folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Evrim Kurami Ve Kuranî Bakis AcisiEvrim Kurami Ve Kuranî Bakis Acisi

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  IsLaMiC_ForCe
  IsLaMiC_ForCe's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2002
  Erkek

  Insanlarin algisi, mevcut toplum ya da kisisel birikimlerden, yönelimlerden ya da yönlendirmelerden, kitaplardan, ideolojilerden, geleneklerden vs bagimsiz degildir, aksini savunacak kimse olamaz umarim..

  Yillardir evrimi, ateistlerin kullandigi bir silah gibi gören, son bir kac yüzyilda bilimde hurmanin ve misvakin faydalarini arastirmaktan öteye gidememis müslüman toplumlar hala sanayi devrimi ve fransiz ihtilaliyle tüm dünyaya yayilan degisimi sindirmeye calisirken, bilim ilerliyor ve insanoglu yeryüzünü ve icindeki her seyi daha fazla kesfetmeye devam ediyor..

  ALLAH'a inanan batili insanlar da olmazsa ve onlar bilimi TANRI'yi aramanin ve O'nun ayetlerini dogada okumanin sekli olarak görmeseler bilim ile ugrasmakta artik dinsiz işi olup cikiverecek ve bilimle ugrasirsan ALLAH'i inkar etmeye calisiyorsun gibi bir izlenim olusacakti, öyle ya, bilim ile ugrasan insanlarin da önyargilari ya da bakislari var ve ne kadar objektif olmaya calisilsa da bu pek mümkün olmuyor.. Bir gün gelecek ve ucan kacan efendiler saintler azizler yerine bilim odalari Tanri'nin varligini haykiracak süphesizce, yakin zamandan beridir bunun isigi beliriyor zaten..

  Daha Darwinden 900 yil önce canlilarin Yaratici iradesiyle bir evrim ile yaratildigini söyleyen islam bilginleri unutulmusken, evrim teorisi, Charles Darwin tarafindan tekrar isitilip destekli bir sekilde ortaya konuldugunda, mevcut sosyal düzen, cikarlari icin ve/veya baskici din karsitlari olarak sahiplenenler (yeni sömürge alanlarini irkcilik temeline oturtmak isteyen emperyalistler), gelenekleri icin reddedenler (kutsal kitablardan anladiklari (!) yaratilis efsanesine ters düsmesi) ve objektifce bilim adina sevinenler ve gelisim olarak görenler olarak 3e ayriliyor olsa gerekti..

  Darwin ise hic bunlarla ilgilenmiyordu, o tamamen Evrenin Yaraticisinin geziye ciktigi galapagos adalarinda zihnine caktigi ilahi vahiyle ilgileniyordu, bilim adina bir seyler yapmaya calisiyordu. C. Darwin'in koyu bir ateist olmadigini biliyor muydunuz? Darwin'in hala TANRI'nin olmadigini kesin bir dille söyleyemedigini biliyor muydunuz?? Agnostiklik ile teistlik arasinda gidip gelen bir inanc dünyasi vardi Darwin'in.

  Darwin bu tartismalarin merkezinde ve cogu zaman ateistlerin silah olarak kullandigi, inanclilarin deccal gibi gördügü birisi ama onu dogru tanimak iki tarafa da koz birakmayacak sekilde tarafsiz biri oldugunu gözler önüne serecektir, ya da inandigi seye kendi istedigi icin inanan birisi oldugunu..

  -----

  “Hayatın başlangıcına ait gizem bizim tarafımızdan çözülemez; o yüzden ben kendi adıma agnostik kalmaktan memnunum.” (Otobiyografisinden)

  Bir insan hem Tanrıya hem de evrim fikrine inanabilir. Bundan şüphe edilmesi bana saçma geliyor.” (John Fordyce’e mektubu, 7 Mayıs 1879)

  “Din ve bilimin birbirinden ayrı tutulmasını pek anlayamıyorum. Ama şundan eminim ki bu iki ekolün birbirine bu kadar acımasızca saldırması için hiçbir sebep yoktur.” ( J. Brodie Innes’e mektup, 27 Kasım 1878)

  En aykırı fikirleri savunduğum zamanlarda bile, Tanrının varlığını inkar edecek bir ateist olmadım” (John Fordyce’e mektubu, 7 Mayıs 1879)

