İngilizce Öğrenmek[Tavsiye]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı

2 yasindaki ogluma ingilizce cizgi film izletiorum velet turkce renkleri bilmiyor ingce ne varsa soyluor :D sayilari falan ezberlemis 7 ye kadar sayiyor 

gecen purple dedi kosarak uzaklastim :) velhasil cizgi film ise yariyor

Hocam yaş 26, şimdi ingilizce çizgifilm izlesem olur mu birşeyler? :D

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Utanmayacaksın, fırsatını yakladığın an konuşacaksın. Bizim üzerimizdeki millete rezil olurum korkusu yüzünden zaten biz dil öğrenemiyoruz. Şu bi gerçek: Biz millet için yaşıyoruz. Mesela kadınlar... Giyimleri, konuşmaları vs. tamamıyle diğerleri için keza erkekler tamamen karşı cins için bir şeyler yapmakta. E hâl birilerine olduğundan farklı görünme de olunca iş konuşmaya gelince çekinmeler başlıyor. Bilse zaten konuşacak ama çatpat biliyor ve kurmuş olduğu imajı zedelemek istemediği için konuşmuyor ve konuşmayınca yani bir müridin dediği gibi etklileşime girmediği için öğrenemiyor. Abi teorik manada zaten Türkçe bilmiyoruz yani birisi şu kelimeyi ekine köküne ayırın desen kimse doğru düzgün yapamaz yani İngilizce'yi de böyle görüp öğrenmeye çalışıyoruz. Ama şu an yazdıklarımı herkes anlıyor değil mi ya da sokakta konuşabiliyorsunuz ve bunun sebebi nedir? Pratik yapmaktır. Tamam gramer bilgisi ve kelime bilgisi olmadan zaten olmaz ama pratik bence geriye kalan %50'lik kısmı oluşturuyor. %50'lik kısım artık keyfi olarak nasıl ayırırsınız bilmem ama gramer ve kelime bilgisidir bana göre ve diğer kalan kısım nasıl pratik yaptığınızdır. Pratik yoksa "Ya abi anlıyorum da konuşamıyorum." diyenlerden olursunuz.

İkincisi Türkçe açıklamalarla yabancı dil öğrenilmez. Zaten bir temelimiz var o temel üzerine bir şeyler katmamız gerekir yandaki binanın tuğlalarını alarak bu iş olmaz. Bilmediğimiz bir kelime çıktığı zaman buna ingilizce sözlükten bakmamız bence öncelikli olmalıdır. Tahmin etme denen bi zıkkım var kelimeyi tahmin etmeye çalışırsınız acaba ne olabilir, cümlenin anlamına göre tahmin yaparsınız baktınız olmadı sonra sözlüğe bakarsınız yine mi olmadı bu sefer köküne inmeyi denersiniz vs. vs. Türkçe karşılığa bakarak kelime öğrenilmez hocam bunu öncelikle yazalım. Ek olarak dil öğrenimi 0-7 yaş arası maksimum düzeyde olan bir şey yani o yaşa kadar ne görmüşseniz ileride anadil gibi konuşabiliyorsunuz. Mesela ömründe hiç ingilizce diyalog dahi duymamış biri 20 yaşında ingilizceye başlasa ve köpek gibi çalışsa yine de yapamaz yani belirli bir sınırı vardır bunun fazla da gaza gelmemek gerek. Ne yaparsanız yapın yapabileceğiniz bir yere kadardır ki bunu bilip ona göre işleri yürütmek gerekir. Kulak aşinâlığı için de yabancı müzikleri dinlemek gerekir, film izliyorsanız bunları ingilizce altyazı ve kendi dillerinde izlemenizi öneririm keza sesli sözlükleri kullanmanızı öneririm. Ben küçüklükten beri çok yoğun bir şekilde yabancı dile maruz kalmışlığım yok ama bu dediklerimi yaparak işte ingilizce bir bölümde hocanın dediklerini anlayabiliyorum, cevap verebiliyorum, soru sorsa cevaplayabiliyorum, sınavda tamamen kalıplardan uzak/orijinal essayler yazabiliyorum. Bunları çalışarak yaptım ama derseniz ki konuşma nasıl akıcı mı diye o yok derim. Bahsetmiş olduğum utanma mevzusu ve çocukluk mevzusu durumları bunu engellemektedir. Utanma mevzusunu da yakın zamanda halletcem ama çocukluk durumu biraz geç gibi.

