folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Elektrik Muhendisligi Sorulari Ingilizce

Elektrik Muhendisligi Sorulari Ingilizce

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

up yardım müride.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Üstad i(t) yi çektim Xc ile i(t) yi çarparsan da Vc(t) yi bulursun. Bu arada kusura bakma yanlışlık falan varsa acele ile çözdüm V(t) yide göremedim görsem işlemleri ben yapacaktım

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    code_46
    code_46's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

lan geldim yardım ediyorum sadece burdan tüm işlemleri yapmam sadece gideceği yolları söylerim

1) 3 kapalı döngü içinde 3 tane kvl döndürüp ordan çıkıcak 3 bilinmeyenli 3 denklemle akımları bulucak

2) 2 kapalı ddevre içinde 2 tane kvl döndürüp çıkan 2 bilinmeyenli 2 denklemle akımları bulucak yine sonra tüm harcanan gücü bu akımı kullaraka güç formulunden bulucak 1v ile çarpıcak

3) bunu t domainde çözmek zordur o yüzden s domaine geçiçek, kapasitor inductor filan bunları s domainde yazssın akımları filan sonra 2 tane kvl döndürsün akımlaı bulur ve daha sonra güç formülünden gücü buluru burdaki cos reactive sin ise active powerdir.

4) burdaki R C L yi t domainde çözmek zordur yine s domaine çevirip öyle yapıcak size frekansı vermiş yani s vermiş ordan kvl yaparak bulursun akımı sonra voltaja geçersniz empedanslarla çarparak

5) bu ikisini v ve i yi cos şeklinde yazıcaksınız sonra ikisini çarpıp güçü bulucaksınız en sonra da trigonometrik ters dönüşümde sin artı cos gibi fonksiyonlara dönüşücekler bunlardan sin active cos reaktive poerdir

6) yine s domaine çevirip verilenleri kvl uygulıycakcak sonra node analysisle L nin değeri çıkar sonra ters laplace alıp t domaine çeviriceksiniz bu değeri

7) bu biraz uzun üşendim yazmaya size VA güçü vermiş güç faktörünü kullarak onun cosünüsü active poweri filan bulucaksınız.. diye gidiyo..

En mükemmel insan yaptığı hatayı tekrar yapmayan insandır; hatasızlık Yaratıcıya aittir, insanlar ulaşamaz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Üstad şimdi no load mode dediği boşta çalışma. Boşta çalışmada ki  görünen güç  verilmiş. Ordan da cosfi10 ile çarpılırsa 40W çıkıyor. Bu bizim sorumuzda istenen Ferromagnetic core power loss olması gerekiyor.  Yani demir kaybı 40W oluyor. Yüklü çalışmada görünen güç verilmiş 350VA. cos fi de 0.8. Aktif güçte 280W oluyor. Toplam bakır kaybıda verilmiş 30W. Boşta çalışmadada 40W demir kaybı bulmuştuk. Yani toplam kayıp 70W oluyor. Trafonun girişi 280W çıkış 210W olmuş oluyor. Verimde alınan güç/verilen güç = 210/280 = 0.75 oluyor. İnşallah hata yapmamışımdır işine yarar kolay gelsin

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PlatypuS
    PlatypuS's avatar
    Erkek

yok mu baska yardim edecek yardim eden herkez saolsun ama cevirisini ben de yapabiliyorum formuller falan lazim

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Valla kardeş biz makinada okurken bunların çok rahat çözüyorduk..Üçfazlı trafonun fazör diyagafamından tutun senkron asenkron makinalara kadar...

Derisi iyi dinleyip kavramaya bakın...

soruların iki tanesi lise fizik bilgileriyle dahi çözülebilir..

Üzerinden uzun zaman geçtiği için çözemiyorum..

Eğer bu bölümü bitirmek ve mühendis olmak istiyorsan bu dersi iyi öğrenerek geçmeye bak

Konuyu anlayan bir arkadaşından yardım iste konuyu anlatsın bir daha

Yani nette kendi aşına geçireceğin zamanı kıs arakadaşlarına, derslerine ver

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 2282 Toplam Mesaj: 17