Gazze"Den Mektup

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    pirtakoz elmayla armudu ayırmayı öğrenememişsin.
    biz gidip ingilizler için yardım toplayalım der miyiz,ya da ingilizlerin başına böyle birşey gelse üzülür müyüz tamamen saçmalamışsın söyleiğin şeyin alakası yok.
    arap ligide kaliteli olsun araplarında ligini izleyelim,evet italya seria a izliyoruz diye italyan hayranı olduğumuzu düşünüyosan yazıklar olsun sana.
    nesine özeniyoruz ayrıca?ekonominin onlar kadar sağlam olması gibi şeylere özeniriz tabi bu çok doğal filistinin haline mi özenelim,bak tam senin berdiğin örnek gibi alakasız oldu : )
    aynı mektubu bi ingiliz yazsa arkamızdan vurmadı ama katliamlar yapılmasına destek oldular derim,fransızların ihtiyacı olsa bu millete yaptıklarından dolayı sktr derim.öyle saçma sapan bir örnek vermişsin ki
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jannissary
    jannissary's avatar
    Erkek

ulan hala araplar bizi arkamızdan vurdu muhabettimi? bizi arkamızdan osmanlı himayesindeki tüm araplar değildir bilip bilmeden konuşmayın arkadaşlar bizi ittifaklara satan mekke şerifi hüseyin ve emrindeki 5 yahut 6 kadar kabiledir. geride kalan yüzlerce kabile o kadar geniş bi alandaki hiç bi arap bizi satmamıştır  şerif hüseyinde ingilizler tarafından bağımsızlık verileceği yalanıyla kandırılmış kendi yanına çekilmiştir oda emrindekilerle yapmıştır bunu. bana itimatı olmayan açar tarihi araştırır heryerde yazıyor benim kendi uydurmam değil. neymiş arkadan vurmuşmuş bizi arap milleti yok canım. pire için yorgan yakıyorsunuz hemde bilip bilmeden. pakistanlılar arap değilmi bize 1. dünya savaşında yardım etmedilermi? e o zaman bizi satan hangi araplar? nası belirleyecez bunu? arabı savundğmdan değil,banane araplardan çokta sevmem hani. ama heryerde yukardaki anlattğm suçlama yerli yersiz yapımak iyi değil hiç

15-17 yaşları arasında ham bünyeli,cahil,karanlık beyinler tarafından yetişmiş geleceğin statükocu elitleriyle bayağı ve gereksiz tartışmalardan sıkıldığımdan dolayı artık siyasi tartışmalarda boy göstermeyeceğim. o konulara yazanlara dışardan bakıp cahilliklerini nasıl kustuklarını son derece iyi görebiliyorum.size kolay gelsin. isteyen herkes üstüne alınabilir. gocunduysanız pm atabilirsiniz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek
    PirtakoZ bunu yazdı:
    -----------------------------
    LordVader bunu yazdı:
    student bunu yazdı:

Yazıyı ben de bugün okudum. Mesajı gönderen kişi , '' Ben TC'de okumuş bir Filistinli inşaat mühendisiyim '' diyor ve işgal altındaki vatanından yazıyor.Bazıları hiçbirşey yokken kendi reklamı için Türkiye yi bırakırım derken , adam işgal altındaki vatanından sesleniyor.

Mesajı müslüman kardeşinin acısını yüreğünde hissedecek kimseler için.

Peygamber (aleyhissalatu vesselam)': "Sizden kim bir kötülükgörürse onu eliyle düzeltsin. Buna gücü yetmezse lisanıyla düzeltsin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin. Bu kadarı imanın en zayıf mertebesidir."

selam ve dua ile,

Valla haci belki fake, belki gercek,

belki zamaninda ingilizlere sattilar bizi veya basklarina,

belki arkamizdan vurdular, kalleslik yaptilar, yinede bende uzuluyorum boyle seylere

bilmiorum amk bu oss ters etki yapti bana karanlik taraftan aydinlik tarafa gecmeye basladim amk :D

LordVader sözüm sana değil yeri geldi söyeleyeyim..

