folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Elektrik Üretmek Ve Sisteme Geri Satmak?

Elektrik Üretmek Ve Sisteme Geri Satmak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek

Arkadaşlar evimde ufak çaplı bir elektrik üretimine (rüzgar tabanlı bir üretim) niyetliyim. Son çıkan mevzuatları falan takip edemedim ama kulaktan dolma ufak bir bilgim var. Şimdi sorulara geçeyim:
    1) Ben bu elektriği üretsem 220V'a sabitlesem ve hatta geri versem sayacım tersine mi dönmeye başlayacak?

2) Bu durumda (benim bölgemde Enerjisa) şirket sıkıntı çıkaracak mı yoksa böyle bir izne, başvuruya, lisansa falan gerek kalmadan kendim elektrik üretip onlara satabiliyor muyum?

Mevzuatları, yasaları bilen, enerji konusunda bilgisi olan bir mürid/müride varsa bilgilendirebilir mi lütfen? Çok yüksek kapasiteli bir sistem peşinde değilim, kışlık yakıt paramı çıkarsın yeter :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

http://www.epdk.org.tr/index.php/elektrik-piyasasi/lisanssiz-uretim?id=816

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

İzinsiz üretimden ceza vererek ödüllendirirler seni hocam :)

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Ben de aklıma takılan bişeyi sorayım

Bi tane göstermelik pervane dikip, Kaçak elektrik çekip şebekeyi onunla beslesem para verirler mi?

Denetim nasıl oluyor bu işlerde?

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

http://www.epdk.org.tr/index.php/elektrik-piyasasi/lisanssiz-uretim?id=816

Hocam ufak bir google aramasıyla bulunabilen şeyler çok da açıklamaları da lazım işte. Mesela buda kojenerasyon tesisi, mikrokojenerasyon tesisi falan diyor. Bunları bilen birisinin açıklaması benim aradığım. Yani diyecek ki "sen evde rüzgar tesisi kurup da şu kadar elektriği şu kadardan geri sisteme verebirsin/veremezsin" ya da "o şekilde olmaz ama şunu yaparsan (mesela kojenerason tesisi) olur/daha iyi olur".

Şeyhim senden korkulur...

TheBattal tarafından 30/Ağu/15 13:58 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bi tane göstermelik pervane dikip, Kaçak elektrik çekip şebekeyi onunla beslesem para verirler mi?

şıhım sanırsam bunu yüksekovada cizrede yaparsan kimse sesini çıkarmaz. Lakin batıda yaparsan vay efendim kaçak elektrik kullanıyor asın kesin doğrayın diyenler çıkacaktır..

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Bu konu kafama takıldığında saatlerce yasaları, yönetmelikleri incelemiştim. Güneş, rüzgar veya herhangi bir yolla elektrik üretip evinde onu kullanmak istediğin takdirde bunu devlete bildirmen gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam belirli bir miktar da vergisi var. Tabi enerjisaya üyeliğin bulunmak zorunda olduğun için kaçak elektrik parasını falan da yine kitliyorlar :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Cem Uzan da zamanında benzerini yapmıştı. Tek farkı kaçak elektrik yerine teşvikle aldığı indirimli elektriği kullanmıştı. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Dc de belgeseli çıkmıştı evini güneş enerjisiyle çalıştırtan mahalleler var, biraz pahalı oluyomuş ama 3 4 senede amprti ediyormuş, o da mahallecek geçtikleri içinmiş

oradaki sistemde adam böyle anahtar teslim gibi bir sistemle evine kurdurtuyordu, kapının girişimde merdivenin yanına kocaman bi kutu vsrdı, bu elektiriği kullanmadıkları zaman saatin geri dönmesi,elektriğin dengelenmesi düzünlenmesi eve verilmesi yetmezse şebekeden neladar çekicegi gibi bütün işleri yapan beyin kısmıydı.

ama adamlar yinede fatura ödüypmuş,yani şirkete sattıkları elektirik şirketin ördeme yapacağınkadar yok,i ve yanlış hatırlamıyosam şirket geri ödeme yapmıyo  sadcee sen onu tekrar kullanıyosun

birdeöişin iyi kısmı o güneş panelleri 10 senemi ne garantiliymiş,arada sırada çıkıp yıkanak gerekiyo tabii

amcak işin en ilginç kısmı konuşan adam yızde 35 ila 50 lik bir düşüşten bahsetti tabi bunun sebebi bulundukları yerin o kadarda güneş almamasıymış

birde güneş paneli sayısı az

ektra olarak bence burada daha ucuz olur gibi,cunku adamlarda zaten elltrik ucuz,bizde o yüzden daha çok fark eder,birde bizde bağlatmak daha ucuz olur gibi cunku işcilik oradakinin 5 te biri 

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    keskinlikursat
    keskinlikursat's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

bu şekilde yapamazsın Yaparsında şu şekilde.

ilk önce bir şirket ile anlaşırsın bu şirket sistmei kurar  1 KW kadar felan lisans itemiyor epdk.

sonra sistmei kurduktan sonra tedaş gelir kontrol eder onay çıkar felan sistme onaylanır üretmeye başlar sonra toptan fiyattan devlete satarsın devlet hesabına parayı yatırır.

fakat sistem her zaman elektrik üretmez sen bunu şu şekilde yaparsın çift yönlü sayaç olacak sende  sen tersten basacaksın tabi bu işi biilmen lazım:)  yoksa sitemi bumlatırsın.  sayaç yazar ve sende para alırsın.

bence hiç ugraşma böyle saçma işlerle sen işin ehlisin   optik porttan sayaca müdaahale edersin. Ara bir yazlım yaparak endekslere müdahale et. ugraşma al parana baq :)))))))  yapamazsan sistem hakkında

yardımcı olurum  programlama bilmiyorum :)  sistmi biliyorum en azından :)))

keskinlikursat tarafından 30/Ağu/15 22:55 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackdeath
    blackdeath's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

işin hep hack kısmında. elektrik sistemini de hackleyecek böyle giderse. 

para verirlermi bilmem ama kaçak olduğunu anlarlarsa hapis cezası verirler orası kesin.

agzıyla içmesini bilmeyenlere yeni rakıdan bir yenilik 35lik yenifitil. ışığa kadar götürür.
Toplam Hit: 2919 Toplam Mesaj: 23
elektrik üretimi rüzgar sözleşme enerjisa