folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrik Sarfiyatı Hesaplama,, Acil Yardım...

Elektrik Sarfiyatı Hesaplama,, Acil Yardım...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Watt Güç birimidir

WattSaat (Wh) enerji birimidir kilo 1000 yerine kullanılır kWh olur

Biz elektrik harcayarak enerji tüketir , satın alarırz

5kWlık bir ısıtıcı 1 saat çalışırsa

harcanan enerji

5x1= 5kWh

4 saat çalışırsa

5x4=20kWh

olur

bir ısıtıcının , ya da lambanın haracadığı enerjiyi kabaca üstünde yazan kW olarak gücü ve kullandığınız saati ister kronometre tutun ister kabaca kaç saat kulllandığınızı tahmin edin o saat ile cihazın gücünü çarparak bulursunuz

atıyorum 1,5 kW yazıyor fırında

kaç saat kullandınız 6 saat 30 dakika..6,5 saat yapar

1,5x 6,5= 9,75kWh enerji harcamış olursunuz..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

elektrikli battaniye alacağına uyku tulumu al. 30 lira bişey. seni her kış götürür. üşümezsin :)

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyakhacker
    manyakhacker's avatar
    Erkek

Merak edenler için ise Örnek kendi evime gelen bir elektrik faturasının dökümanını yazayım. Detaylarını yanlış hesaplamadı isem faturalar bu şekilde ücretlendiriliyor.

ELEKTRİK TÜKETİMİ

1 aylık elektrik tüketimi : 352 kw harcanan miktar.
    Birim fiyatı 1 kw = 0,15 TL
    Elektrik Kullanım  Ücreti : 352 * 0,15 = 52, TL elektrik ücreti

K/K bedeli                              : 352 kw *   birim fiyatı 0,023 TL ( 2 kuruş )   = 8 TL
    Per Sat Hizmet Bedeli              : 352 kw *   birim fiyatı 0,003 TL                   = 1 TL
    PSH Sayaç okuma bedeli          : 352 kw *  birim fiyatı 0,001 TL                   = 0,35 TL
    İletişim Sistem Kullanım Bedeli : 352 kw *  birim fiyatı 0,007                        = 2,46 TL
    Dağıtım Bedeli                        : 352 kw *   birim fiyatı 0,032    ( 3 kuruş )    = 11 TL

Enerji Fonu                             :    0,54 TL ( Elektrik Kullanım Ücretinin yüzde 1 i. )
    Trt Payı                                  :  1,08 TL   ( Elektrik Kullanım Ücretinin yüzde 2 si )
    Elektrik Tüketim Vergisi           :  2,60 TL  ( Elektrik Kullanım Ücretinin yüzde 5  i )

79,03 TL toplam elektrik ücreti
    Yüzde 18 kdv si = 14.22 TL
    Toplam ücreti =
    93,25 TL civarı olur.

Elektrik kullanım ücretinin yanında ortalama  yüzde 78 i kadar da kdv ve diğer ıvır zıvırlar ödeniyor.

K/K bedeli = KAÇAK / KAYIP Bedeli. Türkiye'deki farklı illerdeki elektirik kaçak kullanımının bedelini , düzenli elektirik faturasını ödeyenlerden acısını çıkarıyorlar...

Bu K/K bedeli ülke geneli kimlerden alıyorlar bilmiyorum ama ülkemizde 15 milyon hane var ve en az 10 milyon aileden bu şekilde bedel alınıyorsa senelik ortalama ,  1 milyar Tl sına yakın ülke genelinden ayrıca para tahsil ediyorlar.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek

manyakhacker bunu yazdı:
    -----------------------------

Merak edenler için ise Örnek kendi evime gelen bir elektrik faturasının dökümanını yazayım. Detaylarını yanlış hesaplamadı isem faturalar bu şekilde ücretlendiriliyor.

