folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Garip Bir Laptop Donama Sorunu

Garip Bir Laptop Donama Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

Sorun yokken adaptörü çıkar laptopdan bir dene bakalım aynı sorunları mı yaşayacaksın ? buzzing sesi tam olarak nasıl oluyor nereden geliyor? Kapasitör çınlaması gibi mi yani coil wine mıydı ekran kartları yüke binince yapıyordu o tarz bir ses mi? 

müzik dinlerken pc donuyor ve elektronik müzik yaparken böyle yavaşlar ya öyle bi ses veriyor.

bataryadan kullanmayı deneyecem bakalım ne olacak

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

Sorun yokken adaptörü çıkar laptopdan bir dene bakalım aynı sorunları mı yaşayacaksın ? buzzing sesi tam olarak nasıl oluyor nereden geliyor? Kapasitör çınlaması gibi mi yani coil wine mıydı ekran kartları yüke binince yapıyordu o tarz bir ses mi? 

müzik dinlerken pc donuyor ve elektronik müzik yaparken böyle yavaşlar ya öyle bi ses veriyor.

dell precision 7520 kullanıyoırum.  SupportAssist yazılımını kaldırınca bir dabha tekrar etmedi bu sorun bende.

az insan çok huzur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

Hocam konu genelinde anladığım kadarıyla tahmin şu yönde adaptör sorun çıkarıyorsa bilgisayar düşük voltaj ya da şarjda sıkıntı algılayıp yavaş modda çalışmaya alıyor olabilir kendini. 

O yüzden oyun oynadığın esnada sorun olmadığı bir zaman yani adaptörü çıkar laptoptan ve kontrol et kasma yapacak mı?  Sorun çıkarıyorken de adaptörü birkaç sefer tak çıkar fark edecek mi? Batarya takılı değilken sadece adaptör takılıyken kullanmayı dene sorun yaşayacak mısın? 

Bunları bi değerlendir bir de sesi merak ettim kaydedebilirsen iyi olur.

Bir de format sonrası laptopa kendi yazılımlarını kuruyor musun? @abdullahazad'ın dediği tarzda uygulama yüklüyor musun?

Liquid tarafından 13/Tem/20 11:16 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

Hocam konu genelinde anladığım kadarıyla tahmin şu yönde adaptör sorun çıkarıyorsa bilgisayar düşük voltaj ya da şarjda sıkıntı algılayıp yavaş modda çalışmaya alıyor olabilir kendini. 

O yüzden oyun oynadığın esnada sorun olmadığı bir zaman yani adaptörü çıkar laptoptan ve kontrol et kasma yapacak mı?  Sorun çıkarıyorken de adaptörü birkaç sefer tak çıkar fark edecek mi? Batarya takılı değilken sadece adaptör takılıyken kullanmayı dene sorun yaşayacak mısın? 

Bir de format sonrası laptopa kendi yazılımlarını kuruyor musun? @abdullahazad'ın dediği tarzda uygulama yüklüyor musun?

hocam yaşadığım yerde voltaj sorunu yok. elektirik bile kesilmez burda. laptoptan batarya çıkarma büyük sorun. baya laptopu parçalamam lazım :) sorun çıkarma durumu bi kaç saniye sürüyor. hem pc donuyor hemde arkada çalan müzik oyun sesi neyse buzz buzz edio devam ediyo. sadece batarya takılıyken büyük ihtimalle kasar sanırım çünkü full güç çekemiyor. dün akşam power kablosunu çıkardım taktim bi şimdilik birşey yok. bişiler açıp dinleyecem. yarım saate bir oluyor sanki.

format sonrası windows 10 herşeyi buldu. sorun devam edince support assisti kurdum. daha güncel driverları buldu kurdu ama değişen birşey olmadı. support asist öncesinde de vardı. bios update'i support asist bulduda update ettim. daha önce yazıdığım gibi bios önceside vardı bios update edersem geçer mi acaba diye update ettim ama değişen birşey yok

edit: bu arada nette baktım ısınma problemi olabilir fln demişlerde youtube'ta video izlerken oluyor. ısınma değil yani

