folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Google Kuantum Bilgisayar Yapmis

Google Kuantum Bilgisayar Yapmis

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paduwan
    paduwan's avatar
    Erkek

basmis parayi almis adamlar simdi bizi neler bekliyor olabilir. benim pek bilgim yok bu konuda da bilgisi olan arkadaslar bir aydinlatirsa bizleri sevabina güzel olur

kaynak: http://www.technopat.net/2013/10/11/googlein-kuantum-bilgisayari-calismaya-basladi/

zamaninda konusuda acilmis 6 yilda yapmis herifler:

Kaptan bunu yazdı
    Araştırmacılar, elektronların kendi etraflarında dönüşlerini manipule ederek, mevcut silikon çip teknikleriyle kuantum bilgisayarları üretmenin yolunu buldu.

Uzmanlar şimdiye dek, iyonları manyetik alana hapsetme veya elektronları süperiletken devrelere hapsetme yöntemleriyle basit kuantum bilgisayarlar yaratmayı başarmıştı. Her iki yöntem de, kullanıma yönelik kuantum bilgisayarları üretmek için son derece karmaşık ve maliyetli. Şimdiye yapılan araştırmalarda bilim insanları, elektronların ‘aşağı’-’yukarı’ hareketlerinden, qubit oluşturmayı başarmıştı. Ancak, hiçbir denemede elektronların ‘kuantum’ halleri kontrol edilememişti.

Hollanda’da Delft Üniversitesi uzmanları, yaptıkları bir deneyde elektronların hareketlerini kontrol etmeyi de başardı. Üstelik bunu konvansiyonel çip mimarisi teknikleri kullanarak yapmaları, kuantum bilgisayarları geliştirilmesini yönünde önemli bir gelişme olarak gösteriliyor.

LİTOGRAFİYLE KUANTUM BİLGİSAYARI PROTOTİPİ
    Delft Üniversitesi fizikçileri, ürettikleri prototipte mevcut çiplerin temelinde yatan litografi tekniğini kullandı. Kuantum çip prototipi iki elektrottan oluşuyor. Bu iki elektrot voltajı, iki yarıiletken her biri 100 nanometre çapındaki galyum arsenit parçaları arasında kuantum dot’ları arasında naklediyor. Bu sayede küçük bir devre vücuda geliyor. Voltaj, elektronların iki dot arasında gidip gelmesini sağlıyor. Elektronların dönüş hareketleri birbirlerine örtüştüğünden, bir birim zamanda, her dotta sadece bir elektron bulunabiliyor.

ELEKTRONLARIN DÖNÜŞ HIZLARI MANİPULE EDİLDİ
    Ancak, dönüş hızlarında farklılık olursa, iki elektron da aynı dot’ta üstüste gelebiliyor. Bu gerçekleştiğinde, bilim insanları elektronlardan birinin dönüş ritmini bozarak, elektronun bulunduğu dot’u devreden çıkararak izole ediyor. Bu dot devreye geri entegre edildiğinde, elektrik akımı ancak ve ancak birinci elektron diğerinden farklı bir dönüş yakalarsa açılıyor. Ve böylece hal değişimi sağlanıyor.

Bir kuantum biti (qubit) mevcut bilgisayarlarda kullanılan bit’lere denk bir birim. Ancak kuatum fiziğine dayalı bilgi-işlemde qubit’ler, 0 ve 1 rakamlarıyla temsil edilen iki hal arasında geçiş yapmak yerine, birden fazla halde varolabiliyor. Bu sayede, kuantum bilgisayarları birden çok işlemi aynı anda gerçekleştirebiliyor.

NTV
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    c0nverse
    c0nverse's avatar
    Erkek

konu silinmeden farklı yere aç

Converse giyen uzaylı
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

böyle makine elime geçse ilk deniyceğim şey 20 haneli sayı rakam özel karakter karışık md5 kırmayı denemek olur. 

