folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder Fikir Alışverişinde Bugün Türkiyede Oyun Sektörü

Fikir Alışverişinde Bugün Türkiyede Oyun Sektörü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

@skynetx, unreal engine i hic kullandin mi? ne kadar matematik ihtiyaci oldugunu biliyor musun? yoksa sadece iddia mi ediyorsun? o steamdaki bedava modellerle osuruktan fps leri yapanlarin hepsi matematik fizik uzmani mi? ileri duzey matematik ve fizik game engine kullanmayacaksan gereklidir. 2D oyunlar icin gerekli bile degildir biraz trigonometri disinda, gerekli olsa bile orda da box2d gibi alternatifler var.

unity ile unreal i cok farkli seyler saniyorsun anlasilan, biraz daha arastir, bunlarin ikisi de game engine dir. unreal kendi uscript(unreal script)* kullanir, unity genelde c# kullanir. unity nin biraz daha user friendly olmasi bunlari farkli seyler yapmiyor.

unreal ve unity ikisi de C++ ile yazilmistir, bunlarin runtime i C++ ile calisir, bahsettigin buyuk firmalarin tamami ya bu tur engine ler ya da kendi engine lerini kullanir ve bunlar da C++ ile yazilmistir, ancak, bu engine lerin hepsi scripting destekler ve oyunlar agirlikli olarak bu scriptler ile yazilir. Sen unity ile yazilan oyunun C# programi oldugunu saniyorsun, unreal ile yazilan oyunun ise C++ programi oldugunu saniyorsun, managed memory sozunden bu acikca ortaya cikiyor, kisacasi konu hakkinda bilgisizsin, ancak ben buraya unreal ile unity nin bas programcilarini da getirsem haksiz oldugunu kabul etmezsin, cunku tahribatin genel hastaligi, haksiz oldugunu kabul edememek.

100 yil sonra oyunlarin C++ ile yazilacagini iddia etmen biraz komik ancak mubalaga oldugunu kabul edip ustunde durmuyorum.

Milyar dolarlik sirketler tabii ki gecmez, bunun eski IBM mainframelerinde hala cobol kullanilmasindan bir farki yok. C++ in zaten bir alternatifi yok, olsaydi bile gecmek icin harcanan kaynaklar yeni dilin getirisinden fazla olacagi icin kimse gecmezdi. Bunun icin scripting ortaya cikti zaten.

C++ berbat bir dildir, bu subjektif bir tanimlama bile degil, burada iki saat sebeplerini yazabilirim, ama zaten bir seyi degistirmez. 

* yeni versiyonda scripting C++ ile yapiliyormus, zaten eski scriptte C++ a cok yakindi.

AMpul tarafından 20/Ara/17 19:01 tarihinde düzenlenmiştir

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek
    hasato bunu yazdı

arkadaşlar teknolojiden bahsediyoruz siz hala yan yana olmadan olmaz diyorsunuz dostlar internet üzerinden konferans veriyor insanlar çok yakın gelecekte daha fazlasıda olacak istedikten sonra olur mesafeler sadece bahane dünyanın diğer ucundaki adamla aynı oyunu rakip olarak oynayabileceğim ama aynı ülkede yaşadığım kişi yada kişilerle oyun yapamayacağım bu benim için sadece bahane olur

degerli murit kardesim. ikimiz de idealistiz, benim farkim ayni zamanda realist olmam. sen bana inanmiyorsan bir konu ac ve kur ekibini basla oyununa. eger basarili olursan seni ilk ben tebrik ederim. bu arada uzaktan calisilmaz demiyorum, ben de uzaktan calistim bir donem ve calisildigini da gordum, tanimadigin insanlarla olmaz diyorum. denemesi bedava degil ne yazik ki, bosuna zaman kaybedeceksin, bu yuzden ben uyarimi yapiyorum, tanidigin bildigin guvendigin adamla yola cik. tahribatta bu oyun yapma, is bitirme kulturu olusup kaliteli programci ve sanatcilar ortaya cikmadan boyle bir ekip kurma isi basarisizliga mahkumdur.

