folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Dini Bir Konuda Takıldım

Dini Bir Konuda Takıldım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Biliyorum din konusu tartışmak v.s. yasak, benim konum silinebilir ama bir cevap alabilirsem en azından konuşabileceğim bir adrese yönlendirebilirseniz sevinirim. Ondan sonra konuyu yöneticiler silebilir sorun değil.

Şimdi hristiyan bir kız arkadaşım var, onla konuşuyorum ve bana kur'an da hristiyanlık tarifinin doğru olmadığını söyledi. Onların inançlarına göre tanrı tekdir ama 3 şahıstır. (biraz mantıksız gelebilir) yani birbirlerinin uzantısı gibi düşün diyor, mesela bir insan ve insanın ruhu, bunlar farklı ama aynı zamanda bir gibi bir mantığı var.

Neyse konu bu değil, şimdi bildiğiniz gibi hristiyan inancında Baba, Oğul ve Kutsal Ruh 3 lemesi var. Problem de buradan çıkıyor, maide suresi 116. ayette

Ve Allah şöyle buyurduğu zaman: «Ey Meryem oğlu İsa, sen misin o insanlara «Beni ve o anamı Allah yanında iki tanrı edinin.» diyen?» «Haşa, dedi, sen her türlü eksikliklerden münezzehsin ya Rab! Benim için gerçek olmayan bir sözü söylemem bana yakışmaz. Eğer söylemiş olsaydım elbette Sen bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ben ise Senin zatında olanı bilmem! Şüphesiz Sen, gizlilikleri çok iyi bilensin.» (Maide 5:116)

Şimdi burada h.z. meryem tanrı olarak söyleniyor, oysa kur'an ın geliş tarihi 6. yüzyıl ve o tarihte zaten hemen hemen her hristiyan baba,oğul,kutsal ruh 3 lüsünü tanrı olarak kabul etmiş. Eskiden baktım meryem'i tanrı olarak görenler varmış ama o dönem yok, çünkü bir kaç konsül toplanmış ve onların konuşmalarında bunlardan bahsedilmiyor (henüz incelemedim tam), h.z. meryem tanrı olarak görülse bile küçük bir gruptur, arkadaşın sorduğu ve benim doğru dürüst cevap veremediğim şey, yaratıcı neden baba-oğul-kutsal ruh 3 lemesini farklı şekilde söylüyor, bundan bahsetmiyor ve meryem i sadece 3 ün 3.sü olarak görüyor diye sordu.

Biraz araştırdım, kimileri meryem, tanrıyı( isa ) doğruduğu için tanrının annesi deniyor diyor dolayısla o da tanrıdır gibi bir mantıkla hareket ediyor. Ama hristiyanların inandığı kutsal ruh ile meryem farklı şeyler..

Bilmem tam olarak sormak istediğimi anlatabildim mi.. Hristiyanlık konusunu iyi bilen bir din alimi tanıdığı olan var mı? Baştan savma cevaplar alabileceğim ya da kıvıra kıvıra bir cevap gelmesini de beklemiyorum. Diyanettekilerin hristiyanlık ile ilgili çok bilgisi olduğunu düşünmüyorum, burda bir hoca var ama onun da hristiyanlığı bildiğini düşünmüyorum. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

şu programı kesinlikle izle ve faruk harman'ı araştırabilirsin. eserlerine filan bak muhtemelen cevabını bulursun. 

https://www.youtube.com/watch?v=6mvuDPDwGBg 

ne diyon?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

türkiyede değilim hocam o yüzden öyle hemen kitap temin etme şansım yok :) bahsettiğin programı izlerim.. karşımdaki çok zeki ve bilgili kız, çok hristiyanla tartıştım ama bu başka çıktı, beni acayip zorluyor :)  bu soru benim de çok aklımı karıştırdı o yüzden konu açma gereği duydum.. başka bir ayet de görmedim eğer Allah belirtseydi başka ayette baba-oğul-kutsal ruh üçlüsünü o zaman sorun olmazdı ama kutsal ruh yerine meryem in tanrı edilişini söylediği için eksik kalıyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

hocam soru ney 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

soruyu tam anlamadım ben şahsen. açık şekilde yazar mısın:)

ne diyon?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

tekrar yazayım.

Şimdi hristiyanlara göre 3 tanrı var (ama bunlar aslında tek tanrı da konu bu değil), bu 3 tanrı baba-oğul ve kutsal ruh. Ancak kur'an ı kerimde Allah, tanrı 3 tür demeyin diyor bir ayette ama maide 116 da, h.z. isa ya soruyor, sen mi insanlara dedin beni ve annemi, Allah ın yanında bir tanrı edinin diye. Böylece 3 tanrı olmuş oluyor. ama arkadaş da diyor ki, hristiyanlar h.z. meryem e tanrı demiyor. kutsal ruh olması lazımken, orada meryem zikrediliyor. Eskiden meryem i tanrı olarak gören küçük bir grup varmış ama 6. yüzyılda hemen hemen herkes bu 3 tanrıya inanıyor (konsül sonuçlar), yine meryem i tanrı diye kabul etseler bile çok azınlık bir grup. Ortada milyonlarca insan kutsal ruh tanrı'dır diye inanırken, kur'an da neden kutsal ruh tanrı olarak hiç geçmiyor hristiyanları itham ederken ve bunun yerine neden küçük bir azınlığın inandığı meryem geçiyor. 

