folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektoronikçiler Aklıma Süper Ötesi Bir Fikir Geldi

Elektoronikçiler Aklıma Süper Ötesi Bir Fikir Geldi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

görüntü olmadıktan sonra youtube'tan çalsa ne farkedecek normal bi mp3 listesi işini görür :) radyo açacam diyosan o ekipmanlar biraz pahalı

Si vis pacem para bellum.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Peki senin muzigini bendemi diliyecegim??? Hadi muzik degistirme olayi nasil olacak inet in olmadigi yerde veya nasil start vereceksin playliste hadi varsayalimki bunlar basardin radyo frekanslarinda kendine bant araligini nasil bulacaksin hadi onuda gectim o radyo istasyonuna para vermen lazimki sinyalin yayinlansin.

benimki sadece fikir hocam :) Yatırımcılar yapabilir

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

hocam şöyle bi düşündüm de aslında olabilitesi var..

şimdi polis telsizleri sürekli frekans değğiştiriyo demi

aynı mantıkla herkesin dinlediği müzik farklı olabilir. radyo üzerinden youtube dinleme :D

yalnız bi sıkıntı var.

--günümüzdeki oto tepleri ile bunu çalıştıramazsın

--herese yetecek radyo frekansı yok

--yayını yapacak istasyon nasıl olacakta heryerden çekecek?

--yani yatar o iş

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sinerji61
    Sinerji61's avatar
    Erkek

biraz daha geliştirilebilir :) ama uğraşmak lazım şuanda en maliyetsiz yöntem mp3 indir tak flashı dinle :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Sinerji61 bunu yazdı

biraz daha geliştirilebilir :) ama uğraşmak lazım şuanda en maliyetsiz yöntem mp3 indir tak flashı dinle :)

aynen hocam geliştirilirse güzel olabilir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Mycity bunu yazdı
    Olgunisik bunu yazdı
    Kısa cevap: Günümüz teknikleriyle imkansıza yakın.
    Uzun cevap: Sorunun kaynağı o cihazın yani arabadaki cihazın internete nasıl bağlanacağıyla ilgili. 2g de yani klasik gsm şebekerinde gprs kullanamaz zira bant genişliği yetmez. 3g de ise teknolojisi gereği araç 30km üzerinde hızlandığında bağlantı çok yavaşlar, 50 km üstünde neredeyse kopar. 4g olarak bilinen lte de ise bu limitler biraz yükselsede 110km üzerinde durma noktasına kadar yavaşlar. Tek çözüm yolu interneti uydudan almasıdır ancak uydudan internet bu iş için pahalı olur. Ayrıca tünel, ağaçlık vb.de uydu interneti yalan olur.
    özetle olmaz.

işte hocam radyo istasyonu gibi çalışcak internete bağlanmıycak sadece istasyon internete bağlanıcak

internete bağlanıp bağlanmaması durumu değiştirmiyor. Arabadaki cihaz biryerlere bağlanacak. Baz istasyonu yada radyo istasyonuna araçtaki cihazın ulaşmasında sıkıntı var.
    Yıllar önce ecnebinin biri buna benzer birşeyler düşünmüş ama teknik olarak başaramamıştı. Radyo istasyonu dijital yayın yapacak, arabalarda da dijital alıcı olacaktı. Bu sistemde arabadaki alıcı biryerlere bağlanmıyor, sağdece vericiden yollanan sinyali kullanıyordu. Olmadı daha doğrusu olamadı. çok nedeni var ve bunlardan biride bahsettiğim olaydı. Dijital radyo haberleşmesi analog haberleşmeye göre daha sıkıntılıdır. Alıcının vericiye göre sürekli yer değiştirmesi ise dijital yada analog hemen her radyo haberleşmesinde sıkıntılı iştir. Uçaklar daha kaliteli olduğu halde fm değil parazltlere daha açık am modülasyonunu kullanır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

sağlanırda sunucu maliyeti daha başlarken patlar. 64kbps stream edersen yayını, edge hızında bağlantı sana yeter. Aslında sağlam olur, internet radyolarını arabalara taşımak.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

selamlar, 

bu proje neden imkansız ya da günümüz teknolojisiyle yapılamaz deniyor anlamıyorum :) bal gibi yapılır..ben tek başına hem elektronik kısmını hem de yazılım kısmını yapabilirim kısa bir alan için (tabii kaynak sağlanırsa)

öncelikle ulusal radyolar ve yerel radyolar farkı var. belirli alanda radyolar frekans kiralıyor ve bunun için yüksek ücretler ödeniyor.. 