Şimdi burda filistinlilere söven arkadaşlar var yok araplar öyleymiş yok filistinliler böyleymiş yok bizi sırtımızdan vurdular yok öyle yok böyle...

Üslübumu bozmadan konuşmaya çalışıcam.

Futbol dendi mi hepiniz İngiltere premier ligini ingilizden iyi bilirsiniz.
    Dinlediğiniz müzik türüne baksak çoğunuzunki yabancı kaynaklı, giyiniş tarzınız konuşma tarzınız üslubunuz vs yi saymıyorum bile...

Hadi tamam araplar bizi sırtımızdan vurdu. Peki ya o özendiğiniz varlıklar?

İngilizler Almanlar Fransızlar.. (Tabii onlar bizi sırtımızdan vurmadı ki..)

Onlar 70-80 sene öncesine kadar topraklarımızda fink atıyolardı. Ama gören kiiiiiiim...

Araplara filistinlilere laf söylemeden önce bi sirkelenip olayları tekrar gözden geçirin.

Olay gerçek veya değil. Bir insanın yardım çağrısı bu... Ve arkadaşın verdiği hadis-i şerifteki gibi düzeltmeye çalışmak varken küfretmek...

ilginç,gerçekten ilginç...

konuyu temel aldıgın futbol,muzik vs hiç bir zaman özentilik göstergesi degildir sacmalık bu senin gösterdigin örnekler

he tikkydir sudu budur bunlar bir elin parmaklarını gecmiyecek duzeydedir o yuzden genele yaymak dogru olmaz.simdi biz gecmişte yardımını kimseden esirgememiş bir imparatorlugun torunlarıyız zaten basımıza ne geldiyse su lanet olası vicdanımızı baskalarının kullanmasına izin vermemizden geldi simdi yıllar gecti artık millet gözunu actı istiyen gidip yardım edebilir neyi örnek alıyosa alsın hangi dusunceyi bazalırsa alsın Türkiye Cumhuriyetinin yol göstericisi hiç bir zaman kuran olamaz tek yol ilim irfan yoludur.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek

hiç kimse atalarının yaptığı hatalardan dolayı suçlu sayılmazlar.

şu anda zor ve muhtaç durumdalar küfrün bir anlamı yok dinim islam diyen herkesin boynuna borçtur bu.

arkadaş hadiside vermiş sağolsun,bunu destekleyen ayetlerde mevcuttur.

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PirtakoZ
    PirtakoZ's avatar
    Erkek
    BAAL bunu yazdı:

konuyu temel aldıgın futbol,muzik vs hiç bir zaman özentilik göstergesi degildir sacmalık bu senin gösterdigin örnekler

he tikkydir sudu budur bunlar bir elin parmaklarını gecmiyecek duzeydedir o yuzden genele yaymak dogru olmaz.simdi biz gecmişte yardımını kimseden esirgememiş bir imparatorlugun torunlarıyız zaten basımıza ne geldiyse su lanet olası vicdanımızı baskalarının kullanmasına izin vermemizden geldi simdi yıllar gecti artık millet gözunu actı istiyen gidip yardım edebilir neyi örnek alıyosa alsın hangi dusunceyi bazalırsa alsın Türkiye Cumhuriyetinin yol göstericisi hiç bir zaman kuran olamaz tek yol ilim irfan yoludur.

Sen bunu söyledikten sonra sana söyleyecek bi sözüm yok ...

Yoksulluk korkusu ile ömrü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    PirtakoZ bunu yazdı:
    BAAL bunu yazdı:

Sen bunu söyledikten sonra sana söyleyecek bi sözüm yok ...

