FPGA'ya Nereden Başlamalıyım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı
    anubisx bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı

Arkadaşlar Elektronik Harp ile ilgileniyorum. bunun için FPGA Öğrenmem gerektiğini duydum. nereden başlamalıyım. kendimi nasıl geliştirebilirim. elinizde bu konuyu sıfırdan her haliyle anlatan kaynak var mı? 

sizde FPGA hakkında temel bilgiler verirseniz sevinirim. 

Bilkent EEE'de lisans okudum, simdi yuksek lisans yapiyorum. ASELSAN'da cok fazla arkadasim FPGA'ler ile calisti sanirim sorunu cevaplayabilirim.

FPGAlerle programlamaya baslayacaksan digital logic ogrenmek gerekiyor. Ingilizcenin oldugunu varsayarak devam ediyorum, cunku kaynaklar ingilizce hep bulabilecegin. Su kitabi oneririm kesinlikle, ASELSAN'da calisan bi arkadasima oradaki digital design muhendisleri onermis, ben de incelemistim, guvenerek soyluyorum : http://www.amazon.com/Circuit-Design-Simulation-Volnei-Pedroni/dp/0262014335

VHDL / Verilog sorusunun cevabi VHDL.

Ben kendi projelerimde hep BASYS 2 yi kullandim ( http://store.digilentinc.com/basys-2-spartan-3e-fpga-trainer-board-limited-time-see-basys-3/ ) . Fazlasiyla yeterli olacaktir, ancak basta catir cutur bolme islemlerine vs. girersen optimizasyona gitmeden hafizasi dolar. Bence bu FPGA boardla baslayabilirsin.

Yazilim olarak zaten Xilinx...

Elektronik harp'a ilgiliysen yalniz FPGA ile calisiyor olman cok onemli evet de daha onemli olan DSP ve Telecom biliyor olman.. FPGA board sadece birseyleri belli precisionda hizli hesapla diye var, neyi hesaplayacagini, hangi algoritmalari kullanacagini bilmek icin DSP/Telecom un gelismis seviye kurslarini bilmen gerekiyor bence.

İngilizcem Orta seviye ama ileri seviye tanıdıklarım var. ku kıtabı takıldığım yerlerde çevirtebilirim o yönden sıkıntı olmaz. 

DSP/Telecom konusunu araştırmalarım arasına aldım aynı zamanda matlab'da öğrenmeye başlıyorum. Elektronik harp için. 

Verdiğiniz bilgiler için Çok Teşekkürler. 

Elektronik Harp konusunu acar misin? Ne yapmak istiyorsun, is basvurusu icin mi  falan filan..

http://yigitdemirag.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    anubisx bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı
    anubisx bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı

Arkadaşlar Elektronik Harp ile ilgileniyorum. bunun için FPGA Öğrenmem gerektiğini duydum. nereden başlamalıyım. kendimi nasıl geliştirebilirim. elinizde bu konuyu sıfırdan her haliyle anlatan kaynak var mı? 

Bilkent EEE'de lisans okudum, simdi yuksek lisans yapiyorum. ASELSAN'da cok fazla arkadasim FPGA'ler ile calisti sanirim sorunu cevaplayabilirim.

FPGAlerle programlamaya baslayacaksan digital logic ogrenmek gerekiyor. Ingilizcenin oldugunu varsayarak devam ediyorum, cunku kaynaklar ingilizce hep bulabilecegin. Su kitabi oneririm kesinlikle, ASELSAN'da calisan bi arkadasima oradaki digital design muhendisleri onermis, ben de incelemistim, guvenerek soyluyorum : http://www.amazon.com/Circuit-Design-Simulation-Volnei-Pedroni/dp/0262014335

Ben kendi projelerimde hep BASYS 2 yi kullandim ( http://store.digilentinc.com/basys-2-spartan-3e-fpga-trainer-board-limited-time-see-basys-3/ ) . Fazlasiyla yeterli olacaktir, ancak basta catir cutur bolme islemlerine vs. girersen optimizasyona gitmeden hafizasi dolar. Bence bu FPGA boardla baslayabilirsin.

Elektronik harp'a ilgiliysen yalniz FPGA ile calisiyor olman cok onemli evet de daha onemli olan DSP ve Telecom biliyor olman.. FPGA board sadece birseyleri belli precisionda hizli hesapla diye var, neyi hesaplayacagini, hangi algoritmalari kullanacagini bilmek icin DSP/Telecom un gelismis seviye kurslarini bilmen gerekiyor bence.

İngilizcem Orta seviye ama ileri seviye tanıdıklarım var. ku kıtabı takıldığım yerlerde çevirtebilirim o yönden sıkıntı olmaz. 

DSP/Telecom konusunu araştırmalarım arasına aldım aynı zamanda matlab'da öğrenmeye başlıyorum. Elektronik harp için. 

Elektronik Harp konusunu acar misin? Ne yapmak istiyorsun, is basvurusu icin mi  falan filan..

daha çok Aselsan olsun onun dışında yurt dışında olsun iş imkanı bulmak için geleceğin mesleği olarak düşünüyorum. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı
    anubisx bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı
    anubisx bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı

daha çok Aselsan olsun onun dışında yurt dışında olsun iş imkanı bulmak için geleceğin mesleği olarak düşünüyorum. 

Hocam Aselsan istiyorsan, ODTU/ Bilkent'den birine girmeye calisacaksin. Tercihen EE. Burada tanidigim tum EEcilerin 90%'i ASELSAN'da staj yapti. Ama soyle birsey var. Gelecegin isinin elektronik harp oldugunu ben pek dusunmuyorum. Ancak unutmamak gerek boyle alanlarda ulkelerin muhendisleri yarisir. Bu spesifik alanda iyi olman icin de: 

1. Cok iyi linear algebra temelinin olmasi 
    2. Signals and Systems bilginin cok iyi olmasi
    3. Digital Signal Processingi
    4. Probability Theory'i son derece iyi bilmen
    5. Random Variables calismis olman
    6. Telecom I/ Telecom II derslerini
    7. Networks/ Wireless Network yapilarini
    8. Coding Theory' i bilmen gerekiyor.

FPGA'i MATLAB'i zaten ogrenirsin onlarda birsey yok. 

Iyi bir universiteye git. Derslerini iyi ogren. Veya MIT Opencourseware 'den falan yukaridakileri cok iyi ogren, sonra programlamaya gecersin. Teknikerlik gibi olur diger turlu yapacagin ve bunun da kimseye bir faydasi olmaz.

Bu biraz sert bir tavsiye oldu ama benim tavsiyem bu yonde olurdu..

http://yigitdemirag.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Elektronik harp konusunda sizler kadar kesin bilgilerim yok ama şu yorumu yapabilirim;

Geleceğin mesleği derken her daim ihtiyaç duyulacak ve iyi para kazandıracak bir meslek. Ki bu alanda çalışacak mühendislerin sayısının da sınırlı olacağını düşünüyorum.

İkinize de kolaylıklar diliyorum.

SkynetX tarafından 08/Mar/16 19:34 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1720 Toplam Mesaj: 15
fpga