folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dostoyevski"Nin Hayatını Değiştiren Olay Neydi Biliyor Musunuz?

Dostoyevski"Nin Hayatını Değiştiren Olay Neydi Biliyor Musunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Dostoyevski'nin hayatını değiştiren olay neydi biliyor musunuz?

Kendi idam sahnesi...

Çar'ın baskı döneminde, arkadaşlarıyla bir sohbet grubu kurmuştu.
    Yakalandı. 28 yaşında idam isteğiyle yargılandı.
    Mahkemenin sonucunu beklediği gece hücresinden alındı.
    Ölüm kararı yüzüne karşı okundu. Papaz günah çıkarttırdı.
    Gözleri kapalı olarak bir direğe bağlanıp, müfreze karşısına geçirildi.
    "Ateş" emrini beklerken gerçek karar bildirildi kendisine...

Aslında mahkeme 8 yıl hapis vermiş, Çar bunu 4 yıla indirmişti; ama
    ona ders olsun diye böyle bir gösteri planlanmıştı.
    Böylece "ölüm"le tanıştı; oysa bu sefil oyunda asil keşfettiği şey,
    "yaşam"dı.

Stefan Zweig'a göre 4 yıl sonra yaralı parmaklarından zincirleri
    Çıkardıkları zaman sağlığı bozulmuş, şöhreti uçup gitmişti, ama kırık dökük
    bedeninden her zamankinden daha parlak fışkıran tek bir şey vardı:
    Yaşama sevinci...

Durumu en iyi anlatan cümle Nietzsche'nindir:
    "Hayatı kaybetmenin kıyısına yaklaşanlar, onu daha iyi tanırlar".

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    bilmiyorum hani merakda etmiyorum peki sen djalper in hayatını değiştiren olayı biliyormusun :))

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek
    güzel bi yazı..

bassinyourface
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    er3bus
    er3bus's avatar
    Erkek
    makina başında,sandalye tepesinde yaşıyon sen herhalde yargıç.
    saol!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    muhabbet_fedaisi
    muhabbet_fedaisi's avatar
    Erkek
    konu çok güzedl kardeş tbr.
    bu arada"dj alper"hayatını değiştiren olay nedir söylermisin

ümit kesilirse hayat biter, ümitsizlik hayatı zehirler, keder hayat damarına vurulan bir neşterdir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ladre
    ladre's avatar
    Erkek
    evet dogru dostayevskinin hayatında önemli yeri olan bir olay ,şimdi hatırlamıyorum ama romanlarından birinde de idam sephasından kurtulan bir kahraman var dı.Mesela kumarda hayatında cok büyük değişiklikler yasatmış ona yada meslegini (mühendis)bırakıp iyi sayılabilecek bir mirası harvurup harman savurması sonucunda yasadıgı aclık sefalet hastalık hemen hemen butun romanlarında bu konuları işlemiştir.Sara hastası cocuklar ,hastalıklı yaslı insanlar ,ac sefil o zamanın rus aileleri ...
    aslında en önemli özelliği bence edebiyatın meşhur tartışması "sanat sanat içinmidir yoksa sanat toplum içinmidir"konusunda sanatın toplum için olması gerktiğini savunmasıdır.Dünya edebiyatının kabul ettiği en büyük yazarlardan olan hatta pek cok yerde en büyük romancı diye bahsedilen dostayevski nin gercek ismide fyodormihailoviç di eger yanılmıyosam....

bildiklerini hayatla yüzleştir ve sınamaktan korkma , dogruyla yanlışı ancak o zaman ayırtedebilirsin
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    DJ Alper in Hayatını Değiştiren Hikaye:

Alper Birgün Yolda Yürürken Bir Hatun Görür,Alper Hatunu Gördü Ya Çokda Pis Bakıyor...Kadında Bunu Kesiyor Allah Alper İçin Yıkılıyor Ortalık.Sonrada Alper Bu Olayın Hüznü Nedeniyle Kendini Bilgisayara Veriyor Ve Hayatı Değişiyor...Saçma Oldu Ama 2 Dk da Aklıma Bu Geldi...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Davul ol emi :D

