folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Gece Gece Gıcık Edicek Felsefi Bir Soru Sorayım

Gece Gece Gıcık Edicek Felsefi Bir Soru Sorayım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

en son yazdığın not cümleciğinin hatırına ;

sonsuz/sayı belirsizliği gibi bir şey veya ok paradoksu gibi,sınırları zorlamaya gerek yok.Matematikteki belirsizlikler bile zorluyor kafayı

cevap, yaratamaz,ama bu küçümseme olduğu için değil sonu olmayan bir şeyi nasıl sınırlandırıp bu bundan daha güçlü daha büyük diye bilirsin ki?O ortamda bizim kıstaslarımız geçerli değil ki.

Mesela çoğu kişi ahireti düşünürken onu yapacam bunu yapacam şöle olur böle olur diyo en son ulan benim canım sıkılır yok mu bunun sonu dio sürekli sonsuza dek cennet veya cehennemde durmayı düşünmek bile insanı zorluyor.

not:Sınırlı bir beyinle sınırsız kavramını kavramaya çalışmak gibisi yok. ;)

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek

heza bunu yazdı:
    -----------------------------

not:Sınırlı bir beyinle sınırsız kavramını kavramaya çalışmak gibisi yok. ;)

-----------------------------

heh işte bu cevabı. cevap bizim ulaşabileceğimiz sınırların dışında.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Bu tartışma konusu değil, münazara konusu bence. Felsefik düşünmek gerekirse; ellerinle meydana getirebildiklerin, yapabildiğinin en iyisiyse eğer, Yapabildiğinin en iyisini yapıp seni meydana getireninde bir sınırı vardır. Burada mantıksız gelmesinin tek nedeni, Tanrı'ya kişilik biçememen. Bir tarzı var ve daha iyisini asla yapmıyor diyemiyorsun. SOrun, sonsuzluğu düşünmenden kaynaklanıyor.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Carlsaganandcat
    Carlsaganandcat's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

...

9200 feetde alınan ilk nefes...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

Zaten bizim yaratıcımız ALLAH-u Teala en büyük kuvvete sahiptir.

Hiç paradoxa felan girmeye gerk yok,Kısa ve öz olarak;

ALLAH en büyük yaratıcı ve en büyük kuvvete sahiptir bu nedenle ondan daha kuvvetli gibi birşey söz konusu dahi olamaz.

Bunuda zorla düşünmeye çalışan var ise felsefi açıdan hem günaha girer hemde aptaalık yapmış olur benim deyimimle.

Allah büyüktür vesselam...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

biyerde dinlemiştim.

bilgisayar parçaları dirençler falan aralarında konuşur ben 3volt la çalışıorum sen 5 voltla bizi yapan mühendis acaba kaç voltla çalışıo gibi bişe :)

TBT'ye Mescit istiyoruz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    god
    god's avatar
    Erkek

All is well
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

Tanrıyla pek aram yoktur ama şöyle düşünmeli bir kediyi kutunun iççine koyup bekleyin, kedi ölmüşmü yaşıyormu?

Cevap hem yaşıyor hemde ölüdür. olan şey olana kadar her olasılık doğrudur. Atomun etrafındaki bir elektron hem vardır hem yoktur proton ve nötronların etrafında aynı anda her noktada hem vardır hem yoktur...

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek

Sen kendinden daha güçlü birşey yaratabilirmisin ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Otistiq
    Otistiq's avatar
    Erkek

Haşa, Allaha yok demek ki ona türlü türlü saçma yakıştırmalar yapmak kimseyi yüceltmez. İnsan oğlu kısmen nankördür, bazen gördüklerimizi dahi kabullenmeden yok sayabiliyor ve görmemek için elimizden geleni yapıyoruz.

Nasıl ki, bir zeytin çekirdeği boyutunda bir tohumdan kocaman ve hiç şaşırmadan aynı ürün mevsimine göre hareket ediyor yeşeriyor,

Nasıl ki, gece ile gündüz ard arda sürekli tekrar ediyor

Nasıl ki, kocaman bir eczaneye girince falanca ilaç falanca hastalığa iyi geliyor diye alıyoruz ve o ilaç bile türlü türlü deneyler,kimyasallar ile meydana geliyorsa ve bu onun bir sahibinin olduğunun delili ise, onu yapan birinin varlığının ispatı ise kalkıp " bu dünyadakiler tesadüf" demek ise kusura bakmayın ama düşünmemek için, kabullenmemek için seçilen saçma ve yanlış bir karardır.

Nasıl ki, Suyun özkütlesi ile buzun özkütlesinde ki o mükemmellik nedeniyle su daima üstten donuyor ve bu sayede deniz canlıları donarak ölmüyorsa buna dahi tesadüf demek saçmalıktır.

Üstad diyor ki ;

Bir köy muhtarsız olmaz.
    Bir iğne ustasız olmaz; sahipsiz olamaz.
    Bir harf katipsiz olamaz, biliyorsun.
    Nasıl oluyor ki:Nihayet derecede muntazam şu memleket Hakimsiz olur?

Ama Bu Müjde ise ümitleri yeşerten bir Müjde;

Kim ki, güneş batıdan doğmadıkça tövbe ederse, Allah onun tövbesini kabul eder. Hadis (Müslim)

Hayallerim ve Kendim.
Toplam Hit: 16645 Toplam Mesaj: 99