  5. “Sanırım genel olarak (ve yaşlandıkça daha fazla böyle oluyor) benim düşünce yapımı tanımlayacak en doğru kelime ‘agnostik’ olacaktır. (John Fordyce’e mektubu, 7 Mayıs 1879)

  6. “Size üzülerek bildiririm ki; İncil’in Tanrı katından indirilip İsa’nın Tanrı’nın oğlu olduğuna inanmıyorum.” (Frederick McDermott’a mektup, 24 Kasım 1880)

  7. [Ateist Edward Aveling ile 1881 tarihli bir konuşmasında] “Niçin bu kadar agresifsiniz? Bu yeni fikirleri insanlığa zorla dayatmaktan bir kazancınız mı var?” (Edward Aveling’in yazdığı 1883 tarihli ‘Charles Darwin’in Dinsel Görüşleri’ adlı kitaptan)

  8. “Bir maymunun aklından çıkan şeylere güvenebilecek biri var mıdır, eğer bir maymunun aklından bir şey çıkacak olsaydı bile?” (Graham William’a mektubu, 3 Temmuz 1881)

  9. "Benim dinsel inancım belirsiz: Evrenin körlemesine bir şansın eseriymiş gibi bakamıyorum ama ‘akıllı bir tasarım’ olduğuna dair bir delil de göremiyorum.” (Joseph Hooker’a mektup, 12 Temmuz 1870)

  10. “İnsanın içinden gelen bir imanla Tanrı veya Ezeli Sebep olması gerektiğine inanıyor olmasının nasıl olup da ‘gerçekten güvenilir bir delil’ olabileceğine bir türlü aklım ermiyor.
  (Francis Abbot’a mektup, 6 Eylül 1871)

  Önyargilarla bakan onu ateizmin atli silahsörü gibi gören, okuyan(!) müslümanlar var ise eger, eminim bilgi sahibi olmus ve zan ile hükmetmekten vazgecmislerdir. Inanci sorguladigi sözlerinde bile sunu demek istiyor,

  "mantigin aklin olmadigi salt bir iman ile inaniyorum demek bana sacma geliyor, cünkü bu mantik birbirinden farkli yüzlerce dine inanan sorgulamayan sadik fanatik inanclilar yaratirken "gercek biziz" diye birbirini fasiklikla suclayan bir kaos ortami yaratmaktan ibaret!"


  "ALLAH, akillarini kullanmayanlari pislige birakir" 10/100, KK
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  IsLaMiC_ForCe
  IsLaMiC_ForCe's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2002
  Erkek

  Gelelim Evrim ve Kuran konusuna.. Daha bir cok aykiri düsüncesiyle birlikte dünyanin yuvarlak oldugunu söyleyen Galileo, Tanri'nin yeryüzündeki temsilcisi (!) pek aziz engizisyon mahkemesinin idam karariyla can verdi, inancli sadik müminlerin büyük ihtimalle "kafir, zindik, cinli" haykirislariyla.. Halbuki o, Yaraticinin degil bir kisim tartisilmaz pek aziz muhterem efendilerin fikirlerine ters düsmüstü..

  Bugün evrim haktir, gerçektir diye bagiranlari ayni mukallit zihniyetle suclayanlara söylemek istiyorum, sizin farkiniz nedir, farkiniz yoksa önyargilar, sabit fikirleriniz, amerikan protestan enstitüsü patentli harun yahya külliyatlarinizdan baska elle tutulur deliliniz nedir..? Ya siz de birilerinin objektif ve ciplak gözle görebildigi seyleri kuruntulardan dolayi göremiyorsaniz? Harun Yahya amcamin kitablarini okumus, cogunu bitirmiş, para vermiş, aldirtmiş biri var zamaninda karsinizda..

  Evrimle ilgili her kitabini bitirdikten sonra yüzümdeki ukala gülümsemeyi, bilimi ve insanligi kurtarmis edasinda caresiz evrimcilere acidigimi hatirlarim, gökten bir maymun inip 1 milyar önceki ataniz benim dese mucize degil ilüzyon diyecek kadar sabit bir zihniyetle.. ABD merkezli komünizmle mücadele ayaginin çöküşten sonraki ikinci ayagi olan psikolojik hareketin bir parcasi olarak bagimsiz taseron calistiklarini anlayinca düsmanimin düsmani dostumdur diyen samimi bir mümin de olsa zalimle ortaklik yapinca nasil hakka cephe acabilecegini görebiliyor insan..

