Javamı C# Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vac
    Vac's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Dışarıyla irtibatı kesip bu aralar evden çalışıyorum. 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum. ufak tefek şeyler yazmak istiyorum. Az cok vb ve delphi gormuslugum var. Sizce nedenleri ile bu 2 dil arasında hangisine başlamalıyım ve öğrenme yolum ne olmalı ?

Comeback...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Masaüstü ve web konusunda tavsiyem C# olur. Mükemmele yakın bir dil, kolay framework, en iyi geliştirme ortamı, iyi destek.

Android için ise JAVA. Kurumsal için de JAVA kullanılıyor(du) (şu anki durumu bilmiyorum, biz bütün işleriminizi .NET ortamından çıkmadan yapıyoruz genelde). Daha kolay dil, fekalet (benim bakış açımdan) framework, yavaş geliştirme ortamı.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Önce c# sonra java öğren. Böylelikle sonu gelmez tartışmaları bitireyim.  Algoritma mantıgını geliştir. Proje bazlı gidebilirsin. Kendine ufak projeler bul. Hatta sana bir tane yazayım.

500 Tl Paranız var. İnek 50 tl Koyun 10 tl Tavuk 1 tl

Her hayvandan en az bir tane alınacak. Toplam 100 hayvan alınacak. Para artmasın istiyorum.

Hangi hayvandan kaçar tane alayım.

Bu soruyu çözen console programını yazınız.

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Java'da da keza Android'de de uygulama geliştirdim, Swift'e de bakındım lakin hiçbir şey C# tadını vermiyor. Visual Studio gibi bir ide çok zor bulunur.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

Önce c# sonra java öğren. Böylelikle sonu gelmez tartışmaları bitireyim.  Algoritma mantıgını geliştir. Proje bazlı gidebilirsin. Kendine ufak projeler bul. Hatta sana bir tane yazayım.

...

Ben de tam tersini savunuyorum. Bir insan JAVA'ya bulaşacaksa (bir zorunluluk varsa), önce JAVA'yı öğrenmeli. Gerekçem sağlam: JAVA sınıf kütüphanesi salt NYP (OOP) prensipleri üzerine bina edilmiş. Java da salt nyp fakat az kurallı bir dil. Yani Java ile ilerlediğinizde NYP'nin neredeyse tüm kavramlarını da çözmüş fakat dil öğrenmeye çok kasmamış olursunuz. 

İkincisi de halihazırda C# biliyorken neden Java'ya gereksinim duyayım ki?

Not: Tartışma çıkarmak için ya da dil kavgası çıksın da güzelce eğleneyim (evet okurken çok eğleniyorum) diye yazmadım.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    1234567B bunu yazdı

...

Ben de tam tersini savunuyorum. Bir insan JAVA'ya bulaşacaksa (bir zorunluluk varsa), önce JAVA'yı öğrenmeli. Gerekçem sağlam: JAVA sınıf kütüphanesi salt NYP (OOP) prensipleri üzerine bina edilmiş. Java da salt nyp fakat az kurallı bir dil. Yani Java ile ilerlediğinizde NYP'nin neredeyse tüm kavramlarını da çözmüş fakat dil öğrenmeye çok kasmamış olursunuz. 

İkincisi de halihazırda C# biliyorken neden Java'ya gereksinim duyayım ki?

Not: Tartışma çıkarmak için ya da dil kavgası çıksın da güzelce eğleneyim (evet okurken çok eğleniyorum) diye yazmadım.

Sözümü geri aldım. Önce java sonra c# öğrensin.

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

500 Tl Paranız var. İnek 50 tl Koyun 10 tl Tavuk 1 tl

Her hayvandan en az bir tane alınacak. Toplam 100 hayvan alınacak. Para artmasın istiyorum.

Hangi hayvandan kaçar tane alayım.

Bu soruyu çözen console programını yazınız.

normal mantıkla yaparım ama console da yapamam. Ben de bu arkadaşla aynı kaderi yaşıyorum. 2 yıllık bil.prog. dil yok bi bok yok çırpınıp duruyorum. Hep göt oğlanı eğitimciler yüzünden. C# Dersine elektrikçi girermi yav :(

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hunter
    j4x
    j4x's avatar
    Erkek

Piyasaya göre düşünürsek C# daha az riskli derim. Ben ikisinin arasında Java'yı seçerim ama :)

The king is bleeding.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Turkiyede C# yazan adam cok, bu da demek oluyor ki sadece bunu secip digerlerini sallarsan daha ucuza calismak zorundasin "nerde cokluk orada bokluk". Java her ne kadar sinir olsam da daha cok kazandiriyor, ve onu daha acik.

Kendimden ornek vereyim, Turkiye'de .NET developerdim Amerika'ya geldim sudan cikmis baliga dondum... Teklif edilen paralar cok komik duzeyde. Neredeyse Amerika'da .NET developer demek Hindistanli developer demek, adamlar karin tokluguna calisiyor, eger sen de bir sirkette .NET gelistireceksen onlardan farkli kazanmiyorsun; karin tokluguna calisiyorsun. Ben yolumu direkt Angular & Node.JS tarafina cevirdim, daha onceden deneyimim olmasi cok iyi oldu.

Isin ozu, hic bir zaman tek bir platforma ve Turkce icerige bagimli kalmayin, sektorunuzde her zaman dunya trendlerini ve platformlarin nerelere dogru yonlendigini takipte olun, iyi analiz yapin. Bunlari yapmak zorundasiniz zaten.

Arkadasin sorusu platform karsilastirmaktan ziyade "hangisinden baslamaliyim?" oldugu icin nacizane tavsiyem; Java ile syntax olarak cok farkli gozukmeseler de C# ile baslamak daha yumusak bir dusus hissi yaratacaktir (baska bir benzetme aklima gelmedi asdhgsajdsa) cunku daha fazla (ne yazikki) Turkce kaynak ve ornek mevcut, baslangicta goz korkutmaz, motive edici olabilir.

Ehl-i Byte
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Aslında Python gibi bir dil varken ikisi de gereksiz ama piyasa koşulları işte.

Kişisel görüşlerim:

- C# :: Unity dışında kullanmam. ASP MSSQL falan ortamlarından nefret ediyorum.

Haa çok güçlü bir makinem olsa direkt Unreal Engine ile uğraşırdım ama editörü bile deli makineler istiyor.

- Java :: Kotlin 'in resmi dil olmasıyla artık yavaştan kullanan sayısı (dolayısıyla  sorulan sorular, aramalar) falan düşecektir, popülerliğini kaybedecektir. COBOL gibi olur.

Bir kaç aydır Kotlin in kullanımı arttı. Sıfırdan framework yazanlar ya da Java ile yazılan eskilerini Kotlin dilinin de avantajlarını kullanarak tekrar yazanlar falan var. 

Kotlin in kullanımı daha da artacaktır. 

Google ın Oracle ile yaşadığı Java API sorunları falan bıkmış durumda. Google ın Kotlini daha çok sevdiğinden eminim.

JVM platform olarak Scala, Kotlin, Groovy veya başkaları kullanıma devam eder ama Java ??? Bilemiyorum...

SkynetX tarafından 29/Tem/17 21:06 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hex4d0r
    hex4d0r's avatar
    Erkek

C++, asla ölmez veya popülaritesini yitirmez.

Toplam Hit: 8497 Toplam Mesaj: 55
c# java