folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Dünyanın Hareketi Maketi[Yardım, Fikir]

Dünyanın Hareketi Maketi[Yardım, Fikir]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Evet arkadaşlar dünyanın güneş etrafındaki(eliptik bir yörüngeye sahip) ve kendini etrafındaki hareketini yapacağım maketle, ayrıca ay da dünyanın etrafında dönecek. Tabi maket dediysek herşey otomatik olacak. Nasıl Yapılır? Ne kadara patlar ? Bu arada 1m ye 70 cm gibi büyük boyutlarda olacak?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

7 8 motorla yapılabilinir aslında. küçük topları döndürürsün aynı zamanda topları dizdiğin zeminde haraketli olur onlarda kendi çapında döner ama tasarım epi bi uğraştırır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

gokcan bunu yazdı:
    -----------------------------

7 8 motorla yapılabilinir aslında. küçük topları döndürürsün aynı zamanda topları dizdiğin zeminde haraketli olur onlarda kendi çapında döner ama tasarım epi bi uğraştırır.

zemini ne yapacam onu bilmiyorum işte. Raylı sistem tarzı birşeyler düşündüm ama sadece düşünmekle kaldım :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

dunya%20gunes%20ve%20ayin%20buyuklukleri%20proje%20odevi,%20dünya%20güneş%20ve%20ay%20maketi%20yapımı

Böyle birşey buldum hareket ediyor sanırsam görüntü olarak aklında bir fikir oluşsun diye koyayım dedim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

up ki 3 4

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RoadMaster
    RoadMaster's avatar
    Erkek

tek motor ve dişli ile yapabilirsin olayı.

şu şekilde oluyor oncelikle düz bir zemin yaratırsın.tam güneşin altına bir motor koyarsın.dünyanın altındada altında yuvarlak dişli bulunan bir çubuk.bu motoruda dünyanın altındaki çubuğa palanga tarzı bağlarsın.en son olarakta bu çubuğun dişlisinin geçebileceği şekilde bir dişli yapısı kurarsın eliptik şekilde.motor döndükçe çubuğu çevirecektir.çubukte her dönüşünde dişli ile hareket edecektir.bu şekildede dünyanın hareketide gerçekleşmiş olur :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

RoadMaster bunu yazdı:

şu şekilde oluyor oncelikle düz bir zemin yaratırsın.tam güneşin altına bir motor koyarsın.dünyanın altındada altında yuvarlak dişli bulunan bir çubuk.bu motoruda dünyanın altındaki çubuğa palanga tarzı bağlarsın.en son olarakta bu çubuğun dişlisinin geçebileceği şekilde bir dişli yapısı kurarsın eliptik şekilde.motor döndükçe çubuğu çevirecektir.çubukte her dönüşünde dişli ile hareket edecektir.bu şekildede dünyanın hareketide gerçekleşmiş olur :)

çok sağol,

evet beyler diğer önerileri de dört gözle bekliyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

bir kaç motor ve yarı çarpları farklı dişlilerle rahatlıkla yapabilirsin sanırım..

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek

RoadMaster bunu yazdı:

arkadas yazmasaydı ben yazacakdım. en mantıklsı tek dıslı sonuc olarak 1 den fazla motor kullanacak olursan sısmetık harektı sağlayamazsın 1 tanesı kalk gıdelım derken ben yaslıyım okadar gıdemem det ama dıslıler arasındakı orantıdan sıstemı ıstedıgın gıbı calıstrısın

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

cyrpt bunu yazdı:

RoadMaster bunu yazdı:

arkadas yazmasaydı ben yazacakdım. en mantıklsı tek dıslı sonuc olarak 1 den fazla motor kullanacak olursan sısmetık harektı sağlayamazsın 1 tanesı kalk gıdelım derken ben yaslıyım okadar gıdemem det ama dıslıler arasındakı orantıdan sıstemı ıstedıgın gıbı calıstrısın

peki maliyeti ne olur bu konuda fikirleriniz varmı ?

ayrıca 20 güne bitermi şimdi başlasam ?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

step motorla yaparsın hocam.yörüngeye göre adım adım ilerletirsin ayla dünyanın ilerlemesi ile dogru orantılı olarak.atıyorum dünya maketının altına bı step motor koyarsın.Ay maketinin altına bi step  motor koyarsın.atıyorum ay 2 adım atar ( step motorun adım derecesı 1 olarak varsayalım) yani 2 derece doner.Dünyaya 1 adım attırırsın yani 1 derece sağa veya sola doner. en basit böyle olabilir diye düsünüyorum fakat maketi nasıl step motora uyarlarsın fikrim yok.step motor kontrolünü bilmen lazım pic veya 8051 ile kontrol etmen gerektigini düsünüyorum.cünkü otomatik olmasını ıstıyorsun.atıyorum 5 sn'de ay 1 derece doner 10 sn'de dünya 1 derece doner v.b gibi.gerekli kodları veririm ama dünya ay maketini nasıl yaparsın bılemem:D

Toplam Hit: 7747 Toplam Mesaj: 17