folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İnsanlar Özgürmüdür????

İnsanlar Özgürmüdür????

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

İnsanlığa vaadedilen bir cennet ve cehennem var, bunları elde etmenin yolları belli ama ben ikisinide istemiyorum, yani bu oyun girmeyi ben istemedim ve zararsız çıkmamada izin verilmiyor,  birini seçmek zorunda bırakılıyorum. Bu noktada insanın özgürlüğü aslında başlamadan bitmiş olmuyor mu?

jack daniels 160 yaşında
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek

insanliga bir cennet veya cehennemin vaadedildigini nerden biliyorsun?

bence yok oyle bi$ey, cennetide cehennemide $u anda ya$iyoruz zaten...

bu oyuna girmi$iz evet, bunu onceden secme $ansimiz verilmemi$ bu dogru; zararsız cikma konusuna gelince, bu noktada sana katılmıyorum...

hayatımı ben kontrol ederim, eger istedigim bi$ey varsa, onu yaparim, sonucuna yine ben katlanirim ama onemli olan o anda aldigim hazdir. eger surekli cennet cehennem kavramlarina takilip kalirsak, hayatt bir i$kenceye donu$ur.

aslinda insanlar ozgurdur, ama bu yetenegini farkedenlere...

bunlari yazarken ben kendimle celi$kiye du$tum, aslinda du$unduklerimin bunlar oldugunu biliyorum fakat insan bazen uygulamakta problem ya$iyor....

bu tur konular yıllarca tarti$ilabilecek potansiyele sahiptir, cunku yoruma aciktir...

ama son iki yıldır hayat felsefemi degi$tirmeye cali$iyorum, an'i ya$amak istiyorum ve mumkun oldugunca ya$amaya cali$iyorum, cabaliyorum....

nox...!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Evet sonuna yine sen katlanırsın ama anlatmak istediğim, bu oyuna isteğimiz dışında dahil olduğumuz anda özgürlüğümüz zaten bitmişti...

jack daniels 160 yaşında
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

insanlar neden özgür olmak zorundadır ki ?

burda senin kastettiğin şeye göre ozaman ben neden uçamıyorum diye de şikayet edebilirsin ?

hiçbirşeyi seçmek zorunda değilsin cehennem yada cennete gidecek olan sensin

Zimbabwe
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MitNickKevin
    MitNickKevin's avatar
    Erkek

Belirli olasılıklar çerçevesinde özgürdür ama diğer olasılıklarda ise hayır özgür değildir, cinsiyet seçimini kendin yapamıyorsun iki olasılık atanıyor kız veya erkek oluyorsun (tabi bazen üçüncü olasılıkta oluyor) cennet cehennem seçimide onun gibi birşey...

Ama şöyle birşey daha var, ruhlar aleminde hepimiz bir araya toplanıp rabbimize söz verdiğimiz kuranda yazıyor, rabbimiz bizlere sormuş dünyaya gidince bana kulluk edip haram kıldığım şeylerden sakınacakmısınız diye bizde dünyada sana kulluk edip haram kıldığın şeylerden sakınacağız diye söz vermişiz...

Tabi bunu hatırlamamız imkansız, herşey ahiretde ortaya çıkacak o zaman neyin ne olduğunu anlıyacaz şu anda beynimiz bunları anlamamaya programlanmış ama ahiretde herşeyin farkına varacaz o zaman bu tür düşüncelerimizin çok saçma olduğunu anlarız sanırım...

Bilgi ceza, Bilgi suç ve Taşımak ağır. Unutmak ise öğrenmekten daha çok zaman alır...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    444
    444's avatar
    Erkek

bu oyuna isteğimiz dışında dahil olduğumuz anda özgürlüğümüz bitmedi...

yeni bir kapı aralandı, oradan kafayi uzatip, o okyanusta mucadele edip, ruzgarlarla bogu$acaksin ve sonunda bogulacaksin veya ba$langicta vazgecip, kendini derinliklere bırakip bogulacaksin...

hala ozgurluk senin elinde, eger istersen bu oyundan hemen cikabilirsin, kimse seni bu oyunda tutmak icin baskı yapmiyor...

(şebnem ferah'tan kesitler)

nox...!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    özgürlüğün ne olduğunu bilmeden götünden birşeyler uydurarak bunlara varman oldukça saçma. bu saçmalıkları düşünebildiğine göre zaten yeterince özgürsündür.

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MitNickKevin
    MitNickKevin's avatar
    Erkek

İlk önce insanoğlunun kısıtladığı özgürlüklerin önüne geçelim daha sonra yüce yaratıcının kısıtladığı özgürlükleri tartışalım...

Yüce yaratıcının yanında adaletsizlik olmaz ama insanoğlunun adaletli yaptığı hiçbirşey yok...

Bilgi ceza, Bilgi suç ve Taşımak ağır. Unutmak ise öğrenmekten daha çok zaman alır...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

insanlar neden özgür olmak zorundadır ki ?

burda senin kastettiğin şeye göre ozaman ben neden uçamıyorum diye de şikayet edebilirsin ?

hiçbirşeyi seçmek zorunda değilsin cehennem yada cennete gidecek olan sensin

ya ikisinide istemiyorsak...

jack daniels 160 yaşında
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    pezevenk bunu yazdı:

özgürlüğün ne olduğunu bilmeden götünden birşeyler uydurarak bunlara varman oldukça saçma. bu saçmalıkları düşünebildiğine göre zaten yeterince özgürsündür.

sence özgürlük ne demek?

jack daniels 160 yaşında
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    özgürlük diye birşey yoktur. bunlar bizim ürettiğimiz kavramlar.

ftw
Toplam Hit: 13062 Toplam Mesaj: 52