folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Harddisk Ve Ekran Kartı Hakkında Bilgisi Olanlar Yardımcı Olun Lütfen....(Yardım)

Harddisk Ve Ekran Kartı Hakkında Bilgisi Olanlar Yardımcı Olun Lütfen....(Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Davos
    Davos's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar bu konu hakkında pek bilgim yok yani hiç uğraşmadım şimdi ögrencem inş...:)

Arkadaşlar elime 2 adet pc parçası geçti harddisk ve ekran kartı yanlız bunlar hiç kullanılmamış yani 0 daha makinaya takılmamış parçalar...

Yanlız ben bunların makinaya nasıl takılcağını bilmiyorum sadece ram çıkarıp takmayı biliyorum aslında hiç denemedim...:)

Şimdi arkadaşlar ekran kartım aslında düşük 128 mb ...(2004 Yılnda pc yi aldğımdan beri var...)

Üstüne ekleyebilirmiyim acaba uyarma diye düşündüm ama bilgim olmadığı için bilmiyorum...:s

Şaun ki ekran kartının markası NVIDIA  GeForce 4MX 4000
    Ama bu resimdeki yeni olan hiç kullanılmamış...

http://img200.imageshack.us/img200/3338/resim009x.jpg

Ve harddisk konusunda az çok bilgim var ve yetmiyor...:)

Şaun ki harddisk 40 gb ve zamanında truva atı girmiş hep maf oldu... Yani şuan hiç kullanışlı deyil ve 5 senedir kullanıyrm...

Bu yenisi pc me nasıl taka bilirim kolay mı acaba ... Ve takınca napmam lazım çnkü 0 hiç kullanılmamış biçimlendircem mi napcam bilmyrm veya takıp pc yimi formatlayacam çok merak ediyorm..

Şuunuda duymuştum zamanında eski veya vürüslü bir harddiske fiziksel olarak format atılabiliyrmuş (Gliba içinden birşey yapıyorsn... ) :)

Arkadaşlar yardım ederseniz çok makbulu geçer ve az çok ögrenmiş oluruz ve olurm...

Saygılar

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

dostum bunlar hiç kullanılmamışa hiç benzemiyo :D

ve o gördüğüm sanırım ses kartı ekran kartı değil

ram takmayı biliyosan hdd ve ekran kartıda takabilirsin slota oturtucan hepsi bu hdd yede iki tane kablo giricek ıde ve güç kablosu

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LNAU
    LNAU's avatar
    Erkek

1.si Ekran kartı eklıyemezsın eskısını söker yenısını takarsın...

2. si  onuda eklıyemezsın  eklersınde sen beceremezsın eskısını söküp  yenısını takman daha kolay ve pratiktir

taktıktan sonra formatlıyacan hdd yi 

Hacı  HDD ve Ekran kartyını  tanıyosun zaten kasayı  aç hdd yi  bulundugu yerden cıkar yenısı  aynen tak cocuk oyuncagı gıbı bişi daa

zorlanmazsın merak etme  Ekran kartındada aynısını uygula tabi senın anakartla uyumlumu bılmıyorum hdd de idemi  eskısı  satamı  onuda öğrenmen lazım yanı girişleri aynımı

Anlatım kabılıyetım sıfırdır ama umarım anlamışsındır.. :)

Yakında Güncelenecektır...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek
    bence burda herkesin anlatım kabiliyeti sıfır...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Davos
    Davos's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı:
    -----------------------------

ram takmayı biliyosan hdd ve ekran kartıda takabilirsin slota oturtucan hepsi bu hdd yede iki tane kablo giricek ıde ve güç kablosu

Dostum:)sanırım ses kartı ekran kartı değil dedin ama arkasında monitör girişi var bence ekran kartı diye düşündm büyük ihtimal öle ...:)

Dostum onu yaparım ama hdd yi takınca ne olcak c ve d gözükcek mi veya boşmu olcak format atmak gerekirmi veaya diğer hdd deki bilgiler ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LNAU
    LNAU's avatar
    Erkek
    Davos bunu yazdı:
    Tnrsk bunu yazdı:

Dostum:)sanırım ses kartı ekran kartı değil dedin ama arkasında monitör girişi var bence ekran kartı diye düşündm büyük ihtimal öle ...:)

Dostum onu yaparım ama hdd yi takınca ne olcak c ve d gözükcek mi veya boşmu olcak format atmak gerekirmi veaya diğer hdd deki bilgiler ne olcak?

Resımdekını soruyorsan o ses kartıdır boşuna ümitlenme...

Hdd yi  taktıntan sonra formatlaman lazım :C  Ve :D diye ikiye sen böleceksın

Eskı hdd ki bilgileri  yedeklıyebılırsın  sen ilk işlemlerı  yap  bitir sonrakı işlemlerı anlatırım sana :))

Yakında Güncelenecektır...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

1. Crystal chipsetli ses kartı o...

Ekran kartı girişi diye gördüğün yer game port girişi...

Satsan 3 tl etmez...

2. Hddyi takabilmen için pcnin içindeki yapıyı bilmemiz lazım, 2. ide kablon varmı, kac tane cdrom var, nerelere bağlı vs gibi...

Kısaca mantığı anlatayım, hddlerin üstünde master slave diye ayar jumperları vardır, hddnin üstündeki resimlere bakarak görebilirsin...

