folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Evlenmeden Evlat Edinebilir Miyim ?



Evlenmeden Evlat Edinebilir Miyim ?

  1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Kayıt Tarihi: 01/Aralık/2007
    Erkek
    Evlat edinmek için evlilik şart

    Anayasa Mahkemesi, Türk Medeni Kanunu`nun `eşlerin, ancak birlikte evlat edinebileceklerini, evli olmayanların evlat edinemeyeceklerini` öngören kanun hükmünün iptal istemini reddetti


    Anayasa MahkemesiTürk Medeni Kanunu`nun `eşlerin, ancak birlikte evlat edinebileceklerini, evli olmayanların evlat edinemeyeceklerini` öngören kanun hükmünün iptal istemini reddetti

     

    Anayasa Mahkemesi evlenmeden evlat edinmek isteyenleri üzecek bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme yerel mahkemenin `eşlerin ancak birlikte evlat edinebileceklerini, evli olmayanların evlat edinemeyeceklerini öngören kanun hükmünün iptal istemini reddetti. Karara göre, `evlat edinmek için evlilik şartı` aranmaya devam edilecek. Muğla KöyceğizAsliye Hukuk Mahkemesi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu`nun `birlikte evlat edinme` başlıklı 306. ve `tek başına evlat edinme` başlıklı 307. maddesinin ikinci fıkrasının iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, söz konusu hükümleri Anayasa`ya aykırı bulmadı.

     

    EŞLER EN AZ 5 YILLIK EVLİ OLMALI

     

    Kanunun iptali istenen 306. maddesi, eşlerin, ancak birlikte evlat edinebileceklerini, evli olmayanların birlikte evlat edinemeyeceklerini öngörüyor. Eşlerin en az 5 yıldan beri evli olmaları veya 30 yaşını doldurmuş bulunmaları şartını da getiren madde, `Eşlerden biri, en az 2 yıldan beri evli olmaları veya kendisinin 30 yaşını doldurmuş bulunması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlat edinebilir`` hükmünü içeriyor.

     

    Kanunun iptali istenen `tek başına evlat edinme` başlıklı 307. maddesinin 2. fıkrası ise `Otuz yaşını doldurmuş olan eş, diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu veya iki yılı aşkın süreden beri nerede olduğunun bilinmemesi ya da mahkeme kararıyla iki yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlat edinmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi halinde, tek başına evlat edinebilir` şartını getiriyor. AA,

     

    Evlat edinemiyoruz evlenmediğimiz sürece :SS Koruyucu aile nasıl oluyor arkadaslar.  sadece haftanın belirli günlerimi beraber oluyoruz. ben çocuğu büyütmek istiyorum. bana baba demesini istiyorum abi... aksamları süt içirip yatırmayı sabahları kahvaltı hazırlamayı istiyorum çocuguma.... koruyucu aile olunca çocuk bende kalabiliyomu... yoksa sadece sabah alıp aksam geri mi götürüyorum gercek ailesine veya çocuk esirgeme kurumuna :S

  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Kayıt Tarihi: 26/Ağustos/2007
    Erkek

    hocam olmadı sahte bi evlilik yaparsın kandır demiyorum cocuk yuvasında olmasındansa yanında olması iyidir sevgi göstercen en nihayetinde sevmesen zaten istemezsin...

    adamlar senin ciddi olduğunu anlarlarsa verirler bence. herkese vermemeleri normal cünkü bunun pisliğide var organ mafyasıda olabilirdin demi?

  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Kayıt Tarihi: 01/Aralık/2007
    Erkek

    balik_ bunu yazdı:
    -----------------------------
    karakutu bunu yazdı:
    -----------------------------

    bu aynı şeye benzedi   evcil hayvan satan yerden kedi yada köpek almak  gibi  bir şeye... 

    akla yatan bir şey söylede  en azından bizde  bir destek verelim :) hocam


    -----------------------------
    bu dünyada aradığım aşkı bulamadım. sırf çocuk sahibi olmak için beni sevmeyen yada benim sevmediğim bir bayanla evlenmeyi asla düşünmedim. bana baba diyen, ben eve geldiğimde bana sarılan, beni seven özleyen, kendimden çok önemsediğim bir kızım olsun istiyorum. evlenmek istemiyorsam ve evlatlık ta olmazsa nasil olur sence ? komşunun çocuklarını büyütecek değiliz.

