Diğer Ülkelerde Türk Filmlerine Bakış

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Türkler önce Brezilya dizilerinle buluştu. Küçükken hatırlıyorum. Sonra taklit etmeye başladı. Ardından bir adım öne geçip, dünyaya pazarlamaya başladılar. Bu sayede turist sayısıda arttı. Sadece ortadoğu değil, Bulgaristan, Yunanistan gibi bizden tiksinen (görünüşte) ülkelerede yayınladılar.

Ve insanlar Bulgaristanda merak edip bize soruyordu, Türkiye gerçekten dizilerdeki gibi mi ?

Yunanistandan bir arkadaş diyor ki ; Türk dizilerini akşam izleyip, sabah işte falan ne olduğu hakkında konuşuyorlarmış. Yani Türk dizileri sadece Türkiye'de Türkleri bağlamıyor.

---

Bunları biliyoruz

Fakat Türk filmlerinin durumu nedir ? 

Yani Aşk Tesadüfleri severden tut, GORA, AROG, Yahşi Batı (evet özellikle Cem Yılmaz Filmleri), Kaybedenler Klübü vs.. vs.. gibi filmler gerçekten mükemmel (bence). Ve hiçbir Amerikan filminin vermeyeceği duygu yüklemelerini veriyor. Dünyanın bakış açısı nedir ?

Mustafa Hakkında Herşey 'in 720p olan halini ararken bir sürü Rus sitesine denk geldim. Bir iki torrentte 'All About Mustafa' adıyla çevrilip verilmiş. Rusça altyazılar falan var.

Demek ki Ruslar sevmiş (filmi henüz izlemedim yeni indi).  Azerilerin falan Cem Yılmaz'ı ve diğer sağlam Türk filmlerini defalarca izlediklerini biliyorum. Komşu ülkelerde, ortadoğuda falan nedir ?

Avrupada nedir durum ? Uzak doğuda nedir ?

Oralarda yaşayan varsa , dizilerden çok filmlerimizin ne durumda olduğunu merak ediyorum. Yani sadece Türkler izliyor olamaz abicim. Dizilerle birlikte Türk film sektörüne merak başlamış ve yabancılar Türk filmlerini izliyordur.

Bi Iron Man gibi aksiyon falan olamaz. Yada Zohana Bulaşma gibi komedi. Fakat bizimde komedi ve dram kısmında farklı bir tarzımız var. 

Özellikle Türk filmleri ne durumda merak ettim (yabancılar için). Yurt dışındaki müridler (yada bu konuyu yurtdışından insanlarla konuşanlar) varsa yorumları merak ediyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Adamlar bizim filmimize dublaj çekip birde dvd'sini basıyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=kyNU5ejltAI

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Hee bak, bizim eski filmleri komedi filmi diye izliyorlarmış. Onuda duymuştum ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

yunanistan, çek cumhuriyeti, slovakya gibi ülkelerde türk dizilerinin çok sevildiğini, onla ilgili dergiler falan çıktığını biliyorum/gördüm.

sinema olarak bir genelleme yapamayacağım ama çek kız arkadaşım recep ivedik i çok beğenmişti,3 bölümünü de izledik, baya güldü sonra arada

bir taklitlerini falan yapıyordu konuşma lan diye (videoyu bulursam koyarım :) )  ama gora yı izledik çekçe dublaj olarak (evet dublajını yapmışlar)

hiç bi sahnesine gülmedi, ben de gülmedim gerçi çok aptalca geldi dublajı kapattık sonra.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Amerika'da ve Avrupa'da trash film severleri arasında bir ton Cüneyt Arkın fanı var abi. 

while (1<2)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

su anda macaristanda ezel dizisi var bi tane daha var ne oldugunu unuttum..5 yıldır tv izlemediğimden.

hırvatistanda sultanla alakalı bi dizi var bilmiorum hangisi.

macaristana bi tane daha gelecekmişte hangisi bilmioyorum..yanlız macar halkı türk dizilerine bağlanmış durumdalar.

sevgilimin annesi eve oturup tvde yayınlanmayan fakat internette macarca türk dizilerini fln seyrediyor.

aslında bunun sebepleri biraz açık gibi.avrupanın genelinde söle bi durum var.kız arkadaşınızın abisi gelse sizi görse öpüşürken bişi demez.hatta slm verir.yani demek istediğim tepki yok.ama türk dizilerinde böyle bir sahne olsa ordan 5 bölüm cıkar...

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Ukraynada muhteşem yüzyılı çok izliyorlar.

Araplar Kurtlar vadisini ve Tuba Büyüküstünün oynadığı bir dizi vardı onları biliyorlar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bu arada 20 taneye yakın Azeri arkadaşım sağdan soldan tanıdıklarla beraber 30 kişi falan tanıyorum Azeri.Onlardan hiç Cem Yılmazı duymadım.

Kurtlar Vadisini onlarda biliyor izliyor.

u235 tarafından 27/Oca/13 15:59 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buruksu
    buruksu's avatar
    Erkek
    Citizen bunu yazdı

uwww   biraz daha zorlasa  1milyon tık alacakmış bu :) 

:) mutluyum, huzurluyum
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theagartaman
    theagartaman's avatar
    Erkek
    kurtlar vadisi orta doğuda en çok izlenen dizi seçilmişti

bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdoganb
    erdoganb's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    buruksu bunu yazdı
    Citizen bunu yazdı

uwww   biraz daha zorlasa  1milyon tık alacakmış bu :) 

roketin olayım anam.

yardırmak bizim işimiz
Toplam Hit: 3681 Toplam Mesaj: 30