folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Elektronik Radar Uygulamasının Kaldırılması

Elektronik Radar Uygulamasının Kaldırılması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Anlamsız bir şekilde kaldırıldı diye bayram havası var. Şikayetler olabilir. Sistem ve radar konumlandırılması belki daha da geliştirilmeliydi. Ancak Türkiye'de trafik canavarları için bir kontrol mekanızması gerekli. Her sene yüzlerce insan ölüyor. 'Dikkat Radar Var' uyarısı yokmuş diye yediği cezayı reddedenin olduğu bir ülkede, bu sistemi yaygınlaştırılması gerektiği yerde trafik kazalarının daha da önünü açtılar. Zaten insanların çoğu hız kurallarına uymuyordu şimdi daha da özgürler. Belediyeler de 'aman vatandaştan oy kaybederiz' diyerek çanak tuttular bu yanlışa.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Bu kalktığına göre kırmızı ışık ihlal cezaları da, polisin trafik cezası yazma yetkisi de, emniyet şeridi kameraları da temelli kaldırılsın. Ne gerek var hımına.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Kardeş kazaların büyük bir kısmı aşırı hızdan değil o hızda yapılan hareketlerden kaynaklanıyor. 180le sol boş şeritte giden adam ceza yerken 130 ile otobanda makas atan adam ceza yemiyor. Asıl probleme odaklanmak lazım...

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackmir
    blackmir's avatar
    Erkek

bunun uygulamasını yanlış biliyorsun sen. hız sınırını birden 70 den 40 a düşürüp ceza yazıyorlardı millete.

birde belli bölgede yaşayan insanlar içinmi bu kurallar tüm türkiye olmadığı için de karşıydım.

"Sevin O seni her an yaşattığı için ." "Üzül O nu bir an yaşayamadığın için."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

bu radar saçmalıktı kaldırıldı. 100 metre arayla radar var orda.
    senin para çok galiba 
    osmancık çorum tarihe bir leke olarak kalacaktı ilelebet.
    sırf leblebi meselesine 300 lira ceza -*
    her sene bayamlarda 100 kişi ölüyor. bunun radarla alakası yok. sürücü hatası. çok radar koyuldu değişti mi ölü sayısı değişmedi ramazanda 150 kişi öldü yollarda. eee demekki raadar traş. sürücüler ayık olacak dikkati olacak kullandığı metal parçanın öldürücü bir mekanizma olduğunu bilecek. çocukluktan heee araba deyip ciddiyetsizlik yapmayacak. akıllı olup sollama yapmayacak. düzgün can tşıdığını bilip kurallara uyup yoluna devam edecek.
    bu radarcı şirketlerede kayyum atanmalı. fetöcü olabilirler.

kaygusuz tarafından 10/Eyl/16 19:35 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek

Elektronik radarla normal radarın bi farkı var mı ? Yoksa tüm radarlar mı kapatıldı anlamadım o.O

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    metalati
    metalati's avatar
    Erkek

Ordudan geçen bir vatandaş 1 dakika arayla 7 tane ceza yemiş 120 ile giderken bir anda 70 e düsmek gerekiyor trafik dahada sıkışıyor ve aniden yavaşlama sürekli tabelalari kontrol etmek hız ibresine bakmak sürücülerin dikkatini dagitiyormus doğru bir karar

http://mwebtv.hurriyet.com.tr/eglence/komik-videolar/bir-dakika-arayla-7-kez-radar-cezasi-yiyen-rizelinin-isyani_124519

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Aşırı hızdan değil mal mal araba kullanmaktan kaza oluyor. Şu ana kadar hiçbir hız kuralına uymadım hiç ceza yemedim kimseye de çarpmadım. Bu kaza yapmayacağım anlamına gelmez ama 80 hız sınırı olan yerde 120 ile güvenli şekilde gidilebiliyorken 180 basmıyorum. Saçma sapan hız sınırları araçların daha çok yakmasına da sebep oluyor. Herkes arabasına, yola ve kendi şoförlüğüne göre gitse zaten kaza olmaz.

