folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder İnternetim Nasıl? Çok Anlık Yavaşlamalar/Kesilmeler Oluyor.

İnternetim Nasıl? Çok Anlık Yavaşlamalar/Kesilmeler Oluyor.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Aşağıda ekran fotoğrafı koydum, durumu nasıl sizce? Bilgim yok da hiç bu konuda.
    Ev-santral arası uzaklıkla alakalı bir şeyler okudum fakat bu nedir nasıl ölçülür, santralden kasıt nedir bilemiyorum.

TurkNet 35Mbps paketi kullanıyorum ilk aylarda gerçekten çok memnundum, sonra sorunlar olmaya başladı böyle. Xiaomi Wi-Fi Repeater aldım bi nebze düzeldi ama hala istediğim verimi alamıyorum ilk zamanlardaki gibi. Önerileriniz nedir?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

Modemin ne hocam aybi bok durum bendede var 

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

sinir snr 6 senin 8 kopmalar pek olmamasi lazim. paket kaybin yok gibi ancak baglantini 25mibte falan sabitlet bir muddet oyle kullan sorun yoksa 35in sikintilidir degerler yetmiyordur yerli yersiz zamansiz baglantti sorunlari yasarsin.

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

Tamam hocam seninkide kesin modemden aynu modemi kullaniyorum anlik gidip gelmeler deli ediyor veni bende ekran goruntusu aticam simdi denemedigim ey kalmadi bugun yine basvurdum turknete hic bir sorun yok diyor modemin isiklarinda sorunda gorunmuyor

sunyy2003 tarafından 03/Oca/19 22:16 tarihinde düzenlenmiştir

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

sinir snr 6 senin 8 kopmalar pek olmamasi lazim. paket kaybin yok gibi ancak baglantini 25mibte falan sabitlet bir muddet oyle kullan sorun yoksa 35in sikintilidir degerler yetmiyordur yerli yersiz zamansiz baglantti sorunlari yasarsin.

25'e sabitleme talebi oluşturucam şimdi girebilirsem sitelerine artık :) Deneyip yazacağım buraya teşekkürler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Sana zaten şuan 35mbit vermiyorlar. download hızın 16mbit, upload hızın yok gibi birşey (256kbit).

O değerlerde (snr margin/hat zayıflaması ve vdsl2 kullanıyor oluşun) o hızlardan daha fazlasını alman lazım.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    tuuruls bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

25'e sabitleme talebi oluşturucam şimdi girebilirsem sitelerine artık :) Deneyip yazacağım buraya teşekkürler.

Hocam modemden buyuk ihtimal senin modem 9970v2 bendede 9970v1 var maalesef tamamen bundan hat sabitleme isine girmeden ince farkli bir modem deneme sansin varsa onu dene

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek
    sunyy2003 bunu yazdı
    tuuruls bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

Hocam modemden buyuk ihtimal senin modem 9970v2 bendede 9970v1 var maalesef tamamen bundan hat sabitleme isine girmeden ince farkli bir modem deneme sansin varsa onu dene

https://urun.n11.com/adsl/tp-link-td-w9970-4-port-vdsl2fiber-modemrouter-P160895595 aldığım modem buydu hepsiburada'da hızlıca bakıp attım. Siparişlerden baktım şimdi. Modemden olma ihtimali % kaç ki? Yani modem de daha yeni çünkü farklı modemle deneme şansım yok maalesef şuan. Ve ortalama modemler de 200 lira civarında, düzelmezse de çöpe gidecek olması üzücü olur.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    tuuruls bunu yazdı
    sunyy2003 bunu yazdı
    tuuruls bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

https://urun.n11.com/adsl/tp-link-td-w9970-4-port-vdsl2fiber-modemrouter-P160895595 aldığım modem buydu hepsiburada'da hızlıca bakıp attım. Siparişlerden baktım şimdi. Modemden olma ihtimali % kaç ki? Yani modem de daha yeni çünkü farklı modemle deneme şansım yok maalesef şuan. Ve ortalama modemler de 200 lira civarında, düzelmezse de çöpe gidecek olması üzücü olur.

