folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Hangi Linux Sürümü Kullanılabilir

Hangi Linux Sürümü Kullanılabilir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

2. bilgisayarımda linux sürümlerinden birini kullanmayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım hangi sürümü kullanabilir.

Donanım olarak bilgisayarım ideal diyebilirim, laptop bu arada.

nete girmek için kullanıcam herhangi bi özel beklentim yok. ha farklı olsun acıcık sıkılmadan sağını solunu kurcalayabilecek özellikleri olursa tadından yenmez.

her türlü önerinize acığım fakat öneri nedenlerinizi anlatırsanız sevinirim. Türkçe bi sürüm olursa daha güzel olur fakat ingilizce olarakta kullanabilirim. ilgin özellikler varsa buna da açığım.. 

görüşlerinizi bekliyorum

Evrim içi mürit..laugh is live..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

http://www.redox-os.org/

bunu dene rust'la yazılmış, testek olalım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Manjaro:
    http://manjaro.github.io/download/

Makine az biraz iyiyse KDE Plasma masaüstünü tercih edebilirsin.

Neden?
    - Arch tabanlı. Rolling release olayı var, en sevdiğim. Paket yöneticisi evlere şenlik arada bir key sıkıntısı çıkartsa da. Onun dışında Arch yani ne denir ki başka.

Sonuçta ev kullanıcısıyız yani ne yapacaz ki başka anasını satayım. Hepsinin birtakım avantajları var ama ev kullanıcısı olan bizlere ne faydası var problem o. Ondan sonra işte şunun logosu hoş bunun ismi hoş oluyor. Zaten masaüstü ortamları standart yani ondan sonra paket yöneticisinin bilmem neyi öne çıkıyor. Biraz göze filan hitap etmesini de istiyorsan KDE Plasma masaüstü ortamını tercih et mis gibi olur ya da Gnome 3 de olabilir ama ben Gnome sevmiyorum. Gel gelelim görünümü vs. on numara ama sevmiyorum. :D

Şurayı da kurcayalabilirsin:
    http://distrowatch.com/

Caliber tarafından 27/Kas/16 02:04 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

fedora icin ne dusunuyosunuz?

black implies white, self implies other, life implies death.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FireFistAce
    FireFistAce's avatar
    Erkek
    Keyr00t bunu yazdı

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Distrodan beklentilerin ne ise ona göre tavsiye verelim? Normal günlük kullanım istiyorsan Mint ya da Ubuntu, yok ben biraz linux öğreneyim bu işin içine gireyim kurcalayayım mıncırayım hem de bleeding edge olsun diyorsan Arch ya da Gentoo. 

while (1<2)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

Distrodan beklentilerin ne ise ona göre tavsiye verelim? Normal günlük kullanım istiyorsan Mint ya da Ubuntu, yok ben biraz linux öğreneyim bu işin içine gireyim kurcalayayım mıncırayım hem de bleeding edge olsun diyorsan Arch ya da Gentoo. 

Dostum özellikle alısmam gerek bu evrede zorluk cıkarmıcak ha tabiki uygulama program vs acısından windows gibi düşünemeyiz o yüzden ilgi cekici olmalı. ha bu evreden sonra azcık kendini geliştirme amaclı olabilir. fedora deniyorm suan pek alısamadım. ubuntu ve debian düşünüyorum fedoradan sonra yada daha farklı sürümlerde olabilir.

öncelikle masaüstü windows gibi olmamalı alısagelmiş olmasın farklı olsun istiyorm

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

4 gb veya üstü ram ve 64 bit işlemci varsa linux mint 64 bit.

Sistem düşük ise lubuntu veya elementary.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    csabanci bunu yazdı
    krypt bunu yazdı

Dostum özellikle alısmam gerek bu evrede zorluk cıkarmıcak ha tabiki uygulama program vs acısından windows gibi düşünemeyiz o yüzden ilgi cekici olmalı. ha bu evreden sonra azcık kendini geliştirme amaclı olabilir. fedora deniyorm suan pek alısamadım. ubuntu ve debian düşünüyorum fedoradan sonra yada daha farklı sürümlerde olabilir.

öncelikle masaüstü windows gibi olmamalı alısagelmiş olmasın farklı olsun istiyorm

Hocam aşağı yukarı istediğin distro ile istediğin masaüstü ortamını kullanabilirsin. En çok tercih edilen Gnome ve KDE oldukça Windows'a benzer masaüstü ortamlarıdır. Mint Cinnamon'u geliştirmekte ve kullanmaktadır. Cinanom Gnome 3 froku olduğundan o da baya Windows masaüstü ortamı gibidir. Bunların dışında i3 ve awesome gibi tiling window managerlar tercih edebilirsin orjinallik istiyorsan.

Tam olarak Windows'tan farklı olmasından kastın ne?

while (1<2)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı
    csabanci bunu yazdı
    krypt bunu yazdı

Hocam aşağı yukarı istediğin distro ile istediğin masaüstü ortamını kullanabilirsin. En çok tercih edilen Gnome ve KDE oldukça Windows'a benzer masaüstü ortamlarıdır. Mint Cinnamon'u geliştirmekte ve kullanmaktadır. Cinanom Gnome 3 froku olduğundan o da baya Windows masaüstü ortamı gibidir. Bunların dışında i3 ve awesome gibi tiling window managerlar tercih edebilirsin orjinallik istiyorsan.

Tam olarak Windows'tan farklı olmasından kastın ne?

ya nasıl denir. windowstaki standart baslat menüsü gibi saat gibi ne bileyim hergün gördüğümüz seylerden sıkıldım diyebilirim. farklı bişeyler olsun istiyorum. sürekli kullandığım bilgisayarımda inventor autocad solidworks falan derken sıkıldım. diğer bilgisayarımda artık farklı bişeyler arıyorum. linux için kullanıcağım bilgisayarda internete girebilirim php calısabilirim birde ftp client programı benim için yeterli olcak diğer amaçlar için windowslu olan pc mi kullanabilirim. o yüzden azcık ilgi cekici olsun mesela ayarlar menüsüne girerken bile ilgi ceksin hani kurcala beni desin. ne bileyim işte vs vs sebebler için farklılık arıyorm

Toplam Hit: 4841 Toplam Mesaj: 36
linux windowsson