  (sonra gelen edit: o kadar güzel icerikli kitaplar, amerikan ideolojisine paralel bir sekilde düsmanlari komünizm fasizm vs yüzünden ölen milyonlarla ilgili kitap ve belgesellerle birlikte amerikan devletinin kanli biyografisini hic ele almamasi, isgal ettigi ya da karistirdigi yerlerde ölen milyonlardan bahsetmemesi beni cok düsündürdü.. birisinin gönderme yapmasi üzerine eklemek istedim neden böyle düsündügümü..)

  Evrim cok bariz bir sekilde ve zaman bilim teknoloji gelistikce daha da keskinleserek nereden geldigimize nasil var oldugumuza dair cevablari birbir siralarken, Herseyi yaratan O'nun bize kendisinden haberdar ettigi kutsal yazitlarda bunu aramamak, bir isarete bakmamak aptallik olsa gerek..

  Tekrardan diyorum ki insan sabit fikirli oldugunda, ne kadar ciplak olursa olsun karsisindaki gercek, onun görebildigi kadardir. Bu kirmizi gözlük takmis birinin sapsari bir seye bakip en fazla turuncu görebilmesi, mavi gözlük takanin en fazla yesil görebilmesine benzettigim bir seydir hep..

  Mevzubahis ayetleri kücüklükten beri elimden düsürmedigim Furkan'da devamli gördügüm halde hic farkli algilamama sebeb olmamisti, cünkü bir sey ögrenebilecegim degil, zaten cevaplanmis seyler olarak görüyordum, öyle ya, yüzyillar önce benim gibi iki gözü ortalama 1300 gr beyne sahip, Yaraticidan hic bir icazet almamis kutsallar yorumlamis ve onlar gibi algilamam gerektigi söylenmisti, yoksa mazallah müslüman sayisi kadar yorum cikardi ortaya!

  Insan kendi serüveni geregi sabit fikirliligin, subjektifligin ne kadar cahilce bir sey oldugunu görüp, Sokrates'in dedigi gibi "kanitin delilin ayetin (ayet delil anlamini da tasir) götürdügü yere git" mantiginin hakka götüren ölcü oldugunu anlayinca her seye farkli bakabilip gözündeki perdenin nasil kalktigini görebiliyor, Matrix'te duvarlari sayilarla gören Neo'nun asmisligi misali..


  "ALLAH, akillarini kullanmayanlari pislige birakir" 10/100, KK
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  IsLaMiC_ForCe
  IsLaMiC_ForCe's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2002
  Erkek
  Bakin evrim ne diyor kisaca;

  1 - Gök gürledi ve büyük bir patlama meydan geldi, evren yoktan var oldu.

  2 - Duman ve gaz halinde olan evren yavasca sogumakta.

  3 - Yildizlar olustu.

  4 - Günesten bit ates topu koptu ve o dünya oldu.

  5 - Dünya sogudu ve yer yüzü kül oldu.

  6 - Etrafinda olusmus bazi gazlar sogudu yer yüzü nemlendi.

  7 - Yer yüzü biraz daha sogudu ve artik su olustu.

  8 - Yer yüzünde mikroorganizmalar bitkilere sebeb oldu.

  9 - Suyun icindeki mikroorganizmalar süngerimsi hayvanlar olusturmaya basladilar.

  10- Bu süngerimsi hayvanlar iclerinde zamanla kikirdagimsi yapilar gelistirdiler.

  11- Kikirdaklar kemige dönüstüler ve bu su canlilari artik ciddi
  kas yani et yapisina kavustular.

  12- Zamanla yer yüzüne ciktilar ve yer yüzündeki hayvani yasam olustu.

  13- Hayvanlar karmasik canlilar haline gelmeye basladilar.

  14- Gelistiler ve gelistiler.


  Bakalim ALLAH bize ne demiş;

  23:12 Andolsun, biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık.

  23:13 Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik.

  23:14 Sonra o su damlasını bir alak olarak yarattık; ardından o alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.


  Süzme camur: Buradan kasit dünyanin yeryüzündeki külümsü halinden sonra soguyan gazlarin sivi haline dönüsüp yer yüzünü nemlendirmesi.