ticari amaç harici kullanımda frekansı kullanabilirsin ama iş ticariye girdiğinde başın belaya girer. o yüzden radyo vericisi kurmak büyük maliyet gerektirir..

internet olayına gelirsek

türkiyedeki 3g hızları berbat derecede yavaş. sözde turkcell amerika ile karşılaştırma yaptı ama tırt.. yurtdışında bu iş olabilir.. internet üzerinden veri alıp bunu çalmak çok sıkıntılı bir iş değil. az biraz ar-ge ile çözülür.. ancak bizdeki internetlerin hepsi sanırım limitli, limitsiz olanlar da belirli bi kotadan sonra hızı acayip düşüyor o yüzden mantıklı bir iş değil internet radyosu..

otobüslerde internet mevcut, bu da telefon üzerinden bağlanılırak yapılıyor. bir tane gsm modülü alıp internet kullanılabilir. hintli bir arkadaş avr ile hafıza kartından mp3 okutturan bir elektronik devre yapmıştı, bu yapılacak devre çekilen stream i oynatacak. çok kolay bir iş değil ama zor da değil.. sadece ar-ge gerekli. 

benim açımdan çok yararlı bir proje değil bu, bunun yerine biri kara kutu yapsa arabalar için daha iyi olur. bazı lüks araçlarda bu tarz kara kutular mevcut, fren hareketleri, dönüş hızı, ön-arka kamera kayıt v.s. gibi şeyler var ama bunlar çok pahalı.. bunun maliyetini düşürüp satmak hatta devlet ile anlaşma yaparak her araçta bulundurmasını sağlamak daha mantıklı en azından işe yarar ve ticari bir proje.. benim kafamda vardı bu proje ama ileriye atmştım. kosgeb den aldığım başka bir projedeki saçma bir yanıt yüzünden bu ülke yararına bir şey yapmama kararı aldım.. ama hevesli arkadaşlar varsa bu projeyi kosgeb e ya da tubitak a falan sunabilir.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

selamlar, 

bu proje neden imkansız ya da günümüz teknolojisiyle yapılamaz deniyor anlamıyorum :) bal gibi yapılır..ben tek başına hem elektronik kısmını hem de yazılım kısmını yapabilirim kısa bir alan için (tabii kaynak sağlanırsa)

öncelikle ulusal radyolar ve yerel radyolar farkı var. belirli alanda radyolar frekans kiralıyor ve bunun için yüksek ücretler ödeniyor.. 

ticari amaç harici kullanımda frekansı kullanabilirsin ama iş ticariye girdiğinde başın belaya girer. o yüzden radyo vericisi kurmak büyük maliyet gerektirir..

internet olayına gelirsek

türkiyedeki 3g hızları berbat derecede yavaş. sözde turkcell amerika ile karşılaştırma yaptı ama tırt.. yurtdışında bu iş olabilir.. internet üzerinden veri alıp bunu çalmak çok sıkıntılı bir iş değil. az biraz ar-ge ile çözülür.. ancak bizdeki internetlerin hepsi sanırım limitli, limitsiz olanlar da belirli bi kotadan sonra hızı acayip düşüyor o yüzden mantıklı bir iş değil internet radyosu..

otobüslerde internet mevcut, bu da telefon üzerinden bağlanılırak yapılıyor. bir tane gsm modülü alıp internet kullanılabilir. hintli bir arkadaş avr ile hafıza kartından mp3 okutturan bir elektronik devre yapmıştı, bu yapılacak devre çekilen stream i oynatacak. çok kolay bir iş değil ama zor da değil.. sadece ar-ge gerekli. 

benim açımdan çok yararlı bir proje değil bu, bunun yerine biri kara kutu yapsa arabalar için daha iyi olur. bazı lüks araçlarda bu tarz kara kutular mevcut, fren hareketleri, dönüş hızı, ön-arka kamera kayıt v.s. gibi şeyler var ama bunlar çok pahalı.. bunun maliyetini düşürüp satmak hatta devlet ile anlaşma yaparak her araçta bulundurmasını sağlamak daha mantıklı en azından işe yarar ve ticari bir proje.. benim kafamda vardı bu proje ama ileriye atmştım. kosgeb den aldığım başka bir projedeki saçma bir yanıt yüzünden bu ülke yararına bir şey yapmama kararı aldım.. ama hevesli arkadaşlar varsa bu projeyi kosgeb e ya da tubitak a falan sunabilir.. 

Eywallah hocam belki bişeyler öğrenirler diyer müridlerde :) herşeye saçma diyip geçiyor çoğu

Toplam Hit: 3577 Toplam Mesaj: 35