folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Denizli‘De 5 Ayrı Elektrikli Araç Üretildi

Denizli‘De 5 Ayrı Elektrikli Araç Üretildi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Denizli Elektrik Teknolojili Araçları (DELTA), yaklaşık 2,5 yıllık bir çalışmanın sonucunda üretilen modellere Pamukkale, Horoz, Laodikeia, Tripolis ve Cumhuriyet isimi verildi.

AKÜNÜN ŞARJ MALİYETİ YOK

Prototip araçlara ilgili bilgi veren Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Doruk, her modelin farklı özeliklerde olduğunu, "Laodikeia" modelinin doğrudan güneş enerjisiyle çalıştığını belirtti. Diğer modellerin elektrik enerjisini aküden aldığını akünün de şarj maliyetinin olmadığını ifade eden Doruk, şunları söyledi: "Bu akülerin şarjı yine aynı proje kapsamında gerçekleştirilen mobil şarj istasyonundan sağlanmaktadır. İstasyon, güneş enerjisini paneller vasıtası ile elektriğe çevirmekte bu elektrik de akülerin şarjında kullanılmaktadır.

A HIZLARI 50 KM

Horoz modelinde çift elektrik motoru kullanılmakta ve gövde polikarbon çelik kaplamadır. Hızı 50 kilometreye kadar çıkabilen araçlarda ortalama menzil 50 civarında olup menzil artışı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

SERİ ÜRETİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Doruk, araçların önprototip olarak hazırlandığını kaydederek, kesin prototip çalışmalarının ve seri üretimi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

ne dersiniz tesla ile yarışır mı sizce?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Konuyu açsam mi diye dusunuyodum ben de, cizik gelince editlerim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Koltuk, Toplu taşıma aracına ait :)

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Bu proje tutmaz. Milyarlarca dolarlık petrol anlaşmaları cartları curtları varken kimse bedava enerjiyle yolculuk etme fikrine olumlu yanaşmaz gibime geliyor. 

Sonradan sonraya farkedilen yanılgıdan ötürü ekleme: Yahu arabaları iyi bir şey sanmıştım. Hiç görsellerine bakmadan yorum atmışım. Şu an kendimden utanıyorum yemin olsun. Bunlara araba demeye bin şahit gerek.

Yalnız şöyle de bir durum var. Nedensizce açıklama gereği hissettim. Özellikle paüde (pamukkale üniversitesi) hocalar sikko sikko projeler veriyor dönem sonuna kadar bunu tamamlayın bilmem ne dersinize final notu olarak sayılacak diyor. Bana kalırsa %100 ihtimalle bu da öyle bir projedir. Hocalar projenin detayıyla pek ilgilenmiyorlar. Herhangi bir kaynak da sağlamıyorlar. Ha tabi okulun atölyesindeki alet erdavatlardan yararlanabiliyorsun bu tarz işler için. Nerden mi biliyorum? Aynısı başıma geldi de ondan.

Yalnız bu konu nasıl haber oldu nasıl seri üretime geçeriz imkan olursa muhabbetine döndü orayı kavrayamadım ben.

Konu sahibine ithafen: Hocam tesla gibi bir firmayla yarışmak Türkiye'nin ne haddine? Ha şayet olur da bizim üniversitelerimizden bir tanesi tesladan daha ileri bir teknoloji ortaya koyacak proje sahibi olsa ne sponsor bulabilir ne de başka bir kaynak. Ha oldu da buldu, prototipi de tamamladı, bunu üretime geçirecek bir şirket yine bulamaz. Şahsi fikrim bu yönde.

1049 tarafından 06/Oca/15 10:44 tarihinde düzenlenmiştir

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

desteklense güzel şeyler olabilir ama bunda da geç kaldık malesef :D

bmw olsun renault olsun büyük araba şirketleri elektrikli araba basmaya başladı zaten piyasaya.

petrol babaları zaten rahatsız bu durumdan...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Beyler konuyu açmamın sebebi üniversite hocaları tarafından devletin verdiği ödeneğin nasıl hiç edildiğini göstermekti yoksa bu projenin başka bir amacı olamaz, adamlar zaten seri üretim elektrikli araç satıyorlar. Utanmadan poz vermişler bi de, oyuncak akülü arabalar bile daha teknolojik bunlardan

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    Haymatlos bunu yazdı

Bu proje tutmaz. Milyarlarca dolarlık petrol anlaşmaları cartları curtları varken kimse bedava enerjiyle yolculuk etme fikrine olumlu yanaşmaz gibime geliyor. 

boyle medya olursa tabi tutmaz

All I need is a possibility.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı
    Haymatlos bunu yazdı

Dostum adamlar akülü araba yapmışlar hepsi bu, herhangi bir sanayiye git daha iyisini yapacak sürüyle adam bulursun. 