  Su damlasi(nutfe): Insanin su damlasindan yaratilmis oldugunu söyleyen Allah, Enbiya/30 ayeti paralelinde hayatin suda basladigina isaret etmek istemistir.

  Alak: Bu kisa derlemeyi yapan kisice bu kelimeyi bircok müfessir yanlis yorumluyor. Bu kelime aslinda "ilgi" demek. Hatta Türkcede "ilgi" anlaminda "alaka" kelimesini kullaniriz. Demekki Allah insani bir "ilgiden" yani "bagdan" yaratmistir. Birbiri ardinca gelen gecislere de "bag" deriz. Allah burada su moleküllerinden nasil süngerimsi hayvanlarin olustugunu detayli anlatmak istemedigi icin "alak" kelimesiyle basit araformlarin varligini kisaltarak anlatmak istemis. Bu "alak" kelime özellikle insani hayvandan ayirmaya calisan evrim inkarcilarina büyük bir ders olmasi gerekiyor.

  Bir cignem et parcasi: Bu ifade iste gözle görülebilir ilk su canlisi..

  Kemik olarak yaratma: Daha önceki haliyle sadece kikirdak yapisina sahip olan bu basit su canlilari artik ciddi bir kemik yapisina kavusuyorlar..

  Kemiklere et giydirdik: Artik ciddi bir kemik ve kas yapisina sahip canlilar..

  Sonra baska bir yaratilisla onu insa ettik: Sudan karaya cikan amfibik hayvanlar evrimsel gelisime devam ederek insana kadar vardilar.


  Enbiya 30: 'Ve yaşayan her şeyi sudan yarattık' (Ve cealna min'el-mai kulli şey'in hayy.)

  Ilginc, evrim kurami da hayatin suda olusan ilk canlilardan olustugunu söyler, ayet yasamin baslangicini kastediyor olmasin ???

  Allah sizi bir topraktan, sonra bir spermden yarattı; sonra sizi çiftler haline getirdi. O'nun bilgisi dışında, bir dişi ne hamile olur ne de doğurur. Yaşayan bir varlığa daha çok ömür verilmesi de onun ömründen biraz azaltılması da mutlaka bir kitapta yazılıdır. Bu, Allah için gerçekten çok kolaydır. 35/11

  Homo-sapiensin sperm ile ürer iken ilk olarak toprakta var olmus olduguna isaret degil midir..

  (Allah)O dur ki her şeyin yaratılışını güzel yaptı. Ve insanı yaratmaya çamurdan başladı.' (es-Secde, 32/7)

  'And olsun biz insanı pişmemiş (sulu bir) çamurdan, değişmiş, cıvık (ve kokmuş bir) balçıktan yarattık.' (el-Hicr, 15/26)

  O ki, yarattığı herşeyi güzel yarattı ve insanı yaratmaya da bir çamurdan başladı. 32/7

  ALLAH, çamurla ugrasan bir çömlekci degildir.! O zaten herşeyi "Ol!" emri ile oldurmasi gücüne sahip iken, ayet açik açik çamur yazdigi için çamuru da izahin içine katanlar, ama normalde hic bir vesile kabul etmeyip insani çömlek gibi şekillendirdi de ruh üfledi tarzi gilgamiş efsanelerini hak diye yutturanlar, görmüyor muyuz ki ALLAH her zaman bir şeyleri vesile kilmiş ve herşeyi kanununca yarattigi düzenince var etmiştir?? İşte çamurdan, sudan bahsetmesi yaratilişi böyle var ettigini gösterir acik deliller degildir de nedir ??

  "ALLAH, akillarini kullanmayanlari pislige birakir" 10/100, KK
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  IsLaMiC_ForCe
  IsLaMiC_ForCe's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2002
  Erkek
  Bakin, cogumuzun dikkat etmedigi ya da bilmedigi, bilenlerin de hic üzerinde durmaya yanasmadigi su ayeti biliyor muyuz?

  13. Size ne oluyor ki ALLAH'a saygı göstermek istemiyorsunuz?

  Diyanet Vakfı
  14. Oysa, sizi türlü merhalelerden geçirerek O yaratmıştır.
  Edip Yüksel
  14. Oysa sizi evrimler halinde yaratan O'dur.
  Elmalılı Hamdi Yazır
  14-Oysa O, sizi bu aşamaya kadar aşama aşama yaratmıştır.
  Süleyman Ateş
  14. 'Oysa O, sizi aşama, aşama yarattı.'
  Yaşar Nuri Öztürk
  14 "O ki, sizi halden hale/evreden evreye geçirerek yarattı."

