Kaçış Edebiyatı, Fantastik Dünya

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Fistandantilus bunu yazdı:

Unutulmuş Diyarlar Serisi(R.A. Salvatore)= Beni Frpye başlatan seri, Kara Elf Üçlemesi ile başlayın zaten sonra duramayacaksınız ben 3 ayda 30 kitap okudum bu sayede :)

Ejderha Mızrağı(Weis&Hickman)= Frpye devam... Edebi açıdan super bir Frp eseri ve insana çok şey kazandırıyor Fantastik dünyada geçsede olaylar...

Fistandantilus kardeşim bu iki kitabı yazınca onlarla ilgili bir tanıtım yazmaya da karar verdim.

Unutulmuş Diyarlar, kaliteli bir seri. Okumanızı düşünmeden tavsiye ederim.

Buna ek olarak

Robert Jordan'dan Zaman Çarkı Serisi'ni muhakkak incelemelisiniz. Henüz altıncı kitabını çıkaran İthaki Yayıncılık serinin tamamını iki yıl içerisinde çevirmeyi planlıyor. Gördüğüm en kaliteli serilerden biri.

Ama Fantastik Dünya'ya daha yeni giriyorsanız size Gedik Savaşları Efsanesi ile başlamanızı öneririm.

daha sonra devam edeceğim.

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Evet geldik devamına. Gedik Savaşları 4 kitaptan oluşuyor. Büyücü Çırak ve Büyücü usta bunların ilk ikisi. Yine bu kitaplarda İthaki Yayıncılık'tan çıkmakta.ü

Bu arada Kaçış Edebiyatı'nın Türkiye'deki en önemli Yayıncıları Metis, İthaki, Arkabahçe ve 6.45 Yayıncılık'tır.

İthaki'den Margaret Weis ve Tracy Hickman'a ait müthiş bir seriyi alabilirsiniz yine. 7 kitaptan oluşan "Ölüm Kapısı Serisi" en beğendiğim serilerden biridir. En büyük ünlerini Ejderan Mızrağı Serisi ile yapan bu ikilinin bence en önemli eseri sıfatını hakedebilir bu seri.

David Eddings gibi önemli bir yazarı anmadan da edemezdim herhalde. Belgariad Serisi gibi, Tamuli Üçlemesi gibi bu alanda en önemli eserler sıralamasında ilk 3'e girmesi muhtemel bir yazarı tavsiye etmemek ilk ustalara saygısızlık olurdu sanırım.... Tüm eserlerini okuyun, şiddetle tavsiye ederim...

Başka serilere dalıp da kendimi kaybetmeden Orta Dünya'nın yaratıcısı, Kaçış Edebiyatı'nın Efendisi J.R.R. Tolkien'a geçmek istiyorum.

Bu bilgileri yazmaya başladığım ilk andan beri onu anma arzusunu hissediyorum. Sonunda muradıma kavuştum. Metis tarafından Türkeçe'ye çevirilerin Yüzüklerin Efendisi serisinden bahsetmemek aptallık olurdu. Ama bunun perde arkasında olan kitap Silmarillion(6.45) ve Hobbit(ithaki ve 6.45 çevirisi mevcut), Masallar, Kayıp Öyküler, Roverandom, Güç Yüzükleri'ne Dair ve diğerleri...

Olmayana erginin kahramanı... Bize yoktan bir dünya yarabileceğimizi, farklı kültürleri, dilleri ve efsaneleri bir ömüre sığdırabileceğimizi gösterdi Tolkien... İnsanlar efsanelerini binlerce yılda oluşturdular. Tolkien ise Orta Dünyayı, herşeyiyle bir ömürde yarattı. En çok da bu yüzden okuyun derim onu...

Kontrolü kaybettim galiba... Onu bu gözle okuyunce, hiçbir fantastik eser güzel gelmiyor bana...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Demek kaçış edebiyatıyla ilgilenen yok bu sitede... Eh ne yapalım! :(

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordofdarkness
    swordofdarkness's avatar
    Erkek

yüzüklerin efendisi üstüne fantazi tanımazdım. attila ve cengiz hanın hayatını okuyunca nefret ettim heriften. yarısını çalmış.   

bir ara yazmıştım yüz sayfa kadar ama taşınırken kayboldu. hikaye aklımda ama başka projelerim var onunla ilgilenemiyorum...

