Dersi Anlamama Sıkıntısı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Ön belleğim hayli zayıf. Böyle ders anlatılıyor ben leyla gibiyim. 

Ha ne yapıyorum, hocanın ağzından çıkan ne varsa yazıyorum orda bunu dedi şurda şunu dedi deyu. Hemde motor hızında yazıyorum.

Sonra eve geçince hem tekrar yazıyorum hem 2-3 kaynaktan birden aynı konuyu okuyorum.

Niye mi ?

Çünkü ayrıntıları öğrenmeden  kendimi boş bir çuval gibi hissediyorum.

Okuya okuya yaza yaza en sonunda a dan z ye süper bir bilgi küpüne dönüşüyorum ama çok fazla zamanda geçmiş oluyor. 

Mesela bir kağıtta bir paragraf olsun. En az ben anlatırım. Geçiçi hafızam baya düşük. Ama o paragrafı baştan cümle cümle yazsam nerseyse hepsini ezberlerim.

Niye böyle bir hafızam var bilmiyorum ama bazen can sıkıcı oluyor.

Birde hiç anlamam yeni gördüğü bir şeyi bir seferde anlayan adamlar varya onlara hayranım. Hem öyle bir kafam olsa hemde bu kadar okusam bomba olurdum herhalde :)

Neyse masa başında öyle canım sıkıldı belki benim gibi olupta bunu geliştiren birileri vardır deyü diye sorayım dedim...

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

kısmen bende senin gibiyim. çok aşırı kitap okumak ve sadece o şeye odaklanmak ile çözüm buluyorum.  bu odaklanmayla ilgili bir sıkıntı. çok fazla şey düşünüyoruz. karşındaki kişi birşey anlatırken anlattı bi kelimeye takılıp farklı şeylere sıçrıyor insan. lakin uygulama yaparak normal kişiden daha iyi öğreniyoruz. bu odaklanmaya çözüm bulunmalı

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    c0nverse
    c0nverse's avatar
    Erkek
    GoldenBoy bunu yazdı

kısmen bende senin gibiyim. çok aşırı kitap okumak ve sadece o şeye odaklanmak ile çözüm buluyorum.  bu odaklanmayla ilgili bir sıkıntı. çok fazla şey düşünüyoruz. karşındaki kişi birşey anlatırken anlattı bi kelimeye takılıp farklı şeylere sıçrıyor insan. lakin uygulama yaparak normal kişiden daha iyi öğreniyoruz. bu odaklanmaya çözüm bulunmalı

aha bende de var yalnız değilmişim bi süre aptal olduğumu düşündüm

Converse giyen uzaylı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Birde hiç anlamam yeni gördüğü bir şeyi bir seferde anlayan adamlar varya onlara hayranım. Hem öyle bir kafam olsa hemde bu kadar okusam bomba olurdum herhalde :)

öyle bir adam yok moruk ilgi alaka konusu var, ilgili oldugun şeyi tek seferde anlaman gayet doğal. ama ilgini çekmeyen birşeyi öğrenmen kavraman daha zordur. o yuzden insanlar hobilerinde ve sevdiği işlerde daha fazla bilgiye sahiptir. işinide yapacak kadar bilir. işini hobiye çevirenler ise çok başarılı olur. neyse senin soruna pek cevap olmadı ama demem şudur ne o bahsettiğin kişiler çok zeki nede sen gerizekalısın. olay tamamen istek diyorum

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    GoldenBoy bunu yazdı

Sadece kitap değil gün içinde bir çok şey okuyorum. Bir düna köşe yazısı haber ders vs.

Aynen dediğin doğru:  karşındaki kişi birşey anlatırken anlattı bi kelimeye takılıp farklı şeylere sıçrıyor insan

Bu da doğru: lakin uygulama yaparak normal kişiden daha iyi öğreniyoruz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Aynı sorun bende de var bi çaresini bulamadım daha , hoca ders anlatıyor ben hayalimde kahve içmeye falan gidiyorum arkadaşlarla :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