  ├─ Bitkiler
  ├─ Mantarlar
  ├─ Protistler
  ├─ Bakteriler
  └─ Hayvanlar >
  _______├─ Omurgasızlar
  _______└─ Omurgalılar >
  ____________├─ Kuşlar
  ____________├─ Sürüngenler
  ____________├─ Balıklar
  ____________├─ Amfibiler
  ____________└─ Memeliler >
  __________________├─ Etçiller
  __________________├─ Deniz memelileri
  __________________├─ Kemirgenler
  __________________├─ Yarasalar
  __________________├─ Böcekçiller
  __________________├─ Keseliler
  __________________└─ Primatlar >
  _______________________├─ Önmaymunlar
  _______________________├─ Maymunlar
  _______________________└─ İnsansılar >
  _______________________________├─ Gibon
  _______________________________├─ Şempanze
  _______________________________├─ Goril
  _______________________________├─ Orangutan
  _______________________________└─ İnsan
  Kaynak: HUMAN, Editör Robert Winston

  23:12 Andolsun, biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık.

  23:13 Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik.

  23:14 Sonra o su damlasını bir alak olarak yarattık; ardından o alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.


   Haydi hic bir sey yokken bunu farkli sekillerde anlayalim, ama bilim artik bununla ilgili isaretler bulmusken, kitabta da devamli bir sürecten bahsederken, bu ayeti "dilini egip bükenler" gibi baska alakasiz anlamlara cekistirmek mümkün müdür? Ayni zamanda anne karnindaki gelişime de gönderme yapan bu ayetler apacik bir sekilde insanin serüveninden de bahseder.

  Size ilk bu konuyu Kuran'da arastirirken beynimde birden şimşek gibi çakan iki ayeti paylasmak ve fikrinize sunmak da istiyorum..

  Kuran'da Bakara suresi 30-33 bu konuda cok kilit ayetlerdir. Öncelikle bir yazalim;

  30 Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife/yönetici atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysaki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz." Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim."

  31 Ve Âdem'e isimlerin tümünü öğretti. Sonra onları meleklere göstererek şöyle buyurdu: "Hadi, haber verin bana şunların isimlerini, eğer doğru sözlüler iseniz."

  32 Dediler: "Sen Yücesin, senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yok. Sen Bilensin, Bilgesin."

  Bu ayette ilk basta sorgulamamaktan ötürü insanin aklina gelmeyen bir şey var, bu ayetlerde yeryüzünde zaten var olan! ve meleklerin kan döken vahşi bir canlinin halife olmaya layik olmayacagini söylerken zaten bu canlidan haberdar oldugunu gösteriyor. "Sizi yeryüzünde halifeler yapan O'dur." (Fâtır, 35/39) Arastirdim ki geçmişteki bilginler bu ayetleri tefsir ederken mevcut bilgi düzeyinde yorumlamis ve farkli şekilde ele almişlar.

  Iste bu ayet, biyolojik olarak Ademoglu (homo-sapiens) olma seviyesine ve ruhun üflenerek ilahi secilmis bir canli olma seviyesine erişmesi, kelimeden kasit ile de insana "bilgi/akil" verilmesi ile melegin o ateşi kullanan ve mağaralarda barınan ilk insan türü olan vahşi kan döken hayvansi homo erectusun nasil da bir varliga dönüştügünü görmesi ile ALLAH'in iradesini sorgulamamayi görmesidir.

  İnsan, dik duruşa, görece gelişmiş bir beyine, soyut düşünme yeteneğine, konuşma (dil kullanma) kabiliyetine, alet kullanma ve üretme becerisine sahip primat türü. Biominal ismi `Homo sapiens`tir. Homo sapiens Latince "akıllı adam" veya "bilen adam" anlamına gelir. İnsan, hominoidea (insansılar) üst ailesinin hominidae (büyük insansılar) ailesine dahildir.

  31. ayetteki bilgiyi ögrenen insan, homo-sapiens (bilen insan)dir.

