folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Güneş Enerjisi Kazanı Mühendisliğinden Anlayan

Güneş Enerjisi Kazanı Mühendisliğinden Anlayan

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Sıcak sudan kastın ne?

Termodinamik bilimi açısından her şey sıcaktır...

Burda panel verimi daha önemli...

Örnek 1 panel yarim saat sıcak su sağlar 2 panel 1 saat..

eraslan güneş enerjisi Türkiyenin bu alanda lider firmalarındandır .. Onlara ya da bayilerine sorarsan daha iyi olur... 

Sıcak su: Banyo yapılan, bulaşık yıkanabilen bildiğimiz anam babam sıcak suyu

soğuk su ise: Bildiğimiz şebeke suyu yani çeşmenin soğuk tarafından akan su.

panel verimi vs değil hocam konu: şöyle açıklayım. 150 litrelik kazan. 75 litre kaynar (sıcak su) geliyor. Sonra su soğuyor. Paneller verimsiz olsa sence ilk açtığımda su ılık gelmez mi? Kaynar su geliyor diyorum.  Yani ilk gelen 75 litre ölçtüğüm suya elini soksan duramazsın kaynar su! 

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Kazanı satan firmaları arayıp 3 adedi için fiyat teklifi almak istediğini söyle. Daha sonra iştahları kabaracağı için hemen teknik bi bilgi lazım da bunu verebilecek ustanız var mı? ona göre sipariş geçeceğim de. 

Mantıklı, deneyeceğim 

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek

Çok detaylı çalışma yapmış olmama rağmen telefondan detayları yazamatacağım fakat işin mantığını ve anahtar kelimeleri bırakıp ayrılayım.

1-Bulunduğun bölgede m2 ye düşen güneş enerjisi kaç watt? Bknz: Türkiye Güneş Haritası

2-Elindeki paneller yada vakum tüpler bu enerjinin ne kadarını suya aktarabiliyor? (panel verimi) Bknz:Panel kataloğu

3-Bu aktarılan enerji 150 lt suyun sıcaklığını kaç dereceye kadar çıkarabiliyor? (Depolanan enerjin bu) 

Basit lise fiziği Q=mcT formülü hepsi

real_agabey tarafından 07/Haz/19 14:39 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı

Sıcak sudan kastın ne?

Termodinamik bilimi açısından her şey sıcaktır...

Burda panel verimi daha önemli...

Örnek 1 panel yarim saat sıcak su sağlar 2 panel 1 saat..

eraslan güneş enerjisi Türkiyenin bu alanda lider firmalarındandır .. Onlara ya da bayilerine sorarsan daha iyi olur... 

Sıcak su: Banyo yapılan, bulaşık yıkanabilen bildiğimiz anam babam sıcak suyu

soğuk su ise: Bildiğimiz şebeke suyu yani çeşmenin soğuk tarafından akan su.

panel verimi vs değil hocam konu: şöyle açıklayım. 150 litrelik kazan. 75 litre kaynar (sıcak su) geliyor. Sonra su soğuyor. Paneller verimsiz olsa sence ilk açtığımda su ılık gelmez mi? Kaynar su geliyor diyorum.  Yani ilk gelen 75 litre ölçtüğüm suya elini soksan duramazsın kaynar su! 

Şimdi şöyle canımın içi.. 

Paneller verimsiz olsa demişsin..

Ben panellerin verimi derken senin panellerin verimsiz demedim.. Her güneş panelinin toplamda sana sağlayabileceği maksimum [güneşten çekebileceği ]  bir ısı gücü vardır Watt olarak..

o da örneğin sende bir panel var o da 10 litre suyu 1 dakikada  10 derece ısıtıyor olsun  ikinci bir panel bağlarsan 10 değil 20 litre suyu 1 dakikada ısıtır ..

Iısgünler şöyle çalışır 

Iısgün panelinden çıkan sıcak su o senin kullanım kazanının içinden bir kangal boru olarak içinden geçer [ panel suyu kazanı ıstır kendisi soğur ]  ve tekrar panele gider tekrar ısınır böyle devam eder,

Fizikte güç denilen şey günlük anlamda kullandığımız Kuvvet değildir.. saniyede [ birim zamanda ] elde edilen , sağlanan ya da aktarılan enerji [kilo Joule] yani bir işi çabuk yapabilme ölçüsüdür kJ/sn=kWatt

Şimdi senin sorman gereken soru şu

Benim günlük sıcak su [min 45 derece diyelim] ihtiyacım gündüz şu kadar gece bu kadar olacak ..  ona göre kazan ve panel belirlenip sistem kurulacak veya hazırlardan seçeceksin

Firmaların katalogları vardır 

https://www.eraslan.com.tr

https://www.eraslan.com.tr/katalog.pdf

Bir de elinde hazır kurulu bir sistem mi var.. basınçlı işler şakaya da gelmez haberin olsun...

büdüt bir kJ/sn Watt yazmışım doğrusu kW olarak düzeltildi

ltcelik tarafından 07/Haz/19 19:51 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 1281 Toplam Mesaj: 15
güneş enerjisi kazan