folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Kasaya Elektrik Gidiyor Ancak Çalışmıyor

Kasaya Elektrik Gidiyor Ancak Çalışmıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

Eski kasamı temizleyip, format atıp salonda televizyona bağlı bırakacaktım artık.

Kasa aşırı tozlu olduğu için tüm parçaları ana kartı dahi söküp temizledim. Tertemiz oldu. 

Sonra tekrar herşeyi aynı yerin bağladım ancak Power tuşuna basmama rağmen herhangi bir hareket yok. Kontrol kalemi ile elektriği kontrol ediyorum kasaya elektirik geliyor.  Güç kabloların da filan elektirik var. Ana kart'ın üzerinde de elektirik var. Kabloları yanlış mı taktım diye kullanım kılavuzunuda kontrol ettim ancak hata göremedim.

Hani görmeden yorum yapmak zor ama sizce ne olabilir. 

www.kadirozdemir.net @kadirozdemirnet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

Resimde ekleyim olmassa buraya. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Power tuşunun bağlantılarını dopru yaptın mı hocam?

Psu dan gelen kablodan olabilir diyecem de öyle olsa kasa fanları filan çalıştırırdı.

Açılma belirtisi yoksa büyük ihtimal power tuşunun bağlantılarını yanlış yaptın. Gerçi onu da ynalış yapsan kısa devre olup duman filan çıkardı. Sen yinede bi kontrol et ön panel tuşlarının bağlantılarını.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    RaAmLis bunu yazdı

Power tuşunun bağlantılarını dopru yaptın mı hocam?

Psu dan gelen kablodan olabilir diyecem de öyle olsa kasa fanları filan çalıştırırdı.

Açılma belirtisi yoksa büyük ihtimal power tuşunun bağlantılarını yanlış yaptın. Gerçi onu da ynalış yapsan kısa devre olup duman filan çıkardı. Sen yinede bi kontrol et ön panel tuşlarının bağlantılarını.

Power tuşuna bağlı olan kablolarda power, reset ve speaker diye yazıyor. Power ve Reset'in takılacağı yerlerde yazıyor anakartta aynı yerlere takıyorum. Hatta parçaları çıkarmadan önce resim çekmiştim unuturum filan diye. Ama aynı taktım. 

Kısa devre filan yapsam puflardı sanırım yani koku gelir duman gelir filan. Ama hiçbirşey yok kasada. Ne ses, ne koku, ne hareket :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Derin Meva
    rebelpower
    rebelpower's avatar
    Erkek

hocam yinede sen muhtemelen yanlış bağladın kısa devre olmaz power kablosunu yanlış bağlamandan dolayı. sen o power kablosunu ters düz et.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    rebelpower bunu yazdı

hocam yinede sen muhtemelen yanlış bağladın kısa devre olmaz power kablosunu yanlış bağlamandan dolayı. sen o power kablosunu ters düz et.

Tekrar deneyim hocam. Hepsini çıkardım ters çevirdim ettim taktım ettim olmadı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Derin Meva
    rebelpower
    rebelpower's avatar
    Erkek

bak hocam hepsini sök işlemci ram vga ve güç kaynağın bağlı olsun usb speaker reset sw. sök bunları. sadece power swyi al o gördüğün tüm soketlere sırasıyla ters düz yaparak tak mutlaka birinde çalışacaktır.

Not: Birde şu var eğer kasayı basınçlı havayla temizlediysen bilgisiyarın tüm fan kablolarının anakart ve vga dan çıkartmadan yaptıysan belli olmayan bir entegreyi yakmış olma ihtimalinde olabilir. çünkü fan elektrik almadığında döndüğünde elektrik üretir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Power kablosunu kasadan çıkar

arkadaki powerdaki uçlarını metal bir şeyle kısa devre ettir ( kabloyu değil aman ha )

bir pıt sesi duyacaksın

ondansonra kabloyu tak ve ateşle

bu da olmadı ise borda giden kabloları iyice sıkıştır

tam oturmamış olabilir konektöreler

tam oturmazssa power borda güç vermez.. 

ltcelik tarafından 26/May/13 11:53 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkparadise
    Darkparadise's avatar
    Dişi

bütün parçaların doğru oturduğundan emin ol. ve power kablosunu başka bi pc varsa onda kontrol et. kablonda bi sıkıntı olabilir.

Dışarıda Issızlık Bensiz, Bendeyse Yalnızlık Issız...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

+ ve - lerine dikkat et o kabloların. Ters taktıysan çalışmaz. Son bi kez kontrol et bence sorun büyük ihtimal oradan kaynaklanıyor.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    rebelpower bunu yazdı

bak hocam hepsini sök işlemci ram vga ve güç kaynağın bağlı olsun usb speaker reset sw. sök bunları. sadece power swyi al o gördüğün tüm soketlere sırasıyla ters düz yaparak tak mutlaka birinde çalışacaktır.

Not: Birde şu var eğer kasayı basınçlı havayla temizlediysen bilgisiyarın tüm fan kablolarının anakart ve vga dan çıkartmadan yaptıysan belli olmayan bir entegreyi yakmış olma ihtimalinde olabilir. çünkü fan elektrik almadığında döndüğünde elektrik üretir.

Tüm parçaları çıkarıp ayrı ayrı temizledim.

Şu an şans eseri çalıştırdım kasayı. Ancak normal power tuşu ile değil CCMOS1 yazan yerde 3 tel var. 2 tele takılan plastik içi bakır bir zımbırtı var. Onu çıkardım yavaşca taktım çalıştı. Kapatmak içinde aynı şekilde çıkarıp yavaşca takarak kapattım :D 

Power kablolarında bir sorun olduğu kesinleşti sanırım. O CCMOS1 şeyini de şans eseri yaptım. 

Bu arada anakar abit ı-45CV

http://www.pcplanetsystems.com/abc/images/big/MB-I45CV_LG.gif

Toplam Hit: 3528 Toplam Mesaj: 21