Katılıyorum..

yıkılma sakın !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkhanson
    arkhanson's avatar
    Erkek

Bugünlerde bazı internet sitelerinde ve gazetelerde resmi tarihin kalıplaşmış bir söylemi olan “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” vaveylesı tekrar dillendirilmeye başlandı. Bunu tekrar ısıtıp önümüze getirenler aslında şunu demek istiyorlar: “Araplar ve tabii Filistinliler gördükleri zulümle ihanetlerinin bedelini ödüyorlar. Oh olsun!” Bazıları bunu üstü kapalı olarak ima ederken, bazıları da alenî söylüyor.

Ayrıca yine aynı iddia sahipleri Filistinliler’in Yahudilere toprak sattığı konusunda da bir takım söylemler içine giriyorlar. Fakat gerek “ihanet” gerekse “toprak satma” iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Ben daha çok bu “ihanet” meselesi üzerinde duracağım için toprak satma konusunda bilgilendirici bir yazının adresini vermekle yetineceğim.

Şu ihanet meselesine bakalım o halde.

Araplar Osmanlı’ya ihanet etti mi?

Bu soru birçok kişiye sorulduğunda tereddütsüz “evet” diyecektir. Arapların Osmanlı’ya ihanet ettiğine dair söylem hemen bütün resmi kaynaklarda sözbirliği edilmişcesine tekrarlanır durur. “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” şovenizmiyle başlayan söylemler “Ne Şam’ın şekeri ne Arab’ın yüzü” vaveylası ile devam eder. Pekii bu hikayenin ne kadarı doğru temellere dayanıyor ?

Münferit çapta ihanetler olmuştur. Mesela Mekke Şerifi Hüseyin’in İngilizlerle anlaşarak bazı bedevi kabileleri ayaklandırması gibi. Ancak Arapların bir bütün olarak ihanet ettikleri kesinlikle söylenemez. İhanet edenler, Arap nüfusu ile karşılaştırıldığında çok küçük yer tutarlar, Arap kabilelerin büyük çoğunluğunun Müslümanlık bağıyla son ana kadar Halifeye bağlılıklarını koruduklarını insaf sahibi tarihçiler söylemektedir. Araştırmacı-Yazar Mustafa Akyol’da bu konuda sitesinde bir yazı kaleme almıştı. Mutlaka okumanızı öneririm. O yazıda Mustafa Akyol şöyle diyor :

“Gerçek şudur: Osmanlı’nın çöküş döneminde Türk olmayan Müslüman unsurlar arasında gerçekten isyanlar başgöstermişse de, bu unsurların bir bütün olarak “ihanet ettikleri” kesinlikle söylenemez. Hatta Araplar sözkonusu olduğunda, Osmanlı’ya isyan edenlerin küçük bir azınlık olduğunu, buna karşılık Arap kabilelerinin çoğunun Osmanlılık ve Müslümanlık bağıyla İstanbul’a sadakat gösterdiklerini söyleyebiliriz

Mustafa Akyol zikrettiğim yazısında Gazeteci ve Ortadoğu uzmanı Cengiz Çandar’dan bir alıntı yapıyor. Alıntı biraz kısa, ben Cengiz Çandar’ın sözkonusu yazısından daha ayrıntılı bir alıntı yapmak istiyorum :

[…] “Önce, en yaygın olan birinci ‘yalan’dan başlayalım. Bu o kadar uzun yıllar üzerinde hiç tartışılmadan söylenegelmiştir ki, adeta üzerinde tartışılması gereksiz bir ‘dogma’ haline almıştır: ‘Araplar, Birinci Dünya Savaşı’nda bizi arkadan vurdu.! ”

Mekke Emiri Şerif Hüseyin’in Hicaz’da bazı Arap bedevi kabilelerini ayaklandırarak 1916′da İngilizlerle işbirliği yaptığı doğrudur. Ancak, Birinci Dünya Savaşı konusunda genel bir bilgisi ve fikri olan herkes, bunun ‘askeri açıdan’ tayin edici bir değer taşımadığını bilir. İngilizlerin daha sonra yerine getirmediği ‘bağımsızlık vaadi’ ile işbirliğine çektikleri Şerif Hüseyin’in ve oğullarının komuta ettiği bedevi kabileleri, Mekke-Maan hattında, yani ‘asıl cephenin gerisi’nde İngiliz kuvvetlerine yardımcı olmuştur.

