folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Hangi İşlemciyi Almalıyım?

Hangi İşlemciyi Almalıyım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabuyucu
    karabuyucu's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Şu sıralar yeni bir sistem toplama girişimi içerisindeyim. Toplayacağım sistem Amd tabanlı olacak.

2 işlemci arasında kalmış durumdayım, Amd Ryzen 5 3600 ve Amd Ryzen 7 3700x.

Araştırmalarım sonucunda 3600 ün bu dönemde oldukça tutulduğunu gördüm. Benim bilgisayar da yapacağım işlemler render almak ve oyun oynamak olacak. Toplayacağım sistemi en az 5 sene kullanmak istiyorum.

Iki işlemci arasında 1000 tl gibi bir fiyat farkı mevcut. Sizce bu 1000 tl ye değer mi ?

Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil. Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu…
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bloodmage
    bloodmage's avatar
    Erkek

1000 TL fark değmez gibi duruyor. 

https://www.cpu-monkey.com/tr/compare_cpu-amd_ryzen_5_3600-927-vs-amd_ryzen_7_3700x-929 

İndia İndia !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Bin tl farka değer sadece işlemci performansı olarak düşünme 3700x Verilen fan çok iyi eve gidince yeni topladığım PC yi atalım sana bende render için topladım 

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabuyucu
    karabuyucu's avatar
    Erkek
    Atakan bunu yazdı

Bin tl farka değer sadece işlemci performansı olarak düşünme 3700x Verilen fan çok iyi eve gidince yeni topladığım PC yi atalım sana bende render için topladım 

Tamam hocam bekliyorum senden.

Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil. Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu…
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

4 kanal PCI exp.  Ful çeken bir işlemci si varmış Amdnin o iyi olur bence 2 ekran kartıylan..

Tabi iyi bir de ana kart ful pci exp kanallı. Şugar olur.. 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek
    Atakan bunu yazdı

takip

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Ryzen 3600 var bende. Yeni topladım. Ben çok memnunum. Kullanım yönüm : oyun oynamak, visual studio ile programlama yapmak

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Öncelikle benden çok @KotomineKirei hocamın emeği vardır. Herşey için teşekkür ederim

Ryzen işlemcilerde 3.tip stock fan geliyor bunlardan en iyisi Wraith prism fan. bu da X modellerinde bulunuyor.  3600 iyi bir işlemci ama sırf fandan dolayı bile 3700x tercih edilmesi gerek. İnternette birçok test var zaten bakarsınız çoğu render kullanıcıları 3700x tercih ediyor, sebebi genel performası testlerden daha iyi olması.

Anakart güncel ve kemikli bir kart olmasını istedim bu yüzden az tuzlu kaçtım ama memnumun. Ekran kartı olarak daha iyi bir model tercih edebilirsiniz ama RTX 2060 render performansını çok inceledim buna karar kıldım Nvidia studio driver kurulumu yaptım  . Powersuplly 750w ve üstü olması gerek render alırken çok zorluyor güç olarak.

https://forum.donanimhaber.com/3d-max-ve-render-pc-tavsiyesi--140982103

bu konuda çok tartıştılar bazıları gpu ya bazıları cpu'ya yüklenin diyor. çok kafa patlattım böyle orta seviye bir pc kurdum ki şuan ki fiyatlar çok yüksek ben 6300tl topladım hepsini. Lumıon da testlerde tavsiye edilenin üstünde yani en üst klasmanda değer aldım. Sony vegas vb uygulamarlarda keza öyle. ben şuan için çok memnunum. eğer denememi istediğiniz bir program ve ya test varsa söyleyin yapıyım alacaklara bir fikir olur.

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabuyucu
    karabuyucu's avatar
    Erkek
    Atakan bunu yazdı

Öncelikle benden çok @KotomineKirei hocamın emeği vardır. Herşey için teşekkür ederim

Ryzen işlemcilerde 3.tip stock fan geliyor bunlardan en iyisi Wraith prism fan. bu da X modellerinde bulunuyor.  3600 iyi bir işlemci ama sırf fandan dolayı bile 3700x tercih edilmesi gerek. İnternette birçok test var zaten bakarsınız çoğu render kullanıcıları 3700x tercih ediyor, sebebi genel performası testlerden daha iyi olması.

Anakart güncel ve kemikli bir kart olmasını istedim bu yüzden az tuzlu kaçtım ama memnumun. Ekran kartı olarak daha iyi bir model tercih edebilirsiniz ama RTX 2060 render performansını çok inceledim buna karar kıldım Nvidia studio driver kurulumu yaptım  . Powersuplly 750w ve üstü olması gerek render alırken çok zorluyor güç olarak.

https://forum.donanimhaber.com/3d-max-ve-render-pc-tavsiyesi--140982103

bu konuda çok tartıştılar bazıları gpu ya bazıları cpu'ya yüklenin diyor. çok kafa patlattım böyle orta seviye bir pc kurdum ki şuan ki fiyatlar çok yüksek ben 6300tl topladım hepsini. Lumıon da testlerde tavsiye edilenin üstünde yani en üst klasmanda değer aldım. Sony vegas vb uygulamarlarda keza öyle. ben şuan için çok memnunum. eğer denememi istediğiniz bir program ve ya test varsa söyleyin yapıyım alacaklara bir fikir olur.

Bu sistemde X570 bir anakart kullanman daha iyi olmaz mıydı hocam ? Yada hiç gerek yok mu diyorsun ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabuyucu
    karabuyucu's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Ryzen 3600 var bende. Yeni topladım. Ben çok memnunum. Kullanım yönüm : oyun oynamak, visual studio ile programlama yapmak

Hocam kullandığın anakart nedir peki?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    karabuyucu bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

Hocam kullandığın anakart nedir peki?

Msi b450 mostar max. 670 tl ye aldım 11.11.2019 daki trendyol kampanyasından.

DrKill tarafından 10/Ara/19 09:19 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 1731 Toplam Mesaj: 14
amd işlemci ryzen