folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Elektrik Üretmek Ve Sisteme Geri Satmak?

Elektrik Üretmek Ve Sisteme Geri Satmak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

elektriği sabitleme durumu alternatif enerji kaynağında olabilir ama bahsettiğin mevzuda sabitleme maliyeti arttırman gerektirir.

bende yeni evimize taşındım bugün bayağı rüzgar var hatta her gün sonbahara giriş aylarındayız. çok rüzgar var oturduğumuz yerde çatıda Bugün bayrağı asarken zor tutturdum

herneyse

1- rüzgar türbini ile sabit 12 volt üretecek bir alternatör( araba alternatörü olabilir)
    2- 12 voltu sabitleyecek elektronik ünite
    3- 12 volt 100 amper jel akü
    4- 12 volt dc den 220 volt ac  invertör

güneş panelinde de genelde aynı malzemeler kullanmak gerektiriyor. akü çekilen güce göre eklenebilir.

ben bir bisiklet projesi düşündüm

hem alternatör hem güneş paneli ile asenkron motoru ile bir 2 kişilik motorla çalışan bisiklet tasarımı düşünüyorum

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

Hocam bu terimleri bilmeden nasil elektrik üretmeyi planliyorsun?

Tamam illaki terimleri bilmene gerek yok ama sayac geri mi saycak diye sormayacak kadar teknik bilgin olmali diye düşünüyorum. 

Urettigin enerjinin hattaki gerilimin fazini ve genligini sacma sapan bozmamasi lazim.

Bunun icin kompanzasyon kurman gerekli.

Aksi halde saticagin enerji, devlete odeyecegin reaktif guc cezasindan az olucak.

Yani oncelikle nasil saticagindan cok nasil ureticegini dusunmen gerekiyor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    iQsuz bunu yazdı

Tamam illaki terimleri bilmene gerek yok ama sayac geri mi saycak diye sormayacak kadar teknik bilgin olmali diye düşünüyorum. 

Urettigin enerjinin hattaki gerilimin fazini ve genligini sacma sapan bozmamasi lazim.

Aksi halde saticagin enerji, devlete odeyecegin reaktif guc cezasindan az olucak.

Hocam benim anladigim zaten adam ben basim parayi alayim hizmeti biri kursun tarzinda dusunuyor. Ruzgar jenaratorunu kendisi yapmayacak.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek

solarla çözün işinizi satması olmasın yeter

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    iQsuz bunu yazdı

Hocam benim anladigim zaten adam ben basim parayi alayim hizmeti biri kursun tarzinda dusunuyor. Ruzgar jenaratorunu kendisi yapmayacak.

Jeneratörün mekaniğini kendim hallederim (mühendislik var serde) ancak işin hesap kitabını bilemem (mühendislik dediysek inşaat mühendisliği kardeş :) ) dolayısıyla o işi de elektrik-elektronik mühendisi bir arkadaşa havale edeceğiz. Maksat safi para kazanmaktan ziyade birazcık Zihni Sinir'lik, biraz da kışın az yakıp evi ısıtmak, ortaya karışık yani. Ayrıca elektrik üretmek için kojenerasyon en demek bilmeye gerek yok sanırım? (Kelimeden anladığım kadarıyla sisteme ortak olup "(ko=ortak jenerasyon= üretim şeklinde) üretim ypmak, yani baştan santral kurup kafama göre ben üretip satacağım dememek.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    beyaban
    beyaban's avatar
    Erkek

Öncelikle asagida ki linki incele bi bu link haricinde lisanssız uretim tesisini kurdun diyelim sayacin tersine islemez cift yönlü sayaç kullanılıyor o tip tesislerde :) sen once hobi olarak yap işi profesyonelliğe dökme işi ikinci planda kalsın:) tesisi kurmaktan daha zoru projelendirme proje onayı resmi izinler vs dediğim gibi izin kapsamina girmeyecek düzeyde amatör bir sistem kur kendi enerjini karşılasın önce satma isini ondan sonra arastir:)   http://www.epdk.org.tr/index.php/elektrik-piyasasi/lisanssiz-uretim?id=816#6-yenilenebilir-enerji-kaynaklarına-dayalı-olarak-lisanssız-elektrik-üretim-tesisi-kurulması-halinde-üretilen-ihtiyaç-fazlası-elektrik-kime-hangi-fiyattan-ve-kaç-yıl-süreyle-satılabilir