  Bu surecte olan diger bir sey, diger aklima kivilcim olan ayet ve konu da şudur. Kuran'da ALLAH "emanet"ten bahsediyor. Bu cok önemli bir ayet..

  33:72 Biz sorumluluğu (sınanmayı) göklere, yere, dağlara sunmuştuk da onlar onu yüklenmekten çekinmişler ve kabul etmemişlerdi. Ancak onu insan yüklendi; o zalim ve cahil olmuştu.

  Ayni seyi düsündünüz mü? Kal-u bela gibi farkli kavramlarla anlatilan insanin emaneti kabul etmesi, bilinc sahibi olmayi kabul etmesi sanki gecici bir bilinc verilip sormasi seklinde gibi oluyor, bu konuda asla ahkam kesmiyorum burasi gayb simdilik ya da sonsuza dek, ancak yukardaki ayetler paralelinde belirli gelisime ve seviyeye gelen insanin emaneti yani ruhu sorumlulugu kabul etmesi asamasini anlatiyor.

  Ve son olarak baska bir ayet;

  76:1 İnsan üzerinden, henüz anılan birşey olmadığı bir süre geçmedi mi zamandan?

  76:2 Biz insanı bir sıvı karışımdan yarattık ki onu sınayalım. Bu yüzden onu işiten ve gören yaptık.

  "ALLAH, akillarini kullanmayanlari pislige birakir" 10/100, KK
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  IsLaMiC_ForCe
  IsLaMiC_ForCe's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2002
  Erkek

  Toparlayalim, tamamen ayetlerle konusalim;

  ALLAH, her şeyi sudan yaratmaya başliyor.

  (Camurda) Toprakta yasam basliyor.

  Kemik (omurga) veriyor, et giydiriyor.

  Yeryüzünde yasami yayiyor.

  Insanin üstünden -daha anilmaya deger birşey olmadigi- cokca zaman geçiyor (milyonlarca yil)
  Insan yeterli olgunluga variyor.

  ALLAH, yeryüzündeki insanimsi adem türüne emaneti teklif ediyor ve onu halife kiliyor.

  O'na ruh (sonsuz varlik boyutu) üflüyor. Bilgi ögretiyor.

  Yeryüzünde diger tüm insana yakin türlerin soyu tükeniyor. (Neandertaller vs. o yüzden insan ile maymun arasinda canli bir ara form tür yasamiyor ama fosiller zamaninda insanin halife kilinmasi sirasinda var oldugunu gösteriyor)

  ALLAH tarafindan sereflendirilen insana iblis, iste bu yüzden secde etmiyor..! "Camurdan gelen bir canliya ruhundan üfleyip sonsuz yasam bahsettin de onu bana ve soyuma mi üstün kildin" kibiriyle reddediyor. Iblis'in insan türünün zayif oldugunu ve hala o olgunluga serefe layik olmadigini gösterecegine dair yemini bu yüzden ediyor.

  Insan, cennet denilen bir yere (farkli bir yer ya da bu dünyada bir yer) konuluyor ve imtihana tabi tutulurken hirsi yüzünden elma (elma kesinlikle bir sembol ve günümüz gayb ayetlerinden, inşAllah bunu zamanla idrak ederiz) yiyor,

  yeryüzünde çalişmak, barinmak ve yiyecek bulmak icin mücadele edecegi yasama döndürülüyor.

  Insan soyu cogaldikca, nankör, inkarci ve hayvani icgüdüleriyle günahkar yasam sürüyor.

  Yaratici tarafindan seçilen elçiler toplumlarina hatirlatici mesaji iletiyor.

  Bir elçi, ve peygamberlerin sonuncusu Muhammed, son kitab Kuran ile görevlendiriliyor ve ilk insandan beri teblig edilen dini tamamliyor, Islam..

  Ortadaki celiski, evrim sürecindeki herseyin ve baslangicinin bir tesadüfe baglanmasidir, evrimin kendisinin degil! Eger evrimin bizzat TANRI'nin yaratilis sanati oldugunu görür ve kabul ederseniz evrimi bir fizik kanunu misali var eden ve öyle dileyen Yaratici'nin kudretiyle gerceklestigini görürsünüz..