ELEKTRİK TÜKETİMİ

1 aylık elektrik tüketimi : 352 kw harcanan miktar.
    Birim fiyatı 1 kw = 0,15 TL
    Elektrik Kullanım  Ücreti : 352 * 0,15 = 52, TL elektrik ücreti

K/K bedeli                              : 352 kw *   birim fiyatı 0,023 TL ( 2 kuruş )   = 8 TL
    Per Sat Hizmet Bedeli              : 352 kw *   birim fiyatı 0,003 TL                   = 1 TL
    PSH Sayaç okuma bedeli          : 352 kw *  birim fiyatı 0,001 TL                   = 0,35 TL
    İletişim Sistem Kullanım Bedeli : 352 kw *  birim fiyatı 0,007                        = 2,46 TL
    Dağıtım Bedeli                        : 352 kw *   birim fiyatı 0,032    ( 3 kuruş )    = 11 TL

Enerji Fonu                             :    0,54 TL ( Elektrik Kullanım Ücretinin yüzde 1 i. )
    Trt Payı                                  :  1,08 TL   ( Elektrik Kullanım Ücretinin yüzde 2 si )
    Elektrik Tüketim Vergisi           :  2,60 TL  ( Elektrik Kullanım Ücretinin yüzde 5  i )

79,03 TL toplam elektrik ücreti
    Yüzde 18 kdv si = 14.22 TL
    Toplam ücreti =
    93,25 TL civarı olur.

Elektrik kullanım ücretinin yanında ortalama  yüzde 78 i kadar da kdv ve diğer ıvır zıvırlar ödeniyor.

K/K bedeli = KAÇAK / KAYIP Bedeli. Türkiye'deki farklı illerdeki elektirik kaçak kullanımının bedelini , düzenli elektirik faturasını ödeyenlerden acısını çıkarıyorlar...

Bu K/K bedeli ülke geneli kimlerden alıyorlar bilmiyorum ama ülkemizde 15 milyon hane var ve en az 10 milyon aileden bu şekilde bedel alınıyorsa senelik ortalama ,  1 milyar Tl sına yakın ülke genelinden ayrıca para tahsil ediyorlar.

..mna kodugumun adamları kaçak kullanıyor, yada s.kndirik bi yerlerde enerji kaybı yapıyor bu tedaş, olan vatandaşa oluyor, adam 50 tl lik elektirik kullanmış 95 lira fatura geliyor.. agzına gözüne dursun bu dırnagına it sıçasıcaların...

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    overbite
    overbite's avatar
    Erkek

manyakhacker bunu yazdı:
    ...

Su ısıtıcı türü şofbenler ortalama 1 saatte 7 kw enerji tüketirler.
    Elektirikli ısıtıcı sobalar ortalama 1 saatte 3 kw enerji tüketirler.
    Buzdolabları ortalama 1 saatte 100 watt tüketinide var , daha düşüğüde olabilir , yükseğide olabilir. Fakat artık çok düşük seviyelerde elektirik tüketimi yapmaktadırlar.

Mesela şu tür biz buzdolabı 1 günde 1 kw tüketir. bunu 1 saatte tüketse idi o buzdolabının elektirik masrafı ile başa çıkılmazdı. Çünki  günün 24 saati fişe takılı.

1 gün 24 saat
    30 gün = 720 saat * 0,14 = 100 tl sadece buzdolabı için aylık elektirik ücreti ödemek zorunda kalırdık.

http://www.arcelik.com.tr/buzdolaplari-nofrost-buzdolabi-5287-NFI.html

...

arkadaşlar anlaşmazlık birimler noktasında ortaya çıkıyor.

örneğin yukarıdaki cümlede geçen "1 saatte 7 kw enerji tüketirler" cümlesi teknik olarak yanlıştır. çünkü enerjinin birimi kW değil kWh yani kiloWattsaat'tir. 1 saatte 7kW demek 7kW/saat anlamına gelir ki böyle bir ifade yanlıştır. çünkü zaten güç W=J/s ve enerji de W*s=(J/s)*s=J birimindedir. mesela 3kWh'lik enerjiyi gücü 3kW olan bir ısıtıcı sobayı 1 saat kullanarak da harcayabilirsiniz (3kW*1saat=3kWh enerji) veya gücü 7kW olan bir şofbeni yaklaşık 0.43 saat (26dakika) kullanarak da harcayabilirsiniz.

