folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Hisseli Tarla Aldık Sıkıntı Yaşıyoruz.

Hisseli Tarla Aldık Sıkıntı Yaşıyoruz.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

Belgelerle ilgili bir sıkıntımız yok , ortada bizlik illegal bir durum yok . Herşey resmi , kimseden ses çıkmadı tarlayı alana kadar , sonra bu dede çıktı ortaya 

Şimdi ben yarın o tarlayı 80k göstererek başkasına satsam işe yarar mı ? Eğer almak isterse o bedeli ödemek zorundamı kalıcak ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kimene
    kimene's avatar
    Erkek

Dedenin size karşı önalım hakkı vardır hissedar olduğu için. satışı öğrendiği tarihten sonra 1 ay içerisinde dava açması gerek yalnız burda şöyle bir durum var anladığım kadarı ile herkesin yeri fiilen ayrılmış yani sizin aldığınız yeri satın aldığınız kişiler diğer yeride dede dediğin kişi kullanıyorsa büyük bir ihtimalle davası reddedilir." Önalımlı payın ilişkin olduğu taşınmaz paydaşlarca özel olarak taksim edilip her bir paydaş belirli bir kısmı kullanırken,paydaşlardan biri kullandığı yer ve payı 3. Şahsa satarsa, satış sırasında o yerde hak iddia etmeyen davacının açtığı önalım davası objektif iyininiyetle bağdaşmaz (6. HD. 23.3.1987, 1791/3416)." böyle bir yargıtay kararı var.

Umarım tapuda gerçek değeri göstermişsinizdir. Diğer bir yol ise aldığınız bu yeri danışıklı olarak başka bir kişiye satmanız bedeli yüksek gösterin ve satış bedelini banka üzerinden yapın.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kimene
    kimene's avatar
    Erkek
    ExpirE bunu yazdı

Bizdede benzer durum var 

Toplamda uzerimize alacagimiz 80 90 donum arazi var. Ama 5 ortak var bolusturmesi nasil yapilicak bilmiyoruz.

İzale-i Şüyu, izale(gidermek) ve şüyu (ortaklık) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan ve yeni tabiriyle ortaklığın giderilmesi anlamına gelen hukuki bir durumdur. İzalei Şüyu davası ise taşınır ya da taşınmaz bir eşyaya paylı mülkiyet halinde ortak olan paydaşlardan en az birinin istemiyle, mahkeme aracılığıyla ortaklığın giderilmesini, son bulmasını ve eşyanın (malın) eğer bölünebilir bir eşya ise aynen, bölünemeyecek bir eşya ise mahkeme tarafından satılarak parasının paylaştırılmasının istenmesidir. Günümüzde izale i şüyu davası (ortaklığın giderilmesi davası) genellikle kendilerine miras kalan murislerin, paylı halde sahip oldukları bir taşınır ya da genellikle taşınmaz malın yönetimi esnasında, aralarında çıkan bir anlaşmazlık sonucu paydaşlardan birinin mahkemeye başvurması şeklinde görülmektedir.
    Kaynak Linki : http://www.mihcihukuk.com/izale-i-suyu-davasi.html/

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

Abi biz ne aldıysak tapuda onu gösterdik. Ucuz gösterelim vergide düşürelim gibi bir sıkıntımız yoktu . Adam belli üçkağıtçı o parayı vermiceğini bildiğimiz için şöyle birşey düşündük.Tarlayı "kimene müridin" dediği gibi başkasına satıcağız harcını 80k göstericeğiz . O zaman almaktan vazgeçicek , bu konuda karar verdik. Bu olay da atladığım bir nokta varmı peki ? Şimdi ben dedeye teklif götürmeden başkasına 80k ya satsam sıkıntı olur mu ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Yasal çıkmaza düşersen

'Dede' bizim aile geniş, akli dengesi bozuk akrabalar var, yaşında bayağı bir var hani, bir ayağın toprakta. Zorluk çıkarma istersen?

vatandaşa kafam girsin!..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackmir
    blackmir's avatar
    Erkek

il ilçe ada parseli yolla özelden kontrol edeyim

fiili  taksim olmuşsa şufa hakkı iptal olur iyi bir avukatada danışın.

blackmir tarafından 07/Kas/16 19:33 tarihinde düzenlenmiştir

"Sevin O seni her an yaşattığı için ." "Üzül O nu bir an yaşayamadığın için."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByTechno
    ByTechno's avatar
    Erkek

dönüm dekar ayrımı yapan arkadaş, ikiside aynı şeydir.. dekar resmi dönüm çiftçi ağzı (ziraat mühendisiyim)

satılan tapulu mal geri alamaz diyen harita müh. arkadaş, her türlü alır hiçbir şey yapamaz (kamulaştırma personeliyim)

hisseli satışta, hissedarlar dışında birine satış yapılırsa öncelikle noter tebligatı ile(resmi) diğer hissederlara haber verilir.. onlardan alan olmazsa 3. şahsa satış yapılabilir.. fakat tebligat yapsan bile 2 yıl içinde hissederlardan birinin eline para geçerse "artık param var ozaman yoktu bu payı geri istiyorum" diyebilir ve %100 mahkemeyle alır..

ortaya duvar çek diyenler, çekemez.. anında yıktırır.. o parsele herkes ortaktır kimsesinin yeri yurdu kısmı belli değildir bölemezsin.. zaten 20 dönüm altında bir tarla kanunen (toprağın korunması) bölünemez.. gün gelir devran döner imar girer anca ozaman imar planındaki notlara göre genelde minimum 400-800 metrekare olacak şekilde bölünebilir..