Bundan 10 yıl önce bile güneş panelleri ile çalışan araba yapan üniversitelerimiz var hatta yarış düzenleniyor heryıl bildiğim kadarıyla.

ama bu yapılan sadece ve sadece devletin verdiği ödeneği cebe atma yöntemidir,  daha değişik parayı cebe atan insanlar gördüm üniversitelerde ama adam örneğin güzel bir proje yapıyor 500000 tl tutuyorsa 1 milyon gösteriyo farkı cebe atıyordu, ilk kez bu kadar aleni yapıldığını gördüm bir üniversitede ve ilk kez ensonhaber gibi yalaka bir medya kuruluşuyla aynı fikirdeyim malesef, bu kafayla yerli oto imkansız.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Yazıklar olsun,

Bunu yapan hocalara da, araştırmayan projeye dalan öğrencilere de, bunu haber yapan gerizekalı gazeteciye de.

Milleti salak yerine koyanlardan nefret ediyorum amk.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı
    mizahi bunu yazdı
    Haymatlos bunu yazdı

Dostum adamlar akülü araba yapmışlar hepsi bu, herhangi bir sanayiye git daha iyisini yapacak sürüyle adam bulursun. 

Bundan 10 yıl önce bile güneş panelleri ile çalışan araba yapan üniversitelerimiz var hatta yarış düzenleniyor heryıl bildiğim kadarıyla.

ama bu yapılan sadece ve sadece devletin verdiği ödeneği cebe atma yöntemidir,  daha değişik parayı cebe atan insanlar gördüm üniversitelerde ama adam örneğin güzel bir proje yapıyor 500000 tl tutuyorsa 1 milyon gösteriyo farkı cebe atıyordu, ilk kez bu kadar aleni yapıldığını gördüm bir üniversitede ve ilk kez ensonhaber gibi yalaka bir medya kuruluşuyla aynı fikirdeyim malesef, bu kafayla yerli oto imkansız.

hocam universitenin amaci seri uretimle araba uretmek degil, ya tasarruftan ya icattan dogan bir bulus yapmaktir. Ve daha sonra bunu sirketlere pazarlayip seri uretime sokabilmektir. simdi bizim durum icat degil, cunku 10 kusur yildir elektrikli arabalar mevcut. 

adam tasarruf yapmaya calisip bunu da 5 ayri teknoloji ile sergilemis. sirketlerin hosuna gider gitmez, onlarin bilecegi is. ama cok da guzel reklamini yapmis mansetlere kadar duyurmus kendini. sirketlerin belki de dikkatini cekmis. Pamukkale Universitesi Meslek Yuksek Okulu'ndan boyle birseyin cikmasi bile gayet basarili bir is cikardiklarini gosterir bence. 

Ama kalkip da bu kafayla cok zor dersen hem insanlarin sevkini kirarsin hem belki gelistirilecek bir projenin kotu reklamini yapmis olursun. Herseyden sonra ortada emek var. Bu ne saygisizlik.

edit: vay anasini arkadas. millet porche tipinde ucabilen bir araba mi bekliyormus?

mizahi tarafından 06/Oca/15 09:47 tarihinde düzenlenmiştir

All I need is a possibility.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı
    mizahi bunu yazdı
    Haymatlos bunu yazdı

hocam universitenin amaci seri uretimle araba uretmek degil, ya tasarruftan ya icattan dogan bir bulus yapmaktir. Ve daha sonra bunu sirketlere pazarlayip seri uretime sokabilmektir. simdi bizim durum icat degil, cunku 10 kusur yildir elektrikli arabalar mevcut. 

adam tasarruf yapmaya calisip bunu da 5 ayri teknoloji ile sergilemis. sirketlerin hosuna gider gitmez, onlarin bilecegi is. ama cok da guzel reklamini yapmis mansetlere kadar duyurmus kendini. sirketlerin belki de dikkatini cekmis. Pamukkale Universitesi Meslek Yuksek Okulu'ndan boyle birseyin cikmasi bile gayet basarili bir is cikardiklarini gosterir bence. 

Ama kalkip da bu kafayla cok zor dersen hem insanlarin sevkini kirarsin hem belki gelistirilecek bir projenin kotu reklamini yapmis olursun. Herseyden sonra ortada emek var. Bu ne saygisizlik.

edit: vay anasini arkadas. millet porche tipinde ucabilen bir araba mi bekliyormus?

Bak dostum iyi niyetlisin tamam ama yaptıkları arabaya bi bak tbtden bile 1 aylık çalışma ile çok daha iyi proje yapan insanlar çıkar. Bak bu da üniversite projesi

http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/yerel-100-elektrikli-araba-turkiye-turunda/12371#ad-image-0

Şimdi dandikliği görüyo musun arabaya akü ve motor bağlamışlar al sana proje, gelsin devletten kaynaklar cebe ve bunu gönül rahatlığı ile söylüyorum kesinlikle kimsenin hakkına girdiğimi düşünmüyorum, bu proje kaynağı cebe atma projesidir.

Toplam Hit: 6328 Toplam Mesaj: 52