tekrarliyorum, daha once denendi bunlar tahribatta.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    AMpul bunu yazdı
    hasato bunu yazdı

arkadaşlar teknolojiden bahsediyoruz siz hala yan yana olmadan olmaz diyorsunuz dostlar internet üzerinden konferans veriyor insanlar çok yakın gelecekte daha fazlasıda olacak istedikten sonra olur mesafeler sadece bahane dünyanın diğer ucundaki adamla aynı oyunu rakip olarak oynayabileceğim ama aynı ülkede yaşadığım kişi yada kişilerle oyun yapamayacağım bu benim için sadece bahane olur

degerli murit kardesim. ikimiz de idealistiz, benim farkim ayni zamanda realist olmam. sen bana inanmiyorsan bir konu ac ve kur ekibini basla oyununa. eger basarili olursan seni ilk ben tebrik ederim. bu arada uzaktan calisilmaz demiyorum, ben de uzaktan calistim bir donem ve calisildigini da gordum, tanimadigin insanlarla olmaz diyorum. denemesi bedava degil ne yazik ki, bosuna zaman kaybedeceksin, bu yuzden ben uyarimi yapiyorum, tanidigin bildigin guvendigin adamla yola cik. tahribatta bu oyun yapma, is bitirme kulturu olusup kaliteli programci ve sanatcilar ortaya cikmadan boyle bir ekip kurma isi basarisizliga mahkumdur.

tekrarliyorum, daha once denendi bunlar tahribatta.

millet olarak azim ve sabır kelimelerinin anlamını unuttuğumuzu kabul ediyorum dolayısıyla hevesle başlanan işlerin yüzde doksanı askıda kalıyor o yüzden sadece fikir alışverişi için konu açtım ancak işin bana düşen kısmını hallettikten sonra bir ekip kurmaya çalışacağım bu int üzerinden yada çevremden olur bilemem elbet birgün kendim gibi kararlı birini bulurum bulamasamda sağlık olsun en azından denemiş olurum içimde ukte olarak kalmamış olur

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Bu konuda bir şeyler daha yazmıştım ama sildim. Zira siz de mutlak doğrunun kendiniz olduğunu sanıyorsunuz. Fazla bir şey anlatmaya gerek görmüyorum daha.

Ben profesyonel değilim. Zaten amatör ruh olayını severim. Ama söylediğim her şeyi arama motorları yardımıyla araştırmış, belki 30.sayfaya kadar çıkan çıkan tüm sonuçlar araştırılmıştır. Tüm konularda. (Google 'ı mükemmel kullanırım, nokta atışı yaparım.) Çok darda kaldığım kafama yatmayan konularda orada burada sitelerde konu açar, daha iyi bir yolu var mı diye öğrenmek isterim. Bİr üstteki cevaplarımda olan ifadeler bile daha önce tekrarlarca okuduğum kaynakları tekrar okuyum yazmam sonucundadır.

Geçen açtığım yarış simülasyonu konusu. Kendi araştırmaların sonucunda kendi yolumda ilerliyorum. Hatta bu vesileyle yapay zeka olaylarına girdim hafiften. Şu kitabı malum ortamlardan buldum okumaya başladım yavaşta olsa ilerliyorum https://www.amazon.com/Introduction-Artificial-Intelligence-Enlarged-Mathematics/dp/048624864X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&keywords=introduction+to+artificial+intelligence&qid=1490915210&sr=8-1

Konuyu açtığımda nasıl yapacağımı biliyordum zaten. Ama merak etmiştim bu konularda acaba daha bilgili kişiler var mıdır, belki yüksek lisans doktora yapan olur diye ama çok bildiğini zannedip boş konuşanlar olduğunu unutmuşum.

Benim iddia ettiğim tüm konuları detaylı araştırmak isteyenler, "Should C# or C++ for Serious game development?", "Are advanced math skills necessary for game programming?" ve benzeri  aramalarla Quora, Reddit gibi sitelerde hatta doğrudan bizzat bu işin içinde olan kişilerin yorumlarını okuyabilirler.

Neyse saygılarımla, herkes istediği yoldan gitsin.

SkynetX tarafından 20/Ara/17 18:30 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Vikideki listeye gore;
    Bazı oyun motorları

Unreal Engine

Unity

3D GameStudio

CryEngine 3

Fox Engine

Frostbite Engine

OpenSceneGraph

M.U.G.E.N

RAGE

Refractor Engine

Source Engine

Truevision3D

torque 3d

Blender 3D Game Engine

Türkiye'de geliştirilen bazı oyun motorları

Actor

CPAGE

Yogurt3D

Zinek Engine

Piyodix

Panda3D

italyan tarafından 20/Ara/17 18:48 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bir arkadaş demiş ki hazır Oyun Motorları var onlar ile oyun yapılabilir. 
    Diğer arkadaş demiş ki kendi Oyun motorumuzu yapıp oyun yapmalıyız.

