folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder İşverenler İş Başvurularını Nasıl Değerlendiriyor...

İşverenler İş Başvurularını Nasıl Değerlendiriyor...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Arkadaşlar küçük bir şirkette patronun vakit bulamaması sebebiyle xxx.com'daki ilana başvuranlardan 5 kişi seçip mülakat yapmamı istedi.

Bir haftalık "ön muhasebe" ilanı..

492 kişi başvurmuş.

O kadar kişiye tek tek bakmam mümkün değildi haliyle,

filtrelemeleri açtım hemen.

İlk iş, yakın çevreleri seçtim, tek vasıtayla kısa sürede gelebilecekler..

90 kişi kaldı.

Bunlardan da baktım tek tek, onlara da uzun uzun bakılmayacağı için...

Açıp yaşına, tecrübesine(çalıştığı yerde yaptığı işlere), maaş beklentisine ..

Bunları yaparak 50 kişi bıraktım.

Bunlardan sonra okuluna, referanslarına en son ne zaman çalışmış ya da nerede çalışmış onlara baktım.

Kaldı 25 kişi.. 10 kişiyi aradım 5'i yarın mülakata geliyor.

Şimdi bunları yaparken cv'mde nelere dikkat etmem gerekiyor pat diye ortaya çıktı..

1- Öncelikle düzgün bir mail adresi.... Adamların bjk_xxx84@hotmail.com gibi mail adresleri var.

Yine mail adresiyle ilgili olarak, cv'de gördüğüm mail adreslerini facebook ve twitterda aradım, profillerine bakıp elediklerim oldu.

2- Adres kısmı en önemli kısım, adresini ev adresiniz kapı numaranıza kadar yazmayın. Semt yazın geçin, semt de şirketin adresine yakın olsun. Eğer oraya taşınmayı düşünüyorsanız direk o mahalleyi bile yazın, yeter ki cv'nize baktırın.

3- Eski çalıştığınız firmalarda yaptığınız işi "maddeler halinde yazın" 

Örnek 1 :

ön muhasebe,irsaliye fatura kesilmesi,günlük ve haftalık şirket içi raporların 

düzenlenmesi,banka işlemlerinin takibi,stok depo hareketlerinin 

kontrolleri,çek senet işlemlerinin düzenlenmesi,cari hesap borç alacak 

takibi,müşteri mutabakatları,alacak tahsilatları ve raporları,kasa 

hesabı,satış pazarlama ve iskonto,santral, bilgisayar;excel,word,power 

point

Örnek 2 :

*Müşterilerin aldıkları ürünlerin ödemelerini alıp faturalarını kesmek,
    *Kredi kartı tahsilatlarını yapmak,
    *Kasa banka muhasebe kayıtlarının yapılması kredi kartı tahsilatlarını sisteme işlemek,
    *Pos gün sonlarını alıp sistemle kontorlünü yapmak,
    *Günlük muhasebe organizasyonunun yürütülmesine yardımcı olmak,
    *Fatura girişlerinin yapılması
    *Günlük muhasebe fiş kayıtlarının tutulması
    *Fatura düzenlenmesi , cari işlemlerle ilgili mutabakatların yapılması ve raporların hazırlanması
    *Hesap mutabakatı yapılması.

4- Bilgisayar bilgileri kısmına sakın işiniz haricinde şeyler yazmayın.

Muhasebeci arıyorum, adamın cv'sinde after effects çok iyi yazıyor. Banane yani :) Ya da bazıları, printer : çok iyi, scanner: çok iyi yazmış :D

5- Yabancı dil seviyenizi yazmayın, kimin seviyesine baksam çok iyi diyor, ama hepsi vasat, gerçekten iyiyse toefl, ielts, kpds puanınızı yazın.

CV'yi sakın ingilizce doldurmayın gıcık aldırırsınız, o adamı çağırmış olsaydım mutlaka ingilizce birşeyler sorardım :D

6- Biliyorum ki bir çoğumuz iş başvurusu yaparken gördüğümüz çoğu yere başvuru yapıyoruz, aradıklarında orası neresiydi ya falan demeyin, bozuntuya vermeyip evet başvurmuştum, ilgileniyorum ya da ilgilenmiyorum deyin..

7- En önemli kısım, maaş beklentinizi mutlaka yazın.. 1500-2000 yazıyorsanız bilin ki alacağınız maaş en fazla 1500 lira. Bu konuda net olun. Deneme süresiydi cartdı curtdu sonradan yükseltiriz ayaklarına gelmeyin, beğenmezseniz çıkarırsınız deyin.

8- İşi gerçekten istiyorsanız firmaya telefon açın, cv'nizi faksladığınızı söyleyin ve fakslayın.

Arkadaşlar ne yazık ki durumlar böyle,

Filtreleme seçenekleri çok fazla..

En çok başvuru mühendis ilanlarına geliyor, bir haftadı 1000 kişi başvuruyor.. Büyük firmalara kaç başvuru yapıldığını siz düşünün artık.

Bu sebeble filtrelemelerde mümkün olduğu kadar alana girmeye gayret gösterin.

Umarım faydam dokunur, bunlar nacizane fikirlerim.Birileri ekleme yaparsa çok makbule geçer..

