folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder İşe Yaramayan Fanlardan Vantilatör | Nasıl

İşe Yaramayan Fanlardan Vantilatör | Nasıl

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

220 verip 5v ta düşürüp ayri ayri baglayabilirsin ama bence devre yapmak falan çok uzun iş

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    KasiRGamsi bunu yazdı

220 verip 5v ta düşürüp ayri ayri baglayabilirsin ama bence devre yapmak falan çok uzun iş

Uğraşmayı çok seviyorum böyle sökmeli takmalı sonra yanlış yapıp çarpılmalı  şeyleri :D  Bi yl gösteren olsun da yapması problem değil :)

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caldii10
    caldii10's avatar
    Erkek

elinde eski power suply var mı?  şayet varsa;

o kocaman kablo demetinin içinde yanyana SİYAH ve YEŞİL uçları kısa devre yap. power suply çalışır.

gelelim uygun voltaja...

SARI ve SİYAH uçlardan 12 V  alırsın.

KIRMIZI ve SİYAH uçlardan 5 V alırsın.        kısaca olay bu kadar basit...

2-3 tane fan çalılşır mı???   ÇALIŞIR....  5 volt çıkışları  16 amper besleme yapacak güçtedir.

caldii10 tarafından 15/Haz/17 21:47 tarihinde düzenlenmiştir

Alacakaranlığı hiç sevmem, ya gündüz olmalı ya gece ; kurşun değidiğin ya derinden vurmalı ya namluda kalmalı ; Dost dediğin ya senin gibi olmalı yada hiç olmamalı...!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

hocam 4 tane dandik fan için koca psu şart mı ? Altta arkadaşın dediği gibi 5V şarj aleti ile hepsini çalıştıraazmıyız ?

dcpromo tarafından 15/Haz/17 21:49 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    overbite
    overbite's avatar
    Erkek

Fanlar 12V ile besleniyor sanırım.

Boşta bir PC güç kaynağı varsa sarı (+12V) ve siyah (GND) uçları kullanarak deneyebilirsin.

edit: ben yazana kadar söylemiş arkadaşlar

overbite tarafından 15/Haz/17 21:52 tarihinde düzenlenmiştir

ulan bir susar mısın?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caldii10
    caldii10's avatar
    Erkek

psu  büyük kalır dersen eğer;   amperi yüksek min 6 A   ( 4 fan için)  adaptör tedarik etmen lazım.  mağazadan almaya kalksan 40-50 tl gider. ama yoldan geçen hurdacıya 5 tl versen, o el arabasındaki pc nin psu sunu sökmene hayır demez :)

Alacakaranlığı hiç sevmem, ya gündüz olmalı ya gece ; kurşun değidiğin ya derinden vurmalı ya namluda kalmalı ; Dost dediğin ya senin gibi olmalı yada hiç olmamalı...!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

aslında elimde psu var da hem büyük olur hem de murdar olmasın diye alternatif yol arayım diyorum da olmaz heralde olmadı 2 tane daha fan ekler büyük bişey yaparım püfür püfür :D :D 

Öneri için teşekkürler :)

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

O fanlarin üzerinde voltaj yazar. Ama muhtemelen 12 volttur. Ayrıca 4 pinli olması da incelenmeli, belki de DC ile değil sürücü ile çalışıyordur. Muhtemelen o fazladan 2 pin devir bilgisidir.

Bu tip fanlar çok akım çekmez. Piyasada 12volt 2 amper ucuz adaptörler var onlar fazlasıyla iş görür. Burada önemli olan fanların çalışma voltajı ve çektiği akım, bir de 4pinli olma sebebi (denenerek öğrenilebilir).

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

< ="//www.youtube.com//YarL7YzLyM0" width="425" height="350">

https://www.youtube.com/watch?v=YarL7YzLyM0

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ari41
    ari41's avatar
    Homo
    ilteris bunu yazdı
    ari41 bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı
    KasiRGamsi bunu yazdı

usb kablolari varsa onlarla kasaya baglayip elektirik verebilirsin

usb kabloları derken hocam. Direk anakart a taktığımız 4 pin dalgası var ucunda.

Ben pc fan indan yaptim evde kullaniyorum. Basit ama cok kullanışlı.  Buraya resim eklemeyi bilseydim eklerdim görüntüyü 

hocam önce cevap yazarken yukarıdaki gibi butonlara tıklayın sonra göz at deyin resmi seçip upload a basın yüklenir.

Tamam 12 de evde olacağım eve gittiğimde resim çekip atarım Umarım aradığın şey dir