folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Dogo Argentino Hakkında Bilgisi Olanlar Bakın Lütfen.

Dogo Argentino Hakkında Bilgisi Olanlar Bakın Lütfen.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar. öncelikle durumu özetleyeyim 1 hafta kadar önce sokağımda bir köpek yavrusu buldum. çevre esnafa haber bırakmama rağmen sahibinden haber çıkmadığı için sanırım ben sahipleneceğim ve dogo ya benzettiğim için bu konuyu açıyorum

kızımız bu:

http://img467.yukle.tc/images/9492013-01-22_080811.jpg

şimdi bu hayvan dogo mudur? ( tek resimden anlaşılmaz diyenler için ekstra resim ekleyeceğim yarın)

eğer kızımı dogo ise;

4-5 aylık kadar olsa gerek. sanırım eğitim için geç kalmış sayılmayız. nasıl bir yol izlemeliyim eğitmek için?

köpek dişi olduğu için erkek köpeklerle erkek sahip arasında geçen alfa kavgalarından uzak olacağımı düşünüyorum, acaba yanılıyor muyum?

acaip huyları var

hep sarılmamı istiyor, üstüme atlıyor, şimdi sorun değil belki ama ilerde irileştiğinde sorun olacak. nasıl vazgeçirebilirim bu huyundan. (şimdi bile koşarak üstüme atladığında zorluyor beni boş bulunsam düşürecek zilli)

birde ona kızdığımda yada oyun oynarken ayaklarımın dibine yatmak gibi bir huyu var (bazen yanlamasına bazen sırtüstü)
    bu teslimiyetiyle mi ilgili yada nedir manyak mı bu hayvan? (geçen başka bir köpekle oynarken arada benzer triplere girdi)

eğitim için nasıl bir yol izlemeliyim?

erkek dogolara karşı sert, onları itaat etmeye zorlayıcı kararlı bir tutum izlemek gerekiyor diyorlar kızımız için de geçerli midir acep bu?

şimdilik merak ettiklerim bunlar. konuya göre sorular şekillenecektir. eyvallah :)

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

Hocam gözlerinin ve ağzının kenarları neden pembemsi bi renkte ? Türün özelliği mi bu ?

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek
    NoToLeRaNcE bunu yazdı

Hocam gözlerinin ve ağzının kenarları neden pembemsi bi renkte ? Türün özelliği mi bu ?

hayır hacım normalde siyah olması gerekiyormuş. anca oralarda tüy dökülmesi de var. tam olarak bilemiyorum. belki albino hastası olabilir diye de düşünüyorum, yada alerjik bişeyse belki. bilenler belki bir açıklama yapablir diye ekledim resmi.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    Baracuda
    Baracuda's avatar
    Erkek

tip olarak benziyo ama tam olmayabilir kırma olma ihitmali var 

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

dogo dur birader -kirmada cikabilir- bunun kulaklarinin ve kuyrugunun kesilme zamani gelmis gibi. ayrica burnunu civari pebemsi gorunecektir cunku tuyler cok kisa ve yer yer dokulustur. gozlerinin etrafinin siyah tuylu olasini (korsan yamali) olmasini bekleme her dogo oyle olacak diye bir sey yoktur. dogolarda sagirlik oldugundan sozlu komutla her seyi yaptiracagini zannetme gorsel komutlari kullan ayni zamanda. bana kalsa birazcik daha buyudugunde kulagini ve kuyrugunu kestir ve isini bilmeyen adama kestirtme biraz pahaliya mal olur ama kulaklari kesildikten sonra super gozukurler. kilo almasini sagla mamayla besleyebilirsin ama sakin cig et yedirme

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nolanded
    nolanded's avatar
    Erkek

hayvanları koruma kanununun 14. maddesinde yer alan pitbull terrier ve japanese tosa’ya dogo argentino, fila brasileiro ve bu ırkların melezleri de ilave edilmiştir. 

ayrıca, tehlikeli köpekleri bulunduran hayvan sahiplerinin aşağıdaki hükümlere uymaları gerekmektedir;

yükümlülükler;

1) dogo argentino, fila brasileiro ve yukarıda belirtilen ırkların melezlerini bulunduran hayvan sahipleri söz konusu talimatın yayımından itibaren üç ay içinde il hayvan koruma kurullarına bildirimde bulunarak bunları kayıt altına aldıracak, altı ay içerisinde kısırlaştırarak, kısırlaştırıldıklarına ilişkin belgeleri il hayvan koruma kurullarına teslim edeceklerdir.

2) köpeğine ve kendisine ait bilgileri ilgili belediyeye kayıt yaptıracaktır.

3) adres değişikliği olması halinde ilgili belediyeye bildirecektir.

4) köpeğin ölmesi halinde köpeğine ait bilgi ve belgeleri 7 gün içinde ilgili belediyeye teslim edecektir.

5) mesken dışında dolaştırılan hayvanların dışkılarını temizleyecektir.

6) köpeğin üzerinde belli bir uzaklıktan görülebilecek şekilde tasarımlanmış ve geceleri yansıtıcı özelliği olan bir tasma takılacak ve tasmaya bağlı kayış yerine zincir kullanacaktır.

7) köpeğin gezdirilmesi sırasında dayanıklı malzemelerden yapılmış ağızlık takacaktır.

8) binada tehlikeli bir köpek olduğunu belirten uyarı levhaları köpeğin olduğu binanın tüm giriş yerlerine asacaktır.

9) köpek; binanın içinde veya dışında kapalı bir alanda olduğunda, kaçamayacağı ve binaya gelen ziyaretçilere zarar vermeyeceği bir şekilde barındıracaktır.

