İhbar Tazminatı Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

1 yıldır çalıştığım iş yerinden, iş yerindeki birtane orospu çocuğu ile anlaşamadığım ve 1 senedir bu problemi patronun çözüm getiremediği için istifamı vererek ayrılma kararı aldım.

Bugün istifa dilekçemi verdim. Çıkış yapacağım tarihi (2hafta sonrayı) belirttim.

Merak ettiğim bir konu var. İşten kendi isteğimle çıktığım halde ihbar tazminatı alabiliyor muyum ?

Konuda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Şuanki iş yerim bursadaydı. Şimdi istanbulda çalışmak istiyorum. İş aramaktayım dipnot olarak buraya düşeyim. :P

Meslek: Otomasyon, Mekatronik

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek

http://www.iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/754-istifa-eden-bir-isci-kidem-ve-ihbar-tazminati-alabilir-mi

Yasal düzenlemeler gereği, işten kendi isteğiyle ayrılan (istifa eden) işçinin , herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Öte yandan; işten kendi isteğiyle ayrılan işçi, durumu yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim sürelerine bağlı kalarak işverenine iletmekle yükümlüdür.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 17. maddesi kapsamında, iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf, feshi yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmek durumundadır. Bildirim süresine uymaksızın iş sözleşmesini fesih eden taraf, söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak ödemekle yükümlüdür.

İşçinin istifa ederek işten ayrılması halinde, iş sözleşmesi işçi tarafından fesih edilmiş olduğundan, işverenden ihbar tazminatı talep edilmesi söz konusu olamayacaktır.

JiggSaw tarafından 17/Eyl/14 20:00 tarihinde düzenlenmiştir

İmza YOK !!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Keşke istifa etmeden sorsaydın bunu

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

hocam tüm yasal haklarını almak için önce konuş yok  ık mık derlerse   önce noterden ihbar göndert uymazlarsa mahkemeye başvur 2 şahit yeterli

fazla çalışma saati hakkında detaylı bilgi için

http://www.iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/672-is-kanununda-aylik-calisma-saati

bens adece 162 saat için 1600 tl civarında para aldım normal çalışam saatimin dışındaki saatler için tabiki bu , eski iş yerimede ihbar göndertttim onlardanda alacam söke söke.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek
    ElizaBeTH bunu yazdı

hocam tüm yasal haklarını almak için önce konuş yok  ık mık derlerse   önce noterden ihbar göndert uymazlarsa mahkemeye başvur 2 şahit yeterli

http://www.iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/672-is-kanununda-aylik-calisma-saati

bens adece 162 saat için 1600 tl civarında para aldım normal çalışam saatimin dışındaki saatler için tabiki bu , eski iş yerimede ihbar göndertttim onlardanda alacam söke söke.

162 Saat için 1600 TL iyi para müride :)

Eski işyerinden de alacagım demıssın ya , sanırım 10 YIL geriye dönuk talepte bulunulabılıyor , peki ben 1 Yılı doldurmadım 11 ay da çıktım eski işyerımden Hatta 11 Ay 15 gün falan :D öyle bi mallık bızımkısı ... Bu durumda bır alacak soz konusu olur mu?

Olursa senın ızledıgın yol nedır?

İmza YOK !!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    JiggSaw bunu yazdı
    ElizaBeTH bunu yazdı

Eski işyerinden de alacagım demıssın ya , sanırım 10 YIL geriye dönuk talepte bulunulabılıyor , peki ben 1 Yılı doldurmadım 11 ay da çıktım eski işyerımden Hatta 11 Ay 15 gün falan :D öyle bi mallık bızımkısı ... Bu durumda bır alacak soz konusu olur mu?

ihbar ve kıdem tazminatı hakkında birşey diyemem ama ben 7 ay çalıştım 7 ayda 162 saat için aldım öncelikle izleyecegin yol anlaşarak  yapman eger piçlik yaparlarsa mahkemeye başvurman ama bekleseydin 15 gün daha daha rahat olurdu herşey.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek
    ElizaBeTH bunu yazdı
    JiggSaw bunu yazdı
    ElizaBeTH bunu yazdı

ihbar ve kıdem tazminatı hakkında birşey diyemem ama ben 7 ay çalıştım 7 ayda 162 saat için aldım öncelikle izleyecegin yol anlaşarak  yapman eger piçlik yaparlarsa mahkemeye başvurman ama bekleseydin 15 gün daha daha rahat olurdu herşey.

Yaaa gidecegım yerde sartla maaş falan daha iyidi müride o yuzden bakmadık arkamıza :D

İmza YOK !!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

mataramasuko

Hocam benim patron, iş veya parayla alakalı bir sıkıntım yoktu. Sadece huzursuzluktan dolayı işi bıraktım.

Zaten dilekçeyi verdikten sonra 4 saat içerisinde Bursa'da 3 tane firma ile görüştüm iş konusunda.

Ben sadece İstanbuldaki firmalar ile çalışmak istediğimden 1 hafta sonra Bursadaki firmalara gerekli cevabı vericem :)

Sağolun bilgilendirdiğiniz için extra para alamıyorum anlaşılan :)

Branxian tarafından 17/Eyl/14 20:26 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

geçmiş olsun hacım kendin istifa ettiğin için kıdem ya da ihbar tazminatı alamazsın

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek
    crafty bunu yazdı

geçmiş olsun hacım kendin istifa ettiğin için kıdem ya da ihbar tazminatı alamazsın

Eyvallah hocam malesef alamıyormuşuz :)

Toplam Hit: 2285 Toplam Mesaj: 16