folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Göktürk 2 Hakkında Sorular

Göktürk 2 Hakkında Sorular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle

TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu soruları yöneltti:

-"Göktürk 2 uydusunun uzaya fırlatma törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül niçin çağrılmadı?

-İlk milli uydu olduğu söylenilen Göktürk 2 için düzenlenen törene, protokolde 1 numara olan Cumhurbaşkanı'nın katılımını uygun bulmadınız mı?

-Törenin protokol düzenini kim ayarladı?

-Diğer tüm etkinliklerinizde olduğu gibi günler öncesinde düzenlemeyi yaparak tören protokolünün bu şekilde işlemesi talimatını siz mi verdiniz?"

"GÖKTÜRK-1 İSİMLİ UYDU NEREDE?"

Oran, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de, Göktürk-2 isimli "ilk milli" uydunun, 19 Aralık 2012 tarihinde ODTÜ'de düzenlenen törenle yörüngesine yerleştirildiğini belirterek şu soruları yöneltti:

-"2011'de uzaya gönderileceği belirtilen Göktürk 1 isimli uydu nerede?

-Bu uyduyu İtalyan-Fransız ortaklığı bir şirket mi üretecekti, şirketin ismi nedir? Şirkete kaç TL ödendi?

-Göktürk 1'in kamera sistemi İsrail'den mi satın alındı?

-İsrail'in, Göktürk 1'in uzayda İsrail topraklarını görmeyecek şekilde konumlanması koşulu Türkiye'ye dayatıldı mı?

-Bu koşul nedeniyle uydunun üretim projesinin suya düştüğü bilgisi doğru mudur?

-Askeri imkân, kabiliyet ve yarar bağlamında Göktürk 1'in, Göktürk 2'den daha yetenekli olduğu doğru mudur?

-"Yüzde yüz yerli' olduğu belirtilen Göktürk 2'nin kamera sistemi Güney Kore'den, denge ve konum belirleme modülü İngiltere'den, tepki tekerlekleri ABD'den, manyetik tork çubukları Almanya'dan, itki sistemi İsrail'den mi satın alındı?

-"Yerli' Göktürk 2'nin titreşim testleri Fransa'da mı yaptırıldı?

-Göktürk 2'den önce, Rusya'dan fırlatılan bir uydumuz var mı? 

-Bu uydunun güneş panelleri yanlış monte edildiği için, 15 senelik ömrünün 3 yılda tükendiği bu nedenle uydunun düştüğü bilgisinin gerçeklik payı nedir?

-Rusya'dan fırlatılan bu uydu için firmayla imzalanan sözleşmenin yanlışlığı dolayısıyla Türkiye'nin tek kuruş tazminat dahi alamadığı ve bu nedenle olayın üzerinin kapatıldığı doğru mudur?

-Türkiye bugüne kadar uzaya kaç adet uydu gönderdi? Halen bunların kaçı yörüngededir? Aradaki fark neden kaynaklanmaktadır?

-Göktürk 2'den önce uzaya gönderilmiş olan birer adet gözlem ve haberleşme uydularının kaybedildiği doğru mudur?

-Türkiye yörünge hakkını korumak için uluslar arası kuruluşlara aidat, üyelik veya kira ücreti ödüyor mu?

-1 Ocak 2002'den bu yana ödenen bu meblağın yıllara göre dağılımı kaç TL'dir?

-Göktürk 2'yi "yüzde 100 yerli' diye tanıtmanızın gerekçesi nedir? 

