folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder "Israil Ne Ki " Diyen Sahislara Tarihten Ornekler

"Israil Ne Ki " Diyen Sahislara Tarihten Ornekler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

Israil konusunda gordum , bizim ummetci genclik s1kip duruyor .

Tarihteki arap israil savaslari

1948 Arap-İsrail Savaşı

, Filistin’de İngiliz manda rejiminin sona ermesinin hemen ardından 14 Mayıs 1948’de, Tel-Aviv’de toplanan Yahudi Milli Konseyi, yayınladığı bir bildiri ile İsrail Devleti’nin kurulduğunu ilan etti. Bunun hemen ardından ABD ve ertesi gün de Sovyetler Birliği İsrail’i tanıdığını açıkladı. Bu gelişmelerin öncesinde ise İngiliz birlikleri bölgeyi terk etmeye başlamışlardı bile.

İsrail Devleti’nin kuruluşunun ilan edilmesinden birkaç saat sonra Arap Birliği İsrail’e savaş açtı. Mısır, Ürdün, Suriye ve Irak kuvvetleri üç yönden saldırıya geçerek önemli ilerlemeler kaydettiler.

Ancak İsrail’in planlı savunması üzerine savaş Araplar aleyhine dönüştü.

İsrail savaş sonunda 1947’de taksim planı ile elde ettiği %56’lık Filistin toprağını % 78’e çıkardı. 700.000 Filistinli, evlerini terk etmek zorunda kalarak komşu ülkelere veya Arapların yoğun olduğu bölgelere sığındılar.

İsrail'in Golan tepelerinde elde ettiği nihai zaferin ertesinde ateşkes imzalandı. Bu antlaşmada İsrail; Doğu Kudüs, Golan Tepeleri, Gazze Şeridi ve Sina Çölü'nü ele geçirdi. 68 bin 300 kilometrekarelik bir alanı, Ürdün, Suriye ve Mısır topraklarını işgal eden İsrail sınırlarını altı günde ikibuçuk kat genişletmiş oldu. Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen de İsrail bu toprakları elinde tutmaya devam ediyor. Kudüs, hiç bir devlet tanımasa da sonsuza kadar ve bölünmez başkent ilan edildi.

1956 Süveyş Krizi

Süveyş Krizi, 1956 yılında İsrail, Birleşik Krallık ve Fransa'nın oluşturduğu gizli ittifak ile Mısır arasında yapılan savaştır. Mısır lideri Nasır'ın Süveyş Kanalını millileştirdiğini açıklamasından sonra çıkan savaş, Sovyetler Birliği'nin Londra ve Paris'e atom bombası atma tehditi karşısında Birleşik Krallık ve Fransa'nın geri adım atmasıyla sonlanmıştır. Süveyş Krizi, II. Dünya Savaşı öncesinde dünyaya egemen olan Batı Avrupalı devletlerin mutlak egemenliğinin son bulduğunu ve artık Amerika'nın desteği olmadan hareket edemeyeceklerini göstermiştir.

1967 Altı Gün Savaşı

"1967 Arap-İsrail Savaşı", "Üçüncü Arap-İsrail Savaşı", "Altı Günün Savaşı" veya "Haziran Savaşı", 5 Haziran 1967'de İsrail ile Arap komşuları Mısır, Ürdün ve Suriye arasında başlayan ve 6 gün süren savaşa verilen addır. Arap İttifakı'na Irak, Suudi Arabistan, Sudan, Tunus, Fas ve Cezayir de asker ve silah yardımıyla katılmışlardır

1973 Yom Kippur (Ramazan) Savaşı
    Lübnan sorunu

Ramazan Savaşı, Dördüncü Arap-İsrail Savaşı olarak da bilinir. Dört Arap devleti ile İsrail arasında 6-26 Ekim 1973'te Yom Kippur'da başlayan savaş.