‘Asıl cephe’, önce Süveyş Kanalı ve Kanal Harbi’nde Türk-Osmanlı kuvvetlerinin geri çekilmesinden sonra Filistin’de kurulmuştur. Filistin’de tek bir Arap ayaklanmamıştır. Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da Türk kuvvetlerini ‘arkadan vuran’ herhangi bir olay olmamıştır. Arapların ezici çoğunluğu, İstanbul’a yani Türkiye’ye sadık kalmıştır. Cephedeki komutan, Şam Valisi Cemal Paşa, çok sayıda Arap milliyetçisini idam ettirmiştir. Cemal Paşa’nın ve İttihatçıların, kaba baskı politikalarının Araplarda büyük tepki yaratmasına karşılık, Arabistan Yarımadası’nın Hicaz bölümünden Akabe’ye kadar olan ‘cephe gerisi’ dışında, Arapların Türkleri arkadan vurduğuna dair tarihte herhangi bir kayıt yoktur.

Peki, daha sonra İsrail’in kurucu kadroları olacak unsurların, Filistin’de İngiliz ordularının ‘içinde’ Türklere karşı savaştığını biliyor musunuz?

[….] Bir başka ilginç ‘tarihi bilgi’, İsrail’in kurucusu David Ben Gurion’un anılarında mevcut. Ben Gurion, Birinci Dünya Savaşı patladığı sırada, İstanbul Hukuk Fakültesi’nde. Amacını şöyle anlatıyor:

“… İktidar merkezine bu kadar yakın olarak, Filistin’deki Yahudilerin durumunu geliştirebilmeyi düşünüyordum. Çeşitli yollarla Yahudi özgürlük hareketini ilerletebilirdim; önce özerklik, nihai olarak tam bağımsızlık elde ederek. Akıl yürütmem böyleydi. İstanbul’da rasladığım Arap öğrencilerle bu konuda düşüncelerimin çok farklı olduğunu görmekten şaşırdım… Bu genç entellektüel Araplar, mücadelelerinin geleceğini Türk idaresinden bağımsızlık olarak görmüyorlardı. Hiçbiri Arap topraklarının bağımsızlığından söz etmedikleri gibi böyle bir amaç için çalışmıyorlardı. Tam tersine, birçoğu, daha geniş ve daha büyük bir Türk imparatorluğu görmek istiyorlardı…” (Ben Gurion Looks Back-Talks with Moshe Pearlman, s.46)”

Peki, 1922 sonlarında Türk Milli Mücadelesi zafere doğru yürürken, ‘bazı Filistinli Arap liderlerin Kemalistlere başvurarak, kendi kaderlerini tayin hakkı elde edebilecekleri Türk mandası istediklerini’ biliyor muydunuz? Filistin, İngiliz mandası altına konulmuşken, Filistinli Araplar, ‘Türk mandası’ istiyorlar. Kaynak, yine bir Yahudi-İsrailli tarihçi; Y.Porath’ın ‘The Emergence of Palestinian-Arab National Movement 1918-1929′ (Filistin Arap Ulusal Hareketinin Doğuşu 1918-1929) adlı kitabının 160-165. sayfaları… “

Birçok akl-ı selim tarihçi aynı şeyleri söylüyor. Topyekün bir ihanetten yada Filistinliler’in lokal bir ihanetinden bile söz edemiyoruz ki Filistinliler’in çektiği zulmün, bu ihanetin bedeli olduğunu iddia edebilelim. Böyle bir iddia tutarsızdır ve herhangi bir temele dayanmamaktadır.

Bu meselenin tabii bir de başka yönü var. O da Arapların bize olan bakışı. Ulus devletlerimizi kurma sürecinde Araplar bizi “Sömürgeci ve talancı” biz de onları “İşbirlikçi, hain” olarak tanıdık. Bu konu da maalesef iç açıcı değil(di.) “Değildi” diyorum çünkü artık bu ezberin son yirmi yılda yavaş yavaş bozulduğu da ortada. Zaten gerçekte de ne Osmanlı “sömürgeci ve talancı”ydı, ne de Araplar topyekün haindi.

