folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İlk Motosiklet Tavsiyesi - Cbr 125 ?

İlk Motosiklet Tavsiyesi - Cbr 125 ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

Beyler iyi akşamlar.

Şimdi durum şu motosiklet almak istiyorum. Ehliyet alırken toplamda 1-2 saat anca kullandım 5 vitesli bişey. Onun haricinde motor tecrübem yok. Allah belasını versin zaten bu ehliyet sisteminin, 3-4 binişte sınavla ehliyet veriyolar.

Neyse konu şu, motorun korktuğum bir kaç yanı var.

İlk olarak fren sistemine alışma süreci zor olur mu ? Ön-arka fren senkronunu çabuk kavrayabilirmiyim ? Bildiğim şey motor dik konumdayken ön yada arka fren sıkılmalı onun haricindeyken yapılması durumunda motorun taklaya veya üzerinden atmaya kadar yolu varmış.

İkinci olarak vites olayı. Malum el ile debriyaj ayak ile vites atıyoruz. Vitesi dik konuma atmakta sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Sorunum yavaşlamak üzereyken vites düşürme işlemini halledebilirmiyim ?

Yan yatırma işlemini göze alıyorum, zaten yatırmayan benim diyen insan çıkmaz(mış) bi şekilde gidiyomuş motor. Grenajların masrafı filan göze aldım artık o konuyu. O yüzden 2. el alıcam motoruda.

Ankara içinde de yardımcı olacak arkadaşlar varsa haberleşelim :)

Motosiklet olarak cbr 125 ve TVS apache 150 rtr var aklımda iki model olarak. İkiside başlangıç motoru olarak geçmekte.

Görüşleriniz önemli, konu hakkında yardımcı olucak müritlerden fikir bekliyorum.

Selametle.

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Hocam çok güzel bi motor fakat o paraya başlangıç olmaz git ramzey felan al o dediğin olaylardan bende çok korkardım emin ol çatır çutur vites düşürüyorsun veya frenleri kullanıyorsun sorun olmuyor tarla yollarında 80-100 arası gitmişliğim oluyor sorun olmuyor.1-2 kerede alışıyorsun

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    öncelikle ilk tavsiyem cbr gibi yarı racing ile başlama commuter kasa işini görür alışma sürecinde.

ikinci tavsiyem boş bir arazide dur-kalk yap. bıkmadan usanmadan saatlerce çalış buna sonra tali yollarda ufak sürüşler yap

önceleri elin ayağına karışacak belki düşeceksin ama ufak cc makina ile düşersen sen de az zarar görürsün, makina içinde için yanmaz.

cbr veya ybr makinalar çok iyi ivmelenmeye sahip, önce 100 cc commuter al. bulursan temiz mondial kt125 aradığın makina.

önce piş, motorla rüzgara vitese frene alış, arada bir düş.,çünkü düşmeyi de öğrenmek lazım eğer yanlış düşersen ölebilir veya sakat kalırsın.

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CyberAngel
    CyberAngel's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Her şeyden önce madem bu kadar acemisin motorsikletin yanında kıyafet ve kask içinde para ayır.Kaskın kaliteli olsun.Korumalı ceket, eldiven, pantolan gibi.. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Motorda üç beş gün bindikten sonra zaten bir özgüven olacaktır. burada düşündüklerinin ne kadar sıradan şeyler olduğunu göreceksin.

Öğrenirken mumkunse on fren kullanma sert basarsin ufacık bir tane taş tepe taklak eder. Bir süre sonra ön freni de yerinde kullanmayi ogrenirsin. Motorda egilme olayı kendiliğinden gerçekleşiyor. 

Vites olayı da basit bir müddet kullandıktan sonra sese göre veya devire göre otomatik olarak düşmesi veya yükselmesi gerektiğini anlarsın.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Hacı mondial ramsey filan al dandik olsun ybr ve cbr güçlü motorlar kalkışları sert oluyor acemisin altından kaçar....

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sksokullu
    sksokullu's avatar
    Erkek

hocam bende yenı basladım motora yamaha ybr 125 aldım sanada tavsiye ederim yakıtıda az yakıyo fiyat konusundada cbf in filan altında 

sksokullu tarafından 03/Mar/14 20:45 tarihinde düzenlenmiştir

SiYaH BeYaZ öLüM YaŞaM
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Subtitle
    Subtitle's avatar
    Erkek

Arabadaki gibi stop olayı var mı motorlarda?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sksokullu
    sksokullu's avatar
    Erkek

durucağınız zaman debriyaja basmazsanız evet

SiYaH BeYaZ öLüM YaŞaM
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

Ya biraz da kurye motoru tarzi istemiyorum :/ simdi ybr filan 2. El saglam bulmakta sorun olacak gibime geliyo. Skuter almak istemiyorum ogreneceksem vitesle ogreneyim diyorum. Kafam karisik velhasil bi kac gundur.

Motosiklet forumlarini cok arastirdim, altin elbiseli adami izledim baya bi. Cbr 125 ilk motor olarak kullanisli deniliyo genel olarak. Yakit tuketimide cok azmis. 

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Araba kullanmayı bılıyormusun ? vıtes sıstemı aynı sekılde kolaylıkla ogrenıyorsun zaten . Denge olayıda tamamsa sorun yasamazsın. 

alma mondial kt filan tvs de alma . ben cbr125  kullanmadım yenılerı guzeller.  hondadan güvenli sürüş eğitimi mutlaka al. 

istanbulda xmax ve piaggio x10 kullandım ankarada hızlı olman lazım motor sorun cıkartmamalı bır ıstanbul olmasada . Vıtes olayını ogrenıyorsun.Zaten her motor a alısmak bıraz sure alıyor . Hemen alısmak yada alısmamak sana bağlı. Ben kursta iken bir çocuk vardı cbr almıstı yenı ızmıtte kıbrısta honda scooter kullanmıs otomatık. Abı alısamadım hemen vıtese daha dogrusu otomatık vıtesın rahatı bambaska dıyor.  

Ben maxı scooterda bunu gordum surus keyfı bambaska sahılden kabataştan sarıyer e çok gittim geldim cidden çok keyifli oluyor Tabi bu motorun piaggio olmasından da kaynaklanıyor. Honda ile sikko mondial tvs aynı lezzeti vermez sana .git al hondayı zaten rahatlıkla elden cıkartabılırsın gerekırse  . Muttlaka da guvenlı surus egıtımı al hocam kazasız sürüşler

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
Toplam Hit: 3252 Toplam Mesaj: 23