Konu gizli kalsın lütfen...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nolanded
    nolanded's avatar
    Erkek

torpil filtresini nereye koyarız? çünkü o filtreyi de ekleyince 1000 adaydan kalıyo 1 kişi :D en sağlam filtredir hala :D

öneriler güzel ama tşkler.

msne beklerim: nolanded[at]tahribat.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    nolanded bunu yazdı

torpil filtresini nereye koyarız? çünkü o filtreyi de ekleyince 1000 adaydan kalıyo 1 kişi :D en sağlam filtredir hala :D

öneriler güzel ama tşkler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Gerçekten çok akıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş,teşekkürler.

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

teşekkürler faydalı olmuş bence

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    suleyman07
    suleyman07's avatar
    Erkek

hocam filtrelerde üniversitelerde var mı ? çoğu iş veren önem veriyor buna diye biliyorum. Birde cv ye doğru düzgün resim koyulmasında fayda var.   Suyun altında dalgıç ekipmanlarıyla çekilen fotoğrafları cv ye ekleyenler varmış ya .

Ruhunda sükunete kavuşmak ve mutlu olmak isteyen insanlar inanmalı ve iman etmelidir, ama hakikatin peşindeki insanlar iç huzurundan vazgeçip yaşamlarını bu sorgulamaya adamak zorundadır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek

hacı sen kendi değerlendirmeni yazmıssın, genelde bunların alakası bile yok, 

senin bu değerlendirmene bakarsan ön muhasebeye aldıgın adamın aynı zamanda şirket yönetecek kabiliyeti olmuş oluyor, ve adı üstünde küçük

bir şirket diyorsun, küçük şirkette all in one geçerlidir, adamın after effect bilmesi bence güzel.

İş görüşmesini kim yapıyor, patron mu müdür mü, diyelim patron yapcak, patron alaylı mı eğitimli mi, alaylıysa zaten isterse mail adresinde hacker 

okan yazsın onu görmez, adam sadece bu eleman bu işi yapar mı ona bakar, ha birde dürüst temiz yüzlü mü ona bakar.Eğer okumuş ama 

hakkaten okumuş bir patronsa ince eleyip sık dokur ama onuda şirketine müdür alcaksa yapar.

Görüşmeyi yapacak olan müdürse, kabiliyetlerine bakar, birde kendisinden uyanık mı diye bakar, biraz sende ayağını kaydıracak potansiyel gördü 

mü sallar.

Benim gördüklerim hep güdülcek koyun arayan cinsten kişilerdi, ki bu insanlarda babadan oğla nesil oldukları için genel olarak çok büyük bir 

oranda senin yazdıklarına ters bir cv iş yapar görüşündeyim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

benim peder facebook girer adam solcuysa almaz dindarsa alır, böyle babaya böyle oğul =D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    syklops bunu yazdı

senin bu değerlendirmene bakarsan ön muhasebeye aldıgın adamın aynı zamanda şirket yönetecek kabiliyeti olmuş oluyor, ve adı üstünde küçük

bir şirket diyorsun, küçük şirkette all in one geçerlidir, adamın after effect bilmesi bence güzel.

İş görüşmesini kim yapıyor, patron mu müdür mü, diyelim patron yapcak, patron alaylı mı eğitimli mi, alaylıysa zaten isterse mail adresinde hacker 

okan yazsın onu görmez, adam sadece bu eleman bu işi yapar mı ona bakar, ha birde dürüst temiz yüzlü mü ona bakar.Eğer okumuş ama 

hakkaten okumuş bir patronsa ince eleyip sık dokur ama onuda şirketine müdür alcaksa yapar.

Görüşmeyi yapacak olan müdürse, kabiliyetlerine bakar, birde kendisinden uyanık mı diye bakar, biraz sende ayağını kaydıracak potansiyel gördü 

mü sallar.

Benim gördüklerim hep güdülcek koyun arayan cinsten kişilerdi, ki bu insanlarda babadan oğla nesil oldukları için genel olarak çok büyük bir 

Genelde nasıl yapılıyor anlatabilir misin? Ben İK'cı arkadaşlardan öğrendim bu yöntemleri de..

Kendi kritelerlerimi yazmadım ki ben.. Küçük bir şirkette bile muhasebecinin after effects yazması cv'sine garipse, büyük şirketlerde sen düşün artık. Solidworks kullanıp, programlama bilen muhasebecileri hiç söylemiyorum bile. Ayrıca ben de dalış eğitmeniyim, altın cankurtaranım, yamaçparaşütü eğitmeniyim, MCSE cart curt birsürü belgem var. Makine tasarımı üzerine verdiğim cv'de bunları yazsam götleriyle gülerler. Ya da daha önce turizm üzerine çalıştığım yerleri. 

okan yazsın onu görmez(yanılıyorsun), adam sadece bu eleman bu işi yapar mı ona bakar, ha birde dürüst temiz yüzlü mü ona bakar.Eğer okumuş ama hakkaten okumuş bir patronsa ince eleyip sık dokur ama onuda şirketine müdür alcaksa yapar.

(Tam tersi, müdürler transfer edildiği için öyle ince eleyip sık dokunmaz, zaten müdür olmuşsa önceki firmasında o vasfa sahiptir. Müdür olana kadar da kademe kademe gitmiştir zaten.)

mü sallar.(Çoook büyük firmalarda böyle)

Gerçekten merak ettim, benim yazdıklarıma ters bir cv'yi tarif eder misin?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

faydalı bir yazı elinize sağlık.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MY91
    MY91's avatar
    Erkek
    RDxMaster bunu yazdı

faydalı bir yazı elinize sağlık.

Hayatı tesbih yaptım... Bazen çekiyorum bazen sallıyorum...
Toplam Hit: 2986 Toplam Mesaj: 31