Google Swift 'E Geçebilir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

İddia sahibi ben değilim. Daha bir ay önce yayınlanan bir makale.

http://thenextweb.com/dd/2016/04/07/google-facebook-uber-swift/

Google 'ın Facebook ve Uber le Londra 'da bir toplantı yaptığı, bu toplantıda Swift dilini nasıl kullanabileceklerini konuştukları falan yazıyor. 

Google özellikle son Oracle olayından sonra Swift 'e geçmeyi düşünüyormuş. Başlangıçta Java desteği olacakmış. Zamanla da Swift Android için "first-class" dil olacakmış. 

Ama VM tabanlı mı olacak doğrudan makine diline mi dönecek birşey yazmıyor ama bana kalırsa Swift gibi bir dile geçerse aradaki VM yi kaldırır Google.

(2 GB lık iPhone, 3-4 GB lik Android 'in oynatabildiği her oyunu oynatabiliyor.)

Arada VM olsa bile yine geliştiricilerin yararına. 

Bu arada, birçok sitede yapılan yorumlara baktım da, geliştiriciler Swift dilinin gelmesini gerçekten istiyorlar. Çünkü Swift, Python gibi yazılması, okunması kolay, "verbose" olmayan bir dil. 

Hem de bir dille hem Android hem iOS uygulamaları yazabilmek muhteşem bir şey.  Geçiş süreci sancılı olacaktır fakat dediğim bu sebepten dolayı çok çok kısa sürede kütüphaneler falan Swift diline geçirilmiş olur.

Son olarak Swift açık kaynak oldu. İsteyen istediği gibi kullanabilir. Ama o Apple 'ın Google nasıl kullanır demeyin. :))))

SkynetX tarafından 22/May/16 13:57 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hatırladığım bu 1 nisan geyiğiydi hocam. daha 4 gün önce google i/o da yeni teknolojiler tanıttılar. oracle'ın her sıkıntısı para ile çözülebilir çünkü google'dan bahsediyoruz. swifte geçmesi ekosistemi için geriye dönük uyumluluğu zorlar. iphonelar sürekli güncel cihazlar ama android cihazlarda üreticiler güncellemelerden kendileri sorumlu. android one programı genişlerse böyle değişikliklerden söz edebiliriz ama onunda market payı hala %10unun altında. değişim olacaksa da google ın yapacağı bir dille olur swift açık kaynak olsa da swifte geçme gibi bir adımda senior android developer olmanın bir anlamı olmayacak bu da bence öfke doğurur. şu da gerçekki android geliştirme ve test ortamı çok da başarılı değil hala saç baş yoldurabiliyor, iosta durum nasıl bilmesem de ios developerlar swifti seviyorlar.

SUPERBICO tarafından 22/May/16 14:07 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Google'ın elinde Golang gibi bir dil varken bence onu kullanması lazım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Hocam pek 1 Nisan gibi durmuyor. Gayet ciddi ortamlarda tartışılıyor. 

Konferansta tanıtılmaması ise çok erken olduğundan olabilir. O koskocaman SDK nın yeniden yazılması gerekecek. 

Belki 1-2 sene içerisinde resmi bir açıklama yaparlar. 

Android geliştirme ortamı saç baş yoldurtuyor gerçekten. Bekliyoruz bakalım. Ne olacak.

Bu arada bence de Golang daha iyi olur. Ken Thompson reyiz var başında. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Erkek

Javayı bıraksında artık neye geçerse geçsin 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

swift açık kaynaklı 

bu ne demek , herkez kullanablir herkez kurcalayabilir ancak google gibi bir dev swift e geçerse kendisine yaradıgı kadar apple a da yaramış olur , swift açık kaynak bir pjoe oldugundan üzerne eklediği herşeyi paylaşmak durumunda kalacak 

Oracle ve JAVA yoksa ne olur bu dünyada ? nefret ediyorum

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek

http://www.windowscentral.com/microsoft-also-working-towards-swift-compiler-ios-developers-come-windows-10

Microsoft swift derleyicisi üzerinde çalışıyoruş anladım kadarıyla.

Edit: Buna giren buna da girdi. 

exchanger tarafından 22/May/16 15:28 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Hım. Swift bilmiyorum fakat görünen o ki neye geçerlerse geçsinler o saçma sapan tasarım araçlarını bırakamazlar. Tek yazayım iostada androidde de çalışsın diyenler üzelecek.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AbdullahAzad
    AbdullahAzad's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

swift açık kaynaklı 

bu ne demek , herkez kullanablir herkez kurcalayabilir ancak google gibi bir dev swift e geçerse kendisine yaradıgı kadar apple a da yaramış olur , swift açık kaynak bir pjoe oldugundan üzerne eklediği herşeyi paylaşmak durumunda kalacak 

öyle bir zorunluluk yok haci.

acik kaynak dedigimiz sey cok kaba taslak bir tabir.

bir cok farkli acik kaynak lisansi var.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Şu Java bitse de kurtulsak. :))

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

2 senedir aynı muhabbet :D Köklü değişim yemez. Elindeki mühendisler hala Java ile geliştiriyor Android'i. Java bitmez bence ha bitirmeye kalksalar da izi 10 sene kalır en az. Bence. Zaten millet o 10 sene içinde 500 Dil öğrenir :D Hayırlısı be gülüm diyelim :D bende çok konu açtım burda Swift'e geçecek falan diye ama şuan Android bence gayet iyi devam ediyor. Andriod marshmallow ve N çok sağlam geldi. Şuan Android ile ilgili zibilyon şey var. Java dan Swift'e veya Kotlin'e bazıları Pyhton diyor :D O dereci artık ianmıyorum böyle şeylere. Google dan resmi açıklama gelmediği sürece herkes atıp tutacaktır. 10 seneden fazladır geliştirilen bir sistemi ha deyince değiştirmek çok zor. Değiştin diyelim ? Eminim IOS kadar hızlı olmayacak Şuan IOS 10. sürümünü kullanıyorsa Android de 0 dan başlayacak . :D YEMEZZZ diyeyim.

Toplam Hit: 987 Toplam Mesaj: 12
google swift goodbye java