Buradan çıkarttığı sonuç da, kur'an h.z. peygamberin kendi uydurması, o da hristiyanlığı iyi bilmediği için böyle yanlış söylemiş..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elcondor
    elcondor's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

inanmayacak olanı en iyi islam alimi bile ikna edemez... eğer sen müslümansan şu baba-oğul-kutsal ruh olayını unut gitsin.. Hristian alimi de farklı bir şey söylemez ki zaten. Kur'an'ı Hz. Peygamber'in uydurduğunu söyleyenler de sadece hıristiyanlarla kısıtlama bence, müslüman olmayanların hepsi zaten böyle düşünüyordur. Aksi takdirde herkes müslüman olurdu zaten..

elcondor tarafından 26/Eki/15 21:44 tarihinde düzenlenmiştir

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    elcondor bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

aynen, kızı müslüman olmaya ikna etmeye çalışıyorsun yoksa sen hristiyan olacaksın da ikilemde mi kaldın? Eğer ikisi de değilse inanmayacak olanı en iyi islam alimi ikna edemez... eğer sen müslümansan şu baba-oğul-kutsal ruh olayını unut gitsin..

hamdolsun müslümanım hocam, kimseyi müslüman yapma gibi bir derdim yok, ama arkadaş kur'an istemişti, ona almanca kur'an temin ettim.. okuyor işte.. kendisi sağlam bir hristiyan ve bilgisi de çok fazla, bir sürü hristiyan tanıdım ama içleri boş.. hayatlarında incili açıp okumamışlar, sadece inanıyoruz diyorlar (bizim müslümanlar gibi biraz) neyse ben bazen tartışıyorum işte, o da kur'an ın yanlışlarını bulmaya çalışıyor. Açıklıyorum bir çok şeyi ama bu soru beni kilitledi biraz.. 

Ayrıca kimseyi bir şeye ikna etme gücüm yok hocam, Allah ın elindedir ipler.. Ben sadece tebliğimi yaptım, soruları varsa cevaplamaya çalışırım.. gerisi onun bileceği iş :) 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    elcondor bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

aynen, kızı müslüman olmaya ikna etmeye çalışıyorsun yoksa sen hristiyan olacaksın da ikilemde mi kaldın? Eğer ikisi de değilse inanmayacak olanı en iyi islam alimi ikna edemez... eğer sen müslümansan şu baba-oğul-kutsal ruh olayını unut gitsin..

hamdolsun müslümanım hocam, kimseyi müslüman yapma gibi bir derdim yok, ama arkadaş kur'an istemişti, ona almanca kur'an temin ettim.. okuyor işte.. kendisi sağlam bir hristiyan ve bilgisi de çok fazla, bir sürü hristiyan tanıdım ama içleri boş.. hayatlarında incili açıp okumamışlar, sadece inanıyoruz diyorlar (bizim müslümanlar gibi biraz) neyse ben bazen tartışıyorum işte, o da kur'an ın yanlışlarını bulmaya çalışıyor. Açıklıyorum bir çok şeyi ama bu soru beni kilitledi biraz.. 

Ayrıca kimseyi bir şeye ikna etme gücüm yok hocam, Allah ın elindedir ipler.. Ben sadece tebliğimi yaptım, soruları varsa cevaplamaya çalışırım.. gerisi onun bileceği iş :) 

o değil de keşke böyle bir tanıdığım olsa, imrendim sna. bn de dinlere inanmayan bir insanım ama bilgili biriyle konuşup tartışmaktan her zaman keyif almışımdır.

sorduğu soru da çok güzelmiş. takipteyim :)

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elcondor
    elcondor's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    elcondor bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

benden hızlı çıktın, cevap için sana yetişemedim.. :)) o zaman üstte yazdıklarımdan alıntı yapayım..

inanmayacak olanı en iyi islam alimi bile ikna edemez... eğer sen müslümansan şu baba-oğul-kutsal ruh olayını unut gitsin.. Hristiyan alimi de farklı bir şey söylemez ki zaten. Kur'an'ı Hz. Peygamber'in uydurduğunu söyleyenler de sadece hıristiyanlarla kısıtlama bence, müslüman olmayanların hepsi zaten böyle düşünüyordur. Aksi takdirde herkes müslüman olurdu zaten..

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam konu kabul edip etmeme meselesi değil. Dediğim gibi derdim kimseye bir şeyi kabul ettirmek değil.. Benim işim de bu değil. :)

sorduğum soruya cevap burada verilmiş

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/10877/maide-suresi-116-ayette-hristiyanlarin-hz-meryem-i-ilah-kabul-ettigi-yazildigi-halde-hristiyanlar-hz-meryem-i-ilah-kabul-etmedigini-soylemektedirler-bu-konuyu-aciklar-misiniz.html 

ama tatmin edici bir açıklama yok, varsayımlarla harekt etmişler, h.z. meryem tanrıyı doğurduğu için tanrıdır denmiş ama hristiyanlar buna inanmıyor? buna cevap yok. en sonda da ruh ül kudüs = h.z. meryem ruhu gibi bir şey yazmış ama bunun da hiç bir kaynağı yok. Ama bulabildiğim 2 cevaptan biri bu, diğeri daha da alakasızdı.. 

Toplam Hit: 4694 Toplam Mesaj: 45
tanrı hristiyanlık meryem üçleme islamiyet