Grafiker Nasıl Olmalıdır.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sezeruludag
    sezeruludag's avatar
    Erkek

Zfr321 bunu yazdı:
    -----------------------------

Söylediğine katılıyorum helede benim gibi yeni başlayan biriysen çok fazla zor oluyor çok fazla deneyimin olmadığı için bir şeyler üretmek için biraz zaman harcıyorsun. Okulda bir logo ödevi veriyorlar 2 hafta süre veriyorlar afiş istiyorlar 1 ay süre veriyorlar. Gözlemdiğim kadarıyla iş ortamında bu süreler oldukça kısalıyor.

iş ortamında 2 hafta'da logo veriyor olsak batarız iş çok karmaşık ve hemen herşeye anında müdahale etmen gerek ama sakın bu işi photoshop biliyorum diye grafiker olduğunu düşünme iş orada değil çünkü tamamen kendinde bazıları vardı kumdan kale yapamaz ama bazıları orada harikalar yaratır aynı kum ama etki farklı :) böyle düşün

Hatasız Kod Olmaz... :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

ben ai  psd  id orta düzey biliyorum matbaa konusundada ileri düzey bilgim var ama grafikerim demem hayal gücüm kısıtlı

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zfr321
    Zfr321's avatar
    Erkek

nevorapat bunu yazdı:

ben ai  psd  id orta düzey biliyorum matbaa konusundada ileri düzey bilgim var ama grafikerim demem hayal gücüm kısıtlı

Yaklaşık 2 haftaya yakındır iş arıyorum bir çok firma grafiker adında işçi arıyor. Bir kaçıyla yüz yüze görüştüm. Grafiker tasarım yapan kişidir değil mi ? Yani grafiker tasarım yapar diye biliyorum ben ama, hangi işle görüştüysem ajansları katmıyorum işin içine matbaa ve copy center olarak söylüyorum ajanslarla görüşmedim çünkü.

Herneyse hangi matbaa ve copy centerla görüştüysem grafiker olarak aradığı işçi sıfatıyla hepsi tasarım yapan değilde programlarını bilen o formatta gelen işleri pdfe çevirip baskı makinalarına gönderme yapan işçi arıyor ve buna grafiker diyor. Ben yanlış biliyorsam bu grafiker tanımını düzeltmeme yardımcı olun lütfen arkadaşlar. Yani grafiker tasarım yapan yaptığı tasarımı makineye gönderir çıktısını falanını filanını alırız tamamda başkalarının yaptığı işleri pdfe çevirip onları çıktı alan kişiyede mi grafiker deniyor programları bilmesinde ki diğer bir amaçta hataları düzeltmekmiş.

Birde heryer deneyimli grafiker arıyor yeni mezunlar ne yapacak acaba yol gösterecek olan var mı ? Gittiğim bir firmada da deneyimli arıyoruz aslında dediler bende siz deneyimli arıyorsunuzda yeni mezunlar ne yapacak diye sorduğumda gülümsedi ve öyle kaldı :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

Zfr321 bunu yazdı:

nevorapat bunu yazdı:

Yaklaşık 2 haftaya yakındır iş arıyorum bir çok firma grafiker adında işçi arıyor. Bir kaçıyla yüz yüze görüştüm. Grafiker tasarım yapan kişidir değil mi ? Yani grafiker tasarım yapar diye biliyorum ben ama, hangi işle görüştüysem ajansları katmıyorum işin içine matbaa ve copy center olarak söylüyorum ajanslarla görüşmedim çünkü.

Herneyse hangi matbaa ve copy centerla görüştüysem grafiker olarak aradığı işçi sıfatıyla hepsi tasarım yapan değilde programlarını bilen o formatta gelen işleri pdfe çevirip baskı makinalarına gönderme yapan işçi arıyor ve buna grafiker diyor. Ben yanlış biliyorsam bu grafiker tanımını düzeltmeme yardımcı olun lütfen arkadaşlar. Yani grafiker tasarım yapan yaptığı tasarımı makineye gönderir çıktısını falanını filanını alırız tamamda başkalarının yaptığı işleri pdfe çevirip onları çıktı alan kişiyede mi grafiker deniyor programları bilmesinde ki diğer bir amaçta hataları düzeltmekmiş.

Birde heryer deneyimli grafiker arıyor yeni mezunlar ne yapacak acaba yol gösterecek olan var mı ? Gittiğim bir firmada da deneyimli arıyoruz aslında dediler bende siz deneyimli arıyorsunuzda yeni mezunlar ne yapacak diye sorduğumda gülümsedi ve öyle kaldı :)

Bu dediklerin Grafik Operatörü sınıfına giriyor. 

Grafik Operatörleri grafikler oluşturur, çalışmaları düzenler ve baskıya hazırlar. 

Her şeyden önemlisi Tasarımcı ruhu dışa vuran Hayalgücüdür. 

ne diyon?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Subtitle
    Subtitle's avatar
    Erkek

Bana kalırsa bir grafikerin fotoğraf çekmeyi bilmesi gerek. Gerçek hayattan anlar yakalaması, bakış açısının önemini kavraması gerekli. Birşeyler tasarlamadan, sıfırdan çizmeden önce varolanı iyice anlamalı, sezinleyebilmeli. Yaratıcı olmak mutlaka gerekli ve yeni birşeyler üretebilmek tamamen insanla alakalı. Müzik, edebiyat, sanat gibi insanı istemese de geliştiren olayların da kıyısından köşesinden tutmalı. Edebiyatta, müzikte farklı tatlar denemeli, elinden geldiğince farklı yorum ve düşünceleri algılayabilmeli. Program vs bulunur, öğrenilir orası kolay. Dünyada yüz binlerce insan yüzlerce program biliyor. Bana kalırsa fark herkesin her şeyi bildiği bir yerde program değil insanın kendi bakış açısı, kavrama ve yorumlama kabiliyeti.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Zfr321 bunu yazdı:

nevorapat bunu yazdı:

Şimdi hocam otarz  işyerleri  copycenterlar örnek veriyorum hem tasarım yapsın hemnde dıgıtal makinede baskısını yapsın gözüyle bakıyolar yani tek taşla 2kuş misali :) copy centerlarla  ve matbaaların  grafikerlerle fazla işleri olmaz onlar genellikle fason üretim yaparlar ama bu degilki grafik departmanı olamaz  olabilr :) sen bence ajanslara git 

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hapymy707
    hapymy707's avatar
    Erkek

kesinlikle yaratıcı olmalı 

yorum yoh
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

ps = bunu su gibi bilmen lazım

ai = logo maskot vs dizayn için kesinlikle bilmen lazım

bunlar fixdir

corel draw =   matbaa ile ilgili işlerde çok kolaylık sağlar dergi dizgisi gazete dizgisi en zor işlerdir ps corel beraber gidersin

inD. bunu pek bilmiyorum ama matbaa ile ilgili değil kullanırsın ama ps deki gibi matbaada pixel kaybı olur 1000 tane dergi çıkartılacaktır hepsi çöpe gider ;)

kreatif,hiç yapılmamış şeyler yapmalıdır demiyorum bile, süreklü geliştirmeli kendini vs.. işte gerisi klasik işlerde olduğu gibi

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

herşeyden önce kendi zihninde özgür olmalı

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zfr321
    Zfr321's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı

herşeyden önce kendi zihninde özgür olmalı