1 ide kablosuna 1 master ve 1 slave takabilirsin, senin ilk hdd master aynı kabloya taktığın ikinci ide aygıtı ise slave olarak ayarlanmalı...

Üstünü biraz inceleyerek anlayabilirsin hddnin...

Eğer tek kablo var ve üstünde hem hdd hem cdrom gibi bir aygıt varsa, 2. kabloya ihtiyacın olacak, o kabloya tak master olarak ayarla calışır...

Jumper ayarlarının yapıldığı yer, hddnin ide girişinin olduğu yerde orta tarafta...

Yanlız resimden görüldüğü kadarı ile o hdd oldukca eski bi hdd, yakın fotosunu cekersen boyutlarına bakalım, takmana değecek birşey değil gibi görünüyor...

Bu arada truva atı girdi demişsin, en kolayı hddyi tamamen bicimlendir sorun kalmaz...

Fiziksel format diede bişey yoktur...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Davos
    Davos's avatar
    Erkek
    LNAU bunu yazdı:

1.si Ekran kartı eklıyemezsın eskısını söker yenısını takarsın...

2. si  onuda eklıyemezsın  eklersınde sen beceremezsın eskısını söküp  yenısını takman daha kolay ve pratiktir

taktıktan sonra formatlıyacan hdd yi 

Hacı  HDD ve Ekran kartyını  tanıyosun zaten kasayı  aç hdd yi  bulundugu yerden cıkar yenısı  aynen tak cocuk oyuncagı gıbı bişi daa

zorlanmazsın merak etme  Ekran kartındada aynısını uygula tabi senın anakartla uyumlumu bılmıyorum hdd de idemi  eskısı  satamı  onuda öğrenmen lazım yanı girişleri aynımı

Anlatım kabılıyetım sıfırdır ama umarım anlamışsındır.. :)

Hdd işi kolay format çakacam olcak bitcek ...:)
    Ekran kartını takınca da format atmam lazm gliba...
    Hmmm bide bunu uygn ekran kartı driver bulabilcem mi veya nsıl bulcaz ...:)
    Şimdi gördüm ses kartı diyorsn eminmisin nerden anladn ...:)
    Resme bidaha bak ...:)
    Veya ses kartı diyelim neden arkasında monitör girişi var ....
    Diyelim ses kartı onu taktım onun içndemi format atmam lazm takınca işlew görürmü ?:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bortecine357
    bortecine357's avatar
    Erkek

Davos bunu yazdı:

hoca arkadaşların dediği doğru o ses kartı ekran kartı girişi olarak gördüğün şey joystik giriş yeri eskiden öyleydi ses kartına takılıyodu joystikler şimdi senin yapacağın önce takılı olan hdd yi çıkar arkasına bak jumperler var yeni takacağın hdd nin jumprini çıkardığın hdd gibi ayarla tek olarak hddyi tak formay at sonra hdd yi çıkar ilk hdd yi tak ötek hdd nin jumerini ayarla sondan 1. olacak büyük ihtimalle ama sen üstünde yazı falan varmı bak yazılardan anlarsın master sleave limit general olması lazım limite ayarlama yoksa hdd 4 gbg görür diğerlerini tek tek dene ondan sonra vidalarını sık kolay gelsin 

reneyle aynı anda yazmaya başladık herhalde benim onun klavye hızı benden hızlı haliyle onun mesaj önce gitti yanlış anlaşılmasın kopya yoktur yazdıklarımda :) 

SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR SEN SAHİP OLURSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Davos
    Davos's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı:

Satsan 3 tl etmez...

2. Hddyi takabilmen için pcnin içindeki yapıyı bilmemiz lazım, 2. ide kablon varmı, kac tane cdrom var, nerelere bağlı vs gibi...

Kısaca mantığı anlatayım, hddlerin üstünde master slave diye ayar jumperları vardır, hddnin üstündeki resimlere bakarak görebilirsin...

1 ide kablosuna 1 master ve 1 slave takabilirsin, senin ilk hdd master aynı kabloya taktığın ikinci ide aygıtı ise slave olarak ayarlanmalı...

Eğer tek kablo var ve üstünde hem hdd hem cdrom gibi bir aygıt varsa, 2. kabloya ihtiyacın olacak, o kabloya tak master olarak ayarla calışır...

Jumper ayarlarının yapıldığı yer, hddnin ide girişinin olduğu yerde orta tarafta...

Yanlız resimden görüldüğü kadarı ile o hdd oldukca eski bi hdd, yakın fotosunu cekersen boyutlarına bakalım, takmana değecek birşey değil gibi görünüyor...

Bu arada truva atı girdi demişsin, en kolayı hddyi tamamen bicimlendir sorun kalmaz...

Rene az çok birşeyler anladım ...
    Üşenmedim fotoraf çektim arkdaşlar belki yyardımcı olur çok net olmasa...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ozzzz
    Ozzzz's avatar
    Erkek

Davos bunu yazdı:
    renegadealien bunu yazdı:

Satsan 3 tl etmez...

Rene az çok birşeyler anladım ...
    Üşenmedim fotoraf çektim arkdaşlar belki yyardımcı olur çok net olmasa...

mmmm şimdi soldaki kabloyu cıkar  sonra digerinide diğerinide diğerinide ... la bune :D

Ben bu insanları anlamıyorum.
Toplam Hit: 2345 Toplam Mesaj: 15