Kısa Pantolon, Paslı Çakı, Dizde Kabuk Bağlamış Yara, Kısa Çakı, Paslı Pantolon, Yarası Gözde Kalmış Kabuk
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tatarramazan
    tatarramazan's avatar
    Erkek

fantastik tarafını anladım da kaçış edebiyetı  ne ola ki

fantastiğin karşılığı mı o kaçış edebiyetı dediğiniz

Bu niymiş la?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    frp bilimkurgu gotik edebiyat evet evet ben ben :P
    heyecandan dilim tutuldu 11 yaşımdan beri frp oynarım ve paso kitaplarını karıştırırım ilgilenen varmı?

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NarwingAnglachel
    NarwingAnglachel's avatar
    Erkek
    Ne demek ya ilgilenmek ben orda yaşıom WOW RPPVP serverda oynuyorum saatlerce hele haftasonları günde 10 saat fln Azeroth tayım yani, 3. sınıftan beri frp oynuyorum.Yüzüklerin Efendisini 3 kez falan okudum, eer frp muhabbetlerini ve çok daha fazlasını bulcanız bi site arıosanız www.yuzuklerinefendisi.com var süper bişi tavsiye ederim ben 6 yıldır üyeyim bence türkiyedeki en eğlenceli forum.Nese eğer bu konulardan muhabbet etmek isteyen olursa calaquendiwarrior@hotmail.com ben hep burdayım...

Nihaahahahahah.....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaDFiuS
    MaDFiuS's avatar
    Erkek

ilgisini çeken arkadaşlara www.yuzuklerinefendisi.com.tr yi tavsiye ederim. üye olduktan sonra oyuna başlıyorsunuz. sitede gezindikçe silahlar kalkanlar ve düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. tecrübeniz arttıkça seviyeniz ilerliyor. ayrıca filmme kitapla ilgili herşeyde mevcut bu sitede yazılar yorumlar haberler resimler falan filan. ayrıca silmarillon ve güç yüzüklerine dair adlı kitapları okumadan yüzüklerin efendisini okumayın. ben filmini seyrettim diyenlerde kitabı okuyun ve filmden farkını  görün nede olsa amerikan yapımı. çarpıtmış ibişler herşeyde olduğu gibi.

son olarak bu tarz kitaplar hakkında tavsiyesi olan arkadaşlar warsa önceki yorumlardan farklı lütfen yazsınlar buraya. herkese saygılar ve sevgiler...

Her Tercih Bir Vazgeçiştir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    swordofdarkness bunu yazdı:

yüzüklerin efendisi üstüne fantazi tanımazdım. attila ve cengiz hanın hayatını okuyunca nefret ettim heriften. yarısını çalmış.   

bir ara yazmıştım yüz sayfa kadar ama taşınırken kayboldu. hikaye aklımda ama başka projelerim var onunla ilgilenemiyorum...

Kardeşim sen de Tolkien engeline takılma o zaman. Ölüm Kapısı Serisi var, onu deneyebilirsin. Ya da Gediksavaşları Efsanesi. Ondan sonra Krondor Serisi'ne geçebilirsin. Amber yıllıkları.

Bu arada Zaman Çarkı'nı okumanı şiddetle tavsiye ederim. daha 6 cildi tercüme edildi Türkçeye.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kith-Kanan
    Kith-Kanan's avatar
    Erkek

frp rpg fantezi ooo ekip iimiş be :) bende varım benide alın

lord__of__dark@hotmail.com

sohbet edebiliris isteyenle

*667* Neighbour Of Satan Born To Lose, Live To Win...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordofdarkness
    swordofdarkness's avatar
    Erkek

vallaha benim şu ara orta asya ve türk tarihinden başka birşey okumaya niyetim yok.

ama kafam dağılsın diye elimdeki okumadığım romanları kurcalıyorum.

Kısa Pantolon, Paslı Çakı, Dizde Kabuk Bağlamış Yara, Kısa Çakı, Paslı Pantolon, Yarası Gözde Kalmış Kabuk
Toplam Hit: 4389 Toplam Mesaj: 35