-Bu uydunun hangi parçaları/işlemleri/üretim bandı yerlidir?" 

http://www.haberx.com/umut_orandan_gokturk2_sorulari(17,n,11173289,273).aspx

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

hacım site biraz dandik geldi hakikaten sormuş mu bunları bir bilgin varmı? eğer sormuşssa kesin açıklamayı dört gözle bekliyorum.Bakalım ne diyecekler

edit:

tübitağın sitesinden biraz inceledim.
    http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/gokturk-2nin-en-onemli-ozelligi-yuksek-yerlilik-orani

yüksek yerlilik oranı diyor yani yüzde yüz yerli değil halbuki ismini ne çok sevmiştim :(

1234567B tarafından 22/Ara/12 17:11 tarihinde düzenlenmiştir

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

hacım site biraz dandik geldi hakikaten sormuş mu bunları bir bilgin varmı? eğer sormuşssa kesin açıklamayı dört gözle bekliyorum.Bakalım ne diyecekler

edit:

tübitağın sitesinden biraz inceledim.
    http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/gokturk-2nin-en-onemli-ozelligi-yuksek-yerlilik-orani

yüksek yerlilik oranı diyor yani yüzde yüz yerli değil halbuki ismini ne çok sevmiştim :(

http://www.posta.com.tr/siyaset/HaberDetay/-Gokturk-2-nin-neresi-yerli--Gokturk-1-nerede--.htm?ArticleID=153771

http://www.dha.com.tr/chpden-hukumete-gokturk-sorulari-son-dakika-haberi_403454.html

http://haber.mynet.com/chpli-orandan-erdogana-gul-sorusu-668830-politika/

http://www.haberler.com/chp-den-hukumete-gokturk-sorulari-4191700-haberi/

http://www.sondakika.com/haber/haber-chp-den-hukumete-gokturk-sorulari-4191700/

cann tarafından 22/Ara/12 17:16 tarihinde düzenlenmiştir

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

%100 yerli olmaması normaldir. büyük ihtimal dışardan aldığı şeyler chipler kamera mercekleri v.s.dir. önemli olan donanımın tasarlanması ve

yazılımın geliştirilmesi. bu iş içinde olmayanlar için kolay gelebilir ama bunların ar-ge çalışmaları ciddi anlamda zor. O yüzden bu çalışma içerisinde

bulunan mühendislere derin saygım var. Yeterli mi? Türkiye gibi bir ülke için değil tabii ki ama maalesef teknolojide çok geri kalmış bir ülkeyiz,

kendimiz üreteceğimize hala bile var olan bazı mankafaların dediği gibi ne gerek var zaten bunları yapan ülkeler var. bu sebeple "kendi"

teknolojimizi sistemimizi üretemedik hep dışa bağımlı olduk ve bu geri kalmıştan ileri gitmemiz çok zor. adamlar  60-70 yıl önce kendi imkanlarıyla

aya çıkmış biz bu dönemde bile kendi imkanlarımızla gidemeyiz o kadar geri kalmışız. farkın kapanması için milletçe çalışmak çok çalışmak gerek. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dyrnade
    dyrnade's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

%100 yerli olmaması normaldir. büyük ihtimal dışardan aldığı şeyler chipler kamera mercekleri v.s.dir. önemli olan donanımın tasarlanması ve

yazılımın geliştirilmesi. bu iş içinde olmayanlar için kolay gelebilir ama bunların ar-ge çalışmaları ciddi anlamda zor. O yüzden bu çalışma içerisinde

bulunan mühendislere derin saygım var. Yeterli mi? Türkiye gibi bir ülke için değil tabii ki ama maalesef teknolojide çok geri kalmış bir ülkeyiz,

kendimiz üreteceğimize hala bile var olan bazı mankafaların dediği gibi ne gerek var zaten bunları yapan ülkeler var. bu sebeple "kendi"

teknolojimizi sistemimizi üretemedik hep dışa bağımlı olduk ve bu geri kalmıştan ileri gitmemiz çok zor. adamlar  60-70 yıl önce kendi imkanlarıyla

aya çıkmış biz bu dönemde bile kendi imkanlarımızla gidemeyiz o kadar geri kalmışız. farkın kapanması için milletçe çalışmak çok çalışmak gerek. 