Asıl sorular.
    Projeniz var mı ? Hangi platformlara oyun cıkaracaksınız ? Kendinize bu proje icin ayırdığınız zaman-bütce nedir ? Bu projeyi hayata gecirmek icin nelere ihtiyacınız var ? Projede hangi beceriler gerekli ? Ekip arkadaşlarınız var mı ? Oyunun pazarlaması nasıl yapılacak ? 

Benim ilk aklıma gelen sorular bunlar oldu. Şoyle mi yapalım boyle mi yapalım sanırım daha ilerleyen aşamalarda sorulup tartışılması gereken sorular.

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    hasato bunu yazdı

kolay gelsimüridler küçükte olsa kendi oyununu yapma uğraşında birisi olarak ülkemizde neden oyun setörü yok merak ediyorum...çok ciddi oyuncu potansiyeli var ancak oyunların yüzde doksanı yabancı firmaların yapımı

-çok uğraş gerektiren bir iş oyun yapabilmek yazılımı grafik boyutu, senaryosu,güncellenmesi güvenliği ve daha pek çok aşaması var ancakbunları başarabildiğinde getirisi yüksek diye düşünüyorum evet ülkemizde ekipçe iş yapma alışkanlığı malesef hala yok ancak maddi gücü olan firmalarda  da bu tarz girişim yok.boş iş diyemi bakılıyor acaba

dipnot: şuan için yerli yapım olarak bildiğim sadece zula var evet harika değil ancak ciddi bir kitleye ulaştı oyun tek eleştirim grafiklerine hazır 3d modeller kullanılmış resmen daha özgün olunabilirdi

sizlerin düşüncesi nedir bu konuda

Bu alana uzak bir insanım ama Oyun işini bir yatırım olarak değerlendirirsek bu işin maddi bir geri donuşu olması gerekiyor. Ekip kurulmalı , ekip maddi acıdan iyi motive edilmeli , projeye girişen kişi risk almalı. Elini taşın altına koyma olayı bizim halkımıza kafa olarak cok ters. Memur zihniyetli insanlar olduğumuz icin iş garantisi , haftasonu tatil , 9-5 mesai daha cazip. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Benimde henüz hiç bir oyunum olmadı. Bu portalda en çok güvenebileceğiniz kardeşiniz olarak benimle ortak bir projeye girişirseniz çok mutlu olurum. Pazarlama işini de bana bırakın. Oyun biter bitmez o oyunu satar, sizi sap gibi ortada bırakırım. Tüm çabalarınız yabancıya gideceğine, bir dosta gitsin.

Bir türk olarak hepimizin bir büyüklük komleksimiz var. Kendimizi hemen milyarlık şirketlerle kıyaslarız. Hepimizin de tek varlığı popomuzdaki donumuz.

Ama ben hepinizden daha şanslıyım. Nimet abladan milli piyango için tam bilet aldım.

Photoshop veya Gimp ile çizdiğiniz grafikler ancak arka plan olur. Oyunlar için kodlanabilir (haraket ettirilebilir) grafikler gerekir. İnkscape python destekliyormuş, bu nasıl işliyor bilmiyorum. Bir programlama dili ile grafikler çizip, o grafikleri şartlara göre şekillendirebilmek için grafik kütüphaneler kullanılır (OpenGL, SDL) Oyun motorları (henüz denemedim) hazır grafikler sunuyorlar.(At, Eşek, Tavşan, Kılıç)

Benim tercihim Basic, Basic grafikleri dahil. Bununla ne yapabilirsin ki? diyeceksiniz. Benim yapabileceklerim o kadar.

Ne kadar az bilirseniz, o kadar büyük hayaller kurarsınız.

Türkiyede neden oyun piyasası gelişmiyor derseniz, biz laflarız, sıkıya gelemeyiz. İş yapmaya gelince kaytarırız. Özellikle buradaki üyeler her şeylerini küfür ile halediyorlar. Burası kadar küfür edilen bir yer yok piyasada. Bunun anlamı benim için, çoğu kişi bir şey bilmiyor, sallıyor.

Bir de taraf tutma olayı, C++ C#'pı dövermiş. Python bir dil değil, script diliymiş. Bunlar hep bilgisizlikten kaynaklanan değerlendirmeler. Bir de "istersek, çalışır öğreniriz" argumanı var. O kadar kolaysa çalışıpta öğrenseydiniz şimdiye kadar.

