folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Göktürk 2 Hakkında Sorular

Göktürk 2 Hakkında Sorular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek

bu yazılanları kınıyorum

BU RESİMDEKİ 0.4MT GÖRÜNTÜSÜ ANLAŞILCAGI GİBİ AŞAGIDAKİ CİSİM FAZLA BELLİ OLMUYOR DEMİŞŞİNİZ UYDU SABİTLENEMEMİŞ HANGİ UYDU SABİTTİ DRKİLL DÜNYANIN YÖRÜNGESİNDE UYDU DÖNER SÜREKLİ GÖRÜNTÜ ALAMAZSINIZ BELLİ SAATLERDE Bİ TEK GÖRÜNTÜ ALABİLİRSİNİZ HİCBİ UYDU GÖZ RENKİNİ GÖREMEZ SEN COK AMERİKAN FİLMİ İZLEMİŞŞİN.

UzatmaNaciye tarafından 23/Ara/12 21:42 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HuwelAsK
    HuwelAsK's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    mRBerkay bunu yazdı

kamera sistemi acayip dandik bırakın insanları görmeyi gökdeleni bile göremezsiniz bu uyduyla. askeri uydu demenin manası yok, ticari uydu olarak bile kullanılamaz bok gibi uydu. 

Katılıyorum hocam. Donanimhaber'den teknik özellik anlamda incelemesini yaptılar. 2,5 MT genişliğinden küçük genişliğie sahip cisimleri algılayamıyor. Ayrıca uydu sabitlenemiyor. Sadece dünyanın etrafında dönüyor. Ticari uydular bile daha kaliteli görüntü alıyor. Askeri uyduları saymıyorum bile adamın göz rengine kadar iniyormudur nedir...

Yani açıkçası kaliteli bir uydumuz değil ancak gene Türk mühendislerinin sayılı işlerinden biri. İleride yapacağı projeler umarım daha etkin çözümler üretene teknolojiyi yakalış çözümelr olur.

Uydu sadece gözetleme cihazı olmamakla beraber hakkında bildiğin bilgiler tam doğru sayılmaz.

Bir insansız uçağı yönlendirmek için mesela uydudan istifade edersin,insansız uçağın çektiği resimler anlık olarak uydudan sana gönderilir,uçak uydu ile kontrol edilir.

Örneğin bir noktaya bırakılmış uydu sinyali yayan kalem gibi bir hedefe nokta atışı yapacak roket sistemine yön bildirimi de dayanaksız bir teori sayılmaz.Uydu bir işletim sistemidir.Yer yüzünde yapacakların ona uyumlu modüllerdir.

Tabbi ki gökyüzündeki bir makinaya ülke sırları depolanmaz.Ükenin bir ulusal veritabanı olmalı ve uyduya görev düştüğünde bilgiler buradan aktarılmalıdır.Bunlar mantığıma uyan teorilerdir,yoksa uyduyu yörüngeye oturttuklarında fikrimi sormuş değiller.

HuwelAsK tarafından 23/Ara/12 21:51 tarihinde düzenlenmiştir

Wordpressten tiksiniyorum
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı

"İçerisindeki yazılımların yüzde 100'ü, donanımın ise yüzde 80'i Türk mühendisleri tarafından yapıldı"

...

bu açıklama bana yeter. kıskananlar çatlasın :) gurur duymak ve feyz almaktan başkası yakışmaz.

Bu açıklama sana yetiyor mu?

Kendi ülkenle ilgili bir meseleyi araştırma gereksinimi duymayacak kadar aciz misin?

Araştırdıktan sonra eğer gerçekten yerliyse ben de gurur duyarım feyz alırım fakat araştırmalar sonucunda bi sakatlık çıkarsa ya da halktan gizlenen bir çürüklük varsa körü körüne gurur duymam. Ben koyun değilim kendi iradem ve düşüncelerim var. Gerçek neyse odur.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    necroshine
    necroshine's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

hacım site biraz dandik geldi hakikaten sormuş mu bunları bir bilgin varmı? eğer sormuşssa kesin açıklamayı dört gözle bekliyorum.Bakalım ne diyecekler

edit:

tübitağın sitesinden biraz inceledim.
    http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/gokturk-2nin-en-onemli-ozelligi-yuksek-yerlilik-orani

yüksek yerlilik oranı diyor yani yüzde yüz yerli değil halbuki ismini ne çok sevmiştim :(

Chp'ye muhalefet yapmıyor diyenlere Halk Tv'yi seyredin diyorum. Adamların o kadar çok yazılı ve sözlü soru önergeleri var ki, bir tane Tv kanalı da çıkıp bunları yayınlamıyor. Acun'un ski, Hülya'nın .mı derken haber saatlerini curcuna ile geçiriyorlar. Hiç siyasi konulara girmek istemiyorum, sırf küfür etmemek için. O kadar cahilce saldırılar var ki. Bilen de yazıyor bilmeyen de. Herkesin internetten dahi olsa sozcu'yu odatv'yi veya benzeri yayın organlarını okuması lazım. Yandaş medyaya bakıp muhalefet iş yapmıyor diye geviş getirenlere ben hala sövüyorum ama buraya yazmıyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    UzatmaNaciye bunu yazdı

BU RESİMDEKİ 0.4MT GÖRÜNTÜSÜ ANLAŞILCAGI GİBİ AŞAGIDAKİ CİSİM FAZLA BELLİ OLMUYOR DEMİŞŞİNİZ UYDU SABİTLENEMEMİŞ HANGİ UYDU SABİTTİ DRKİLL DÜNYANIN YÖRÜNGESİNDE UYDU DÖNER SÜREKLİ GÖRÜNTÜ ALAMAZSINIZ BELLİ SAATLERDE Bİ TEK GÖRÜNTÜ ALABİLİRSİNİZ HİCBİ UYDU GÖZ RENKİNİ GÖREMEZ SEN COK AMERİKAN FİLMİ İZLEMİŞŞİN.

