folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Google, 71 Milyon Liralık Vergiden KaçamadıGoogle, 71 Milyon Liralık Vergiden Kaçamadı

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  xxjokerxx
  xxjokerxx's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Haziran/2006
  Erkek

  a.k ben veriyorum ya her vergiyi yok beyanname yok anasının örekesi imanımızı gevretiyorlar ödemeyen bilmez tabi burda geniş geniş konuşmak kolay gel bi iş yeri aç vergi ödemeye başka o zaman anlarsınız yok küreselmiş bilmem neymiş ne a...a... olursa olsun vergisini ödesin yada reklam almasın biz vergisiz ciklet satamıyor adamlar milyar dolar kazanacak vergi ödemeyecek ne güzel yaaaa ...


  okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Caliber
  Caliber's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Aralık/2009
  Homo

  Maliye her zaman haklıdır. :D Ah maliye ahh!


  Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  RETRET
  RETRET's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Eylül/2007
  Erkek

  Maliye haklı falan değil, hangi ülkede hizmet verirsen vergini orada ödersin. İnternet için küresel bir düzenleme yapılmadıkça bir şey talep etme hakkı yok maliyenin.


  Aşı olmayın ölün.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  BuZuL
  BuZuL's avatar
  Kayıt Tarihi: 09/Eylül/2005
  Erkek

  google köşeyi döndü vergisinide versin vergi kaçırmak he ipne


  DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ottomanmurat
  ottomanmurat's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Ağustos/2005
  Erkek

  Giriş Sayfamızda Google Yi Görmemizi istiyorlarsa Vede Her Türlü Aramalarımızı Onla Yapmamızı istiyorlarsa  Biz Her Siteye Girdigimizde Onların Reklam Verdigi sitelere Girdikce Onlar Para Kazanıyorsa Bir Bedeli Olmalı 112 Milyar Dolarin Yanında Bence Türkiye Nin istedigi Vergi Az Bile Türkiye 71 Milyon Vergi istiyorsa Bu Kazandıgı Mebla nin Yüzde 18 i Acaba Kaç Tl Kazanıyor Kaç Milyonun Yüzde 18 i 71 Milyon Yapıyor  Ayrica Konuda Adversten Para Kazan Arkadaşlar Sizde Kazanabilirsiniz Ama Siz Şikayetinizi Google Ye Bildirin Sizin Kazancınızdan Kesmemesi Lazım Gider Olarak Gösterirse Yine Devletten Keser Kaybınız Olmaz Yani..Yada Devlet Gider Olarak Sizlere Verdigi Parayi Da Hesaplayarak Bu Vergiyi Çıkarmiştir..Herkes Vergisini Vermek Zorunda Bizim Vatandaşımız Onların Ülkesinde Veriyorsa Onlarda Verecek..


  Hayallerinizi Sadece Biz Gerçekleştiririz.
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Fcuk
  Fcuk's avatar
  Kayıt Tarihi: 09/Eylül/2005
  Erkek

  nolanded bunu yazdı:
  -----------------------------

  Google'a 71 milyonluk fatura Google'a reklam veren Türk şirketlerine İrlanda'da kurduğu şirket üzerinden fatura kesen Google, tüm uyarılara rağmen Türkiye'de vergi mükellefi olmayı kabul etmedi. Hukuk mücadelesi başlatan Türk Maliyesi, mahkemeden istediği sonucu aldı. Google'a 71 milyon liralık vergi cezası kesilirken kararı Danıştay'a taşıyan Google'ın talebi de reddedildi. Söz konusu ceza 2007-2008 dönemini kapsıyor. Bu dava kazanılırsa Google 2009 ve 2010 için de yüklü vergi cezaları ödemek zorunda kalacak.
  Tam 4 yıldır dünyanın en değerli markası olan ancak ünvanını bu yıl Apple'a kaptıran, 112 milyar dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli ikinci markası olmayı sürdüren Google ile Maliye Bakanlığı arasındaki yargı savaşı devam ediyor.

  Türkiye'de elde ettiği reklam gelirlerini Maliye'ye bildirmeyen Google'a 2007-2008 dönemi için 71 milyon lira vergi cezası tebliğ edilmişti. Cezaya itiraz eden küresel arama motoru, açtığı iptal davasını kaybetti.

  VATAN'ın adli kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre İstanbul 10. Vergi Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı. Mahkeme, Maliye Bakanlığı'nın "Türkiye'de elde edilen gelirin vergisi Türkiye'ye ödenir. Google, Türkiye'den elde ettiği gelirin vergisini ödemek zorundadır" tezini haklı buldu. Davayı bir üst mahkeme olan Danıştay'a taşıyan uluslararası bilişim devinin 'yürütmenin durdurulması' talebi de üst mahkemeden geri döndü. Danıştay 4. Dairesi, 20 Nisan'da açıkladığı kararında Google'un talebini reddetti. Mahkemenin çok yakında davayı karara bağlaması bekleniyor.

  Google'a kesilen vergi cezası, Gelir Vergisi Yasası'nın 7'nci, KDV Yasası'nın 11, 12 ve 16'ncı maddelerine dayanıyor. 7'nci madde'ye göre Türkiye'de temsilciliği bulunan şirket, Türkiye'de vergi mükellefi olarak kabul ediliyor.

