folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Java İle Arduino Programlama

Java İle Arduino Programlama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@YeniHarman Java ve c# ile kodlandığını duydum araştırdım vardı bir kaç kaynak fakat pek de açıklayıcı değildi. 

O olay şöyle oluyor: Sen arduinoyu hazırlıyorsun, şu veri geldiğinde şunu geri yolla, bu geldiğinde bunu geri yolla, şu geldiğinde ise 11'inci pini aktif yap gibi. Bu kadar. Bu şekilde kullanmak için yine bir bilgisayara ihtiyaç var. Hak verirsin ki bu bir mikrodenetleyici. Bu işleri zaten kendisi yapmalı. Gidip de bilgisayara bağımlı olacaksa bu kadar kasmaya ne gerek var ki?

Bunun yerine uygulama seviyesi bir işlemciye sahip olan raspberry pi, banana gibi bir geliştirme kiti üzerinde çalışmanı tavsiye ederim. Tabi (pi için konuşuyorum) üzerinde analog giriş/çıkış olmadığını unutma. Ayrıca pi, arduinonun aksine 3,3 V GPIO voltajına sahiptir. 5 V'luk eklenti bağlarsan yakabilirsin.

Olaylara karışmayın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@unbalanced, Abi şimdi de şöyle olmaz mı ? Örneğin ben Mobil tarafı seviyorum.. IOS bilmiyorum sadece Android ile sınırlıyım şuan. ve az buçuk bir kaç birşey yapabiliyyorum ufak tefek freelance işler yapıyorum.

Ama mevzun olduğumda hiçbir işte Mobil taraflı elemana ihtiyaç duymazlar ise ? Ya ülkemi değiştirmeliyim. Yada ilgi alanımı. ve daha önce hiç fikir sahibi olmadığım bir sektörde. Diyelim ki WEB. web konusunda hiçbir konu hakkında bilgim olmaz ise ? 0 dan başlamam gerekmez mi ? 26-27 gibi yaşlarda da 0 da sil baştan başlamak çok çok zor olacaktır benim görüşümce. tabi bu da bi görüş sizin tecrübeniz var.. 

Keza , benim soruma cevap olarak da. Türkiyede hangi elemana ihtiyaç var o alana yönel onda uzman ol denebilir ve mantıklı . Lise deki eğitimimiz biraz iyiydi. SQL injection'dur ver madenciliğidir vs vs az bucuk anlatıldı. bizim hocamız da eğitim sistemine isyan eden hocalardandı. ve millet 2. sınıfta algoritma dersi alırken biz gizliden 1. sınıfta algoritma dersi aldık. günde 6 saat adam kuklaya çevirdi bizi :D 2 sene boyunca Masaüstü C#, WPF ve form konusunda bayağı bir çalıştık . Bizim üstümüzden para kazandığı bile oldu tabi sınıftan 3 kişi bu kadar hevesli idi kod yazmaya. Web konusunda da . Asp konusunda 1 senelik bi eğitim aldık. Üniversiteye geçince de C# dan Javaya kaymak istedim Android öğrendim yaklaşık 2 sene oldu. Masa üstünde 1.5 sene webde 1.5 android de 1.5 sene ortalama bi deneyimim var. birde gömülüye bakayım diye düşündüm... Odam da da 2 mekatronik mühendisi arkadaş var yazılım tarafları 0 denebilecek seviyede. 2. sınıfa geçtiğimizde birinin mekaniği iyi birinin elektrik kısmı. ufaktan birşeyler yapmaya başlamak istedik. bu durumda da benim gömülü öğrenmem gerekiyor :/ O zaman önümde 2 seçenek var sanırım bu da son olmalı çünki bayağı uzadı bu mevzu :D zamanım da boşa gidiyor.Ya gömülüye geçeceğim mevzun olana kadar da gömülüye bakacağım. Yada IOS geçip mobil tarafı komble sökeceğim... 

