folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Devlet Memuru Bilgisizliği Ve Boşa Giden Vergi

Devlet Memuru Bilgisizliği Ve Boşa Giden Vergi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Benim bildiğim, kafana göre gezmeye tozmaya giderken değil, eğitim veya akademik bir seyahat için gidecek bunun için ilk defa pasaport başvurusu yapacaksan ücretsiz. Emniyetin sitesinde yazan SSS bölümünde mi bir yerde yazıyordu. Can sıkıntısına okumuştum.

Bakmayın yani meydanlarda öğrenciye beleş dediklerine. değil hükümet devlet yollamaz beleş öğrenciyi yurtdışına. Yoksa başına gelecekleri bilir.

Edit buldum:

Türkiye'deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları ve ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı'na onaylatacakları harçsız pasaport talep yazısı ile müracaat etmeleri halinde belgede belirtilen süre kadar harçsız pasaport düzenlenir. 

https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/sikcasorulansorular.aspx

heza tarafından 12/Şub/16 00:21 tarihinde düzenlenmiştir

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

aynen dediğim gibiymiş 1 yıllık onda da 75tl defter ücreti alıyorlarmış zaten şartlarıda var

http://www.gkredu.com/haberler/ogrenciler-icin-ucretsiz-harcsiz-ogrenci-pasaport-nasil-alinir-/

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elmor
    elmor's avatar
    Erkek

resmi gazetede yayinlansa bile o departmana kanunun yururluge girdigine dair resmi yazi gelmeden bir onceki puresedure gore islem yapiyorlar. buna benzer bi konuda resmi gazete yayinlanan yaziyi gosterdigim halde memur kendilerine resmi yazi gelmedigini soyleyerek bir onceki prasedure gore islem yapmisti.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Vergin boşa gitmiyor, suriyeli öğrencilere burs filan oluyor,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    heza bunu yazdı

Benim bildiğim, kafana göre gezmeye tozmaya giderken değil, eğitim veya akademik bir seyahat için gidecek bunun için ilk defa pasaport başvurusu yapacaksan ücretsiz. Emniyetin sitesinde yazan SSS bölümünde mi bir yerde yazıyordu. Can sıkıntısına okumuştum.

Bakmayın yani meydanlarda öğrenciye beleş dediklerine. değil hükümet devlet yollamaz beleş öğrenciyi yurtdışına. Yoksa başına gelecekleri bilir.

Edit buldum:

Türkiye'deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları ve ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı'na onaylatacakları harçsız pasaport talep yazısı ile müracaat etmeleri halinde belgede belirtilen süre kadar harçsız pasaport düzenlenir. 

https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/sikcasorulansorular.aspx

Adam noktayı koymuş bence fazla yoruma gerek yok.

Parayı verdin ve pasaportunu aldın işlem tamam; bu kurala senin yapacağın turistik seyahat zaten uymuyormuş sıkıntı yok.

Tatilin gönlüne göre ve dolu dolu geçmesi temennisiyle...

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    Pisibaliqi bunu yazdı

kardeşim haklı olabilirsin ancak bu şekilde 10 yıllık alamazsın sana verse verse ücretsiz 1 yıllık falan verirler onunlada uğraş dur bence hiç karıştırma

+1

10yillik iyidir. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bilenyok
    bilenyok's avatar
    Erkek

Eski bilgiler o bulduklarınız beyler,

Benim okudgum haber şu,

http://www.memurlar.net/haber/564282/

Direk şartsız verilecek gibi yazılmış, teselli edecek bir kısım bulamadım.

bilenyok tarafından 12/Şub/16 00:53 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KuZeTaR
    KuZeTaR's avatar
    Erkek

O parayı artık geri alamazsın unut.

Evet 25 yaşının altındakilerden pasaport harcı alınmıcak artık, ama 25 yaşına kadar olan kısımdan alınmıcak, 10 yıllık pasaportu beleşe vermiceklerdi zaten

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    bilenyok bunu yazdı

Benim okudgum haber şu,

Benim attığım lin egm nin kendi sitesi güncellemediyse kendisi bilir. Ancak senin linkte h maddesi öyle diyor diye sadece o madde işlemiyor. A ve B (atıyorum) maddesinide o madde ile yorumlar devlet.

Mesela kendi işimden örnek vereyim; 

Gümrük bakanlığının 2014/7 nolu genelgesinde bir madde diyor ki;

Eğer paket üzerinde yazılı tutar 75€ ve altı ise içeriğininin mahiyeti önem arz etmez. 

Gaza geliyorsun sipariş veriyorsun faturayida hallediyorsun ama pat gümrükte patladin. Gidiyorsun memura hacı abi 2014/7 falanca madde böyle diyor, o da diyor ki bilmem kaçıncı şu madde de bunu diyor. Yani tek başına o madde bir hüküm içermiyor. Tamamı bir arada hüküm içerir ve %90 benim ve diğer muritin yazdığı gibi sadece eğitim amaçlı seyahatler için geçerli. 

Siz gidip ama kanunun H maddesi bunu diyor dersen memurda ama A ve B maddeside bunu diyor der ve hiç bir şey yapamazsın. 

Kısaca tek madde ile hüküm olmaz.

Davutoğlu da meydanlarda öğrenciye bedava bedava dedi ancak arkasında kırk tilki var söylemiyor. 

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bilenyok
    bilenyok's avatar
    Erkek
    heza bunu yazdı
    bilenyok bunu yazdı

Benim okudgum haber şu,

Benim attığım lin egm nin kendi sitesi güncellemediyse kendisi bilir. Ancak senin linkte h maddesi öyle diyor diye sadece o madde işlemiyor. A ve B (atıyorum) maddesinide o madde ile yorumlar devlet.

Mesela kendi işimden örnek vereyim; 

Gümrük bakanlığının 2014/7 nolu genelgesinde bir madde diyor ki;

Eğer paket üzerinde yazılı tutar 75€ ve altı ise içeriğininin mahiyeti önem arz etmez. 

Gaza geliyorsun sipariş veriyorsun faturayida hallediyorsun ama pat gümrükte patladin. Gidiyorsun memura hacı abi 2014/7 falanca madde böyle diyor, o da diyor ki bilmem kaçıncı şu madde de bunu diyor. Yani tek başına o madde bir hüküm içermiyor. Tamamı bir arada hüküm içerir ve %90 benim ve diğer muritin yazdığı gibi sadece eğitim amaçlı seyahatler için geçerli. 

Siz gidip ama kanunun H maddesi bunu diyor dersen memurda ama A ve B maddeside bunu diyor der ve hiç bir şey yapamazsın. 

Kısaca tek madde ile hüküm olmaz.

Davutoğlu da meydanlarda öğrenciye bedava bedava dedi ancak arkasında kırk tilki var söylemiyor. 

Az da olsa rahatladım hocam, mantıklı söylediklerin.

İkinci olarak 600 lira zarardayım diye düşünüyordum nedense ancak zaten 25 yaşına kadarki süreyi ücretsiz veriyordur kesin. O da zaten 150 lira. Yarın sorup soruşturmaya o karakola gideyim desem 30-30=60 tl taksi parası vereceğim zaten. Bu konu da burada kapandı o halde :)

Yine de ilerleyen günlerde bu beleş olayla ilgili yüzde yüz bir bilgi çıkarsa diye konuyu kilitlemiyorum.

Toplam Hit: 2715 Toplam Mesaj: 24
pasapor harcı 25 yaş altı