folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Fotografçılar Veya Meraklıları ... Nikon D40

Fotografçılar Veya Meraklıları ... Nikon D40

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Salu3
    Salu3's avatar
    Erkek
    Fuzulli bunu yazdı:
    -----------------------------

Salu3 bunu yazdı:

Hocam D40 Nikon'un megapiksel yarışı dışında kalan bi makinası. 6 megapiksel. biraz düşük olsa da iş görür. D40 bildiğim kadarıyla 18-55 mm kit lens ile satılıyor. 18-55 lensler hem nikon hem de canon'da son derece kötü bi objektif. Amatör olarak kullanıcaksan bi süreliğine (Doyum Noktana Ulşana Kadar ) idare eder. Bu tür makinaların başka bi sorunu da ( Kişisel bir sorun) ele oturmaması. Seni bilemiyorum ama beni acayip rahatısz ediyor. Bunun dışında yeni yeni başlıycaksan alınabilir bir makina.

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/review/121/page_1.html

edit: http://www.letsgodigital.org/tr/camera/review/121/page_7.html çekilen test fotoğrafları...

edit 2: biraz baktım da d40 2006 senesinin makinasıymış.sensör bakımından geri bi sisteme sahip(CCD sensör.şu anda CMOS sensöre geçiş yapıldı.). iki sensör arasında çok ahım şahım olmasa da renk farkı bariz. bu yüzden d90 gibi bir makinayı da düşüebilirsin.

Bazı yorumlarda amatörler için d80 ile d90 'ı önermiyorlar + d90 3bin lira :)
    1000-1500 liralık amatör isi bir şey önere bilirmişin ? 

Hocam öneriyorla haklısın ama ben de ilk başladığımda Canon 400D aldım. Aldığıma bin pişmanım eğer ilerleticem,daha iyi makina alıcam dersen en baştan iyi br makina al derim. Diğer türlü bu tür aletler amatör kasa oldukları için 5 ayda ciddi değer kaybı yaşıyor ( parasal anlamda).

Tren odun seçmez hacı abi...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Madcrazy
    Madcrazy's avatar
    Erkek

d90 al

kullandım ötesi yok.

Hardcore Gamer - Android Game Developer
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    radiance
    radiance's avatar
    Erkek

D80 Al senelerce rahat kullan. D40 oyuncak gibi duruyo elde veya D60 

D40- 6.1 mgp

D60-D80  10 mgp + Af motor var  D40 da af motor yok af li lens alman gerekir.(Auto Focus)Tabi bunlar biraz para:D

UltimaTe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LizardKing
    LizardKing's avatar
    Erkek

iyide d90 al derken hiç mi vicdanınız sızlamadı be =)

arasındaki fiyat farkını göz önünde bulundurun bari..

d40 gerçekten özelliklerine göre fiyatı düşük bir makina.. 

"Din en büyük rpg.dir.." arsiv.ozgurdusuncehareketi.org - evrimagaci.org
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    Ben de d60 almayı düşünüyorum. Ama şimdilik sadece düşünüyorum :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    muhabir22
    muhabir22's avatar
    Erkek
    öncelikle d40 alabilecek kadar para ayırabilirim diyorsan ve hatta yanında 80-300 tele bile alıcam diyorsan, çevremdeki D40 kullanıcılarını baz alarak konuşmam gerekir ki, tavsiye etmiyorum. Hatta iş arkadaşımın hergün hata yaptım dediği makina. Aslında güzel hatta amatör için çok ideal fakat  shutter dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum 1 yıl içinde fotoğraflar bembeyaz hale bürünüyor. Sen hergün deliler gibi fotoğraf çekicem diyorsan gel etme derim :) üzerine biraz daha ekle D80 falan al. Ayrıca 70-300 objektif almayı düşünüyosun ama bunun yerine de sana 18-200 falan tavsiye ederim, günlük kullanımda idealdir, 70-300 de kullanacağın alanlar ister istemez kısıtlı kalıcak. 18-200 pahalı dersen, sigma nın 28-300 objektifini alırsın, keyfine de değcek olmaz :) umarım yardımcı olabilmişimdir..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CRASH
    CRASH's avatar
    Erkek

1 yıldır Nikon D40'ı kullanıyorum ve kesinlikle güzel bir makine. Profesyonel bir fotoğrafçı için daha üst bir model gereklidir ama D40 ile istediğin gibi güzel kareler yakalarsın (portre, spor fotoğrafçılığı, close-up  gibi tarzlarda da başarılı olursun) (spor fotoğrafçılığı için biraz masraf yapman gerekir ama :) objektifler vs...) hatta profesyonelliğe ilk adımını bu makineyle atabilirsin.

Eğer bu tanıma uyuyorsan D40'ı almanı öneririm ve eğer bu işe meraklıysan yanında bir de kitap tavsiye ediyorum : Dijital Fotoğrafçının El Kitabı  Yazar : Scott Kelby  ALFA yayınları >> Fotorafçılık teknikleriyle ilgili çok güzel pratik bilgiler (Tips ? :} ) var.