  Uzlaşma sağlanamadı

  Dünyanın en büyük arama motoru olan Google ile Maliye Bakanlığı arasındaki ihtilaf 2009 yılında başladı. Bakanlığa bağlı denetim elemanları internet üzerinden reklam ve pazarlama hizmetleri sunan Google'ın Türkiye'den elde ettiği geliri devlete beyan etmediğini tespit etti.

  2007-2008 yıllarını kapsayan incelemelerin ardından bilişim devinin Türkiye'de faaliyet gösteren birimi Google Reklamcılık Pazarlama Ltd. Şti'ye 71 milyon liralık vergi cezası kesildi. Bunun üzerine Google, yaptığı kısa açıklamada, "Google operasyonu olan her ülkede vergi kanunlarına uygun olarak hareket ediyor. Türk yetkililer ile konu ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Türk kanunlarına uygun hareket ettiğimize ilişkin inancımız tam" dedi.

  Gözler mahkemenin kararında

  2010 yılı Nisan ayında Maliye Bakanlığı yetkilileri ve Google Türkiye'nin temsilcileri uzlaşma için masaya oturdu, ancak taraflar arasında uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine Google konuyu mahkemeye taşıdı.

  Gelişmeleri değerlendiren vergi uzmanları, Danıştay'ın vereceği kararın emsal niteliği taşıyacağını ve bu açıdan çok önemli olduğunun altını çiziyor. Google'ın Türkiye'den elde ettiği reklam gelirlerinin her yıl katlanarak arttığına işaret eden bir vergi uzmanı, "Eğer mahkemeden Maliye lehine bir karar çıkarsa 2009 ve 2010 dönemindeki incelemelerde de devletin eli güçlenmiş olur. Bu nedenle yüksek mahkemenin kararı büyük önem taşıyor" yorumunu yaptı.

  Google neden vergi vermiyor?

  TÜRK şirketleri, Google'a reklam verdiklerinde İrlanda'da kurulu Google Ireland LTD üzerinden faturalandırma yapılıyor. Şirketler, Google'a verdikleri reklamları gider gösterip vergiden düşebiliyor. Ancak Maliye Türkiye'den reklam toplayan bilişim devinden gelirleri karşılığında vergi alamıyor. Google bu durumun son derece normal olduğunu küresel bir hizmet verdikleri için her ülkeye ayrı ayrı vergi vermek zorunda olmadıklarını savunuyor. Türk Maliyesi ise Google'un ABD, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde topladığı reklamların bedelini yerel otoritelere ödediğini hatırlatarak, "Google Türkiye'ye de vergi vermeli" görüşünü savunuyor.

  http://www.zamanusa.com/us-tr/newsDetail_getNewsById.action?newsId=48229


  -----------------------------

  Ohhhhhhhhhhhhhhhh missss gibi bi tarafında patladı Google'ın :D iyi olmuş helal olsun Maliyeye.


  Hoop.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Fcuk
  Fcuk's avatar
  Kayıt Tarihi: 09/Eylül/2005
  Erkek

  IRET bunu yazdı:
  -----------------------------

  Maliye haklı falan değil, hangi ülkede hizmet verirsen vergini orada ödersin. İnternet için küresel bir düzenleme yapılmadıkça bir şey talep etme hakkı yok maliyenin.


  -----------------------------

  Adamlar Türkiye'de hizmet vermiyor yani ha? :) 


  Hoop.
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  RETRET
  RETRET's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Eylül/2007
  Erkek

  Her ülkede ayrı ayrı vergi verilmez, şirketin kurulu olduğu ve satış yaptığı ülkede verilir. Sen malı abd den alıyorsan vergiyi abd ye verirsin, burada reklamda taşıma gümrük vs olmadığı için ekstradan alınacak bir para da yok. şimdi google reklam hizmetini kontör gibi  bilgisayarcıdan satarsan yani mal haline getirirsen o zaman vergi alırsın. Maliye haklı falan değil.


  Aşı olmayın ölün.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  RETRET
  RETRET's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Eylül/2007
  Erkek

  MiLK bunu yazdı:
  -----------------------------

  IRET bunu yazdı:
  -----------------------------

  Maliye haklı falan değil, hangi ülkede hizmet verirsen vergini orada ödersin. İnternet için küresel bir düzenleme yapılmadıkça bir şey talep etme hakkı yok maliyenin.


  -----------------------------

   

  Adamlar Türkiye'de hizmet vermiyor yani ha? :) 


  -----------------------------

  İşin muhasebe yönü böyle çalışmıyor ve hayır adamlar senin ülkende hizmet vermiyor, senin ip üzerinden google a erişmen ülkende verilen bir hizmet değildir, erişim hizmeti evrenseldir google a yada diğer firmalara özelleştiremezsin. Bu mantıktan hareketle internette türk kullanıcısına ulaşan bütün reklamlardan para alman gerekir ki bunlar daha 90 lı yılların sonunda tartışılıp kapatılan konular.


  Aşı olmayın ölün.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  AllahinOglu
  AllahinOglu's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Mart/2007
  Erkek

  ulan elalemin gavurun sitesini neden savunuyorsunuz

  devlet kendi esnafından maliye borçlarını kan kusturuncaya kadar alıyor

  googledan niye almasın 71 milyon tl az bile

  nasıl hesapladılar bilmiom ama inşAllah türkiyeye hizmet verdikleri günden itibaren vergisini hesaplamışlardır...

Toplam Hit: 3352 Toplam Mesaj: 36