10) tüm veteriner kliniklerine bakım ve tedavi amaçlı gelen tehlike arz eden köpeklerin veteriner hekimler odası tarafından ilgili valiliğe yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir.

msne beklerim: nolanded[at]tahribat.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    izmet
    izmet's avatar
    Erkek

Baya baya dogo ama boyun kisminda ki tuyleri uzun mu yoksa fotograftan mi oyle gorunuyor orasi biraz garip geldi bana daha once hic oyle uzun tuylusunu gormedim. Arkadasin da dedigi gibi kulaklarin ve kuyrugun kesilme zamani gelmis. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek
    nolanded bunu yazdı

hayvanları koruma kanununun 14. maddesinde yer alan pitbull terrier ve japanese tosa’ya dogo argentino, fila brasileiro ve bu ırkların melezleri de ilave edilmiştir. 

ayrıca, tehlikeli köpekleri bulunduran hayvan sahiplerinin aşağıdaki hükümlere uymaları gerekmektedir;

yükümlülükler;

1) dogo argentino, fila brasileiro ve yukarıda belirtilen ırkların melezlerini bulunduran hayvan sahipleri söz konusu talimatın yayımından itibaren üç ay içinde il hayvan koruma kurullarına bildirimde bulunarak bunları kayıt altına aldıracak, altı ay içerisinde kısırlaştırarak, kısırlaştırıldıklarına ilişkin belgeleri il hayvan koruma kurullarına teslim edeceklerdir.

2) köpeğine ve kendisine ait bilgileri ilgili belediyeye kayıt yaptıracaktır.

3) adres değişikliği olması halinde ilgili belediyeye bildirecektir.

4) köpeğin ölmesi halinde köpeğine ait bilgi ve belgeleri 7 gün içinde ilgili belediyeye teslim edecektir.

5) mesken dışında dolaştırılan hayvanların dışkılarını temizleyecektir.

6) köpeğin üzerinde belli bir uzaklıktan görülebilecek şekilde tasarımlanmış ve geceleri yansıtıcı özelliği olan bir tasma takılacak ve tasmaya bağlı kayış yerine zincir kullanacaktır.

7) köpeğin gezdirilmesi sırasında dayanıklı malzemelerden yapılmış ağızlık takacaktır.

8) binada tehlikeli bir köpek olduğunu belirten uyarı levhaları köpeğin olduğu binanın tüm giriş yerlerine asacaktır.

9) köpek; binanın içinde veya dışında kapalı bir alanda olduğunda, kaçamayacağı ve binaya gelen ziyaretçilere zarar vermeyeceği bir şekilde barındıracaktır.

10) tüm veteriner kliniklerine bakım ve tedavi amaçlı gelen tehlike arz eden köpeklerin veteriner hekimler odası tarafından ilgili valiliğe yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir.

saol hacım eyvallah. konuyla ilgili bi fikrin olaydı onu da belirteydin çok mutlu ederdin beni. bunları zaten biliyorum. sağol, eksik olma..

blackhammer bunu yazdı

dogo dur birader -kirmada cikabilir- bunun kulaklarinin ve kuyrugunun kesilme zamani gelmis gibi. ayrica burnunu civari pebemsi gorunecektir cunku tuyler cok kisa ve yer yer dokulustur. gozlerinin etrafinin siyah tuylu olasini (korsan yamali) olmasini bekleme her dogo oyle olacak diye bir sey yoktur. dogolarda sagirlik oldugundan sozlu komutla her seyi yaptiracagini zannetme gorsel komutlari kullan ayni zamanda. bana kalsa birazcik daha buyudugunde kulagini ve kuyrugunu kestir ve isini bilmeyen adama kestirtme biraz pahaliya mal olur ama kulaklari kesildikten sonra super gozukurler. kilo almasini sagla mamayla besleyebilirsin ama sakin cig et yedirme

kulakları kesik zaten hacım ama benim aldığım bir yavru olsa kesinlikle ama kesinlikle kesmezdim kulakları. keza kuyruğunu da kesmeyi düşünmüyorum. eziyet olarak görüyorum köpeklere yapılan bu tarz şeyleri. netice ne ava çıkıcaz domuz puma avlıcaz ne de dövüşe çıkıcaz.

benim merak ettiğim ağız çevresi ve burundaki pembeliklerdi. sanırım hepsinde olması gerekmiyor?

teşekkür ederim yorumun için

izmet bunu yazdı

Baya baya dogo ama boyun kisminda ki tuyleri uzun mu yoksa fotograftan mi oyle gorunuyor orasi biraz garip geldi bana daha once hic oyle uzun tuylusunu gormedim. Arkadasin da dedigi gibi kulaklarin ve kuyrugun kesilme zamani gelmis. 

hacım boğaz tüyleri çok uzun değil aslında sanırım katlanık durduğundan öyle görünüyor boyun derisi

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

http://www.doggies.com/images-new/breed-guide-dog-photos/Dogo_Argentino_face.jpg

kesik kulaklisi boyle duruyor :) duzgun kesilmis kesik kulaklisi ayrica dovusturmek icin degil kopegin yuzunu daha bir ortaya cikartiyor.

sendekinin burun civari tuysuz ayni sekilde goslerinin cevreside tuysuz zaten dogonunda bu sekilde olur.

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

işte bundan biraz daha uzun bizim kulaklar :)

belki dışarda kaldığında zayıflamış olmasının da etkisi vardır kulakların o kadar çıkmasında :)

ha bi de sağır değil bizim kız. sesime tepki veriyor gayet güzel.

sesimi duyunca hemen çıkıyor yerinden :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaxeL
    MaxeL's avatar
    Erkek

hocam en iyi anlama yöntemi  veterinere götürmendin.

Break Dance Bboy MaxeL
Toplam Hit: 3562 Toplam Mesaj: 15