Hatta megapixel knusuna değinmiş kısaca yazayım o bölümü (evet kitap elimde şu anda...)  : Megapiksel konusunda hayli büyük bir karışıklık vardır (aynı zamanda pazarlama hilesi denir), üstelik çoğu kimse megapiksel(mp) sayısının görüntü kalitesiyle ilgisi olduğuna gerçekten inanır. Bakın aslında mp ne anlama gelir: nihai fotoğrafımı hangi ebatta bastırabilirim? Bu kadar. [kırp kırp]. Aslında 10 ve 12 mp makineler 58x85 poster ebatlı baskı yapması gereken profesyoneller içindir. Siz bu kategoriye giriyorsanız para harcama zamanıdır, ancak sürekli olarak poster ebatlı baskılar yapmayacaksanız 6 mp bir makine hemen herkesin ihtiyaç duyacağı en yüksek teknolojidir. [kırp kırp]

Bahsettiğim kitaptan alıntılar yaparak megapiksel konusunu da açıklamaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuştur...

The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fuzulli
    Fuzulli's avatar
    Erkek

Yorumlar için Herkese tessekürler.MP konusunda 6 veya 8 gibi bir şey düşünüyorum.Daha yükseğine ihtiyaçım yok...bi kaç makine kasılastırdım d40-d50-d80 'lerden birisini alıcam  büyük ihtimal canon'ların objektifleri - harici flası vs.si hem pahalı hemde tüm ürünler birbirlerine uymuyormus sanırım.Nikon bu konuda daha esnek ve daha ucuzmuş ve çoğu insan amatör başlayanlara nikon öneriyorlar...bende yukarda yazdığım 3 makineden  birini alcam ama yinede aklımda 2 soru isareti kaldı.

Mesela d50 'de iso 'dereğerleri 200-400-800-1600 diye gidiyor fakat d40'da 100iso 'kadar indirebiliyormusuz. ISO 'değerlerini hakkında bilgi verebilirseniz iyi olur.

Bir başka sorum ise objektif ile ilgili ben makine ile gerek 7m den arkadasların resimlerini gerekse 10katlı bir binanın yüksekliği kadar bi yeri cekmek istiyorum bunun için bana 70x300 önerdiler fakat arkadaşın teki yazmıs 28x200 isini gorur diye sizce objektiflerden hangisini almalıyım ? Yada baska bir objectif boyutu önerebilirmisiniz ? 

Daha önceden cektiğim örnek resim objectif konusunda daha acıklayıcı olacaktır eminim :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    muhder
    muhder's avatar
    Erkek

eğer ilk defa fotoğrafçılığa merak salıyorsan ilk aşamada bu kadar para harcamana gerek yok

bu cihazların oldukça fazla ayarları var ve muhtemelen ilk aşamada zorlar

srl sınıfına giren bu makineden ziyade srl-like denilen makinelerden alırsan daha faydalı olur

400 civarına alabileceğin bir makine ile hem fotoğrafçılığını test etmiş olursun hem de geçişi sağlarsın

nacizane tavsiyem budur

eğer bu tarz bir şey istersen canon sx100, canon s5, fujifilm finepix s5800 tarzı şeyler senin için iyi olabilir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Salu3
    Salu3's avatar
    Erkek

Canon Nikon'a göre pahalı haklısın bu konuda :) Uyumsuzluktan kastında büyük ihtimal Full Frame makinalar için ayrı objektiflerin üretilmiş olmasıdır.

İso konusuna gelir isek; İso filmin ışığa olan duyarlılığıdır. Yani 100 ISO , 500 ISO'ya göre ışığa daha az duyarlıdır. ISO ASA olarak da kullanılır (Ülkeler kendilerine göre isim vermişlerdir). Iso ışığın az olduğu yerlerde kurtarcın olur. Şöyle ki loş bir ortamda 100 ISO ile fotoğraf çekersen büyük ihtimal flu çıkacaktır. Çünkü filmin ışığa az duyarlı. Ama ISO'nu 800'e çektiğin zaman filmin ışığa olan duyarlılığ artacaktır. Mesela 100 ISO'da 10 enstantane veriyorsa 800 iso'da 80 verir. Olay bundan ibaret.

Filmin ışığa olan duyarlılığı üzerinde bulunan gren denen noktacıklar sayesinde oluşmaktadır. 800 ISO'luk bir filmdeki gren sayısı 100 ISO'dakine göre 8 kat daha fazladır. Yani ışık alacak noktacık sayısı 8 kat arttırılmıştır. Dijitalde yüksek ISO kullanırsan fotoğraflarında GREN denilen o noktacıklar belirir. O yüzden çok yüksek ISO kullanmaya gerek yok. En çok 1600 ISO kullandım ( çok zorda kaldığım zamanlar) Normal değer 400 - 200 arasıdır :)

Umarım yardımcı olabilmişimdir. 

Tren odun seçmez hacı abi...
Toplam Hit: 4757 Toplam Mesaj: 22