folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Kasaya Elektrik Gidiyor Ancak Çalışmıyor

Kasaya Elektrik Gidiyor Ancak Çalışmıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Jumperı sağa mı kaydırdın bir tane? Bios'u resetlemişsin sanırım. Power tuşu çalışmıyor mu hala?

krypt tarafından 26/May/13 11:58 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Derin Meva
    rebelpower
    rebelpower's avatar
    Erkek
    kadirozdemir bunu yazdı
    rebelpower bunu yazdı

bak hocam hepsini sök işlemci ram vga ve güç kaynağın bağlı olsun usb speaker reset sw. sök bunları. sadece power swyi al o gördüğün tüm soketlere sırasıyla ters düz yaparak tak mutlaka birinde çalışacaktır.

Not: Birde şu var eğer kasayı basınçlı havayla temizlediysen bilgisiyarın tüm fan kablolarının anakart ve vga dan çıkartmadan yaptıysan belli olmayan bir entegreyi yakmış olma ihtimalinde olabilir. çünkü fan elektrik almadığında döndüğünde elektrik üretir.

Tüm parçaları çıkarıp ayrı ayrı temizledim.

Şu an şans eseri çalıştırdım kasayı. Ancak normal power tuşu ile değil CCMOS1 yazan yerde 3 tel var. 2 tele takılan plastik içi bakır bir zımbırtı var. Onu çıkardım yavaşca taktım çalıştı. Kapatmak içinde aynı şekilde çıkarıp yavaşca takarak kapattım :D 

Power kablolarında bir sorun olduğu kesinleşti sanırım. O CCMOS1 şeyini de şans eseri yaptım. 

Bu arada anakar abit ı-45CV

http://www.pcplanetsystems.com/abc/images/big/MB-I45CV_LG.gif

power kablonu oraya bağla hocam.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

@ltcelik @Darkparadise @RaAmLis

Kullanmadığım başka kasa vardı. Onun reset tuşunu çıkarıp  taktım çalıştı şu an. Dediğiniz gibi kablolarda birşey var ama anlamadım. Şu an bilgisayar normal çalıştı. Tekrar kapatıp kabloları kontrol edeceğim.

Ancak şöyle birşey oldu biraz önce. Kasa durduk yere çalıştı kapandı. 

@KrypT

Dediğin Jumper o siyah şeymiş. Hayır hocam özellikle onu bakmıştım soldaki iki tane de takılı. 

@rebelpower 

Şimdi onu deyeceğim bakalım ne olacak. Yakmayaydım iyiydi kasayı :D Eski ama sağlam yani Crysis'i filan çok rahat oynuyordum eskiden :D

kadirozdemir tarafından 26/May/13 12:11 tarihinde düzenlenmiştir

www.kadirozdemir.net @kadirozdemirnet
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

reset ve power tuşundan çıkan kabloların girdiği yerler var ya oradan kabloları çıkar bir tane tornavida alıp oradaki demirlere sürttürhepsinde gezdir açılacak mı bakalım

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

Güzel açılıyor. Daha sonra kapatıyorum tekrar açılmıyor :). Bir yemek yiyip tekrar deneyeyim. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek
    kadirozdemir bunu yazdı
    RaAmLis bunu yazdı

Power tuşunun bağlantılarını dopru yaptın mı hocam?

Psu dan gelen kablodan olabilir diyecem de öyle olsa kasa fanları filan çalıştırırdı.

Açılma belirtisi yoksa büyük ihtimal power tuşunun bağlantılarını yanlış yaptın. Gerçi onu da ynalış yapsan kısa devre olup duman filan çıkardı. Sen yinede bi kontrol et ön panel tuşlarının bağlantılarını.

Power tuşuna bağlı olan kablolarda power, reset ve speaker diye yazıyor. Power ve Reset'in takılacağı yerlerde yazıyor anakartta aynı yerlere takıyorum. Hatta parçaları çıkarmadan önce resim çekmiştim unuturum filan diye. Ama aynı taktım. 

Kısa devre filan yapsam puflardı sanırım yani koku gelir duman gelir filan. Ama hiçbirşey yok kasada. Ne ses, ne koku, ne hareket :)

anakarttaki power pinlerini metal birşeyle kısa devre yaparmısın. belki power butonu bozulmuştur.

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rido59
    rido59's avatar
    Erkek

hocam ramlerinden biri oturmamı olabilir yerine cmos la ilgisi olacağını zannetmiyorum onla işin yok zaten ama ram yada atx kablonu takmadıysan çalışmaya bilir.

zzzzzz...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buruksu
    buruksu's avatar
    Erkek

sorun bios piliyle alakalı sanırım geçenlerde aynı sorunu bende yaşadım

sırasıyla pc kapa - güç kablosunu çıkart - sonra bios pilini çıkart 3-5 dakika kadar bekle - daha sonra yaptıgın işlemi aynı sıra ile tersine yap,

bende yinede düzelmemişti gidip bios pili aldım bu işlemi yeni bios pili ile yapınca düzelmişti, gene düzelmezse bios resetleme diye googlede arattır, bi kaç yöntem daha var ama en basiti bu

:) mutluyum, huzurluyum
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Bios pilini de yenileseydin bu arada

ltcelik tarafından 27/May/13 09:52 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

Gelen yorumlar doğrultusunda yaptım. Yani herkesin dediğini uygulayınca bilgisayar kendine geldi şu an için :) Dün başka bir bilgisayarın power tuşunu bağlayıp çalıştırıyordum bugün tekrar kabloları düzgün bağladım sorunsuz çalıştı. Deneme amaçlı 2 - 3 kere kapadım açtım şu an için sorun yok teşekkürler :) 

kadirozdemir tarafından 27/May/13 10:50 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 3531 Toplam Mesaj: 21