Türkçülük dün bir kaynaktı, bugün bir çaydır. Yarın coşkun bir ırmak olacak ve önünde ki bütün engelleri yıkacaktır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek
    beyaban bunu yazdı

Öncelikle asagida ki linki incele bi bu link haricinde lisanssız uretim tesisini kurdun diyelim sayacin tersine islemez cift yönlü sayaç kullanılıyor o tip tesislerde :) sen once hobi olarak yap işi profesyonelliğe dökme işi ikinci planda kalsın:) tesisi kurmaktan daha zoru projelendirme proje onayı resmi izinler vs dediğim gibi izin kapsamina girmeyecek düzeyde amatör bir sistem kur kendi enerjini karşılasın önce satma isini ondan sonra arastir:)   http://www.epdk.org.tr/index.php/elektrik-piyasasi/lisanssiz-uretim?id=816#6-yenilenebilir-enerji-kaynaklarına-dayalı-olarak-lisanssız-elektrik-üretim-tesisi-kurulması-halinde-üretilen-ihtiyaç-fazlası-elektrik-kime-hangi-fiyattan-ve-kaç-yıl-süreyle-satılabilir

İşi kendi enerjimi karşılamak için kullanmak istersem depolama maliyeti de giriyor işin içine ki fiyalar uçuyor, o yüzden sisteme geri vereyim, benim saatten düşsün sonra lazım olunca ben kullanırım, alacak-verecek babında diye düşünüyorum işin aslı.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

aklıma ne geldı gecen gun bır arkadas irlandada metal kutularla yapılan gunes enerjılı ısıtme sıstemını gostermıstı bu sekılde sıcak hava uretımı oluyor bu hava ile suyu ısıtsak ve bır mikro tirbünden gecırsek 

ya da direkt strling motor ile sıcak hava ıle ısınmasını saglasak kı stirling motorunu mum ıle bıle calıstırabılıyoruz bu motoruda jenatore baglasak elektrık uretımı yapamazmıyız. 

Hatta uydu antenını kullansak mercek gıbı ortaya gırekt stirling motorunu koysak ta dırekt buyutecte ısıgı odaklayıp ates yaptıgımız gıbı gunes enerjısını dırekt kinetiğe çeviremez miyiz acaba ? sanırım yapılabılır  

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    drakan
    drakan's avatar
    Erkek

Ben bi kaç müşterime güneş panelli olan sistemden taktım. Bağ evi olduğundan vergi falan yok aksine teşvikler var. Elektrik üretip satma mevzuna gelince o evde olacak iş değil sen elektiriği geri şebekeye verirsende tersine dönmez zaten maliyeti yapmak istediğini kurtarmaz. BEn elektrik varsa hiç bulasma diyorum müşterilerime . Ama elektriğin olmadığı yerde de en mantıklısı bu sistemler.

150,000 , 200,000 TL niz varsa güneş panellerinden bi güneş tarlası yapıp burda ürettiğiniz elektriği Elektrik şirketlerine satıp Aylık 2000 2500 Tl arası gelir elde edebilirsiniz YASAL olarak. yalnız teferrüatları var.

drakan & Oceanicy www.tasarimus.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hoca yanlış hatırlamıyorsam 250 kw ya kadar kendi elektriğini lisanssız şekilde üretebiliyorsun herhangi bir sıkıntı cıkmıyor. Arkadaşların bahsettiği güneş enerjili sistemlerde evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayamadıkları için ekstra para ödüyorlar sen karşılayabiliyorsan ödemezsin. fazla olan elektriğini de devlete satabiliyorsun. sayaca tersten basmıyorsun elektriği :D jeneratör sistemleri gibi düşün sistem öncelik senin ürettiğin elektriği kullanıyor buradan elektrik kesintisi yaşarsa sistem otomatik olarak şebeke elektriğine geçiyor.

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
Toplam Hit: 2928 Toplam Mesaj: 23
elektrik üretimi rüzgar sözleşme enerjisa