1967 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra ümitlerini BM toplantılarına ve ABD-Rus görüşmelerine bağlamış olan Araplar, sorunun sürüncemede kaldığını anlamışlar ve ümitsizliğe düşmüşlerdir. Ancak ümitlerini dış faktörlerden bağımsız olarak düzeltebilecekleri konusundaki inançlarında artış olmuştur.

Kökü tarihin derinliklerine inen ve yaklaşık 3500 yıllık bir geçmişe sahip bulunan Arap-İsrail Sorunu; 1850 yıllık bir aradan sonra, 1917 yılından itibaren tekrar başlamış ve 1948 yılında İsrail Devleti'nin kurulmasıyla şiddetlenmiştir.

Taraflar amaçlarını gerçekleştirmek için Millî Güç Unsurlarını her alanda ve fırsatta kullanmışlarsa da; bu konuda verilen 4 savaş dahi kesin sonuç almalarına yetmemiştir. Keza Mısır'ın ABD'nin yanında yer alması ve Camp David Antlaşmaları dahi soruna kesin ve kalıcı çözüm getirememiştir

Sorunun halihazır ve gelecekteki muhtemel gelişmesi ve objektif bir değerlendirme yapabilmek için; tekrar amaç kavramına bakmakta yarar görülmektedir.

İsrail için amaç tahakkuk etmiş olup, tespit edilen amaç doğrultusunda İsrail Devleti kurulmuş, bekası için gerekli şartlar önemli ölçüde sağlanmıştır.

Araplar ise; başlangıçta tespit edilen amaçları gerçekleştirememişlerdir. Diğer bir ifade ile İsrail Devleti'nin kurulmasını engelleyememişler ve bekasının devamlılığını sağlayan şartları ortadan kaldıramamışlardır.

--------

serefsiz aptal aptallar hem 700.000 den fazla  askerimizi sehit etmislerdi osmanli zamaninda . gorundugu gibi bir mike yaramiyan 200 milyonluk araplar .   7 milyonluk israile kafa tutamamistir. Beni gicik eden bugun hala araplarin Turklere dusman olmasi. bunun nedenide kendini islamin seckin kavmi ilan eden araplarin ,aslinda islam adina bir mik yapamayip . Turklerin islami asirlarca korumasidir . Araplar bunu kabullenemiyor , simdi ise gelmis odul veriyorlar amerikan yahudi lobisinden odullu olan basbakanimiza . O odulu al bi yerine sok derler adama ! afrikada , arap yarim adasinda araplar tarafindan sehit edilen atalarimiza bir anit bile yapmiyor densiz col devesi araplar . Asil odulu ,  aniti hak edenler o sehitlerimizdir. Nerde arap gorsem gicik oluyorum , onlarin turevi turklerede ( melezlere )   ...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

İsrail Türkiye'nin yanında ne ki?

Şimdi bana tarihteki Türkiye'nin yaptığı savaşları çıkartırma server'ın kapasitesi yetmez :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MrKiller
    MrKiller's avatar
    Erkek

İsrail'in Tek başına Türkiye'yi Yenmesi İmkansızzzz!!!

Afedersin, Göt Kadar Nüfusla Bişi Yapamzlar...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

HaYVaN bunu yazdı:
    -----------------------------

İrail Türkiye'nin yanında ne ki?

Şimdi bana tarihteki Türkiye'nin yaptığı savaşları çıkartırma server'ın kapasitesi yetmez :D

Bana turk tarihini karistirma , ezilirsin . benim konum araplarla alakalidir . atifta bulundugum konudaki " araplar israili ezmek icin bahane ariyor " yazanlaradir .

Hem ben elin arabi icinmi savasicam ?

ilk once gitsin basbakanin oglu savassin . Arinc o kadar agliyor gazze gosterilerinde  o neden gitmiyor ogullarini gondermiyor  hamasa destek vermeye ? : )

MrKiller bunu yazdı:

İsrail'in Tek başına Türkiye'yi Yenmesi İmkansızzzz!!!