Bu arada bu hız sınırlarını en mal adam buradan kaçla gidebilir diye düşünüp ona göre ayarlıyorlar galiba. Nasıl ki bir bilgisayarın hızı en yavaş çalışan parçanın hızı kadarsa hız sınırları da öyle. Viraja giriyorum tabelada 50 yazıyor 90'la gidiyorum 120 ile girsem o hızda en boktan araba bile kaymaz ama adamlar 50 yazıyorlar.

DarkSkull tarafından 10/Eyl/16 20:19 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pic_Boy
    Pic_Boy's avatar
    Erkek

(//\\)

(///\\\) boyle cizginin uzerinden gitsen ceza geliyo cizginin uzerinden gitsen ceza geliyo kamera var :)

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Radar caydırıcı bi önlem ancak habere konu olan yerlerden hiç geçtiniz mi? Samsun-Ankara/Istanbul karayolunda Osmancık mevkiinde bu uygulama var ve bilmeyen herkes düşüyor bu TUZAĞA. Daha şehir içine girmeden bir kaç km ötede (ki sağda solda köyde yok) 70 km/s limit koymuşlar. Abimin düğününe giderken (annem kullanıyordu) gece olduğu için ne aleti ne de uyarı gördük 109 km/s girmiş. 400 küsur ceza geldi. 5 dk sonra şehir girişinde 50 km/s hız limiti uyarısını gördük ama daha ilk ışıkları geçemeden (yavaşlamamıza rağmen) 59 km/s ile yine radara girmişiz. 

Herkesin övündüğü double yollar var ancak siz daha uyarıyı görmeden aleti görüyorsunuz ve hooop ceza. Bahsettiğim yolda normal hızda 90-100 km/s ile 3 dk da gidilecek yok 50 metre de bir konulan kule radarlar yüzünden 15dk ya yakın sürüyor. Şehirlerarası yolda yasal limitlerde giderken birden 55 50 ye düştüğünüzü düşünün ve trafiği hayal edin.

Osmancık yolunu kullanan herkes standart bir radar uygulaması veya halk güvenliğinden ziyade pusuya yatmış radar kuleleri olduğunu düşünüyor. Ulan zaten bahsi geçen Osmancık içinde 50/100 metrede bi ışık var. İstesen bile 120 140 ile basarak geçemezsin ışıklara ve ışık aralarına niye koyuyorsun.

Haberde geçen bir diğer yer Ordu. Karzdeniz sahil yolundan gidecek herkes mecbur o yolu kullanacak bir de yol şehir içinden geçiyor diye dayamışlar kuleleri. Yolu değiştirmek veya Samsun'un bi kısmında olduğu gibi çift katlı yol yapmak yerine kule dayıyorlar. 

Osmancık yolu zaten düz ve iki tarafında şehir var. Transit geçenler için alttan yol yapılabilir. Ordu gibi coğrafi engel yok yol taşınabilir. 

Bakın osmancık girişi ve içindeki kulelere ilave bir uygulama var. Oldu da bu aletleri atlattın diyelim ama şehir giriş ve çıkışındaki plaka okuma sistemi ile iki nokta arasındaki ortalama hızınız hesaplanıyor ve şak ceza.

Uygulama yapılsın, herkes kurallara uysun ama özellikle bu tarz çok kullanılan yollara pusuya yatar gibi çökmek kabul edilebilir değil. Sıkıyorsa bütün Türkiye de her şehir ve ilçede yapsınlar. Millet şikayet etmeden iki gün sonra kendileri kaldırır.

Özet; kaldırıldığına sevindim.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Ben ilk mesajımda sistem ve radar konumlandırılması daha da geliştirilmeli diye yazdım da zaten. Umarım bir gün yolunuz Almanya'ya düşerde sistemin nasıl harika işlediğini görürsünüz. Bu konuda Alman trafik sistemini örnek alarak bu projeyi hayata geçirmeliydiler.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
Toplam Hit: 3025 Toplam Mesaj: 22
radar uygulama i̇ptal