konsantrasyonla alakalı olabilir.. olmayadabilir.. yani birsürü sebebi olabilir önce neden olduğunu bulmak lazım, sonra o tarafı geliştirmek lazım.. ön bellekle de alakası olmayabilir mesela :) benim ön belleğim çok zayıf değildir ama karşıma einstein gelse bişey anlatsa anlamam :) :) ne dersi olursa olsun, hiçbir derste hiçbir şey öğrenemedim/öğrenemiyorum şahsen, ama bana birinin numarasını söyleyip aklında tut 2 dk ya sorcam desen gayet tutarım yani sıkıntı yok.. örneğin daha 1 ay önce mvc eğitimi aldık 1 hafta, anlatan kişi hayli bilgili donanımlı biriydi ama 1 hafta boyunca uyudum, anlamamakta değilde dinleyemiyorum, odaklanamıyorum, gözümden yaş gelircesine uykum geliyo, öyle ekrana boş boş bakıyorum ve ders bitiminde söylediği 1 kelimeyi bile hatırlamıyo oluyorum.. ama adamın tee ilk ders oturum açarken 1 kere girdiği TC sini hala hatırlıyorum :) benimki odaklanma meselesi, seninkinin olayı ne önce ona bi karar ver. ona göre bi önlem al :)

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    JuMaN bunu yazdı

Aynı sorun bende de var bi çaresini bulamadım daha , hoca ders anlatıyor ben hayalimde kahve içmeye falan gidiyorum arkadaşlarla :D

Benim sorunum böyle değil.

Ben dersi pür dikkat dinliyorum.

Hoca ne derse ne anlatırsa harfi harfine yazıyorum yakalayamadığım dersleri ses kaydı yapıyorum.

Mesela çoğu kişi çok az not alırken ben feriştahını yazıp onlarca şey okuyup anca huzurla konuyu anladım diyebiliyoum. Yani dersi dinliyorum ama dersi derste neredeyse 5-6 senedir hiç anlamadım. Derste hiç bir şey öğrenmedim ben. Her şeyi kendi çabamla yapıyorum. Niye bilmiyorum. Millet dersi derste anlar ben tam tersi dinleyip anlamıyorum anca yazmam lazım :D HDD ye manuel ekleme yapıyorum her şeyi :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    JuMaN bunu yazdı

Benim sorunum böyle değil.

Ben dersi pür dikkat dinliyorum.

Hoca ne derse ne anlatırsa harfi harfine yazıyorum yakalayamadığım dersleri ses kaydı yapıyorum.

Mesela çoğu kişi çok az not alırken ben feriştahını yazıp onlarca şey okuyup anca huzurla konuyu anladım diyebiliyoum. Yani dersi dinliyorum ama dersi derste neredeyse 5-6 senedir hiç anlamadım. Derste hiç bir şey öğrenmedim ben. Her şeyi kendi çabamla yapıyorum. Niye bilmiyorum. Millet dersi derste anlar ben tam tersi dinleyip anlamıyorum anca yazmam lazım :D HDD ye manuel ekleme yapıyorum her şeyi :D

o zaman biraz klasik olacak ama resimin bütününü göremiyorsun hacı ayrıntılarda kayboluyorsun. birşeyleri kaçırmaktan korkuyorsun sanırım. 

arkana yaslanıp geniş bir pencereden bakarak anlamayı denedinmi

destination@tahribat.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Hocam balık yağı falan mı kullansak ben Baya balık yağı aldım kg 84 sabahları alıyorum 1 tane işe yarar dedim hiç fayda bile etmedi demek ki bünye sağlam.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı
    JuMaN bunu yazdı

x

o zaman biraz klasik olacak ama resimin bütününü göremiyorsun hacı ayrıntılarda kayboluyorsun. birşeyleri kaçırmaktan korkuyorsun sanırım. 

arkana yaslanıp geniş bir pencereden bakarak anlamayı denedinmi

Evet tam olarak cevap bu: birşeyleri kaçırmaktan korkuyorsun sanırım. 

İşin kötü tarafı korktuğum da başıma geliyor zaten tam bir başarıyı da elde etmiş değilim. Bu denli yazma ve araştırma kafamı ağrıtıyor. En basitinden avagadro sayısının 6.0*10^23 olmasının nedenini bile araştırı yazmıştım lisede. Hocam bile bilmiyordu bunu hiç merak etmemiş mesela. Ama ben onu öğrenmesem imkanı yok öbür konuya geçemiyorum.

Ha ne oluyor. Birini yapayım derken öbürleri kaçıyor. Kısaca bilgi çok verim az oluyor.

Hiç böyle yazmadan sadece notları okuyup soruları müsvetteye çözüp de sınav geçtiğimi hatırlamam.

Önce konuyu kağıda özetlerim sayfalarca sonra soruları aynı ayrı yazar tek tek adım adım cevaplarım.

Toplam Hit: 4394 Toplam Mesaj: 40