Ekerci tarafından 13/Tem/20 11:23 tarihinde düzenlenmiştir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

hocam yaşadığım yerde voltaj sorunu yok. elektirik bile kesilmez burda. laptoptan batarya çıkarma büyük sorun. baya laptopu parçalamam lazım :) sorun çıkarma durumu bi kaç saniye sürüyor. hem pc donuyor hemde arkada çalan müzik oyun sesi neyse buzz buzz edio devam ediyo. sadece batarya takılıyken büyük ihtimalle kasar sanırım çünkü full güç çekemiyor. dün akşam power kablosunu çıkardım taktim bi şimdilik birşey yok. bişiler açıp dinleyecem. yarım saate bir oluyor sanki.

format sonrası windows 10 herşeyi buldu. sorun devam edince support assisti kurdum. daha güncel driverları buldu kurdu ama değişen birşey olmadı. support asist öncesinde de vardı. bios update'i support asist bulduda update ettim. daha önce yazıdığım gibi bios önceside vardı bios update edersem geçer mi acaba diye update ettim ama değişen birşey yok

edit: bu arada nette baktım ısınma problemi olabilir fln demişlerde youtube'ta video izlerken oluyor. ısınma değil yani

elektrikde sorun olmaması adaptörün düzgün çalışacağı manasına gelmez hocam neyse onu geçtim bu bahsettiğin ses hoparlörden mi geliyor yoksa kasa içinden mi?

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

elektrikde sorun olmaması adaptörün düzgün çalışacağı manasına gelmez hocam neyse onu geçtim bu bahsettiğin ses hoparlörden mi geliyor yoksa kasa içinden mi?

hoperlörden geliyor donmaya dayalı. yani o kadar kasıyor ki müziği bile çalamıyor 1-2 saniyeliğine

edit: bugün yaşamadım. pc yeniden başlatmadım belki ondandır. 

Ekerci tarafından 13/Tem/20 15:30 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

hoperlörden geliyor donmaya dayalı. yani o kadar kasıyor ki müziği bile çalamıyor 1-2 saniyeliğine

Tamam şimdi daha iyi anladım. Mümkünse başka bir ssd ile dene hocam ya da hddtune ile tarama yaptır. Eğer bozuk bir kısım varsa ve oradan veri okumaya çalışırsa böyle anlık kitlenmeler donmalar yapabilir. Ssd de çok rastlamadım ama yine de bu seçeneği elemek lazım.

İmzalamazsam ne olcak?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

Tamam şimdi daha iyi anladım. Mümkünse başka bir ssd ile dene hocam ya da hddtune ile tarama yaptır. Eğer bozuk bir kısım varsa ve oradan veri okumaya çalışırsa böyle anlık kitlenmeler donmalar yapabilir. Ssd de çok rastlamadım ama yine de bu seçeneği elemek lazım.

ssd'de bişi çıkmadı hocam. sanırım oturacam bi kaç günü bunu çözmeye uğraşacam. 

bu olay oldugu zaman hem ses bozuluyor hemde fps drop yiyorum. battlefield 1 oynuyorum bu aletle ama o an gelince fps drop yiyorum. sadece bu oyunla alakalı olsa lol'de yapmaz. bf1 baya yüksek perfromans isteyen bir oyun

Ekerci tarafından 13/Tem/20 23:22 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=tQ9GZCYez4E

burada ki adamda aynı sorun var ama bendeki bi kaç saniye sürüyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Nasıl kontrol ettin hocam ssd yi?

Diğer ram ve işlemci testlerini de yaptın mı? Memtest özellikle.

Bu tarz bir durumda bildik şeyleri önermek haricinde laptop elinin altında olmadan yönlendirmek zor oluyor. Ben senin yerinde olsam öncelikle dediğim gibi ssd yi kontrol ederim, sonra ram ve işlemci testleri yaparım. Sıcaklık durumuna bakarım. Oyunda oynamasan video gibi işlerde de işlemcin bir bakıma ısınır. Yazılımsal bir şey bulamazsam kartı açar bir bakarım gözle görülür sorun var mı? laptopa taktığın usb vs tarzı şeyleri çıkartır öyle denerim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir de aynı laptop için benzer sorun yaşayan var mı yabancı forumlarda onlara bak.

İmzalamazsam ne olcak?
Toplam Hit: 6052 Toplam Mesaj: 70
buzzing ses ses kartı driver