    -----------------------------

    hocam aynı şeyleri hissediyoruz ve istiyoruz... ama türk kanunları buna izin vermiyor. arastırdım az önce malesef evli olmayanlar evlat edinemiyo... evli olsan bile 5 yıl gecmesi gerekiyor... şuan moralim çok bozuk. koruyucu aile şeysini arastıracağım... 

  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
    Erkek

    balik_ bunu yazdı:
    -----------------------------
    karakutu bunu yazdı:
    -----------------------------

    bu aynı şeye benzedi   evcil hayvan satan yerden kedi yada köpek almak  gibi  bir şeye... 

    akla yatan bir şey söylede  en azından bizde  bir destek verelim :) hocam


    -----------------------------
    bu dünyada aradığım aşkı bulamadım. sırf çocuk sahibi olmak için beni sevmeyen yada benim sevmediğim bir bayanla evlenmeyi asla düşünmedim. bana baba diyen, ben eve geldiğimde bana sarılan, beni seven özleyen, kendimden çok önemsediğim bir kızım olsun istiyorum. evlenmek istemiyorsam ve evlatlık ta olmazsa nasil olur sence ? komşunun çocuklarını büyütecek değiliz.

    -----------------------------

     

    hocam aynı duygular içindeyiz, bende çocuk  istiyorum ama bunun en sağlıklı yolu evlenilerek olmasıdır.  Çocuklar sevgi için bir araç değillerdir  onlar  sevilmek için amaçlardır. 

  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NonStop
    NonStop's avatar
    Kayıt Tarihi: 04/Mart/2008
    Erkek

    Bildiğim kadarıyla böyle birşey imkansız gibi birşey.Kaldı ki evli aileler çocuk evlat edinmek için senelerce bekliyorlar : )

     

    sen iyisinden bir hatun bul kendine.

  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Kayıt Tarihi: 04/Ağustos/2009
    Homo

     En az 5 yıldan beri evli olan veya
    » Otuz yaşını doldurmuş bulunan, 
    » Evli ya da bekar, 
    » Çocuklu ya da çocuksuz

    kişiler, evlat edinmek üzere başvuruda bulunabilmektedir.

    Koruyucu aile olayında ise dediğin gibi cocugu kendi belirlediğin sürelerde görüp egitim kıyafet gibi giderlerini karşılamak şartıyla ailelik yapabiliyorsun ama baba deme olayı ayrı.12 yaşındaki bir cocuk icin bu dedigimiz olay zor bebekken almak gerekir:|

     

  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Kayıt Tarihi: 01/Aralık/2007
    Erkek

    lalada bunu yazdı:
    -----------------------------

    hocam olmadı sahte bi evlilik yaparsın kandır demiyorum cocuk yuvasında olmasındansa yanında olması iyidir sevgi göstercen en nihayetinde sevmesen zaten istemezsin...

    adamlar senin ciddi olduğunu anlarlarsa verirler bence. herkese vermemeleri normal cünkü bunun pisliğide var organ mafyasıda olabilirdin demi?


    -----------------------------

    evet haklısın ama hocam esirgeme kurumu ve yetkililer iyice arastırıyor. sorup sorusturuyor. ve evlat edinmek için en az 5 yıl evli olmalısın.. yani bunu üniversitesi okulu cartı curtu dersek 25-26 yasında evlensem 31 yasına kadar evli durmak zorundayız... ve cevremde benle evlenecek yani sahte evlilik yapacak tanıdık biri yok... baskasınada güvenemem hocam... 