Her şeye rağmen eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız Betty Azar'ın kitaplarını öneririm. (http://www.azargrammar.com/materials/) Mesela en sağdaki mavi olan bence ideal kırmızıyı eğer artık zerre bilmiyorsan al, ama çok az bilgin varsa gri de alınabilir. Ama gerçekten bilmediğini biliyorsan gri ve mavi aynı anda alınabilir. Ona ek olarak üst seviyesi için yine önerim "Market Leader, Business Grammar and Usage"dir. Özellikle bu son önerdiğim kitap gerçekten çok iyi. Sözlük için de Dictionary.com'un uygulaması var ve WordWeb güzeldir ayrıca görsel bir websitesi var bu çok ama çok güzel. Kelimelerin bağlantısını kurarak akılda kalıcılığı sağlıyor. (http://visuwords.com)

İngilizce bilmiyorum aslen Türkçe bile bilmiyorum desem de yeridir ama öğrenmeye çalışan biri olarak sana tavsiyelerim bunlardır.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oralrider
    oralrider's avatar
    Erkek

ayriyetten hiçbir masrafa girmene gerek yok internette bir sürü PDF halinde ingilizce kitap var. bul bir tane başla okumaya bir yandada translate açık olsun. bilmediğin kelimeleri baka baka ilerle. başlarda anlamaman normal ama zamanla dile aşina olup bilmediğin kelimeleri cümleden çıkarmaya başlayacaksan kararlılıkta devam edersen.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Geçenlerde internette Lingusta Metodu diye birşey gördüm. Epey araştırdım, bana da mantıklı geldi. Dil öğretiminin gramer üzerinden değil doğal olarak öğrenilen bir süreç olduğunu anlatıyor, aynı bizim Türkçe yi öğrendiğimiz gibi. Duymak ve konuşmak üzerine temellendirmişler. Yakın zamanda bu seti almayı düşünüyorum. İlk 7 dersi ücretsiz denemek için gönderiyorlar. Her ders toplam yarım saatlik zaman alıyor, dinleme konuşma şeklinde. Bana faydalı gibi geldi. Ve adamlar B2 Intermediate seviyeyi garanti ediyorlar. TOEFL, IELTS de başarı garantisi veriyorlar, hatta seti bitirdikten 120 gün içinde girip başarısız olursan paranı iade ediyorlar filan. Nihayetinde tüm yöntemler kişinin çalışmasına bağlı, hiçbiri sihirli bir değnek değil.

Şu videoyu da bir izleyin öyle konuşalım: http://www.lingusta.com.tr/training-session.html

Konu hakkında bilgisi olan mürit var mı?

Not late for nothing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    Absolut bunu yazdı

2 yasindaki ogluma ingilizce cizgi film izletiorum velet turkce renkleri bilmiyor ingce ne varsa soyluor :D sayilari falan ezberlemis 7 ye kadar sayiyor 

gecen purple dedi kosarak uzaklastim :) velhasil cizgi film ise yariyor

Hocam yaş 26, şimdi ingilizce çizgifilm izlesem olur mu birşeyler? :D

hocam oyle cizgifilmler varki bende 27 yaindayim ama firsat oldukca anime vs aciyorum bide animasyon tarzi cizgi filmler oluyor valla cok zevkli :D

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mRBerkay bunu yazdı

neden kimseye anlatamıyorum bilmiyorum ama.. bakın saygıdeğer hocalar :) ben ingilizceyi sadece ingilizce çizgi film izleyerek öğrendim. küçük yaşta.. hem bana hitap ediyordu, hemde sıkılmadan izliyordum. her neyse sonrasında ÖMRÜM BOYUNCA İNGİLİZCE ÇALIŞMADIM. ve 6.sınıftan itibaren gördüğüm bütün ingilizce derslerinde hep yüksek not aldım. toplam 10-15 arası ingilizce hocam olmuştur bu zamana kadar. hepsi beni istisnasız çok sevdi, ingilizceye çalıştığımı düşünüyorlardı sanırım. Bizim zamanımızda sbs vardı lise için bütün sbs sınavlarında ingilizceyi fulledim. bu sene üniversiteye başladım normalde hazırlık okumam gerekiyordu.. ingilizce hazırlık atlama sınavına girdim ve 3 saatlik sınavı ishal halimle 1 saatte yaptım çıktım.. sınavda bu zamana kadar lisede full ingilizce görmüş kişilerde vardı ingilizceciler.. sınavı atlayan 39 kişinin içerisine adımı 30. olarak yazdırdım.

peki ben ne yaptım? sadece küçükken çizgi film izledim.. ha belki düşünürsünüz ben çok zekiyim böyle yapıyorum. yok öyle bir şey kardeşim. almanca dersi aldım ben. ve benim almancam hep sıfırdı. lisede almanca geçmek için sürekli çalıştım ve çok şükür 50 almayı başardım ama ne oldu? tek kelime almanca bilmiyorum

wunderbar 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seboist
    seboist's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bende çocuğuma ingilizce çizgifilm izleticem çok mantıklı.

ebedi devlet
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
Toplam Hit: 2025 Toplam Mesaj: 19
ingilizce öğrenmek