folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Ev Sahibi Bozuk Eşyayı Değiştirmiyor

Ev Sahibi Bozuk Eşyayı Değiştirmiyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Selamlar,

Eşyalı bir eve çıktım. Ev sahibi gardırop kapağı bozuk olduğu için bugün ustasıyla tamire geldi.

Ne kadar uğraşsalarda yapamadılar. Bu şekilde idare etmemi istediler ama kabul etmedim açıkcası.

Yenisini alayım kiradan düşeyim dedim. Senden sonra belki evi satarım diyor napcam onu diyor.

Siz yenisini getirin diyorum e şimdikini napayım çöpe mi atayım diyor :)

Remax emlakçıyı aramadan önce size sormak istedim. Bu işin usulü nedir? Nasıl bir aksiyon almalıyım sizce?

Mod not. Konu yerlerine dikkat edelim

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Kanuna göre :

2. Kiralananın sonradan ayıplı hâle gelmesinden sorumluluk

a. Genel olarak

MADDE 305- Kiralanan sonradan ayıplı duruma gelirse kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir. Ancak, zararın giderilmesi istemi diğer seçimlik hakların kullanılmasını önlemez.

Önemli ayıp durumunda kiracının sözleşmeyi fesih hakkı saklıdır.

b. Ayıbın giderilmesini isteme ve fesih

MADDE 306- Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.

Ayıbın, kiralananın öngörülen kullanıma elverişliliğini ortadan kaldırması ya da önemli ölçüde engellemesi ve verilen sürede giderilmemesi hâlinde kiracı, sözleşmeyi feshedebilir.

Kiraya veren, kiralanandaki ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içinde ayıpsız benzeriyle değiştirebilir.

Kiraya veren, kiracıya aynı malın ayıpsız bir benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın tamamını gidererek, onun seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilir.

c. Kira bedelinin indirilmesi

MADDE 307- Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.

d. Zararın giderimi

MADDE 308- Kiraya veren, kusuru olmadığını ispat etmedikçe, kiralananın ayıplı olmasından doğan zararları kiracıya ödemekle yükümlüdür.

d. Zararın giderimi

MADDE 308- Kiraya veren, kusuru olmadığını ispat etmedikçe, kiralananın ayıplı olmasından doğan zararları kiracıya ödemekle yükümlüdür.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

kira kontratinda dolabin bozuk oldugu yazmiyorsa  sen evden cikarken kesinlikle senin ustune kalir. depozitodan keser.

az insan çok huzur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Ben daha onceki esyali evlerimde bir sey degistirmek ya da tamir ettirmek istedigimde yap-ucreti kiradan dus-faturayi/fisi gonder seklinde bir yol izlemistim ama benimkiler gayet anlasilabilir insanlardi. Benim bildigim yol yordam bu sekilde. Yasal tarafi bilemiyorum.

sigara değil, balık olan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

amk.

ne ev sahibini korur  

nede kiracıyı korur . 

mart ayında kira gelirinden vergisini bilir. iş yerinden stopajını bilir . 

Minimalist Değilim Tembelim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Bi usta dandik bir gardrop kapagini nasil yapamiyor arkadas ya mal mi bunlar.

Sozlesmeye gardropun kapagi bozuk diye eklettir hocam, cikarken sana kitlemesin, oylede idare et artik.

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Sozlesmeye gardropun kapagi bozuk diye eklettir hocam, cikarken sana kitlemesin, oylede idare et artik.

Çırak olamayacak adam ustayım diye geziyor günümüzde. Normal karşılıyorum. Adam yapmayı denerim yapamazsam en azından cep harçlığım çıkar kafasında.

mkyb tarafından 03/Şub/19 19:41 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Kapak sürgülü hocam dandik bi şeritte hareket ediyor boyu kapağa göre kısa kalmış biraz. Cidden zor tamir olur o.

Bi de sökelim baştan yapalım diyorlar. Vallahi o dandik şeyi sökmektense çöpe atıp yenisini al daha kolay :)

zeybekustasi tarafından 03/Şub/19 19:47 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    Metanet bunu yazdı

Kapak sürgülü hocam dandik bi şeritte hareket ediyor boyu kapağa göre kısa kalmış biraz. Cidden zor tamir olur o.

Bi de sökelim baştan yapalım diyorlar. Vallahi o dandik şeyi sökmektense çöpe atıp yenisini al daha kolay :)

hocam zor bi iş değil adam akıllı bi usta getir getir baksın ölçsün getirsin malzemeyi taksın.

memnunsan yerinden takılma fazla dediğim gibi atla deve değil sürgülü demek tamir edilemez demek değil ki yahu aslında daha bile basit iş.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OdiN
    OdiN's avatar
    Erkek

Alt tekerlekleri büyüğüyle değiştirsinler bence çözülür :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Nasıl eve baktıysan artık adam senden sonra satarım dıyor XD 

İnsanlara umut sat gerisi gelir.