Göz rengini mi tespit ediyor diğer uydular dedik? Söylediğim mübalağ ile yeterli teknolojiyi kullanmadığımızı belirttim. Rakiplerine göre çok geride bir uydu olduğunu söyledim.

2.5 MT pixel çözünürlük bizim gönderdiğimiz uydu. Söylendiği kadarıyla ASKERİ bir uydu. İnsanları görebilmen için gereken çözünürlük 0.08 MT. Yani görüntü anlamındaki kalitesinden bahsettim. 0.4MT ise ticari uydu görüntüsü en alt limiti. Yani ticari uydu için verilen en alt limitteki görüntü. Daha altına inemiyorlar yasak. Sen ticari bir uydunun limitine erişemediysen bu uyduya askeri demen biraz yanlış. Ha evet Güneş paneli ve bir kaç önemli iletişim sistemi hariç yazılımı ve kontrol birim Türk malı. İlk adım olarak mükemmel. Önceki mesajımdada belirttiğim gibi umarım ileriki projelerde eksiklikler giderilir. Ama eleştirmeyipte poh poh lanırsada hiçbir ilerleme olmaz kardeş. Gerçekleri söylemeyecek miyiz eleştirmeyelim diye? Aşağıda bir karşılaştırma var buyrun..

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

müridler olaya sadece Göktürk 2 olarak bakmayın. 

Göktürk 2 hakkındaki  sorular şöyle bi kenarda dursun.  

adam diyor ki;

1-öncelikle Göktürk 1 nerede, akıbeti ne oldu?

2-daha önce rusayadan fırlatılan, güneş panelleri yanlış monte edildiği için 15 senelik ömrünü 3 senede tamamlayıp düşen bir uydumuz var mı bu iddia doğru mu?

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek

Konuşmasında takım uyduları konusuna da değinen Altunbaşak, Türkiye'nin her karış toprağının her saniye milli imkanlarla gözlenmesini istediklerini dile getirdi. Altunbaşak, bunun sadece bir uydu ile olamayacağını ve takım uydusu çalışmasının gerektiğini ifade etti.

matematik24.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    UzatmaNaciye bunu yazdı

Göz rengini mi tespit ediyor diğer uydular dedik? Söylediğim mübalağ ile yeterli teknolojiyi kullanmadığımızı belirttim. Rakiplerine göre çok geride bir uydu olduğunu söyledim.

2.5 MT pixel çözünürlük bizim gönderdiğimiz uydu. Söylendiği kadarıyla ASKERİ bir uydu. İnsanları görebilmen için gereken çözünürlük 0.08 MT. Yani görüntü anlamındaki kalitesinden bahsettim. 0.4MT ise ticari uydu görüntüsü en alt limiti. Yani ticari uydu için verilen en alt limitteki görüntü. Daha altına inemiyorlar yasak. Sen ticari bir uydunun limitine erişemediysen bu uyduya askeri demen biraz yanlış. Ha evet Güneş paneli ve bir kaç önemli iletişim sistemi hariç yazılımı ve kontrol birim Türk malı. İlk adım olarak mükemmel. Önceki mesajımdada belirttiğim gibi umarım ileriki projelerde eksiklikler giderilir. Ama eleştirmeyipte poh poh lanırsada hiçbir ilerleme olmaz kardeş. Gerçekleri söylemeyecek miyiz eleştirmeyelim diye? Aşağıda bir karşılaştırma var buyrun..

bi örnek verim mesela 0.4 mt oldugu zaman 0.4 m x 0.4 m = 1.6 m2. tekabül eder google mapsda verdigin görüntü 0.4 dür karşılaştırma olarak yanlıştır

google maps satın aldıgı fotolarda 0.4mt olan fotolar 200m yukardan görüntü verebilir

yanlışı düzeltmenizi bekliyorum insanların kafasını karıştırdıgınız icinde kınıyorum sizi

http://www.mapmart.com/DownloadArea/WorldView2/WV2naturalcolorSample.zip

UzatmaNaciye tarafından 23/Ara/12 23:41 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek

Alçak yörüngedeki bir uydunun dünyaya göre sabirlenmesi demek uydunun ömründen yıllar çalımaya benzer. Geosenkron yörünge (dünya ile birlikte dönebilen yörünge) için söylüyorum uydu ömrü sonuna doğru ömrünü uzatmak için manevra yaptırmıyorlar ki uydu daha uzun süre kullanılablsin. alçak yörüngede,(dünyaya göre) dünyadan hızlı dönüyor uydular böyle olunca uyduyu sabitlemek demek o uydunun ömründen yılları çalmak demektir.

Bunlar çok geç atılmış bir adımlardır.

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek
    UCANTENEKE bunu yazdı

Alçak yörüngedeki bir uydunun dünyaya göre sabirlenmesi demek uydunun ömründen yıllar çalımaya benzer. Geosenkron yörünge (dünya ile birlikte dönebilen yörünge) için söylüyorum uydu ömrü sonuna doğru ömrünü uzatmak için manevra yaptırmıyorlar ki uydu daha uzun süre kullanılablsin. alçak yörüngede,(dünyaya göre) dünyadan hızlı dönüyor uydular böyle olunca uyduyu sabitlemek demek o uydunun ömründen yılları çalmak demektir.

Bunlar çok geç atılmış bir adımlardır.

15 senelik uydunun 3 sene ömrü kalıyor böyle bişi yapılınca eger bizimkiler böyle bişi yapsaydı sırf 400milyonu cöpe atmış olurlardı:S

Toplam Hit: 5155 Toplam Mesaj: 28