    Gercek evlilik yapmayacağıma göre çocuğumun olması hayal bnm için heralde artık... 

    Koruyuu aile denen seyi arastıracağım nasıl bir seyt acaba

  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Kayıt Tarihi: 01/Aralık/2007
    Erkek

    cordelian bunu yazdı:
    -----------------------------

     En az 5 yıldan beri evli olan veya
    » Otuz yaşını doldurmuş bulunan, 
    » Evli ya da bekar, 
    » Çocuklu ya da çocuksuz

    kişiler, evlat edinmek üzere başvuruda bulunabilmektedir.

    Koruyucu aile olayında ise dediğin gibi cocugu kendi belirlediğin sürelerde görüp egitim kıyafet gibi giderlerini karşılamayak şartıyla ailelik yapabiliyorsun ama baba deme olayı ayrı.12 yaşındaki bir cocuk icin bu dedigimiz olay zor bebekken almak gerekir:|

     


    -----------------------------

    hocam ben hiç evlenmesem 30 yasını doldurunca evlat edinebiliyormuyum yani şuanki yasalara göre...

  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Kayıt Tarihi: 26/Ağustos/2007
    Erkek

    Silent_King bunu yazdı:
    -----------------------------

    lalada bunu yazdı:
    -----------------------------

    hocam olmadı sahte bi evlilik yaparsın kandır demiyorum cocuk yuvasında olmasındansa yanında olması iyidir sevgi göstercen en nihayetinde sevmesen zaten istemezsin...

    adamlar senin ciddi olduğunu anlarlarsa verirler bence. herkese vermemeleri normal cünkü bunun pisliğide var organ mafyasıda olabilirdin demi?


    -----------------------------

     

    evet haklısın ama hocam esirgeme kurumu ve yetkililer iyice arastırıyor. sorup sorusturuyor. ve evlat edinmek için en az 5 yıl evli olmalısın.. yani bunu üniversitesi okulu cartı curtu dersek 25-26 yasında evlensem 31 yasına kadar evli durmak zorundayız... ve cevremde benle evlenecek yani sahte evlilik yapacak tanıdık biri yok... baskasınada güvenemem hocam...

    Gercek evlilik yapmayacağıma göre çocuğumun olması hayal bnm için heralde artık...

    Koruyuu aile denen seyi arastıracağım nasıl bir seyt acaba


    -----------------------------

    hocam harbi içim burkuldu... ama bence araştırmaktansa gidip bi konus yada en azından ara sitesinde numaraları falan var.simdide arasan cıkar birileri telefona bence..

  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Kayıt Tarihi: 04/Ağustos/2009
    Homo

    Silent_King bunu yazdı:
    -----------------------------

    cordelian bunu yazdı:
    -----------------------------

     En az 5 yıldan beri evli olan veya
    » Otuz yaşını doldurmuş bulunan, 
    » Evli ya da bekar, 
    » Çocuklu ya da çocuksuz

    kişiler, evlat edinmek üzere başvuruda bulunabilmektedir.

    Koruyucu aile olayında ise dediğin gibi cocugu kendi belirlediğin sürelerde görüp egitim kıyafet gibi giderlerini karşılamayak şartıyla ailelik yapabiliyorsun ama baba deme olayı ayrı.12 yaşındaki bir cocuk icin bu dedigimiz olay zor bebekken almak gerekir:|

     


    -----------------------------

     

    hocam ben hiç evlenmesem 30 yasını doldurunca evlat edinebiliyormuyum yani şuanki yasalara göre...


    -----------------------------

    evet ben birebir esirgeme kurumuna gidip sormuştum.Hatta cocugu yurtdışına cıkarabılırmıyım dedım.cocugu aldıktan sonra 1 yıl gözetim altında olmanız gerekiyor ve cocugu almanız icin ev,gelir gider gibi şeylerin araştırılması gerekip tatmin edici olması gerekiyor demıştı.

Toplam Hit: 5093 Toplam Mesaj: 50