Bizi itin götüne soka soka bitiremedin arkadaş sende

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

"İçerisindeki yazılımların yüzde 100'ü, donanımın ise yüzde 80'i Türk mühendisleri tarafından yapıldı"

...

bu açıklama bana yeter. kıskananlar çatlasın :) gurur duymak ve feyz almaktan başkası yakışmaz.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek
    cannfree bunu yazdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle

TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şu soruları yöneltti:

-"Göktürk 2 uydusunun uzaya fırlatma törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül niçin çağrılmadı?

*Bilgim yok
     -İlk milli uydu olduğu söylenilen Göktürk 2 için düzenlenen törene, protokolde 1 numara olan Cumhurbaşkanı'nın katılımını uygun bulmadınız mı?

*Bilgim yok
     -Törenin protokol düzenini kim ayarladı?

*Bilgim yok
     -Diğer tüm etkinliklerinizde olduğu gibi günler öncesinde düzenlemeyi yaparak tören protokolünün bu şekilde işlemesi talimatını siz mi verdiniz?"

*Bilgim yok

"GÖKTÜRK-1 İSİMLİ UYDU NEREDE?"
    *Bilgim yok

Oran, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de, Göktürk-2 isimli "ilk milli" uydunun, 19 Aralık 2012 tarihinde ODTÜ'de düzenlenen törenle yörüngesine yerleştirildiğini belirterek şu soruları yöneltti:

-"2011'de uzaya gönderileceği belirtilen Göktürk 1 isimli uydu nerede?

*Bilgim yok

-Bu uyduyu İtalyan-Fransız ortaklığı bir şirket mi üretecekti, şirketin ismi nedir? Şirkete kaç TL ödendi?

*Bilgim yok ama thales-alcatelden bahsediliyor bence. 
     -Göktürk 1'in kamera sistemi İsrail'den mi satın alındı?

*Bilgim yok

-İsrail'in, Göktürk 1'in uzayda İsrail topraklarını görmeyecek şekilde konumlanması koşulu Türkiye'ye dayatıldı mı?

*Bilgim yok

-Bu koşul nedeniyle uydunun üretim projesinin suya düştüğü bilgisi doğru mudur?

*Bilgim yok

-Askeri imkân, kabiliyet ve yarar bağlamında Göktürk 1'in, Göktürk 2'den daha yetenekli olduğu doğru mudur?

*Bilgim yok

-"Yüzde yüz yerli' olduğu belirtilen Göktürk 2'nin kamera sistemi Güney Kore'den, denge ve konum belirleme modülü İngiltere'den, tepki tekerlekleri ABD'den, manyetik tork çubukları Almanya'dan, itki sistemi İsrail'den mi satın alındı?

*alınmış olabilir. ama bu uydunun bizim tasarlamadığımız anlamına gelmez

-"Yerli' Göktürk 2'nin titreşim testleri Fransa'da mı yaptırıldı?

*tek bir uydu için onlarca para harcanıp test merkezleri kurması çok mantıklı gelmiyor bana. 
     -Göktürk 2'den önce, Rusya'dan fırlatılan bir uydumuz var mı? 

*Rasat bulunmaktadır

-Bu uydunun güneş panelleri yanlış monte edildiği için, 15 senelik ömrünün 3 yılda tükendiği bu nedenle uydunun düştüğü bilgisinin gerçeklik payı nedir?

*haberleşme uydularının ömrü 15 yıl kadardır (bir çok değişken var). genel olarak gözlem uyduları 4-6 yıl kadardır.

-Rusya'dan fırlatılan bu uydu için firmayla imzalanan sözleşmenin yanlışlığı dolayısıyla Türkiye'nin tek kuruş tazminat dahi alamadığı ve bu nedenle olayın üzerinin kapatıldığı doğru mudur?

*Türksatta böyle bi sorun bulunmamaktadır.

-Türkiye bugüne kadar uzaya kaç adet uydu gönderdi? Halen bunların kaçı yörüngededir? Aradaki fark neden kaynaklanmaktadır?