@YeniHarman , Pi biraz tuzlu :D O yüzden bi geri çekildim ama bursum yatınca belki pi alırım abi dediğin gibi yaparım . Teşekkür ederim yardımların için tekrardan :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

En kötü karar kararsızlık tan iyidir onu öğren bunu öğren şuda çıkmış buda çıkmış bu işin sonu yok kendine bir alan seç farzı muhal java yada dotnet ileride işsiz kalma v.b gibi şeyleri kafana takma bugün iyi cobol bilende aranabiliyor perl de her konuda ufak tefek de olsa bilgin olması ayrı uzmanlaşmak ayrı bir alan seç üzerine yönel emin ol gözünün kaldığı diğer alanlarada ufaktan bulaşman gerekecek ama ufaktan bulaşacağın bir şeyi baştan sona öğrenecek değilsin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@masteryoda , Gelecek için çabalarken yanlış yolda çabalamaktan korkuyorum aslında. O yüzden böyle ya. Hep bu ya olmazsalar. Çünkü bunları yaparken hayatımdan kısmam gerekiyor. Sonuçta Yazılım dünyası bam başka birşey. Elektrik gibi değil (Elektronikten bahsetmiyorum) veya makina gibi değil. Bobin heryerde bobin motor heryerde motor.. Yazılım o kadar geniş ki. Kod yazacağın dili seçmek bile ayrı bi düşünce Platformu var bunun. Algrotimik yapısı ,veritabanı , protokol , ağ birüsü şey var... 2 aydır düşünüyorum Android ile hep aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım. hep bi Json/Xml parse. Servisleri konuşturma . GCM ile messaj basma. hep kısıtlı bunun üstüne koyamıyorum . biraz sıkıldım hep böyle yeni şeyler öğrenmek istiyorum bilgiyi tekrar etmenin bana bu gün pek bi yararı yok. Tek yararı unutmamak. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

Hep aynı şeyleri yapma bir whatsappı yapmaya çalış birebir yapamayacaksın ama yapmaya giderken ki sorunlar, algoritmalar seni geliştirilecektir. freelance iş alabileceğin yerlere üye ol gelen işlerle kendini geliştir ben androide her şeyi yapabilirm diyorsan başka.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@masteryoda, Yaptım onu hocam 4 ay önce WebSocket ve Client yazıp bi Chat sistemi oluşturdum.... Fakat bu arama muhabbetlerine giremedim :D Android de uğraşıp da yapamadığım şey Calling olayı. Herşeyi yapıyorum denilir mi :D Konusunda uzman adamlar bile herşeyi yapabilirim demeye cesarete edemezler :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@masteryoda , Gelecek için çabalarken yanlış yolda çabalamaktan korkuyorum aslında. O yüzden böyle ya. Hep bu ya olmazsalar. Çünkü bunları yaparken hayatımdan kısmam gerekiyor. Sonuçta Yazılım dünyası bam başka birşey. Elektrik gibi değil (Elektronikten bahsetmiyorum) veya makina gibi değil. Bobin heryerde bobin motor heryerde motor.. Yazılım o kadar geniş ki. Kod yazacağın dili seçmek bile ayrı bi düşünce Platformu var bunun. Algrotimik yapısı ,veritabanı , protokol , ağ birüsü şey var... 2 aydır düşünüyorum Android ile hep aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım. hep bi Json/Xml parse. Servisleri konuşturma . GCM ile messaj basma. hep kısıtlı bunun üstüne koyamıyorum . biraz sıkıldım hep böyle yeni şeyler öğrenmek istiyorum bilgiyi tekrar etmenin bana bu gün pek bi yararı yok. Tek yararı unutmamak. 

Hocam öncelikle olaya bakış açın yanlış. Bobin heryerde bobin, motor heryerde motor çok gerçekçi bir yaklaşım değil. Elektrik makinaları başlı başına ayrı ve ağır bir konu elektrik mühendisliğinde. Ona bakarsan yazılım dediğin temelde makina dili. 

Naçizane tavsiyem, korkularını kenara bırak ve diğer arkadaşların da dediği gibi bir alanda uzmanlaşmaya bak. Elektronik/Gömülü sistemlerle hobi olarak ta boş vakitlerinde ilgilenebilirsin. Bu şekilde hep aynı şeyleri yapmış olmaktan dolayıda sıkılmamış olursun.  

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@aercys , Dediğin gibi yapayım abi. şuan yaptığım işte uzmanlaşayım uzmanlaşırken sıkıldığımda örneğin 2-3 gün Gömülü sistem üzerine araştırma yapıp fikir sahibi olurum daha sonra tekrar uzmanlaşma yolunda ilerleyeyim. Herkes aynı şeyi söylediğine göre olması gereken bu demekki.

MhmdAlmz tarafından 28/Mar/16 18:40 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 4404 Toplam Mesaj: 19
arduino arduino