Araplar ve Osmanlı arasındaki o dönemdeki karşılıklı bakışı iyi anlamak gerek. Bu konuda Klasik yayınlarından yayınlanan “Arap gözü ile Osmanlı” adlı 4 kitaptan oluşan seri iyi bir kaynak olabilir. İlki “Beyrut Şehreminin Anıları (1908-1918)” İkinci kitap “İttihatçı bir Arap Aydınının Anıları” Üçüncüsü “Bir Osmanlı-Arap Gazetecinin Anıları” Dördüncü ve son kitapta “Biz Osmanlı’ya Neden İsyan Ettik/Arap Gözü İle Osmanlı”

Hatıratlar bir devri anlamada fevkalade öneme sahiptir. Resmi tarihin gözlerden kaçırdığı hususlar, hatıratların ayrıntılarında belirginleşir. Ve bir itiraf; ben bu kitapları aldım ama hala okumadım fakat en kısa zamanda okuyacağım. Mutlaka yararlanacağıma da inanıyorum. Bu seriden de Ülkü Özel Akagündüz’ün Aksiyon dergisindeki yazısından haberdar olmuştum. Akagündüz’ün kitaplar hakkındaki yorumlarını da mutlaka okumalısınız.

Uzun lafın kısası artık şu dilimize pelesenk olmuş; “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” söylemini bir kenera bırakmalıyız.

Bu meselenin bir yönü.

Diğer bir yönü şayet böyle bir şey (topyekün ihanet) gerçekten vuku bulmuş olsaydı bile İslamî bilincin ve bununla yoğrulan Osmanlılığın gereği, bizim bu meseleye “oh olsun” şeklinde yaklaşamayacağımızdır. Biz herzaman zulmün karşısında ve mazlumun yanında olmalıyız. Bize yakışan budur, İslam bunu emreder ve bugün Osmanlı olsaydı geçmişte ne olmuş olursa olsun, mazlumun yanında olurdu.

İsrail Filistinde insanlık dışı uygulamalar yapıyor. İşgal ediyor, yakıyor, eziyor, aç ve susuz bırakıyor, çoluk - çocuk, genç - yaşlı, erkek - kadın, asker- sivil demeden katlediyor, kartondan lütfen verdiği evleri bile çaresiz insanların başlarına yıkıyor. Bizim buna bütün benliğimizle karşı çıkmamız ve mazlumun yanında olmamız gerekir.

Hele hele, münferit hadiseleri genelleştirip “Araplar Osmanlı’ya topyekün ihanet etti” şeklinde algılayarak, masum ve mazlum insanlara, “gördüğünüz zulümle diyet ödüyorsunuz” demek fevkalade yanlış ve haksız bir söylemdir.

adres: http://filistin.wordpress.com/2006/07/25/araplar-ihanet-etti-mi/ 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lemuria
    Lemuria's avatar
    Erkek
    jannissary bunu yazdı:

ulan hala araplar bizi arkamızdan vurdu muhabettimi? bizi arkamızdan osmanlı himayesindeki tüm araplar değildir bilip bilmeden konuşmayın arkadaşlar bizi ittifaklara satan mekke şerifi hüseyin ve emrindeki 5 yahut 6 kadar kabiledir. geride kalan yüzlerce kabile o kadar geniş bi alandaki hiç bi arap bizi satmamıştır  şerif hüseyinde ingilizler tarafından bağımsızlık verileceği yalanıyla kandırılmış kendi yanına çekilmiştir oda emrindekilerle yapmıştır bunu. bana itimatı olmayan açar tarihi araştırır heryerde yazıyor benim kendi uydurmam değil. neymiş arkadan vurmuşmuş bizi arap milleti yok canım. pire için yorgan yakıyorsunuz hemde bilip bilmeden. pakistanlılar arap değilmi bize 1. dünya savaşında yardım etmedilermi? e o zaman bizi satan hangi araplar? nası belirleyecez bunu? arabı savundğmdan değil,banane araplardan çokta sevmem hani. ama heryerde yukardaki anlattğm suçlama yerli yersiz yapımak iyi değil hiç