*Türksat 5 uydu gönderdi 2kullanılıyor. Rasat, ITUPSAT ve göktürk2 bulunmakta bildiğim kadarıyla.

-Göktürk 2'den önce uzaya gönderilmiş olan birer adet gözlem ve haberleşme uydularının kaybedildiği doğru mudur?

*Bir dönem ömrü tamamlanan uydu Turksat 1C'ye öyle bir ithamda bulunuldu. uydular  yakıtı bitmeden hemen önce bütün kanatları ve alıcıları kapatıp uydu çöplüğüne gönderilir. geosenkron yörüngeden bahsedersek 36000 kmde 350 km yükseğe

-Türkiye yörünge hakkını korumak için uluslar arası kuruluşlara aidat, üyelik veya kira ücreti ödüyor mu?

*ITU denilen uluslar arası bi örgüt uydu konumlarını veren kuruluş. aidatı vardır mutlaka ama o konumda pozisyonda 6ay-2yıl uydu bulundurmazsan bu hakkın elinden alınır.

-1 Ocak 2002'den bu yana ödenen bu meblağın yıllara göre dağılımı kaç TL'dir?

*Bilmiyorum

-Göktürk 2'yi "yüzde 100 yerli' diye tanıtmanızın gerekçesi nedir? 

*muhtemelen uydunun platformunu bizimkiler yapmıştır.

-Bu uydunun hangi parçaları/işlemleri/üretim bandı yerlidir?" 

*Haberleşme uydusu olarak konuşuyorum dışarda da tamamen yerli üretim olduğunu düşünmüyorum

http://www.haberx.com/umut_orandan_gokturk2_sorulari(17,n,11173289,273).aspx

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    dyrnade bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Bizi itin götüne soka soka bitiremedin arkadaş sende

gerçekleri söylüyorum hocam kötü bir niyetim yok. sonuçta burası bizim ülkemiz ve ülkemz için bir şeyler yapmamız gerektiği düşüncesindeyim.

bu ülkenin genç nesilleri olarak üstümüze düşen görev ülkemiz için üretim yapmak ve yükselmek. bana çekler sizin ürettiğiniz araba markası ne

diyince yüzüm kıpkırmızı olmuştu. 10 milyon nüfusluk sarhoş çek halkı bile skoda marka araba,otobüs, tramvay üretirken bizim bir şeyler

yapamamız zoruma gidiyor o yüzden böyle eleştiriyorum .. :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

kamera sistemi acayip dandik bırakın insanları görmeyi gökdeleni bile göremezsiniz bu uyduyla. askeri uydu demenin manası yok, ticari uydu olarak bile kullanılamaz bok gibi uydu. 

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

Bu tip şeylerde ne olduğunu anlamak için 1 kitap tavsiyem var. Aslında yazarı, ve kitaptaki bir çok uslubü beğenmesem de okunması gereken vahim bir kitap.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    mRBerkay bunu yazdı

kamera sistemi acayip dandik bırakın insanları görmeyi gökdeleni bile göremezsiniz bu uyduyla. askeri uydu demenin manası yok, ticari uydu olarak bile kullanılamaz bok gibi uydu. 

Katılıyorum hocam. Donanimhaber'den teknik özellik anlamda incelemesini yaptılar. 2,5 MT genişliğinden küçük genişliğie sahip cisimleri algılayamıyor. Ayrıca uydu sabitlenemiyor. Sadece dünyanın etrafında dönüyor. Ticari uydular bile daha kaliteli görüntü alıyor. Askeri uyduları saymıyorum bile adamın göz rengine kadar iniyormudur nedir...

Yani açıkçası kaliteli bir uydumuz değil ancak gene Türk mühendislerinin sayılı işlerinden biri. İleride yapacağı projeler umarım daha etkin çözümler üretene teknolojiyi yakalış çözümelr olur.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 5130 Toplam Mesaj: 28