4. kişiye satarsak geri alamaz diye duydum demişsin.. ilk defa duydum araştır bi olursa şahane olur ama zannetmiyorum.. her yapacağın satışta ortağın olan dedenin öncelikli hakkı var bence..

elinden geliyosa satış tarihi üzerinden 3-4 yıl geçmesini sağla oyala.. ama şöyle örnekler grdüm 8-10 yıl sonra bir hissedarın ortaya çıkıp 3. şahıslara dava açıp payı geri aldığını.. benim haberim yoktu başka şehirde yaşıyorum.. yeni haberim oldu dediğinde geçmiş olsun zaman maman aşımıda olmuyor..

sen dedeyle bi şekilde anlaş her türlü iş olumsuz olacak senin için.. 

şimdi burda bazı haritacı, avukat vs. arkadaşlar çıkıp aksini kanunla yönetmelikle kürekle iddaa edebilir aslında haklıdırlarda bi çok konuda... ama işin içinde olunca öyle davalar öyle gerekçeler görüyosunki şaşıp kalıyorsun açıklayamıyorsun.. (1. derece ailemde 2 adet tapucu bulunmaktadır kütüklerin arasında büyüdüm :P )

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackmir
    blackmir's avatar
    Erkek
    ByTechno bunu yazdı

dönüm dekar ayrımı yapan arkadaş, ikiside aynı şeydir.. dekar resmi dönüm çiftçi ağzı (ziraat mühendisiyim)

satılan tapulu mal geri alamaz diyen harita müh. arkadaş, her türlü alır hiçbir şey yapamaz (kamulaştırma personeliyim)

hisseli satışta, hissedarlar dışında birine satış yapılırsa öncelikle noter tebligatı ile(resmi) diğer hissederlara haber verilir.. onlardan alan olmazsa 3. şahsa satış yapılabilir.. fakat tebligat yapsan bile 2 yıl içinde hissederlardan birinin eline para geçerse "artık param var ozaman yoktu bu payı geri istiyorum" diyebilir ve %100 mahkemeyle alır..

ortaya duvar çek diyenler, çekemez.. anında yıktırır.. o parsele herkes ortaktır kimsesinin yeri yurdu kısmı belli değildir bölemezsin.. zaten 20 dönüm altında bir tarla kanunen (toprağın korunması) bölünemez.. gün gelir devran döner imar girer anca ozaman imar planındaki notlara göre genelde minimum 400-800 metrekare olacak şekilde bölünebilir..

4. kişiye satarsak geri alamaz diye duydum demişsin.. ilk defa duydum araştır bi olursa şahane olur ama zannetmiyorum.. her yapacağın satışta ortağın olan dedenin öncelikli hakkı var bence..

elinden geliyosa satış tarihi üzerinden 3-4 yıl geçmesini sağla oyala.. ama şöyle örnekler grdüm 8-10 yıl sonra bir hissedarın ortaya çıkıp 3. şahıslara dava açıp payı geri aldığını.. benim haberim yoktu başka şehirde yaşıyorum.. yeni haberim oldu dediğinde geçmiş olsun zaman maman aşımıda olmuyor..

sen dedeyle bi şekilde anlaş her türlü iş olumsuz olacak senin için.. 

şimdi burda bazı haritacı, avukat vs. arkadaşlar çıkıp aksini kanunla yönetmelikle kürekle iddaa edebilir aslında haklıdırlarda bi çok konuda... ama işin içinde olunca öyle davalar öyle gerekçeler görüyosunki şaşıp kalıyorsun açıklayamıyorsun.. (1. derece ailemde 2 adet tapucu bulunmaktadır kütüklerin arasında büyüdüm :P )

işte "kimsesinin yeri yurdu kısmı belli değildir bölemezsin" burda fiili taksim giriyor ortaya :)

ama devletin işi belli olmaz. Risk almamak için sende bir an önce başkasına sat fiyatı yüksek tut :) sonuçta son alıcıya dava açmak zorunda kalacak :)

"Sevin O seni her an yaşattığı için ." "Üzül O nu bir an yaşayamadığın için."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Yazılanları okumadım aynı şeyler yazılmış olabilir. Eğer tarla tapusu dedeye ve üç kardeşe hisse ise ve siz bu 3 kardeşin hisselerini aldıysanız, dede isterse şua davası açarak sizin aldığınız hisseyi tapuya beyan ettiğiniz bedel üzerinden sizden alabilir ki en doğal hakkı. Eğer dede hissesini satmaz sizde hissesini almak isterseniz izale-i şuurdavası açarak mahkemeden ortaklığınızı gidermenizi isteyebilirsiniz. Mahkemede söz konusu parseli açık arttırma ihale ile satışa çıkarabilir. Bu ihale açık ihale olacağı için sizden başkalarıda istekli olarak ihaleye katılabilir. Eğer parsel hisselerini alıp satmadan bölme işine girmek isterseniz. Bir harita mühendisi bulup onun üzerinden ifraz dosyası hazırlatıp arsayı taksim edebilirsiniz. Fakat bunun belirli şartları var bu şartlar sağlanmıyorsa bölünmez. Bölme meselesinde ise tarım ve imarı ile ilgili kurumdan görüş almanız en doğrusu. Bu kurumların bölmeye izin vermesi lazm.

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

ooof of

Toplam Hit: 3409 Toplam Mesaj: 26
diğer hisse sahibinin mahkemeye vermesi