Bittik biz bittik
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Kuantum bilgisayarlar süper hızlı deli manyak bilgisayarlar değiller. Kullandığımız bilgisayarların yerini almayacaklar. Çünkü genel manada daha hızlı değiller. Sadece belli başlı bazı işlem tiplerinde daha hızlılar. Bu işlemler de seni, beni ilgilendiren işlemler değiller. Kuantum bilgisayarlar daha hızlı işlem yapmıyorlar. Aksine daha yavaşlar. Ancak, belirli bir noktadan bir başka noktaya gitmek için yapılan işlem sayısı daha az. Bu da dediğim gibi sadece belli başlı işlemlerde. Beraberinde getirdiği çeşitli problemler de düşünülünce şu an için kuantum bilgisayarların bir üstünlüğü yok. Kısaca belli başlı bazı işlemlerde daha hızlı bir bilgisayar tipi.

while (1<2)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paduwan
    paduwan's avatar
    Erkek

heeo zaman bu kuantum bilgisayarlar arama motorlarinin wolframalphasi gibi birsey yani, sadece bellir bir katagori icin süper hizli genele yönelik olarak degil.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Ayrıyetten D-Wave'in bilgisayarları gerçek quantum bilgisayarlar olarak kabul görmüyor. Gerçek bir kuantum bilgisayar görmemize daha 10-20 yıl var bence.

Edit: Abi belli başlı işlem tipleri dediğim paralel hesaplamalar özellikle. Aynı anda zibilyon tane hesaplama yapıp uygun olanını seçmek gibi (Bunu açıklamak biraz zor şimdi bildiğimiz multicore işlemciler, threadlar gibi değil).Optimizasyon işlemleri yani. Herşeyin kesin olduğu (0 ya da 1) standart işlemler için standart bilgisayarlar yeterince hızlı zaten.

krypt tarafından 13/Eki/13 23:59 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YasamaK
    YasamaK's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Kuantum bilgisayarlar süper hızlı deli manyak bilgisayarlar değiller. Kullandığımız bilgisayarların yerini almayacaklar. Çünkü genel manada daha hızlı değiller. Sadece belli başlı bazı işlem tiplerinde daha hızlılar. Bu işlemler de seni, beni ilgilendiren işlemler değiller. Kuantum bilgisayarlar daha hızlı işlem yapmıyorlar. Aksine daha yavaşlar. Ancak, belirli bir noktadan bir başka noktaya gitmek için yapılan işlem sayısı daha az. Bu da dediğim gibi sadece belli başlı işlemlerde. Beraberinde getirdiği çeşitli problemler de düşünülünce şu an için kuantum bilgisayarların bir üstünlüğü yok. Kısaca belli başlı bazı işlemlerde daha hızlı bir bilgisayar tipi.

ee o zaman bu google bunu neden aldı ??

SEVİŞİRKEN EN ZEVKLİ OLAN ŞEY.. tamam, dikkatinizi çektim. ne kadar meraklısınız böyle şeylere terbiyesizliğin lüzumu yok yani :D (, sessizce öldürüyor.)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    Cosmic bunu yazdı

böyle makine elime geçse ilk deniyceğim şey 20 haneli sayı rakam özel karakter karışık md5 kırmayı denemek olur. 

ben de youtube vidyolarında kasıyor mu diye bakarım

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    YasamaK bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı

Geleceğe yatırım. Yeni bir teknoloji emekliyor şu an. 

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    YasamaK bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı

Google Surveliance Program vardir elbet
    Hem bu gercek kuantum bilgisayarsa Nsa de falanda vardir bundan silkroadin sahibini 2 senede anca yakaladiklarina gore bence tiras bi mevzu

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paduwan
    paduwan's avatar
    Erkek

nasa ile ortak almislar. o kadar pahali da degil niye ortak almislar anlamadim. Nasa aldigina göre kara deligi ölcer bicer belki yanlislikla sonsuz enerji kaynagi olmadi uzayi bükerek ilerleme odami olmadi bir zaman yolculugu bekliyordum hani. Ama anladigim pek öyle bir olayi yok.

Toplam Hit: 3126 Toplam Mesaj: 26