Yine gitti su anda benim hemen modemi resetleyip config dosyasi yukledim normale dondu bendecozemedim

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek

yanlışım yoksa snr değeri 10'nun altında olursa kopmalar olur. yani kopmaların nedeni snr değerinin düşüklüğü. 10 üstü makul diye biliyorum. 

SNR, SNR Margin ve hat zayıflaması değerinin ne olduğunu, bunların internet hızınıza etkisini bu yazıda anlatıyoruz.

İnternet hızıyla ya da bağlantısıyla ilgili sorun yaşayıp modem ayarlarını kurcalayan kullanıcıların karşısına SNR, SNR margin ya da hat zayıflaması gibi değerler çıkar. Bu değerlerin ne anlam ifade ettiğini yazımızda tek tek açıklayacağız.

İnternet sağlayıcıları belli bir bant genişliğine kadar ADSL bağlantı hızı sunar. Alabileceğiniz en iyi internet hızını alabilmek ise birçok etkene bağlıdır.

Hat zayıflaması, sizinle internet sağlayıcınızın santrali arasındaki uzaklığı tanımlar. dB (desibel) değeri olarak ifade edilir ve genellikle modemlerin ADSL istatistikleri bölümünde yer alır. Daha düşük değere sahip olmak, daha hızlı internet bağlantısı alacağınız anlamına geliyor.

20 dB altı: Harika
    20 dB – 30 dB: Çok iyi
    30 dB – 40 dB: İyi
    40 dB – 50 dB: Kabul edilebilir
    50 dB üzeri: Kötü

Hat zayıflaması değeri internet bağlantınızı etkileyen en temel etkendir. Ancak bu değeri düzeltmek için yapabileceğiniz çok şey yok. Size daha yakın santrali olan bir internet sağlayıcı tercih etmek, santrale yakın bir yere taşınmak, santralden modeme kadar gelen kablodaki sorunların giderilmesini talep etmek çözümler arasında. Ancak bu çözümler pratik değil ve çoğu zaman geçerli olmuyor.

Kalabalık bir caddede sizden çok uzakta bir arkadaşınızla konuşmayı denediniz mi? Sesinizi duyurmak neredeyse imkansızdır. Ancak cadde boş olduğu zaman sesinizi duyurabilirsiniz.

Caddeler gibi ADSL hatları da gürültüye açıktır. Günün erken saatlerinde sinyal gücü genellikle daha iyidir. Akşamları ise daha çok insan evde olacağından ve elektronik cihazları çalıştıracağından, gürültü daha çok olur.

Gürültü eviniz ve çevrenizdeki birçok kaynaktan gelebilir. Gürültüye sebep olabilecek şeyler sınırsız sayıda olsa da TV’ler, bilgisayarlar, aydınlatma, ısıtma, borular ve benzeri etkenler en yaygın sebeplerdir.

Aynı zamanda internet sağlayıcınızın santraline kadar giden yolda diğer kullanıcılar da gürültüye sebep olur. Signal to noise ratio (SNR) değeri, sinyal ile gürültü arasındaki oranı ifade eder ve dB olarak ifade edilir. Daha yüksek değer, sinyalin gürültüye göre daha fazla olduğunu, yani cadde örneğini düşündüğümüzde sesinizin daha iyi olduğunu ifade eder.

10 dB altı: Kötü
    11 dB – 20 dB: İdare Eder
    20 dB – 28 dB: Çok İyi
    29 dB üzeri: Mükemmel

Bazı modemler SNR değeri yerine SNR Margin (Signal to noise margin) değerini gösterebilir. Bu değer ise asıl SNR değeri ile internet sağlayıcı santralin belirli bir hızı vermesi için gerekli SNR değeri arasındaki farkı ifade eder. Örneğin asıl SNR değeriniz 44 dB ve 8Mb hız sağlamak için gerekli SNR değeri 35 dB ise, SNR margin değeri 9 dB (44-35) olacaktır.