ayrıca linkte verilen arçelik buzdolabının enerji tüketimi sitesinde günlük 0,978kWh/24saat olarak verilmiş. bu ne demek; bu cihaz 1 gün çalışsa 0.978kWh enerji harcıyormuş. şimdi bu buzdolabının gücünü bulalım. 0.978kWh/24h=~0.41kW = 410 Watt eder. gelecek fatura da 0.41kWatt*(24saat/gün*30gün)*0.14TL/kWsaat=41TL eder.

fakat bu buzdolabı 41TL tutarında elektrik harcamaz çünkü bu dolabın motoru hiçbi zaman sürekli çalışmaz, hangimiz evindeki buzdolabı 24 saat tor tor çalışıyor :)

ulan bir susar mısın?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Adam kW ile kWh arasındaki farkı bilmiyor... halen günde şu kadar kW enerji tüketir diyor..

Bakın ektrik fturanıza ilk endeks son endeks kWh yazar, doğal gaz faurasında da öyle

Güç kavaram olarak birim zamanda iş yapabilme ya da enereji üretebilme kabiliyetidir

Örnek bir tane standart beygirimiz olsun (birim beygir)

Bizim de yaptırmak istediğimiz bir işimiz olsun

Biz bu beygiri 3 saat çalıştırısak bu beygir , 3beygirsaat iş yapmış olur

Sahibine de 3beygirsaat parasını veririz..

Başak bir at bizm ilk atımızın yarısı gücünde olsun, bizim ihtiyacımız olan 3beygirsaat lık işi yapabilmesi için

6 saat çalışması gerekir

çünkü 0,5x6=3 yapar

onun gibi kW da güç birmidir yani size saatte ne kadar ısı ya da iş üretecieğinin ölçüsüdür...

Halk arasında şu kadar kW tüketmişiz der yanlış kullanımdır.. doğrusu kWh'tır

Çünkü tedaş sizin cihazınızn gücüyle değil o gücü kaç saat kullandığınıza göre kazıklar

enerji ise o cihazı ne kadar saat çalıştırdığınıza bağlı olarak cihazdan elde ettiğiniz ısı ya da işmiktarıdır

Örnek banyo için ısıtıcı 5kW gücünde olsun bu da bir kazan suyu 30 dk da ısıtsın

harcadığı enerji

5x0,5=2,5kWh olur

10kW gücündeki ısıtıcı ise aynı ısıyı verebilmek için daha az çalışır, ilkinin iki katı güçlü olduğuna göre 15 dk çalışır

10x0,25=2,5kWh

Normalde ısı birimi Watt saniye= Joule dür fakat elektrikte günlük kullanıma çok küçük gelir, bu yüzden kilo watt saat (kWh) kullanılır

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meraclitus
    Meraclitus's avatar
    Erkek

hesaba katılmayan bişi daha var, akşam 17:00 ile 22:00 arası eğer elektrik saatiniz dijital ise 2x yakar. :)

22:00 dan sabah 06:00 ya kadar normalin yarısı yakar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bamboocha
    bamboocha's avatar
    Erkek

Meraclitus bunu yazdı:

hesaba katılmayan bişi daha var, akşam 17:00 ile 22:00 arası eğer elektrik saatiniz dijital ise 2x yakar. :)

tarifeye gecmediyse standart yakar ;)

kızgın mermi namluda, azgın pipi donda durmazmış.derviş dervişe sırayla binermiş.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meraclitus
    Meraclitus's avatar
    Erkek

bamboocha bunu yazdı:

Meraclitus bunu yazdı:

tarifeye gecmediyse standart yakar ;)

hocam tarife otomatik geçiyor sen seçemiyon :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    şimdi o bu değilde bu adam bi saat kullansa kaç lira öder saatine net bişey çıkmış değil kusura bakmayın da konu sidik yarışına dönmüş
    kaygusuzun fikri daha cazip bence ama yok ben bazen iki kişi olucum diyosan çift kişilik al tabi
Toplam Hit: 36984 Toplam Mesaj: 54