  Evrimle ilgili daha gelisecek, gelistirilecek cok sey var, mevcut konumunu mukallitce savunursak ne farkimiz kalacak? Bir sürecteyiz gercege dogru ama herseye kudreti yeten ALLAH'in yasami böyle var etmeyi diledigi, nasil ki herseyi bir düzene ve kanuna bagladiysa bunu da öyle bir kanuna bagladigini anlamamiz ve görmemiz gerek..

  Sadece anne karnindaki yaratilişimiza bile baksaniz (Kurandaki bir cok ayet gibi edebi güzellik acisindan cift anlamli ayetlerdendir insanin gelişimini açiklayan ayetler) milyonlarca yillik serüvenimizin 9 aylik bir sürece nasil sigdirildigi ve Yaraticinin kudretiyle nasil meydana geldigine dair apacik bir delil/ayet görmüş olursunuz.. ALLAH'in yüceligi de buradadir..

  Evrim gibi bilimin gercegiyle parlayan realitelerin, ilk olarak Kuran inanlisi müslüman toplumlar tarafindan tehdit görmesi degil benimsemesi yakisik alan ve prestij kazandiracak olan bir harekettir. Algi, tamamen bilgi ve zamanla degisen gelisen bir olgudur.. Daha önce algiladigimiz "gercek", degismez gercek olacagi anlamina gelmeyecektir, aksine gercek; "delilin/ayetin götürdügü" yerdedir..

  Yaratanlarin en güzeli olan ALLAH, ne yücedir?!


  "ALLAH, akillarini kullanmayanlari pislige birakir" 10/100, KK
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  xdabbex
  xdabbex's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Nisan/2007
  Erkek

  darvin%20

   

  ;) islamic force emeğine sağlık 


  .
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  unix
  Andrei
  Andrei's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 11/Aralık/2008
  Erkek
  İlginç bilgiler :|

  %40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Nikoteen
  Nikoteen's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Temmuz/2005
  Erkek
  Evrime karşı çıkan bilinçsiz müslümanlar bunu sadece darwin'in ateist oldugundan ve evrimin Allah tanrı gibi kavramları reddetiğini düşündüğünden böyle söylüyor.İnsanın maymundan geldiğini sanmıyorum fakat ortada bir gerçek warki insanı tüm yarattıklarına sütün kılan Allah ,onları maymundan kademe kademe yaratmamış dahi olsada,doğadaki bir çok şey kademe kademe şu anki haline gelmiştir.Evrim kademedir,ve gerçektir.

  Canlının canlıya üstünlüğü yoktur ! Vegan olmak bir fedakarlık değil adalet ahlakı gerekliliğidir.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ontedi
  ontedi's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Eylül/2005
  Erkek
  Hepsini okuyamadım fakat güzel bilgiler var.

  Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mont-blanc
  mont-blanc's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Eylül/2007
  Erkek

  Gerçekten de ezber bozacak mahiyette açıklamalar..

  Bunu yazan her kimse Arap dilini çok iyi kavrayabilmesi lazım gramer açısından..

  Ancak şöyle bir soru var, insandan sonra yok mu evrimsel gelişme ?

  Burada yazılana göre olmalı kanatimce..


  yıkılma sakın !
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sosyopat
  Sosyopat's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Mayıs/2008
  Erkek

  Nikoteen bunu yazdı:
  -----------------------------
  Evrime karşı çıkan bilinçsiz müslümanlar bunu sadece darwin'in ateist oldugundan ve evrimin Allah tanrı gibi kavramları reddetiğini düşündüğünden böyle söylüyor.

  -----------------------------

  nikoteen Müslümanların inanmadığı şey insanın evrimde nasıl yer aldığı konusudur. İnsan topraktan yaratılmıştır. Ama Darvine göre maymundan gelmiştir. Tam olarak reddedilen budur. Yoksa arkadaşlarında örneklediği gibi herşey pat diye zaten yaratılmamıştır. Basit mantıkla düşünürsek bugün bile bir şey üretilirken önce bir kısmı üretilir ihtiyaca göre kademe kademe ilerlenir. Ki bahsettiğimiz böyle basit bir şey değil. 


  Eğer En İyisi Olmak İstiyorsan Sana Saygı Duymalarını Sağla, Saygı Duymalarını İstiyorsan Kimseye Saygı Gösterme, Kimseye Saygı Göstermezsen Saygıyı Sen İcat Ettin Zannederler
Toplam Hit: 5977 Toplam Mesaj: 40