Yüksek SNR margin değeri daha iyidir ve 6 dB altındaki SNR margin değeri sorunlara sebep olabilir. Eğer margin değeri belirtilmemişse, hızları sağlamak için gerekli SNR değerlerini bulmaya çalışmanıza gerek yoktur. SNR değeri iyi seviyedeyse, büyük olasılıkla SNR margin değeri de 6 dB üzerinde olacaktır.

SNR margin değerinin de gün içinde değişmesi mümkündür. İnternetin sık kullanıldığı akşam saatlerinde hat kalabalıklaşacağı için SNR margin değeri de kötü yönde etkilenecektir. Flüoresan lambalar, hatta bağlı telefonlar, her türlü elektronik cihaz da bu değeri etkileyebilir. Daha iyi bir SNR margin değerine sahip olmak için şunları yapabilirsiniz:

• Düşük SNR margin değerlerini daha iyi yönetecek kaliteli bir modem alın.
    • Modemin ve telefon hattının bağlı olduğu aynı hat için kaliteli ADSL splitter kullanın.
    • Bulunduğunuz bölgede daha az kullanılan bir internet sağlayıcısına geçmeye çalışın.
    • Kablonun duvarda bağlantılı olduğu kablo bağlantı noktasını daha kalitelisiyle değiştirin ve kablonun olması gerektiği gibi bağlı olmasına dikkat edin.
    • Bina içindeki kabloları değiştirin. Düşük kaliteli telefon kabloları da hattınızda gürültüye sebep olabilir.

ADSL hattının kalitesini belirlemek için hem hat zayıflaması, hem de SNR margin değerini dikkate almalısınız. SNR margin değerinin 6 dB üzerinde olması ve hat zayıflaması değerinin belirli hızlar için aşağıdaki değerlerden daha az olması iyiye işarettir.

Hız Hat Zayıflaması
    2Mb 69 dB altı
    4Mb 56 dB altı
    8Mb 41 dB altı
    16Mb 25 dB altı
    21 Mb 20 dB altı

Eğer SNR margin değeri 6 dB’den düşükse, satın almış olduğunuz bağlantı hızını düşürmeniz faydalı olabilir. Çünkü bu değerin altındaki SNR değerlerinde bağlantı kopmaları sık olacaktır. Satın aldığınız internet hızını düşürerek SNR margin değerini iyileştirebilir ve hattın stabilitesini koruyabilirsiniz.

Son olarak da modem bazı hata istatistiklerini gösterebilir. Bunlardan en önemlileri kayıplarCRC ve HEC hatalarıdır. CRC, bozuk paketlerin tespit edilip yeniden iletildiği zaman ortaya çıkan hata kodudur. Kısa zaman içinde alınan çok sayıda CRC hatası, çıkış hızını belirgin şekilde düşürür. Bu da hatta çok fazla gürültü olduğunun bir belirtisi olabilir. Uç durumlarda ise bu durum santral ile bağlantının kopmasına sebep olabilir.

HEC hataları ise, veri aktarımı sırasında kullanılan eşzamansız aktarım modunun (ATM) başlık kısmında meydana gelen bir hatadır. 1 bitlik hatalar düzeltilebilir ancak düzeltilemeyen ve iptal edilen paketler HEC hatası olarak sayılır.  Kısa zaman içinde alınan çok sayıda HEC hatası çıkış hızını belirgin şekilde düşürür ve hatta bağlantının stabilitesini bozabilir.

Kayıplar ise sinyal kaybını ifade eder. Kayıpların yüksek olması gürültünün fazla olduğunu işaret edebilir.

kaynak

coLin tarafından 03/Oca/19 23:07 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 14393 Toplam Mesaj: 34
internet xiaomi tp-link türk telekom