folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Eve Kedi Getirdim- Ne Yapmalı?

Eve Kedi Getirdim- Ne Yapmalı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bizim sokakda bir yavru kedi vardı sesini duyuyordum sürekli ama göremiyordum.

Bugün buldum hayvanı. Komşunun veledi taş falan atıyormuş hemde hayvan çok küçük diye 1-2 hafta evde bakacam kendini toparlayana kadar. Önce yıkadım,üstünde dikenler vardı temizledim.Şimdi sütün içine ekmek parçaları atıp veriyorum.

Bu hayvan olayından anlamadığımdan bir kaç soru soracam.

Bu tüy-kıl döküp kist yapma ihtimali var mıdır?

Herhangi bir başka hastalık yapma ihtimali var mıdır?

Mutlaka yaptır denilen zorunlu bir aşı var mı? 

Bide dediğim gibi planım 2 hafta evde bakıp sonra salmak olduğu için ben hayvanı saldığımda sokağa yabancılık çekmemesi için ne yapmak lazım?

s

s

u235 tarafından 29/May/19 14:37 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Sokağa salacaksan mümkün oldukça sevme hocam mamasını önüne koy. Elinden verme. Sana alışmasın.

Tüy dökme muhabbeti şu aralar olan bir olay. Kışlık uzun tüylerini döküp yazlık ince tüylere geçiyorlar ama bu arkadaş yeni doğduğu için fazla dökeceğini sanmıyorum.

Süt sakın verme. Yavru kediler bayılır ama vücutları sindiremez ishal yapar. Kediler içinde ishal kötü sonuç doğurur.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

İlk yapman gereken bir veterinere götürmen, o seni yönlendirecektir. Ben 3 tane küçük yavru kurtarmıştım her birinde veteriner farklı önerilerde bulunmuştu.

Süt verme, sebze sakın verme, yavru kedi mamaları var onlardan alman lazım büyük kedi maması olmaz. 

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gamahawk
    gamahawk's avatar
    Erkek

Yapabilirsen ic dis parazitini yaptir,sut vereceksen sulandirip ver ishal riski azaliyor,migros veya a101 de yas mamalar var onlardan verebilirsin.

hawk
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

1) Tüy-kıl kist yapabilir. Kesinlikle yapmaz ya da kesinlikle yapar diyen bir halt bilmiyordur. Kisti yapan, canlının üzerinde yaşayan asalak hayvanlar. Kedi kılı kendi başına kist yapmaz (yanlışım varsa düzeltin) ama alerjin varsa tetikleyebilir.

2) Zoonoz hastalıklar var. Deli dana, kuduz vs. Bunlar hem hayvanların hem de insanların ortak paydada buluştuğu hastalıklardır. Yavru küçük, diğer hayvanlarla etkileşime fazla girmemiştir fakat kimse garantisini veremez.

3) İç dış parazit ve kuduz aşıları kesinlikle yapılmalı. Veteriner hayvanın yaşına göre hemen başlayabilir.

4) Bu hayvanlar etçil. Ekmek-süt olmaz:) Yine veterinerlerde bulabileceğin kedi sütü, ikinci aşamada azar azar küçük parçalı katı mama, sonra katı mama olarak beslemelisin.

5) Hayvan tuvalate çıkabilsin diye kum falan getir, saksı hazırla.

6) 2 hafta sonra büyük ihtimalle sokağa çıktığı anda saçmalayacak. Şu yaşta çok hızlı öğreniyorlar. O yüzden önlemini şimdiden almanı tavsiye ederim. Mesela evin içinde değil de balkonda (tabi yavrunun güvenliği tehlikeye girmeyecekse).

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek

sahiplen gitsin hayatı kurtulsun hayvanın  

öncelikle bir veterinere götür aşılarını yaptır yaklasık 200 tl tuyor (aşılar kist tir vs benzeri sıkıntılardan koruyor)

daha sonra kitten yazan yavru kedi mamaları var ben hepsi buradadan aldım 

https://www.hepsiburada.com/reflex-kitten-tavuklu-yavru-kedi-mamasi-1-5-kg-p-PTLIRFL25 

daha sonra kum al  

https://www.hepsiburada.com/vancat-aloe-vera-kokulu-ince-kedi-kumu-15-kg-p-PTTEMPO500133?magaza=Hepsiburada

bu tarz bir tuvalet alsan yeter 

https://www.hepsiburada.com/milo-kedi-tuvaleti-mor-37-5-x-50-x-16-cm-kum-kuregi-p-HBV00000GSO7O

ben 3 hafta önce sahiplendim senin kedinin aynısı neşe geldi evimize :))