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    siz ne zaman türediniz? :D

olay anlatayım..
    Sabah yatarken hanım koştu anneme bişeyler oluyor dedi fırladım yataktan. Annem tansiyon hastasıdır. Kalktımki kadını felç geçiriyor sandım önce attık arabaya apar topar hastane yoluna düştük. Basıyoruz artık allah ne verdıyse. Yolda yüzünü ovuyorum annemin ama sanki beyin kanaması gibi felç gibi bi durumlar agzının sağ tarafı sarktı yutkunamıyor filan sağ el hissiyat kayıp. Acilden girdik. Attık hastaneye iğne ilaç konuşma gitti annemin. Konuşamıyorki kadıncağız derdini anlatsın bize anlatmaya çabalıyor ama tercüman olamıyoruz ki. Neyse yatırdık biz nörolojiye bitmiş durumdayım koşturuyorum sağa sola ayaktayım ama içim çöküyor çünkü yaşam sebebim anam benim hayatta kimseye biçmediğim kıymetleri taşır gözümde. ilk gün konuşma yok el tutmuyor ben ona moral veriyorum bişeyin yok diyorum iyi olacaksın diyorum kendim çökmüş vaziyetteyim. Ağlıyor susturuyorum kızıyorum ağlama diyorum. Konuşturmaya çabalıyorum. Perişanım. Eli hissiz. Peçete koyuyorum yatağın üstüne zorlukla alabiliyor. Neden sonra akşam saatlerinde tedaviye cevap vermeye başladı. Hafiften elinde hareketlenme. Peçeteyi çok fala zorlanmadan alıyor. Ertesi gün rahatça alıyor peçeteyi yatağın üzerinden hatta ileri gidiyor paketinden kendisi çıkartıyor. Suyu kendisi doldurup içiyor. İlk günkü ağızda sarkma olayı ve uyuşukluk epey hafiflemiş yemeğini suyunu daha rahat yutabiliyor. 3. gün öğle saatlerinde bir andan annem konuştu. 3 günlük bitkinliğim yorgunluğum ağır darbeler almış ruhum mutlulukla artık hislerime gem vuramadı hıçkıra hıçkıra hatta höyküre höyküre sarıldım anama ağladım. bizden başka 2 hasta daha var odada. Herkes mutlu herkes ağlıyor odada. Duramadım babamı aradım baba anam konuşuyor. Çıktım balkona yaktım bir sigara çektim içime dumanı derin derin, soğuk rüzgar vuruyor yüzüme ama umursamıyorum. İlerleyen günlerde annemin konuşması düzeldi. 8 günlük hastane macerası bitti.
    Diyeceğim şu bunları yaşadık neler gördüm yanında. Şükrettim. Annemin hastalığına bile şükrettim. Neler gördüm neler. Adamcağızı yürütmek için 2 evladı almış kollarından tutumuşlar koridorda hadi babam at adımını hadi babm diye çabalamakta. Neler gördüm neler. adam yatakta bir yanından bir yanına dönemiyordu. Neler neler. Yaşama sevinci dediğimiz şey en canlı şekliyle hastane koğuşlarında nabız gibi atmakta. Kiminiz kimseniz olmasa dahi durumunuza şükretmek adına o hastaneleri o hastaları görün derim...

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Başkalarının aczine bakıp haline şükretmek bencilliktir Tuğrul, böyle düşünmen
    üzer beni. Hastaneye gitmeye teşvik ediyorsan çocukları, bitap düşmüş insanlara
    bakıp şükretmeye değil, onlara yardım etmeye sevket onları. Senin gibi bir insana
    bu yakışır. Annene olanlar dedeme olanları hatırlattı bana, ama dedem ne yazık ki
    yoğun bakımdan çıkarılıp morga götürüldü... Belki de bu yüzden, yıllardır
    hastaneye gitmek istemiyorum, gittiğimdeyse en kısa zamanda uzaklaşmaya
    çalışıyorum...

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    "En azından " ibaresini dikkate al Caner'im...
    Virgullerin arasında noktalamaların arkasında kalan anlatmadığım meselelerden küçük bir örnek. O koltuklarına evlatları giren amcayı teşvik edenlerden biriside bendim naçizane. Bir başka hasta vardı odada kadıncağız beyin kanaması geçiriyormuş. Kadının başına gidip gidip teyzem maşallah çok iyisin şöyle böyle gibi moral desteği sağladım yine. Yaşadıklarımı bilmeden bu yorumu yapman üzdü beni..

tahribat.com/murid/tugrulbaba
Toplam Hit: 3034 Toplam Mesaj: 12