
    eyvallah hocam güzel anektod. delilikle dahilik arasında sadece bir çizgi vardır derler harbidende öyle

Orman Mühendisi //
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek
    bu ne şimdi ciddimi bu :S günah hastalığı :S
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    XpertVision bunu yazdı:
    -----------------------------
    bu ne şimdi ciddimi bu :S günah hastalığı :S
    bişeyleri bişeylere bağlayabilmek için başlangıç için bir şey uydurmak lazım dimi ama :)

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RevengeX
    RevengeX's avatar
    Erkek
    Konu yanLış yerde,geyiğe açıLması Lazımdı =))
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kompetan
    kompetan's avatar
    Erkek

ilower bunu yazdı:

Deli(!) şu ilâcı tavsiye etti:
    -Tevbe kökü ile istiğfar yaprağını karıştır... Kalb havanında tevhîd tokmağı ile döv, insaf eleğinden geçir, göz yaşıyla yoğur, aşk fırınında pişir... Akşam-sabah bol miktarda ye... O zaman göreceksin senin hastalığından eser kalmaz, dedi.

Helal olsun deliye, güzel özetlemiş

"Benimle oyun oynama oyuncağım olursun."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek
    Sadece "yazmış olmak" amacı ile konuyu cevaplayanları kınarken, bu yazıyı paylaştığınız için sizi tebrik ediyorum.

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaL
    ZaL's avatar
    Erkek

xz bunu yazdı:
    günah göreceli bir kavramdır
    Böyle karadan nemalanarak sizlerle birşeyler paylaşmak hiç adetim ve etik tanımım içerisinde yer almıyor.Fakat bazen susmak,sadece susmak değil bir başkalarının zihinlerininde mevalini almak anlamı taşıyor.

Öncelikle,görecelik yani izafiyet kişiden kişiye değişik bakış açılarıyla algılanan durumların tamamıdır.Fakat hayatta bazı göreceli olmayan kavramlar vardır.Tıpkı Üsküdar İstanbul'dadır demek gibi.

Eğer aynı dine mensup isek izafiyet diyerek kaçmaktan ziyade yapılması gereken idrak ve uygulama metodudur.Açılımı,günahı günah olarak kabul edip yapıp,yapmamayı tercih etmektir.Daha bir onurlu davranış ise iradeli olup yapmamaktır.İşte tam olarak izafiyet,uygulayıp uygulamamak arasındaki ince cizgidedir.Zaten Kur'an açıkça nelerin günah nelerin sevap olduğunu daha önce benzeri olmayan ve sonradanda olmayacak bir dille beyan eder.

Xz kardeşim,bilmeni ve asla unutmamanı istediğim şudur.(Tabi tekrar diyorum aynı dine mensup isek,değilse saygı duyarım diğer arkadaşların algılarına açarım bu cümleleri) Günah olana izafi yada günah değil demek hiç şüphe yok müşriklik alameti ve günahların en büyüklerinden biridir.Seni böylesin diye suçlamıyorum insan bilmediğinden mesul değildir,tabiki öğrenene kadar.Ayrıca bu tür cümleler yazılırken,harf harf dikkat edilmeli.Çünkü bir başkasınında zihninde kalacağı ve bir başkasınında bir başkasına anlatarak bir zincir oluşturabileceği asla unutulmamalıdır.Zincirin ilk halkası olmak,tarifi imkansız ve geri dönüşü olmayan birşeydir...Kalsağlıcakla.

2 kelime yanyana gelirde güzel olmaz mı? Sen bunu göremiyorsan,ben sana gösterememki.Tıpkı şuan şurada yazılanlar gibi.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

konu geyik değildir. kategori doğru.

içerik güzel. konu güzel.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olcayatay
    olcayatay's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    çok güzel bir tespit. ibret alınması gereken güzel bir olay. Teşekkürler

Kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek
    hocam burdaki gözyaşı olayını anlamadım .. zaten göz yaşı olayını hiç bi zaman hiç bi yerde anlamadım ama
Toplam Hit: 2145 Toplam Mesaj: 15