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bu arada yıkarken şampuan vs kullandın mı hocam ? Düz Hacı şakir sabunla yıkasaydın. Şampuan kimyasal. Kediler kendilerini yalayarak temizlediğinden hayvan zehirlenmesin.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Masraf çıktı yine desenize. Bu kadar aşıyı falan sokak kedilerine kimse vurmuyor onlar nasıl yaşıyorlar o zaman? : )

*Şimdi arkadaşın yukarda attığı 1,5 kiloluk mamadan alacam. Süt vermiyorum. Su  ve o mamadan verecem.

* Akşam balkona bırakacam sabah içeri alacam. Gündüz balkon çok sıcak oluyor.

* Bide aşı olarak sadece iç-dış parazit aşısını yaptırsam nasıl olur? En verimlisi bu geldi bana.

mkyb 

Şampuanla yıkadım ama ondan sonra bir kezde sadece suyla yıkadım. Yalanmaya durulamadan sonra başladı.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bide benim hayvanı yıkamam üzerindeki parazitleri,bakterileri falan öldürmemiş midir bir nebze?

Anti bakteriyel sabunda dökmüştüm yıkarken.

Şimdi hayvanı kutuya koydum. Ben yanındayken ses çıkarmıyor, ben ayrılınca miyavlamaya başlıyor.

u235 tarafından 29/May/19 15:14 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    u235 bunu yazdı

Bide benim hayvanı yıkamam üzerindeki parazitleri,bakterileri falan öldürmemiş midir bir nebze?

Anti bakteriyel sabunda dökmüştüm yıkarken.

Şimdi hayvanı kutuya koydum. Ben yanındayken ses çıkarmıyor, ben ayrılınca miyavlamaya başlıyor.

Parazit kavramı biraz daha farkli oluyor bizim bahcede ki kedileri de veterinere götürdüm bütün gün havuzda klorlu sudalar diye düşünüyordum ama veterinerin anlattiğina göre tarz şeyler deri nin içine spor bıraktiği için ölmüyorlar mış  (parzit ve virusler sadece sadeve yaşam şeklinin uzun süreli bozulmasi ile bertaraf edilebiliyormuş)

u235 bunu yazdı

Masraf çıktı yine desenize. Bu kadar aşıyı falan sokak kedilerine kimse vurmuyor onlar nasıl yaşıyorlar o zaman? : )

*Şimdi arkadaşın yukarda attığı 1,5 kiloluk mamadan alacam. Süt vermiyorum. Su  ve o mamadan verecem.

* Akşam balkona bırakacam sabah içeri alacam. Gündüz balkon çok sıcak oluyor.

* Bide aşı olarak sadece iç-dış parazit aşısını yaptırsam nasıl olur? En verimlisi bu geldi bana.

mkyb 

Şampuanla yıkadım ama ondan sonra bir kezde sadece suyla yıkadım. Yalanmaya durulamadan sonra başladı.

1000 kedi doğuyor, 100 kedi 1. yılını tamlarken 10 kedi 3-4 yil yaşayabiliyor.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

Hocam süt alma. Petshoplarda yavru kedi için süt tozu var ondan al. Biberonla ver. İç Dış parazit için çok küçük daha. Bi leğen tarzı bişeye kedi kumu koy oraya yapar tuvaletini. Daha sonra bi veterinere götürürsün o yönlendirir zaten. İyi yaptın hocam. Bizdede var bi tane evin bireyi oldu şerefsiz 

Yıkamakla iyi yapmamıssın üşütebilir dikkat et 

Hocam gözünü seveyim şampuan antibakteriyel sabunla falan yıkama. Zamanı gelince dış parazit yaptırırsın 

Son edit konum neresi yakınsan bizim veterinere yönlendireyim. Sağolsunlar yardımcı oluyolar 

umit tarafından 29/May/19 15:32 tarihinde düzenlenmiştir

le le le sakine
Toplam Hit: 4071 Toplam Mesaj: 28
kedi kedi