Yarım yamalak bilginle yol göstermeye çalışma bari...olay sadece arkadan vurma muhabbetinden ibaret değildir..araplar iflah olmaz hayin satıcı tembel ve nankör pisliklerdir ..ayrıca Paki'ler kesinlikle ama kesinlikle arap değillerdir..Pakistan Hintli Müslümanlardan oluşmaktadır..yani şu an Hindistan ismiyle bildiğin ülkedeki isnanlardan tek farkları Müslüman olmaları ve Pakistan denen farklı bi ülke içinde yaşıyor olmaları..Hintlilere arap dersin şimdi...Hintlilerde arap değildir..Aryan kökenlidirler neyse bu ayrı konu...Ayrıca BAAL'ın da dediği gibi koskoca Türkiye Cumhuriyetinin yol göstericisi kur'an olmamalıdır...ne yapalım yaani Kur'an amanda aman müslüman kardeşini kurtarda sen gerekirse öl diyorsa gidip ölelim mi ? veya çok iyi olmayan ekonomik durumumuzdan bize hiç menfaati bulunmayacak bi olay için fedakarlıkta mı bulunalım ? Kesinlikle mantık dışı..ne halleri varsa görsünler !! Çıkar güdmeden bi faaliyette bulunmak gerizekalılığın aptallığın en harika örneklerinden biri olur ..

dont think twice its all right
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkhanson
    arkhanson's avatar
    Erkek

nasıl ki türklere, türiye'ye ayaklanmış pkk'dan dolayı tüm kürtlere hain diyemiyorsak,

bugünkü filistinli masum araplara da hain gözüyle bakamayız..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PirtakoZ
    PirtakoZ's avatar
    Erkek
    Lemuria bunu yazdı:
    jannissary bunu yazdı:

Yarım yamalak bilginle yol göstermeye çalışma bari...olay sadece arkadan vurma muhabbetinden ibaret değildir..araplar iflah olmaz hayin satıcı tembel ve nankör pisliklerdir ..ayrıca Paki'ler kesinlikle ama kesinlikle arap değillerdir..Pakistan Hintli Müslümanlardan oluşmaktadır..yani şu an Hindistan ismiyle bildiğin ülkedeki isnanlardan tek farkları Müslüman olmaları ve Pakistan denen farklı bi ülke içinde yaşıyor olmaları..Hintlilere arap dersin şimdi...Hintlilerde arap değildir..Aryan kökenlidirler neyse bu ayrı konu...Ayrıca BAAL'ın da dediği gibi koskoca Türkiye Cumhuriyetinin yol göstericisi kur'an olmamalıdır...ne yapalım yaani Kur'an amanda aman müslüman kardeşini kurtarda sen gerekirse öl diyorsa gidip ölelim mi ? veya çok iyi olmayan ekonomik durumumuzdan bize hiç menfaati bulunmayacak bi olay için fedakarlıkta mı bulunalım ? Kesinlikle mantık dışı..ne halleri varsa görsünler !! Çıkar güdmeden bi faaliyette bulunmak gerizekalılığın aptallığın en harika örneklerinden biri olur ..

Her şeyi madde ile tanımlarsan böyle konuşursun. Orda yapılan işin arkasında Allah rızasını kazanmak vardır. Müslümanlık için bu böyledir. Yapılan her işin sonucunda Allah'ın rızasını kazanmak esas alınmaldır. Tabi sen Allah rızasını kazanmayı bi menfaat olarak düşünmüyorsan o da aybrı bi konu...

Yoksulluk korkusu ile ömrü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü...
Toplam Hit: 11010 Toplam Mesaj: 46