Afedersin, Göt Kadar Nüfusla Bişi Yapamzlar...

hersey nufusa bakmiyor , oyle olsa cinin dunyayi yonetmesi gerekirdi .

7 milyonluk israile neden 200 milyonluk araplar hala kafa tutamiyor ?

yapma yahu , bugun elimizdeki yerli dedigimiz askeri sistemlerin bile cogu lisansli aldigimiz mallarin , israilin bize verdigi teknoloji yardimi ile yapiyoruz .

yoksa siz o haberlere inaniyormusunuz ?

Amerika uzay arastirmalari , uydu sistemleri icin yillik 6 milyar dolar ayirmakta . bizim hukumet bir gokturk icin 10 milyon $ ayirdi . Bunun argesi nerde ? :D

yapmayin ya , saf olmayin . ayranimiz yok icmeye kac kilometre otedekinemi kafa tutucaz ? rusya bugun petrolu kesse vanalardan sanayimiz 1 haftaya pert . bize iranmi vericek rusyanin vermedigi petrolu ?

yapmayin ... gercekci olun ...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celik
    celik's avatar
    Erkek

git bide Türklerinde tarihteki savaslarını cıkar görürsün o zman..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MrKiller
    MrKiller's avatar
    Erkek

maximuss bunu yazdı:

HaYVaN bunu yazdı:

Bana turk tarihini karistirma , ezilirsin . benim konum araplarla alakalidir . atifta bulundugum konudaki " araplar israili ezmek icin bahane ariyor " yazanlaradir .

ilk once gitsin basbakanin oglu savassin . Arinc o kadar agliyor gazze gosterilerinde  o neden gitmiyor ogullarini gondermiyor  hamasa destek vermeye ? : )

:D, "Hem ben elin arabi icinmi savasicam ?" Müslümanlar Bizim Kardeşimiz.

Haa, Sen benim Öle Kardeşim Yok Dersen;

....

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek

Arkadaşlar,

İsrail, dünyadaki hangi ülkeyi isterse silah dahi kullanmadan alt edebilecek alt yapıyı kurmuş bir ülke.
    Topla,tüfekle,bilekle Türkiye'nin 10/1'i bile ile dalaşamaz, ama bildiğiniz gibi değil bu ülke.

Öyle bir sistem kurulmuş ki....

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Türkiye - İsrail Savaşına gerek yok huzuli masraf olur:)

Adana - İsrail işimizi görür kanımca:D

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

MrKiller bunu yazdı:

maximuss bunu yazdı:

HaYVaN bunu yazdı:

:D, "Hem ben elin arabi icinmi savasicam ?" Müslümanlar Bizim Kardeşimiz.

Haa, Sen benim Öle Kardeşim Yok Dersen;

....

kendi kanindan olmayan kardesin olabilirmi ?

yani ananin babanin sokaktan aldigi birine "kardes " diyebilirmisin ?

bugun bile miras diye oz kan ,ayni tohumdan geleler birbirini yemekte . Dunya kanunu :)

benim icin kanimdan gelmiyen kardesim olamaz . dinden alakali bir bag vardir , ama o bag kurtulus savsinda 700,000 askerle beraber sehit olmustur .  ayrica islam dini biz Turkler icin araba kopeklik yapmaktan gecmemektedir .Osmanli bunu yapti dagildi ( hatirlatirim ) ...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

C_e_Z_a bunu yazdı:

Arkadaşlar,

İsrail, dünyadaki hangi ülkeyi isterse silah dahi kullanmadan alt edebilecek alt yapıyı kurmuş bir ülke.
    Topla,tüfekle,bilekle Türkiye'nin 10/1'i bile ile dalaşamaz, ama bildiğiniz gibi değil bu ülke.

Öyle bir sistem kurulmuş ki....

Sağlam tiyo almışın desene:)))

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nolanded
    nolanded's avatar
    Erkek

adamlar lübnanda yenildiler, zor çıktılar oradan, :))

msne beklerim: nolanded[at]tahribat.com
Toplam Hit: 9000 Toplam Mesaj: 76