Destek bulamıyoruz konusunada bir sözüm olsun. Benim için bir oyun geliştirmek için gerekli olan iki şey var. Bir Bilgisayar, bir de doküman.

Grup mu yapmak istiyorsunuz? Bunun için GitHub diye bir yer var. Tam bu işler için düşünülmüş. Benim orada üyeliğim yok. Ben kendi yapabileceklerimi biliyorum, sınırımı zorlamıyorum. Sizde kendi sınırlarınızı öğrenin ve daha da geliştirin. aq la bu iş yürümüyor.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

Supercell

mobil oyunla paranın mına koydular

le le le sakine
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Bu konuda bir şeyler daha yazmıştım ama sildim. Zira siz de mutlak doğrunun kendiniz olduğunu sanıyorsunuz. Fazla bir şey anlatmaya gerek görmüyorum daha.

Ben profesyonel değilim. Zaten amatör ruh olayını severim. Ama söylediğim her şeyi arama motorları yardımıyla araştırmış, belki 30.sayfaya kadar çıkan çıkan tüm sonuçlar araştırılmıştır. Tüm konularda. (Google 'ı mükemmel kullanırım, nokta atışı yaparım.) Çok darda kaldığım kafama yatmayan konularda orada burada sitelerde konu açar, daha iyi bir yolu var mı diye öğrenmek isterim. Bİr üstteki cevaplarımda olan ifadeler bile daha önce tekrarlarca okuduğum kaynakları tekrar okuyum yazmam sonucundadır.

Geçen açtığım yarış simülasyonu konusu. Kendi araştırmaların sonucunda kendi yolumda ilerliyorum. Hatta bu vesileyle yapay zeka olaylarına girdim hafiften. Şu kitabı malum ortamlardan buldum okumaya başladım yavaşta olsa ilerliyorum https://www.amazon.com/Introduction-Artificial-Intelligence-Enlarged-Mathematics/dp/048624864X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&keywords=introduction+to+artificial+intelligence&qid=1490915210&sr=8-1

Konuyu açtığımda nasıl yapacağımı biliyordum zaten. Ama merak etmiştim bu konularda acaba daha bilgili kişiler var mıdır, belki yüksek lisans doktora yapan olur diye ama çok bildiğini zannedip boş konuşanlar olduğunu unutmuşum.

Benim iddia ettiğim tüm konuları detaylı araştırmak isteyenler, "Should C# or C++ for Serious game development?", "Are advanced math skills necessary for game programming?" ve benzeri  aramalarla Quora, Reddit gibi sitelerde hatta doğrudan bizzat bu işin içinde olan kişilerin yorumlarını okuyabilirler.

Neyse saygılarımla, herkes istediği yoldan gitsin.

Donup dolasip ayni seyleri idda ediyorsun ve hala @AMpul'un dediklerini duzgun okumamissin bile.
    Unity veya Unrealda kullandigin dilin bir onemi yok. Ampulun dedigi gibi bunlar script diller, arka tarafta platforma gore native code'a donusturuluyor. Eger senin mantiginla gidecek olursak Unity JS de destekliyor C# yerine JS ile yazilmis oyunlarin daha yavas calismasi lazim ki boyle birsey mumkun degil.

Matematik olayina gelecek olursak unreal ile unity arasinda da zaten cok fark yok. Game engine kullaniyorsan en fazla bi kac yerde ( o da cok ekstrem durumlarda ihtiyacin olur ) quaternion, jacobian matrix gibi seylere ihtiyacin olabilir. Genel olarak translation rotation nasil calisir temel duzeyde lineer cebir bilmen cok rahat butun islerini gormeni saglayacaktir.

Ha ben oyunun fizigini de kendim yazicam diyosan zaten yanlis yoldasin, Unreal falan hikaye. Gorselini OpenGL veya DirectX ile yazarsin arkada butun grafik matematigi ile fizik matematigi ile ugrasirsin. Veya fizik icin http://www.ode.org/ gibi bi motor kullanir sadece grafik ile hasir nesir olursun.

Başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmek kadar büyük bir aptallık yoktur..

Oyun motoru kullanin, kullandirin...

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
Toplam Hit: 4678 Toplam Mesaj: 37
oyun oyun tasarımı yerlioyun