folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Hiçbirimiz Renkleri Aynı Görmüyoruz

Hiçbirimiz Renkleri Aynı Görmüyoruz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ir2
    ir2's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

şöyle bir tezim var kafamı kurcalar;

mesela gökyüzüne baktığımızda mavi diyoruz peki o maviyi başka bir insanda mavi olarak gördüğünü nerden biliyoruz? isimlere kendimizi o kadar şartlandırmışızki kırmızıyı mavi sanıyo olabiliriz o halda maviyi çiz deseler kırmızı ile çizeriz belkide hepimiz farklı şekilde görüyoruz renklerin tarifleri olmadığı içinde sadece isimlendirmeler takmışız aynı renkleri gördüğümüzün bi garantisi yok anlatamayız çünki siyah koyu diyoruz peki açığa koyu demediğimizi nerden biliyosunuz?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vegapc
    vegapc's avatar
    Erkek
    siyahın beyaz olmadıgı kanıtlayasaya kadar siyah beyazdır yani sana katılıyorum bundan nasıl emin olabilirizki

Selam ve dua ile...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    evet bu benimde kafamı karışıtırır şu gibi yani zamanında biri şu an ağaç dediğimiz şeye ağaç demiş ama belki o ağaç deil çiçek çiçekte çiçek deil belkide ağaç yani ama zamanında isim takmışlar öle dios bizde işte: )
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cezainca
    Cezainca's avatar
    Erkek
    ir2 içip içip mi girdin siteye gene neler saçmalıyorsun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek

Benim de kafamı bayağı kurcalamıştı zamanında ama cvp bulamayınca s.kt.r ettim banane kim ne görürse görsün diye.

Dediğin mantıklı fakat buna cvp bulmak zor.

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ir2
    ir2's avatar
    Erkek

hoca mesela bak;

ben gökyüzüne mavi diyorum sende mavi diyosun ama benim mavi oalrak adlandırdığım renk aslında farklı bir renk ama o renge hep mavi dediğim için isimleri otak oluyo ama her insan dünyayı aslında farklı görüyo bu fotoğraflardada aynı şekilde yada her cisimdede böyle çiçeklere yeşil diyoruz ama belki sen beyaz görüyosun ama yeşilin her tonunu beyazın tonu olarak biliyosun sonuçda ona yeşil ismini veriyosun ama gördüğümüz renkler farklı isimler aynı sadece

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Noyan
    Noyan's avatar
    Erkek
    Zaten bu nesne, cisim, renklerin adlandırılmasının nedenide budur. ortak bir dil. herkes mavi diyince maviyi gösteriyor. doru deilmi masa deyince masayı gösteriyor önemli olan algılamadır. eğer iletişim gelişmeseydi biz hala mağara adamı olarak kalırdık . yoksa 1e isim olarak 3 de diyebilirdik maviye sarı olarak da isim takabilirdik. birine bi resim göster çiçekler ne renk de yeşil der sonra yeşili bu renk panelinden tanımla der o rengi sana seçer bu yüzden bence herkes renkleri aynı görüyor benim aklıma takılan konu ise kediler köpekler v.s. hayvanlar hakkında yazmışlar biri diyo renksiz görüyolar biri diyor maviyi görmüyor ne kadar doğru kuşlar arasında sadece baykuşlar maviyi görüyormuş felan sallamasınlar. acep

Akıllı insan her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thehunturk
    thehunturk's avatar
    Erkek
    zamanında ben de çok düşünmüştüm aynı konuyu ancak şöyle bir yargıya vardım.biz bir renge mavi diyorsak bu renge başka biride mavi diyo hatta açık kapalı mavi ayrımını bile yapabiliyoruz. bu demektirki herkes renkleri aynı tonda görüyor. zaten aksini veya doğrulugunu başka türlü ispat edemezsin.

Adsense Gelirli Siteler
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    İi de mesele şu sen maviyi görüyorsun buna mavi diyorun ben de mavi diyorum. İkimizde mavi görüyoruz ancak ikimizde aynı şeyi mi görüyoruz sonuç olarak sen yıllardır bunu mavi olarak öğrenmişsin ama o sarı belki de

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Noyan
    Noyan's avatar
    Erkek

Ama Renkler Evrenseldir. Kişiden Kişiye Değişmez Ortak Adları Vardır.  Senin Gördüğün Gök Yüzünü Kimse Kırmızı Mor Görmezki Algılar Evrensel Olmayan Cisim Obje Somut Varlıklarda Hata Yaparlar. İsim Gibi rakam Yada harfin Yazılışı Gibi Yada Bi Gölge de Hızlı Geçen Bir Cisimde Felan Artı Şu Var Maviyi Sarı Görmek Durumu Diye Birşey Mümkün Deil Sen Maviyi Yanlışlıkla Sarı Öğrenmişsin Algılaman Doğru Ama Sana Sarı Öğretmişler Çünkü İki Kişi Aynı Resme Dikkatli Bakarsa Topun Ne renk Olduğunu Görür ve Önüne Gelen Renk Paletinden Onun Rengini Seçebilir Ama Rengin Adını Yanlış Biliyordur .

Akıllı insan her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ir2
    ir2's avatar
    Erkek

PeriSaN bunu yazdı:

İi de mesele şu sen maviyi görüyorsun buna mavi diyorun ben de mavi diyorum. İkimizde mavi görüyoruz ancak ikimizde aynı şeyi mi görüyoruz sonuç olarak sen yıllardır bunu mavi olarak öğrenmişsin ama o sarı belki de

işde anlatmak istediğim şey...

ulan bunu düşünen tek manyak ben diyilimişim demekki :)

noyan; hoca evrensel bişey değil isimler evrensel sadece sen mavi sarı olarak bildiğim renk ile gökyüzünü görüyosun ama zihnimizd eoluşan sahne aynı değil

Toplam Hit: 8633 Toplam Mesaj: 40